طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر کرونا

طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر کرونا

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

استفاده از ماسک در برابر وکرونا یکی از نیاز های ضروری است که این روزها با آن درگیر هستیم. یکی از شایع‌ ترین روش‌ های انتقال بیماری کووید-۱۹ و آنفلوآنزا از طریق انتشار قطرات آلوده و ترشحات تنفسی فرد مبتلا است که معمولا در حین صحبت، عطسه و سرفه منتشر می‌شود. بنابراین لزوم استفاده درست از ماسک بسیار مهم است. اما سوالی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر ویروس کرونا می باشد. همان طور که می دانیم انواع ماسک در بازار برای مصارف مختلف وجود دارد که استفاده از هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله انواع ماسک مراجعه فرمایید)

گرچه اطلاعات موجود در خصوص محافظت ماسک در برابر کرونا کامل و قابل استناد نیست و اصولاً کمی سازی اثرات ماسک با ارائه درصد میزان کاهش ابتلاء، در حال حاضر به نتایج قطعی نرسیده است، لیکن یک سری از نتایج مطالعاتی نمایانگر آن است که میزان انتقال ویروس کرونا، از طریق ذرات و قطرات تنفسی، به هنگام استفاده از ماسک‌های پزشکی تا ۷۵ درصد و گاهاً تا ۸۵ درصد هم کاهش یافته است. البته پوشیدن صحیح ماسک و استفاده از ماسک‌های استاندارد، به تأثیر ماسک در روند کاهشی ابتلاء به کرونا، عینیت می‌بخشد. اما نکته که مهم است صرفا استفاده از ماسک بدون توجه به برخی نکات ممکن است علاوه بر این که ما را در مقابل کرونا مصون نکند ، ضرر استفاده از آن ها بیش از مزایای آن ها باشد که در ادامه این مطلب قصد داریم هر آن چه که لازم است در مورد ماسک در برابر کرونا بدانیم را شرح دهیم.

طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر کرونا

آیا از ماسک در برابر کرونا استفاده بکنیم یا نه؟

استفاده از ماسک در برابر کرونا چه در افراد سالم و چه افراد با وجود علائم این روزها ضروری شده است به طوری که ممکن است با استفاده نکردن از آن جان خود و سایر افراد را به خطر بیندازید. اگر چه هدف اصلی ماسک جلوگیری از پخش شدن قطرات و ذرات آلوده تنفسی بیماران به افراد سالم است ولی تحقیقات جدید نشان داده است که اگر شما مبتلا به کرونا نباشید در صورتی که فردی مبتلا از ماسک استفاده کند و شما نیز ماسک استفاده کنید احتمال انتقال بیماری نسبت به موقعی که شما به عنوان فردی سالم ماسک استفاده نکنید ، کمتر است. بنابراین ماسک در برابر کرونا چه برای افراد سالم و مبتلا هر دو ضروری و لازم است.

طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر کرونا

همان طور که در بالا اشاره شد اگر از ماسک در برابر کرونا به طور صحیح استفاده نکنیم احتمال ابتلا به آن ممکن است بیشتر از زمانی باشد که از آن استفاده نمی کنیم. بنابراین علاوه بر این که استفاده از ماسک ضروری است ، استفاده صحیح از آن نیز لازم و ضروری است. در این مقاله ما قصد داریم به شرح طرز استفاده صحیح ماسک بپردازیم:

ماسک باید از بالای بینی تا زیر چانه را بپوشاند

برخی افراد هنگام استفاده از ماسک در برابر کرونا دچار اشتباه می شوند به طوری که مشخص است ویروس به درات و قطره هایی در هوا پراکنده می باشد و از طریق علاوه بر دهان و ریه ها ها می تواند از طریق بینی نیز وارد شود بنابراین استفاده نا مناسب از ماسک و نپوشاندن بینی ممکن است موجب انتقال ویروس کرونا شود. همچنین ماسک را تنها تا نوک بینی قرار ندهید و آن را به گونه‌ای قرار دهید که تا بالای بینی‌ تان را پوشش دهد و ماسک را زیر چانه خود و روی گردن ‌تان قرار ندهید. ماسک را به گونه ‌ای بپوشید که تمام صورت از زیر چانه تا بالای بینی و زیر چشم‌ ها را بپوشاند. سعی کنید لبه‌ های کناریِ ماسک با صورت‌ تان شکافی ایجاد نکند و تا حد ممکن روی پوست صورتتان بچسبد. بنابراین توصیه می شود که ماسک خود را از بالای بینی تا زیر چانه پوشش دهید.

طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر کرونا

استفاده صحیح از فلز بالای ماسک هایی یکبار مصرف

یکی از نکاتی که باید در خرید ماسک در برابر کرونا به آن توجه داشته باشید فلز بالای ماسک می باشد. توجه داشته باشید که فلز بالای ماسک را روی بینی خود (نه زیر چانه تان) قرار دهید. همچنین این فلز را باید روی بینی خود کیپ کنید.

از ماسک ‌های گشاد که لبه ‌هایش با صورت ‌تان فاصله دارد استفاده نکنید

استفاده از ماسک هایی که لبه های گشاد دارد و روی صورتان فیکس نشده باشد احتمال انتقال بیماری وجود دارد بنابراین ضروری است در انتخاب این ماسک ها دقت داشته باشید و در خرید این ماسک ها دقت لازم را به کار بگیرید.

توجه داشته باشید ماسک یک بار مصرفتان استاندارد باشد

استفاده از ماسک هایی که استاندارد هایی را رعایک نکرده باشند ممکن است باعث انتقال ویروس کووید ۱۹ به شما شوند‌. ماسک های یکبار مصرف باید سه لایه هستند که از دو لایه اسپان ‌باند و یک لایه میانی ملت بلون تشکیل می ‌شوند و هر کدام از این لایه‌ ها کارایی جدایی دارند. لایه‌های اسپان ‌باند مانند یک الک از ورود ذرات آلوده مانند ذرات گرد و غبار و همچنین ویروس ‌های به صورت مکانیکی جلوگیری می‌ کنند و لایه ملت بلون به صورت الکترواستاتیکی از ورود ذرات محافظت می ‌کند.

هر ماسک یکبار مصرف را فقط دو الی سه ساعت می توان استفاده کرد!

استفاده مجدد از این ماسک‌ها باعث گسترش آلودگی خواهد شد، زیرا عمر مفید هر ماسک به اندازه ی یک بار استفاده می‌باشد و بهتر است پس از برداشتن آن از صورت، ماسک را بیرون انداخته و از ماسک جدید استفاده کنید. در صورت شستن ماسک، کارایی لایه ملت بلون از بین رفته و کارایی ماسک از دست خواهد رفت بنایراین شستن این ماسک‌ ها اشتباه است.

از استفاده ماسک خیس خودداری کنید

گاهی ممکن است در استفاده از ماسک در برابر کرونا به علت بخار های تنفسی ، یا سرفه یا عطسه ای که می کنیم دچار نمی یا خیسی شود. در صورت بروز این حالت توجه داشته باشید که فورا ماسک خود را عوض کنید. قطرات آب انتقال کرونا را چندین برابر بیشتر می کند.

هرگز ماسک که بر روی صورت دارید را لمس نکنید

استفاده از ماسک در برابر کرونا می تواند شما را از ابتلا به آن محافظت کند ولی یکی از اشتباهات رایج در استفاده از ماسک خاراندن صورت از روی ماسک، دست زدن به آن و غیره می باشد که در هنگام استفاده از ماسک اگر آن را لمس کردید دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

استفاده از ماسک های پارچه ای و نخی به هیچ عنوان توصیه نمی شود

هرگز از ماسک در برابر کرونا از نوع نخی استفاده نکنید. ماسک های نخی و پارچه ای گر چه ظاهری زیباتری نسبت به ماسک های دیگر مانند ماسک های یکبار مصرف ، N95 دارند ولی این ماسک ها در برابر کرونا محافظت نمی کنند. ولی دقت داشته باشید که در صورت عدم دسترسی به ماسک های مناسب ، استفاده از ماسک های پارچه ای بهتر از ماسک نزدن به نظر می رسند که البته این ماسک ها باید بعد هر مصرف شسته و ضد عفونی شده باشند.

طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر کرونا

داشتن ریش کارایی ماسک را کاهش می دهد

اگر عادت به نگه داشتن ریش دارید توجه داشته باشید که ممکن است داشتن ریش در استفاده از اثر حفاظتی ماسک در برابر کرونا کم کند. بنابراین بهتر است در این دوران ریش های خود را کوتاه کنید . همچنین داشتن ریش احتمال ایجاد خارش ک این که ناخوداگاه شروع به خاراندن صورتمان کنیم بیشتر می کند.

ماسک خود را با روش صحیح دور بیندازید

دور انداختن ماسک، یکی از عواملی است که اگر به درستی انجام نشود، سبب انتقال، پخش و گسترش آلودگی و باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در سطح آن می‌شود. هنگام دور انداختن ماسک خود حتما باید آن را در داخل یک کیسه بیاندازید و سپس آن کیسه را در سطل زباله قرار دهید. همچنین نکته دیگر مهم در این ارتباط این است که قبل از استفاده و همچنین استفاده از ماسک بر روی صورتتان دست هایی خود را با آب و صابون بشورید و زمانی که شما شرایط شستشوی دست‌هایتان با مواد شوینده را ندارید می‌توانید از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

محلول‌های ضدعفونی کننده می‌توانند تا حد زیادی در از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها موثر واقع شوند. همچنین توجه داشته باشید که محلول‌های ضد عفونی کننده دارای درصد الکل متفاوت هستند و همگی به یک اندازه موثر نیستند، گفته می‌شود که برای از بین بردن عمده ویروس و میکروب‌ ها بهتر است محلولی که استفاده می‌ کنید حداقل حاوی ۶۰ درصد الکل باشد. همچنین توجه داشته باشید که برای برداشتن ماسک از صورت، کش آن را از پشت آزاد کنید، جلو ماسک را لمس نکنید. این امر از انتقال آلودگی ها و ویروس نیز ممکن است جلوگیری کند.

انواع ماسک در برابر کرونا

در کنار طرز صحیح ماسک در برابر کرونا نکته ای که باید به آن توجه داشته باشبم که هر نوع ماسکی برای محافظت از این بیماری کارساز و صحیح نیست به طوری که یک ماسک اگر چه ممکن است در استفاده از جلوگیری از آلودگی هوا، ذرات آلرژن و غیره مناسب باشد ولی ممکن است در برابر بیماری های عفونی تنفسی مانند کووید ۱۹ ، آنفولانزا کارساز نباشد.‌ بنابراین برای پیشگیری از این بیماری باید بهترین ماسک در بین انواع آن را انتخاب کنیم. در ادامه انواع ماسک ها را شرح خواهیم داد:

طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر کرونا

ماسک یکبار مصرف

ماسک های یکبار مصرف همان طور که از نامشان پیداست تنها برای چند ساعت مشخصی کارساز هستند که به آن باید دور انداخته شوند و ماسک تان را عوض کنید. این ماسک ها سه لایه می باشند و هر لایه کاربرد به خصوص خود را دارد. یک ماسک یکبار مصرف استاندارد در برابر کرونا می تواند محافظ کننده باشد.

ماسک های N95 برای استفاده از ماسک در برابر کرونا

ماسک های N95 اگر چه ماسک های گران تری نسبت به ماسک های یکبار مصرف هستند ولی محافظت آن ها نسبت به ماسک های یکبار مصرف بیشتر است. اما نکته که باید به آن توجه داشت این است که تاریخ استفاده این ماسک ها تنها یک روز می باشد که پس از این تاریخ ماسک را باید دور بیندازیم.

ماسک های FFP برای استفاده از ماسک در برابر کرونا

در اروپا برای رتبه‌بندی ماسک‌ها از استاندارد EN149:2001 (استانداردی که توسط کمیته استانداردسازی اروپا تعیین شده) استفاده می‌شود و ماسک‌ها به سه رتبه ایمنی FFP1، FFP2 و FFP3 تقسیم می‌شوند. ماسک‌های معروف به اف‌اف‌پی (filtering facepiece) از انواع پیشرفته ماسک‌های محافظت تنفسی هستند. آن‌ها معمولا یک بخش تصفیه (فیلتر) دارند. در مکانی که امکان گردش فعال ویروس وجود دارد، این ماسک‌ها از سوی پزشکان، پرستاران، دندان‌پزشکان و سایر متخصصات حوزه بهداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدت زمان کارایی حفاظتی آن بین سه تا هشت ساعت برآورد شده است. این ماسک‌ها با توجه به درصد فیلتر داخلی و نفوذ به خارج در سه نوع طبقه‌بندی می‌شوند. ماسک FFP1 درصد فیلتر آن ۸۰ درصد است و میزان نفوذ آن از داخل به خارج (انتقال ذرات تنفسی به خارج) ۲۲ درصد ارزیابی شده است. این ماسک معمولا برای محافظت در مقابل گرد و غبار کارایی دارد. اما بهترین نوع این ماسک‌ها انواع FFP2 و FFP3 آن است که درصد فیلتر آن به داخل ۹۴ و ۹۹ درصد است و میزان نفوذ و نشت آن به خارج به ترتیب هشت درصد و دو درصد برآورد شده است.

ماسک های پارچه ای برای استفاده از ماسک در برابر کرونا

همان طور که در بالا اشاره شد ماسک های پارچه ای اگر چه دارای ظاهری زیبا و جذاب هستند ولی به اندازه ماسک های N95. و ماسک های یکبار مصرف استاندارد کارساز نیستند. بنابراین اگر توان دسترسی از ماسک های یک بار مصرف یا N95 را دارید استفاده از این ماسک ها بسیار کارساز تر از ماسک های پارچه ای می باشد.

طرز استفاده صحیح از ماسک در برابر کرونا

با همه گیر شدن ویروس کووید ۱۹ و قطعی نشدن واکسن کرونا هنوز بهترین رویکرد در مقابل آن پیشگیری و ادامه قرنطینه خانگی می باشد. ولی در این میان همچنان نیاز به انجام آزمایش ها ، تشخیص و در نهایت درمان بیش از پیش به نظر می رسد. آنی آزما برای حل این مشکل به وجود امده است و هدف آن آسان نمودن مراحل تشخیص و درمان می باشد. به این صورت که شما می توانید با انجام پذیرش ، نمونه گیری و جوابدهی غیرحضوری با رعایت شرایط قرنطینه و اقدامات پیشگیرانه ، به آسانی، در کمترین زمان، و سریع آزمایش کرونا در منزل و نمونه گیری در منزل و دیگر آزمایشات خود را انجام دهید. و به این صورت در زمان، هزینه های خود صرفه جویی کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.