چگونگی اتصال سرم در منزل و نکاتی که باید به آن توجه کرد

سرم در منزل

یکی از بهترین و آرامش بخش ترین مکان ها برای افراد مسن و بیماران که صبر و حوصله کمتری نسبت به دیگران دارند، خانه است. اتصال سرم در منزل می تواند علاوه بر محیطی آرام و حفظ صبر برای این افراد در حفظ روحیه آن ها تأثیر گذار باشد. از الزامات خدمات پزشکی در منزل اطمینان از ایمنی و همچنین زیر نظر پزشک بودن آن ها است. سرم علاوه بر خاصیت دارویی و درمانی، برای تقویت جسمی و روحی افراد مؤثر می باشد. همراه با تزریق کردن سرم، دارو های مختلف مانند آنتی بیوتیک ها یا ویتامین ها در جهت تقویت بیماران و در نتیجه سرعت در بهبودی حال آن ها تأثیرگذار خواهد بود. سرم به دو گونه تزریقی و خوراکی در داروخانه ها موجود است.

چگونه سرم را تزریق می کنند؟

از آنجایی که 4 نوع مختلف برای تزریق وجود دارد، در اینجا به نحوه تزریق سرم در منزل می پردازیم. نحوه وصل سرم را تزریق داخل وریدی IV می نامند. از سریعترین نوع تزریق دارو است که با استفاده از سرنگ دارو به داخل سیاهرگ منتقل می شود. تزریق IV یا قطره ای روشی برای دریافت دارو با استفاده از پمپ یا جاذبه به داخل ورید، به جای سرنگ است. انفوزیون IV اجازه می دهد تا مقدار معینی دارو به صورت کنترل شده در زمان مشخص تجویز شود.

از دیگر روش های تزریق می توان به تزریقات عضلانی (IM)، زیر جلدی (SC) و داخل جلدی (ID) اشاره کرد.

تزریق داخل وریدی را در کدام قسمت از بدن می توان انجام داد؟

از آنجا که سرم در منزل یا درمانگاه، تزریق IV دارند، معمولاً توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی انجام می شود. یک لوله پلاستیکی کوچک به نام کاتتر اغلب برای تزریق داخل وریدی به داخل ورید وارد می‌ شود، مخصوصاً زمانی که به بیش از یک تزریق نیاز است. کاتترهای IV به بهترین وجه در جایی قرار می گیرند که دسترسی به آنها آسان باشد و جریان خون خوب باشد.

کاتتر IV معمولاً در وریدهای زیر قرار می گیرد:

 • ساعد
 • پشت دست
 • مچ پا، نزدیک به پا (برای بیماران کوچک مانند نوزادان و خردسالان)

هنگام انتخاب محل برای قرار دادن کاتتر IV و وصل سرم در منزل، مهم است که از نواحی عفونی پوست خودداری شود و کاتتر را در یک مفصل انعطاف پذیر قرار داده که می تواند خم شود. همچنین باید از نواحی آسیب دیده یا دردناک و رگ های سفت یا بسیار نازک اجتناب شود.

تزریق داخل وریدی
تزریق با آرامش سرم برای کودکان

تزریق داخل وریدی

خدمات سرم در خانه چه زمانی لازم است؟

تزریق سرم یکی از ویژگی هایی است که وقتی بیمار توان حرکت یا اشتها برای خوردن غذا ندارد، به او این توان را می دهد که با استفاده از وصل سرم بدن او قوت پیدا کرده و بیماری او سریع تر درمان شود. در این قسمت به عواملی که باعث تزریق سرم در منزل می شوند، اشاره می کنیم:

بیماری

بیمارانی که توان حرکت ندارند و نیاز به آرامش در دوره بیماری خود دارند، بهتر است از خدمات سرم در خانه بهره مند شوند.

افراد مسن

خانه راحت ترین و بی دردسر ترین مکان برای افراد مسن و سالمندان است. پس برای حفظ روحیه کسانی که کهولت سن دارند وصل سرم در خانه را انتخاب کنید.

بارداری

برای جلوگیری از انتقال بیماری، حفظ روحیه مادران باردار و همچنین ایجاد محیطی آرام، ماندن در منزل و وصل سرم برای این افراد از بهترین گزینه ها می باشد.

کودکان

از آنجا که بیشتر کودکان از مراجعه به درمانگاه و دیدن سوزن می ترسند. یکی از راهکار های مقابله با این ترس و همچنین اطمینان خاطر تزریق سرم در منزل برای آن ها خواهد بود.

شلوغی مراکز درمانی

ازدحام افراد در مراجعه به درمانگاه ها مشکلاتی را به بار می آورد. زیرا افراد بیمار حوصله کمتری دارند و نمی توانند مدت زیادی برای تزریق سرم بمانند. بنابراین خدمات سرم در خانه می تواند به آرامش، حفظ روحیه این افراد، همچنین مبتلا نشدن آن ها به بیماری های دیگر و جلوگیری از شیوع بیماری واگیردار کمک کند.

ترافیک

مسافت زیاد برای رسیدن به مراکز درمانی، استفاده از خودرو و ترافیک شهری از دیگر معایب تزریق سرم در درمانگاه ها است. بنابراین وصل سرم در خانه از بهترین و هوشمندانه ترین انتخاب ها خواهد بود.

سرم در خانه
وصل سرم در محیطی آرام و بدون شلوغی

سرم در خانه

عواملی که در تزریق کردن سرم در منزل باید به آن توجه داشت:

 • حتماً دستورالعمل های مصرف خوانده شود.
 • به توصیه های پزشک گوش داده شود.
 • شست و شوی دست ها و خشک کردن آن ها با حوله ای تمیز
 • جمع آوری مواد مورد نیاز مانند دارو، دستمال مرطوب الکلی، گاز، ظرف تیز و دستکش
 • قرار دادن وسایل روی سطح تمیز و صاف
 • بعد از تزریق سرم وسایل را مرتب کرده و دور انداختن سوزن و سرنگ ها ضروری است.
وسایل مورد نیاز سرم
قرار دادن وسایل بر روی سطحی صاف و تمیز

وسایل مورد نیاز سرم

چرا افراد نیازمند سرم درمانی می شوند؟

 • درمان کم آبی، جایگزین آب
 • اصلاح الکترولیت ها
 • درمان عفونت های قارچی و باکتریایی
 • انتقال خون
 • تقویت خستگی و کوفتگی بدن
 • تزریق برخی دارو ها با استفاده از وصل سرم (آنتی بیوتیک، ویتامین ها و دارو های ضد قارچ)
 • برای بیماران مبتلا به سرطان، کرون، بیماران قلبی، افراد مبتلا به نقص ایمنی، آرتریت روماتوئید و… از تزریق سرم استفاده می شود.

تزریق سرم در منزل برای افرادی با بیماری های حاد توسط پرستاری با تجربه و حاذق باید انجام شود.

­

سرم
تأمین کمبود آب بدن

سرم

کلام آخر

وصل سرم در خانه برای بیماران، افراد سالمند و حتی کودکان این اطمینان خاطر را به آن ها می دهد که در جایی به دور از سر و صدا و با آرامش از این فرصت استفاده کنند. جایی به دور از آلودگی صوتی و محیطی برای این افراد به همراه یک فرد متخصص و با تجربه که به وصل سرم می پردازد. کم تر شدن ترس از سوزن یا سرنگ را می توان از دیگر فواید وصل سرم برای بیماران و افراد ناتوان در خانه آن ها دانست. با استفاده از خدمات سرم در منزل می توان از نگرانی خود به متخصص گفته و همچنین ساعاتی قبل از تزریق به مراکز درمانی برای ارسال پرستار تماس گرفت. متخصصان نیز با دیدن علائم و پریشانی حال بیمار، به آن ها برای رفع نگرانی کمک خواهند کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.