آیا تمایل دارید خودتان نتیجه آزمایش خون را بخوانید؟

برای اغلب کسانی که آزمایش خون انجام می دهند این مسئله بسیار مهم است که خودشان بتوانند نتیجه آزمایش را بخوانند. تا زمانی که بخواهیم به متخصص مراجعه کنیم، به هر حال ذهن ما درگیر خواهد ماند تا روزی که نتیجه آزمایش را بدانیم. به همین دلیل است که در این مقاله می خواهیم به شما کمک کنیم تا حداقل بتوانید نتیجه کلی آزمایش خود را تا زمان مراجعه به پزشک معالج، بخوانید. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که آزمایش، به دلیل مشکوک بودن به نوعی بیماری انجام شده باشد. در این حالت آیا شما می توانید حتی یک ساعت صبر کنید و منتظر بمانید تا متخصص یا فردی که دانش کافی دارد، نتیجه را اعلام کند؟ با این مقاله خودتان مهارت اولیه را برای خواند نتیجه آزمایش به دست بیاورید.

چگونه برگه آزمایش خون را بخوانیم ؟ آزمایش خون آزمایشی است که معمولاً همه افراد در طول زندگی خود بارها آن را انجام می‌دهند. با استفاده از این آزمایش می تواند سلامتی قسمت های مختلف بدن خود را آنالیز کرده و از سالم بودن بدن خود اطمینان حاصل نمایید. موضوعی که وجود دارد این است که تمامی افراد نمی توانند نتیجه آزمایش خون خود را خوانده و متوجه آن شوند و مجبورند برای پی بردن به جواب آزمایش خود آن را نزد پزشک ببرند. در حالت کلی می‌توان این طور عنوان کرد آزمایش خون یا پانل خونی یکی از بهترین روش در تشخیص بیماری ها به حساب می آید. با استفاده از آزمایش خون می توان علائم بیماری ها و موارد استفاده آن را به صورت کامل تشخیص دهیم.(چگونه برگه آزمایش خون را بخوانیم ؟)

معمولاً افراد بعد از گرفتن جواب آزمایش خون خود در جواب آزمایش سر در نیاورده و حتما باید به پزشک مراجعه نمایند. اما در صورتی که شما از آن قصد دارید تا جواب آزمایش خون خود را تفسیر کرده و خود متوجه آن نشوید و می خواهید در این زمینه اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه بوده و به اطلاعات مناسبی در این زمینه دست پیدا کنید:

بهترین زمان برای انجام آزمایشات دوره ای خون

انجام چکاپ آزمایش خون برای هر فرد برای هر شش ماه یک بار امری ضروری به حساب می آید. در عین حال کسانی که بیماری خاصی دارند با توجه به نظر پزشک مورد نظر ممکن است این دوره‌ها در مدت زمان کوتاه تری باشد. مدت زمان مورد نظر برای انجام آزمایش خون در طول روز نیز به نوع آزمایش بستگی دارد.

چگونه برگه آزمایش خون را بخوانیم ؟به عنوان مثال در صورتی که فرد به خاطر آزمایش خون خود را برای مشخص کردن میزان قند خون انجام دهد، باید صبح زود و به صورت ناشتا آن را انجام دهد. در آزمایش خون پارامتری به نام شمارش کامل سلول های خون و یا سی بی سی وجود دارد که بر طبق آن به بررسی سلول‌های خونی از نظر شکل ظاهری، سایز و اندازه و همچنین تعداد پرداخته و بر طبق آن مقدار هماتوکریت و هموگلوبین خون به صورت کامل اندازه گیری می شود.

تشخیص کم خونی و میزان چربی خون در آزمایش خون

چگونه برگه آزمایش خون را بخوانیم ؟میزان چربی خون در بدن یک فرد را در طی آزمایش خون و اندازه گیری میزان تری گلیسرید تشخیص داد می شود و در صورتی که تری گلیسیرید عددی بالاتر از ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد چه میزان کلسترول نیز عددی بالاتر از ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد فرد مورد نظر چربی خون بالایی دارد.

چگونه برگه آزمایش خون را بخوانیم ؟

همچنین می‌توان میزان کم خونی بدن یک فرد نیز با توجه به پارامترهای خونی در آزمایش خون مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. از جمله این پارامتر ها می توان به گلبول‌های قرمز و همچنین میزان هماتوکریت و هموگلوبین خون اشاره نمود.

تشخیص مشکلات موجود در زمینه تیروئید با انجام آزمایش خون

در حالت کلی با در نظر گرفتن یک سری پارامترها در آزمایش خون وضعیت غده تیروئید مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. در صورتی که اختلال در غده تیروئید به ‌صورت پرکاری و کم کاری تیروئید وجود داشته باشد اعداد مشخص شده برای پارامترهای مورد نظر برای غده تیروئید عدد غیر طبیعی خواهند بود.

تشخیص میزان قند خون در آزمایش خون

در حالت کلی برای آن که میزان قند خون در بدن یک فرد مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد آزمایش قند خون الزامی می باشد. در صورتی که میزان قند خون در بدن یک فرد نرمال باشد عدد آن به صورت ناشتا چیزی در حدود ۷۰ تا ۹۹ میلی گرم در دسی لیتر خواهد بود و در صورتی که عدد مربوط به قند خون در بدن یک فرد از ۱۲۶ بالاتر رود شخص مورد نظر دچار دیابت می گردد.

همچنین در صورتی که فرد در مرحله پیش دیابتی به سر ببرد عدد قند خون در بدن فرد چیزی در حدود ۱۰۰ الی ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر خواهد بود. همچنین یک آزمایش به نام HbA1C وجود دارد که با استفاده از آن در دوره زمانی مشخصی میزان قند خون در بدن یک فرد مورد چکاپ قرار گرفته و در صورتی که میزان آن از ۹ درصد بالاتر رود و مشخص می شود که قند خون فرد بالا می باشد.

موارد مربوط به کلیه در آزمایش خون

چگونه برگه آزمایش خون را بخوانیم ؟در انجام آزمایش خون دو پارامتر وجود دارند که بر عملکرد کلی اثر گذار می باشند در صورتی که یک فرد اختلالات کلیوی و یا کم کاری کلیه دچار شده باشد میزان اوره و کراتین بدن فرد از حد طبیعی بالاتر می رود.

مقدار طبیعی اوره بین 7.9 تا 20 mg/dl و مقدار طبیعی کراتینین بین 0.6 تا 1.2 mg/dl در خانم ها و 0.8 تا 1.3 mg/dl در آقایان است. همچنین افرادی که دارای دردهای کلیوی، عفونت های کلیوی، بیماریهای دیالیزی و یا کم کاری کلیه هستند حتما باید آزمایشات مربوط به این پارامترها را به صورت دوره ای و منظم انجام دهند.

چگونه برگه آزمایش خون را بخوانیم ؟

بررسی میزان اسید اوریک در حین انجام آزمایش خون

در صورتی که پزشک متخصص وجود سنگ کلیه و نقرس در بدن یک فرد شک داشته باشد از آن فرد می‌خواهد تا آزمایش اسید اوریک انجام دهد. در جواب آزمایش اسید اوریک این طور می‌توان عنوان کرد که مقدار طبیعی اسید اوریک در بدن آقایان چیزی در حدود 3 الی 8 میلی گرم در دی سی لیتر و همچنین در خانم ها چیزی در حدود ۲ الی ۶ میلی گرم در دسی لیتر می باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.