انجام آزمایش PCR تهران به چه صورت انجام می شود؟

آزمایش PCR یا واکنش زنجیره ای پلیمراز نوعی تست تشخیص مواد ژنتیکی می باشد. با شروع پاندمی کرونا و فراگیر شدن آن، این تست نیز کاربردهای بسیار زیادی پیدا کرد. چرا که در بین روش های دیگر، این بهترین روش موجود برای تشخیص کرونا بود. برخی از افراد به این نوع تست فتوکپی مولکولی نیز می گویند. دلیل آن هم شیوه عملکرد تست برای تشخیص وجود ویروس است. طی فرآیند این تست، بخشی از DNA یا RNA ویروس ها کپی می شوند. خوشبختانه به کمک آنی آزما هم اکنون امکان انجام آزمایش PCR تهران در منزل فراهم آمده است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این تست آشنا شویم.

 

آزمایش PCR تهران

آزمایش PCR تهران

تاریخچه ابداع آزمایش PCR تهران به چه زمانی بر می گردد؟

بیشتر افراد تست PCR را با نام آزمایش تشخیص کرونا می شناسند. اما جالب است بدانید که این تست تنها برای کرونا به کار نمی رود. روش PCR اولین بار در سال 1983 توسط یک متخصص بیوشیمی به نام دکتر Kary Mullis ابداع شد. معمولا برای تست های ژنتیکی و مولکولی به تعداد DNA زیادی نیاز است. اما روش PCR این امکان را به محققین می دهد که بتوانند میلیون ها کپی از یک مقدار DNA ایجاد کنند. از این رو می توان به کمک آن، وجود ویروس SARS-CoV-2 را در بدن تشخیص داد. این ویروس عامل اصلی بروز بیماری COVID-19 است.

آزمایش PCR تهران چه کاربردهایی دارد؟

طی دوران پاندمی کرونا افراد بسیاری با این تست آشنا شدند. اما همان طور که گفته شد، این تست تنها برای تشخیص بیماری کرونا به کار نمی رود. محققین سلامت بدنی می توانند به کمک این تست به وجود سلول های سرطانی و تغییرات ژنتیکی نیز پی ببرند. از جمله دیگر کاربردهای این تست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آنفولانزا
 • سل
 • HIV
 • ابولا
 • هپاتیت C

شیوه عملکرد این آزمایش به چه صورت است؟

طی فرآیند آزمایش PCR تهران دنباله های DNA افزایش می یابند. این عمل شامل آغازگرهای DNA، پایه های DNA، آنزیم ها، محلول بافر و چرخه حرارتی برای بهبود تکثیر دنباله ها می شود. اولین گام در این آزمایش، جمع آوری نمونه از شخص متقاضی آزمایش است. نمونه های دریافتی در این آزمایش شامل انواع مختلفی هستند. این نمونه ها عبارتند از:

انجام آزمایش PCR، بدون خطر و دارای دقت بالا

انجام آزمایش PCR، بدون خطر و دارای دقت بالا

 • سواب بینی

این نمونه به کمک لوله سواب از داخل بینی یا حلق شخص دریافت می شود.

 • سواب میانی شاخک بینی

به این نمونه NMT نیز می گویند. NMT از بخش عمیق درون سوراخ بینی دریافت می شود.

 • بزاق

برای دریافت این نمونه شخص باید بزاق دهان خود را درون لوله کوچکی بریزد.

 • خون

برخی از انواع آزمایش PCR تهران نیازمند دریافت خون هستند. همانند تمامی آزمایش های خون، این نمونه از رگ های شخص جمع آوری می شود.

نوع تست PCR با توجه به هر یک از نمونه های گفته شده متفاوت است. پس از دریافت نمونه، محققین از یک ماشین مخصوص برای حرارت دادن آن استفاده می کنند. در این فرآیند DNA به دو بخش جداگانه تقسیم می شود. سپس واکنش خنک شده تا آغازگرها بتوانند به دنباله های DNA نمونه بپیوندند. بعد از آن دوباره حرارت داده می شوند تا آنزیمی به نام تاق پلیمر به نمونه افزوده شود. این فرآیند سبب ایجاد یک کپی از نمونه اولیه خواهد شد. دستگاه این فرآیند را به صورت خودکار تکرار کرده و کپی های بسیاری از DNA اولیه می سازد. در نهایت دستگاه حضور عامل بیماری زا را تشخیص داده و اطلاع می دهد. البته ویروس SARS-CoV-2 به جای DNA دارای RNA می باشد. به همین دلیل قبل از شروع کپی سازی باید از فرآیند rtPCR برای تبدیل RNA به DNA استفاده کرد.

آزمایش PCR تهران چه تفاوتی با تست آنتی ژن دارد؟

برخی افراد به دلیل هزینه کمتر تست آنتی ژن را برای تشخیص ویروس کرونا انتخاب می کنند. این تست بسیار ارزان بوده و طی 15 دقیقه نتیجه آن مشخص می شود. همچنین انجام آن بسیار ساده بوده و حتی خود فرد هم قادر به انجام آن است. اما متاسفانه دقت کافی را ندارد. در حالی که تست PCR بسیار دقیق است. به علاوه تست آنتی ژن تنها ویروس های فعال را تشخیص می دهد. بدین معنا که ممکن است شما دچار ویروس کرونا شده باشید، اما علائمی بروز ندهید. در این صورت ویروس شما به طور کامل فعال نشده است. با این حال همچنان در بدن وجود داشته و باید اقدامی برای آن صورت گیرد. اما تست آنتی ژن این ویروس ها را تشخیص نمی دهد. بنابراین با استفاده از تست PCR به راحتی به وجود ویروس کرونا در بدن پی می برید.

تست آنتی ژن، دارای سرعت نتیجه بالا و دقت پایین

تست آنتی ژن، دارای سرعت نتیجه بالا و دقت پایین

آیا انجام تست PCR دشوار بوده و خطراتی در پی دارد؟

انجام آزمایش PCR تهران تنها 15 الی 30 ثانیه به طول می انجامد. دریافت نمونه با توجه به نوع نمونه مورد نظر متفاوت است. اما معمولا برای تشخیص ویروس کرونا، نمونه برداری از داخل بینی یا حلق صورت می گیرد. به همین منظور لوله بسیار باریک و بلندی را وارد سوراخ بینی شما می کنند. فرد متخصص این لوله را به مدت 10 الی 15 ثانیه در هر یک از سوراخ های بینی شما می چرخاند. این عمل می تواند در برخی افراد باعث ایجاد ناراحتی و سرفه شود. اما این عوارض کاملا موقت و کوتاه مدت هستند. هیچ خطری در حین آزمایش شما را تهدید نمی کند.

چه کسانی باید آزمایش PCR را انجام دهند؟

در گام اول، انجام آزمایش PCR تهران نیازمند تشخیص پزشک می باشد. اما به طور کلی برای موارد زیر توصیه می شود:

 • افرادی که دارای علائم کرونا باشند، حتی اگر واکسن خود را دریافت کرده اند.
 • اشخاصی که تماس نزدیک با بیماران کرونایی داشته اند.
 • کسانی که در مجامع شلوغ و دارای احتمال بالای انتقال ویروس حضور داشته اند.
 • دستور پزشک یا دپارتمان خاص
 • تست PCR برای خروج از کشور

جمع بندی

تست PCR دقت بسیار بالایی داشته و در درمان کرونا بسیار موثر بوده است. چرا که می تواند این ویروس را حتی قبل از فعال شدن تشخیص دهد. اگر امکان مراجعه به آزمایشگاه برای انجام آن را ندارید، آنی آزما آزمایشگاه را به خانه های شما می آورد. به کمک آنی آزما انجام آزمایش PCR تهران در هر مکانی ممکن شده است. هم اکنون با ثبت درخواست خود در سایت ما، می توانید نسبت به انجام تست PCR در منزل با کمترین هزینه اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.