چگونه بفهمیم در گذشته کرونا گرفته‌ایم یا نه؟

چگونه بفهمیم در گذشته کرونا گرفته‌ایم یا نه؟

از دست دادن حس بویایی و چشایی نیز می‌تواند حتی پس از درمان بیماری همراه فرد باشد و یا فرد حس ضعیف‌تر چشایی یا بویایی نسبت به گذشته داشته باشد. دانشمندان آمریکایی رایج‌ترین علائمی را که نشان دهنده ابتلا به کرونا در گذشته است، تشریح کردند.

آزمایش هورمونی زنانه

رایج‌ترین علائم نشان دهنده ابتلا به کرونا

این علایم به شرح زیر است:

۱- سرماخوردگی شدید

به هیچ عنوان عجیب نیست که در فصل زمستان شاهد ابتلا به سرماخوردگی باشید. اما اگر از اواخر سال ۲۰۱۹ شاهد سرماخوردگی شدیدی بودید که بیش از دو هفته طول کشیده است، احتمالا به کرونا مبتلا شده اید، زیرا سرماخوردگی‌های معمولی کمتر از یک هفته بدن را درگیر می‌کند.

۲- تنگی نفس

داشتن تنگی نفس یکی از مشکلات رایج در افراد مبتلا به کروناست. در این موارد فرد تصور می‌کند که به برونشیت مبتلا شده است. تنگی نفس ناشی از کرونا در بلند مدت همراه بیمار است.

۳- سرفه مداوم

اگر برای یک بازه زمانی طولانی شاهد سرفه‌های شدید و خشک هستید، این امر می‌تواند یکی از علائم ابتلا به کرونا باشد. این سرفه‌ها به طور معمول در ابتدا خفیف بوده و به مرور طی ۵ تا ۷ روز تشدید می‌شود.

سرفه از علائم ابتلا به کرونا

۴- ورم ملتحمه

در این حالت سفیده چشم حالت سرخ و خونی پیدا می‌کند. داشتن دید تار، صورتی شدن چشم، و ریزش اشک از مواردی است که نشان دهنده ابتلا به کروناست.

۵- درد قفسه سینه یا تپش قلب

متاسفانه کرونا می‌تواند قلب را نیز درگیر کند. در این موارد فرد احساس سختی در سینه می‌کند. تمامی این موارد ممکن است پس از التیام بیماری بروز کند. ۲ هفته پس از ابتلا این موارد خفیف و ۶ هفته پس از ابتلا این علائم می‌تواند به صورت شدید در فرد ظاهر شود.

۶- بی حالی شدید

که می‌تواند در بلند مدت حتی پس از التیام بیماری نیز فرد را درگیر کند.

۷- از دست دادن حس بویایی و چشایی

این موضوع نیز می‌تواند حتی پس از درمان بیماری همراه فرد باشد و یا فرد حس ضعیف‌تر چشایی یا بویایی نسبت به گذشته داشته باشد.

چه افرادی باید قبل از تزریق واکسن به پزشک مراجعه کنند؟

یک پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: افرادی که نسبت به استفاده از برخی داروها حساسیت شدید دارند باید قبل از تزریق واکسن کووید ۱۹ به پزشک مراجعه کنند. دکتر پیام پاینده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به افرادی که سابقه حساسیت شدید دارویی یا آنافیلاکسی، علائم تنفسی و گوارشی شدید دارند توصیه می‌شود قبل از تزریق واکسن به پزشک مراجعه و ویزیت شوند ولی برای هر حساسیت دارویی نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

وی با تاکید بر اینکه در افرادی که در گذشته سابقه حساسیت شدید دارویی داشته باشند، احتمال تکرار حساسیت پس از تزریق واکسن وجود دارد، تصریح کرد: حساسیت‌های دارویی در آنتی بیوتیک‌ها، داروهای ضد تشنج و … دسته‌بندی‌هایی می‌شوند و اگر فردی نسبت به یک دارویی حساسیت داشته باشد احتمال دارد به داروی دیگری در همان دسته بندی حساسیت نشان دهد.

به عنوان مثال:

بیماری به یک نوع آنتی بیوتیک حساسیت دارد و با مصرف نوع دیگری از آنتی بیوتیک‌ها نیز از خود واکنش نشان می‌دهد. او تصریح کرد: صرفا به افرادی که حساسیت‌های بسیار شدید دارویی را تجربه کرده‌اند و با مصرف یک نوع دارو با علائمی نظیر تنگی نفس، نوسان فشار خون، علائم گوارشی نظیر اسهال، استفراغ، درد شکم، تهوع و … مواجه شدند پیشنهاد می شود که قبل از تزریق واکسن کرونا به پزشک مراجعه کنند اما برای همه افرادی که آلرژی دارویی دارند ویزیت قبل از تزریق واکسن کرونا لازم نیست.

دکتر پاینده ادامه داد: اگر فردی به واکسن آنفلوانزا حساسیت داشته باشد قرار نیست به واکسن کرونا نیز حساسیت داشته باشد. پزشک معالج در مطب نمی‌تواند با انجام تست بر روی بیمار، حساسیت دارویی او را بطور دقیق بررسی کند.

بستری فرد مبتلا به حساسیت شدید دارویی

وی افزود: فرد مبتلا به حساسیت شدید دارویی باید در بیمارستان بستری شود و با روش‌های خاصی حساسیت وی نسبت به واکسن بطور دقیق بررسی و تشخیص داده شود، امکان انجام این فرآیند در مطب وجود نخواهد داشت مگر اینکه امکانات لازم برای احیای احتمالی بیمار در مطب موجود باشد.

او گفت: در مطب با بررسی شرح حالی از سوابق حساسیت بیمار به دارو و علائمی که داشته است، چنانچه نیازی به مصرف دارو قبل یا بعد از واکسن باشد، ویزیت انجام خواهد شد ولی انجام تست حساسیت به واکسن کووید ۱۹ امکان پذیر نیست. این پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی با اشاره به اینکه واکنش به واکسن‌ها انواع گوناگونی دارد، گفت: احتمال دارد که یک واکسن برای برخی افراد واکنش ایجاد کند به عنوان مثال اگر فردی نسبت به تخم‌مرغ حساسیت داشته باشد احتمال دارد به واکسن‌هایی که از تخم‌مرغ ساخته می‌شوند واکنش نشان دهد.

وی بیان کرد: بر روی همه واکسن ها منع تزریق برای همه افرادی که حساسیت شدید دارویی دارند نوشته شده است و افرادی که حساسیت شدید دارویی را تجربه کرده و با تزریق دُز اول واکنش نشان می دهند و ترجیحا دُز دوم را نباید تزریق کنند و در صورت اصرار باید با پزشک مشورت کنند.

ترکیبات گیاه شاه‌دانه راه ورود ویروس کرونا را به سلول می‌بندد

تحقیقات پژوهشگران کالج داروسازی دانشگاه ایالتی اورگن با همکاری دانشمندان دانشگاه علوم و بهداشت این ایالت آمریکا نشان داده است که ترکیبات موجود در گیاه شاه‌دانه می‌تواند با مسدود کردن راه ورود ویروس کرونا به سلول‌ها، از ابتلای افراد به بیماری کووید۱۹ جلوگیری کنند. به گزارش یورونیوز؛ بر اساس تحقیقاتی که نتایج آن روز دوشنبه در مجله اینترنتی Natural Products منتشر شد،

پژوهشگران دریافته‌اند که دو اسید کانابینوئیدی که معمولا در گونه‌های مختلف گیاه شاهدانه یافت می‌شود یعنی «کانابیگرولیک اسید» و «کانابیدولیک اسید» می‌توانند به پروتئین سنبلۀ ویروس کرونا متصل شوند و با این کار از ورود ویروس به درون سلول‌ها و ایجاد عفونت جلوگیری کنند و به طور بالقوه راه‌ جدیدی برای پیشگیری و درمان این بیماری ارائه دهند. در این گزارش آمده است: «این کانابینوئیدها که بصورت خوراکی در دسترس هستند و سابقه طولانی برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن دارند، پتانسیل پیشگیری و همچنین درمان عفونت ناشی ویروس کرونا را دارند.»

گیاه شاه‌دانه برای درمان کرونا

کانابینوئید در الیاف و عصاره شاهدانه

ریچارد ون بریمن از اعضای تیم تحقیق تاکید دارد که «این اسیدهای کانابینوئید در الیاف و عصاره شاهدانه به وفور یافت می‌شود و از ترکیبات مورد استفاده در مواد روان‌گردانی که برای تهیه ماری‌جوانا استفاده می‌شوند، نیستند.» به گفته ون بریمن، اتصال اسیدها کانابینوئیدی به پروتئین‌های سنبلۀ ویروس کرونا، باعث می‌گردد که این پروتئین‌ها نتوانند به آنزیم ACE2 که در غشای خارجی سلول‌های لایهٔ درون‌رگی یا همان سلول‌های «اندوتلیال» که در ریه‌ها و سایر اندام‌ها فراوان است، متصل شوند.

او افزود اگرچه لازم است که تحقیقات بیشتری در این باره انجام شود، اما مطالعات اولیه نشان می‌دهد که به کمک این توانایی کانابینوئیدها، می‌توان حتی داروهایی برای درمان کووید۱۹ ساخت. ون بریمن در آخر با اشاره به اینکه کانابینوئیدها در برابر سویه‌های جدید ویروس کرونا نیز موثر هستند، گفت: «حتی اگر در آینده سویه‌های مقاوم در مقابل کانابینوئیدها پدید آیند، باز هم می‌توان اطمینان داشت که ترکیب واکسیناسیون و درمان به کمک “کانابیگرولیک اسید” و “کانابیدولیک اسید” بتواند یک چالش جدی را برای ویروس کرونا ایجاد کند.

اُمیکرون ساختار ریه را تغییر می‌دهد

پژوهشگران با استفاده از یک بستر ارگانوئیدی جدید توانستند سلول‌های بنیادی غیرطبیعی را که در موارد آسیب شدید کیسه هوایی دیده می‌شوند، مدل‌سازی کنند. پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که آسیب‌های ناشی از اُمیکرون می‌توانند ساختار ریه را تغییر دهند.

به گزارش وب‌سایت رسمی “دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو” (UCSF)، آسیب‌های شدید ریوی ناشی از بیماری‌هایی مانند سویه اُمیکرون، به ترمیم غیر طبیعی سلول‌های بنیادی منجر می‌شوند و ساختار ریه را تغییر می‌دهند. ترمیم نابه‌جای سلول‌های بنیادی در واکنش به آسیب می‌تواند از بازیابی عملکرد طبیعی ریه جلوگیری کند. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو، از مدل‌های سلول‌های بنیادی استفاده کرده‌اند تا یک مسیر جدید جدید سلولی را آشکار کنند که در ریه‌های آسیب‌دیده در اثر اُمیکرون و بیماران مبتلا به “فیبروز ریوی ایدیوپاتیک” (idiopathic pulmonary fibrosis) دیده می‌شود.

ریه‌های آسیب دیده چگونه می‌توانند تغییر یابند؟

این پژوهش، نقشه‌ای را ارائه می‌دهد که می‌تواند به درک کردن این که ریه‌های آسیب دیده چگونه می‌توانند تغییر یابند و زخمی شوند، کمک کند. همچنین این پژوهش، یک مسیر احتمالی را برای معکوس کردن ترمیم سلول‌های بنیادی به شکل غیر طبیعی نشان می‌دهد. این موضوع پیشتر پذیرفته شده بود که ظرفیت ترمیم سلول‌های بنیادی کیسه هوایی، در موش‌ها و انسان‌ها به طور مشابهی عمل می‌کند.

پژوهشگران به طور غیرمنتظره‌ای دریافتند که نوع انسانی این سلول‌ها موسوم به “hAEC۲s” بر خلاف همتایان خود در موش‌ها، با سرنخ‌هایی از فیبروبلاست‌های پاتولوژیک متمایز می‌شوند. تجزیه و تحلیل این سلول‌ها در شرایط آزمایشگاهی، وجود انواع سلول‌های منتقل‌شده و زیرمجموعه‌های سلول پایه را نشان داد که پیشتر در ریه افراد مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک شناسایی شده بودند.

مدل سازی سلول‌های بنیادی غیرطبیعی

پژوهشگران با استفاده از یک بستر ارگانوئیدی جدید توانستند سلول‌های بنیادی غیرطبیعی را که در موارد آسیب شدید کیسه هوایی دیده می‌شوند، مدل‌سازی کنند. “تین پنگ” (Tien Peng)، از پژوهشگران این پروژه گفت: نخستین باری که تغییرات سلول‌های hAEC۲ را دیدیم، آن قدر برای ما جالب بود که فکر کردیم فقط یک خطا است، اما بررسی دقیق این مسیر جدید، بینش عظیمی را در مورد نحوه بازسازی ریه در واکنش به آسیب شدید و مسیری احتمالی را برای معکوس کردن آسیب ارائه کرد.

این پژوهش، زمینه را برای بررسی‌های آینده به منظور شناسایی اهداف درمانی که ممکن است به پیشگیری از آسیب شدید ریوی کمک کنند یا به معکوس کردن آن بپردازند، فراهم می‌کند. این پژوهش، در مجله “Nature Cell Biology” به چاپ رسید.

چقدر باید از اُمیکرون بترسیم؟

تاکنون ۳۴ مورد ابتلا به سویه جدید اُمیکرون در کشور شناسایی شده و ۸ مورد مشکوک نیز در حال آزمایش و تست‌های تشخیصی است. به نظر می‌رسد با وجود قدرت بسیار بالای سرایت‌پذیری ویروس اُمیکرون، هنوز این سویه تهدید جدی برای سلامت عمومی در آن حد که ویروس دلتا خطرناک بود، شمرده نمی‌شود. با وجودی که اخبار مختلف می‌گفت باید از اومیکرون به شدت ترسید و با وجودی که برخی متخصصان پیشنهاد کردند با ورود سویه اومیکرون به کشور باید اماکن عمومی دوباره تعطیل شوند، ولی به نظر می‌رسد حضور این ویروس در کشور چندان هم بحرانزا نشده است.

اُمیکرون

اُمیکرون چگونه ویروسی است؟

اُمیکرون ویروسی است که گسترش سریعی دارد و به سرعت پخش می‌شود. بر همین اساس اینکه بگوییم تعداد موارد اُمیکرون تنها ۳۰ یا ۳۴ مورد تایید شده است، درست نیست و قطعا تعداد موارد بیماری در کشور بیش از این است و در کل کشور هم پخش شده است. به طوری که می‌توان گفت اُمیکرون در کل کشور در حال گردش است.

خوشبختانه موضوعی که تاکنون وجود دارد، این است که گردش ویروس اُمیکرون، منجر به افزایش موارد بستری و فوت و حتی افزایش موارد سرپایی ابتلا در کشور نشده است و آمار ما زیر ۲۰۰۰ تست مثبت در روز است. البته از اول هم برخی منابع علمی می‌گفتند امیکرون چندان هم خطرناک نیست.

پژوهشگران انگلیسی گفته بودند خطر مراجعه به بیمارستان و بستری شدن در اثر ابتلا به سویه اومیکرون در مقایسه با سویه دلتا ۴۰ درصد کمتر است. واقعیت اینجاست که در ایران کسی نمی‌تواند ادعا کند عدد واقعی بیماران مبتلا به امیکرون را می‌داند. یعنی با توجه به کاهش چشمگیر موارد فوت و بستری و با وجود نداشتن اطلاعات درباره امیکرون می‌شود گفت هنوز این بیماری، خطر جدی برای شهروندان به شمار نمی‌رود هرچند نباید جانب احتیاط را رها کرد.

سکانس ژنی تست‌های مثبت کرونا

در این رابطه دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به لزوم سکانس ژنی تست‌های مثبت کرونا برای بررسی میزان شیوع سویه جدید کووید۱۹، گفت: سکانس ژنی در آزمایشگاه مرجع انجام می‌شود و اعلام می‌کنند که چند درصد تست‌های مثبت، امیکرون است. تعداد این تست‌ها کم است و عدد واقعی ابتلا به امیکرون در تهران نداریم.

وی افزود: مراجعین سرپایی همچنان وجود دارند که البته شامل مبتلایان کرونا و آنفلوآنزای فصلی به شکل همزمان هستند. حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر روزانه به شکل سرپایی مراجعه می‌کنند که تعداد قابل توجهی مبتلا به آنفلوآنزا هستند و تعداد موارد مثبت کرونا از کل تست‌هایی که اخذ می‌شود پنج درصد است. توکلی ادامه داد: چیزی که نگران آن هستیم شیوع بیش از اندازه سویه امیکرون است که می‌تواند درگیری زیادی از نظر وسعت ابتلا ایجاد کند؛ البته درخصوص شدت ابتلا به این سویه خیلی نگرانی نداریم.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل

با گسترش بیماری های عفونی از جمله کووید ۱۹ نیاز به خدماتی مانند تست کرونا در منزل احساس می شود. آزمایش کرونا در منزل از خدمات جدیدی است که به منظور کاهش هزینه ها، افزایش سرعت پروسه آزمایش و جوابدهی، کاهش انتقال این بیماری طراحی و اجرا شده است. این خدمت حضور فیزیکی در محیط های آزمایشگاهی را حذف کرده، و اشخاص می توانند با مراجعه به وب سایت آنی آزما درخواست خود را ثبت نمایند.

نمونه گیری در منزل یا محل کار شخص انجام می شود و بابت این خدمت هیچ گونه هزینه ی اضافه از بیمار اخذ نخواهد گردید. همچنین متقاضیان پس از نمونه گیری، پاسخ آزمایشات خود را نیز به صورت آنلاین و از طریق وب سایت می توانند دریافت کنند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.