چگونه متوجه کمبود ویتامین b۱۲ در بدن شویم؟

چگونه متوجه کمبود ویتامین b۱۲ در بدن شویم؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

ویتامین‌ها متابولیت‌های ثانویه در بدن هستند. به این معنا که وجود آن‌ها در بدن ضرورتی ندارد اما به عملکرد بهتر اندام‌ها و به طور کلی به حفظ سلامت سلول‌ها و شادابی انسان کمک می‌کنند. هر کدام از این ویتامین‌ها عملکرد خاص خود را داشته و در نتیجه کمبود آن‌ها علائمی را به همراه خواهد داشت. برای مثال ما در این مطلب در مورد نشانه‌ های کمبود ویتامین ب ۱۲ با شما صحبت خواهیم کرد.

آزمایش هورمونی زنانه

بررسی کارایی ویتامین ب ۱۲ در بدن

یکی از مهمترین ویتامین‌ها در بدن که به حفظ شادابی و طراوت پوست و همچنین سلامتی بدن کمک می‌کند ویتامین ب ۱۲ نام دارد. این ویتأمین محلول در آب است. بنابراین اگر مقدار زیادی از آن را مصرف کنید نباید نگران نباشید چون مازاد آن به راحتی از طریق ادرار از بدن دفع خواهد شد.

ولی چنین موضوعی در مورد ویتامین‌های محلول در چربی صدق نمی‌کند. این دسته از ویتامین‌ها در صورت بیشبود در بدن، داخل کبد ذخیره شده و باعث مسمومیت فرد می‌شوند. بنابراین از آنجایی که مسأله مسمومیت بدن برای ویتامین ب 12 رخ نمی‌دهد، در مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین به هیچ عنوان کوتاهی نکنید به خاطر اینکه این ویتامین عملکرد‌های مهمی در بدن دارد.

بررسی کارایی ویتأمین ب ۱۲ در بدن

مهمترین عملکرد‌های مهم این ویتامین در بدن عبارتند از:

– ویتامین ب ۱۲ در جریان خون‌سازی و ساخت گلبول‌های قرمز نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. بنابراین کمبود آن می‌تواند تأثیر بسیار چشمگیری بر روی کم‌خونی فرد بگذارد. خانم‌ها که عادت ماهانه دارند حتماً باید ویتامین b۱۲ بیشتری مصرف کنند چون در طول هر ماه حجم زیادی از خود را از دست می‌دهند و باید از نظر ویتامین b۱۲ بدن خود را تقویت نمایند تا خون از دست رفته مجدداً تامین گردد.

– از دیگر عملکرد‌های ویتامین ب ۱۲ باید به عملکرد بهتر سیستم عصبی بدن اشاره کرد. متأسفانه در چند سال اخیر آمار مبتلایان به ‌ام اس افزایش داده و مهمترین عاملی که در این بیماری نقش دارد، ضعف سیستم عصبی محیطی است. بنابراین در شرایط فعلی جامعه که استرس و اضطراب زیاد شده و حجم کاری مردم نیز افزایش یافته است، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین b۱۲ و یا قرص ویتأمین b۱۲ را اکیداً توصیه می‌کنیم.

– ویتامین ب ۱۲ باعث تقویت حافظه می‌شود و تمرکز فرد روی امور کاری و درسی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل برای دانش‌آموزانی که کنکوری هستند مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین ب ۱۲ اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

– مادران باردار باید تحت نظر متخصص خود از قرص مواد غذایی و مکمل‌های ویتامین ب ۱۲ استفاده کنند چون وجود این ویتأمین در کنار اسید فولیک برای تشکیل لوله عصبی جنین بسیار ضروری بوده و اگر بدن مادر دچار کمبود این ویتامین شود، قطعاً آسیب جدی بر لوله عصبی جنین وارد خواهد شد.

مهمترین عملکرد‌های مهم ویتامین b۱۲

منابع غذایی حاوی ویتامین ب ۱۲

ساده‌ترین راه برای تأمین ویتامین b۱۲ در بدن مصرف قرص‌هایی است که در داروخانه‌ها به صورت آزاد و بدون نسخه در اختیار شما قرار می‌گیرد. اما قطعاً اگر ما رژیم غذایی غنی از انواع ویتامین‌ها داشته باشیم نیاز به مصرف قرص نخواهیم داشت. بعضی از افراد به دلیل بیماری‌های گوارشی نمی‌توانند هر نوع دارویی مصرف نمایند.

بنابراین مصرف گوشت قرمز، جگر و غذا‌های دریایی به خصوص صدف و ماهی و همچنین زرده تخم مرغ، غنی از ویتامین b۱۲ هستند. در بین گیاهان نیز غلات غنی از ویتامین ب ۱۲ هستند. بنابراین در رژیم غذایی خود نان را حتماً در نظر بگیرید. همچنین توصیه می‌کنیم مصرف شیر به صورت روزانه فراموش نشود به خصوص برای کودکان خود این توصیه را جدی بگیرید.

علائم کمبود ویتامین b۱۲ در بدن

اما شاید این سؤال برای شما به وجود آمده باشد که چگونه می‌توانیم متوجه شویم بدن ما دچار کمبود ویتامین b۱۲ شده است چون اگر این اتفاق بیفتد عملکرد بدن به خصوص سیستم عصبی و حافظه آسیب جدی خواهد دید.

علائم کمبود ویتامین b۱۲ در بدن

مهمترین نشانه ‌ها و علائم کمبود ویتامین b۱۲ عبارتند از:

– با توجه به اینکه ویتامین ب ۱۲ تأثیر چشمگیری بر فرایند خون‌سازی و تولید گلبول‌های قرمز دارد بنابراین کمبود این ویتامین باعث کم خونی شدید در بدن می‌شود. کاهش حجم خون بدن باعث می‌شود اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها و تغذیه آن‌ها نیز افت پیدا کند و شما دچار علائمی هممانند خستگی، سرگیجه و حتی سیاه رفتن چشم‌ها خواهید شد.

– همچنین کمبود ویتامین ب ۱۲ اعصاب محیطی را نیز به شدت درگیر خواهد کرد و فرد دچار مشکلاتی همانند احساس سوزن سوزن شدن به خصوص در ناحیه پایین کمر خود می‌شود.

– از آسیب‌های روانی کمبود ویتامین ب ۱۲ نیز نباید غافل شد چون کمبود این ویتامین در بدن باعث ضعف روحی و روانی برای افراد می‌گردد. بنابراین انواع اختلالات در حافظه، ابتلا به اضطراب و افسردگی از جمله نشانه ‌های کمبود ویتامین ب ۱۲ خواهد بود. مصرف ویتامین ب 12 سطح انرژی بدن را بالا می‌برد و در نتیجه باعث می‌شود مشکلاتی همانند استرس و افسردگی زودتر برطرف گردند.

– مصرف این ویتامین به شادابی پوست کمک می‌کند. بنابراین با افزایش سن باید بیشتر به رژیم غذایی خود توجه داشته باشیم.

– مادران باردار این نکته را جدی بگیرند که اگر در دوران حاملگی تغذیه مناسب نداشته و بدن آن‌ها دچار کمبود ویتامین b۱۲ گردد، لطمه جدی به فرزندان آن‌ها در بزرگسالی وارد خواهد شد. علاوه بر اختلال در لوله عصبی، مشکلات گوارشی همانند بیماری روده التهابی نیز برای این دسته از افراد رخ می‌دهد.

نمونه گیری در منزل

آیا مصرف زیاد ویتأمین ب ۱۲ عوارضی به همراه دارد؟

با توجه به اینکه ویتامین b۱۲ محلول در آب است و بنابراین اگر مقدار زیادی از آن وارد بدن گردد، هیچگونه مسمومیتی برای شما رخ نمی‌دهد بلکه مازاد آن به راحتی از طریق ادرار دفع می‌شود. بنابراین شما حتی بدون آزمایش خون و بدون اینکه اطلاعی از سطح ویتامین b۱۲ در بدن خود داشته باشید می‌توانید مواد غذایی، قرص‌ها و مکمل‌های حاوی این ویتامین را مصرف نمایید. اما البته باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که برخی از افراد دچار حساسیت به گروهی از ویتامین‌ها می‌شوند.

برای مثال کهیر و خارش از جمله علائم پوستی ناشی از مصرف ویتامین b۱۲ است. در صورتی که با مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین دچار چنین مشکلاتی شدید با متخصص مشورت نمایید.

شما غزیزان می توانید آزمایش کرونا در منزل را در خانه انجام دهید. برای انجام آزمایش در منزل کافیست به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.