نحوه انجام آزمایش کلسترول خون

آزمایش کلسترول خون

اندازه گیری میزان کلسترول خون یکی از مهمترین آزمایشاتی است که لازم است هر فرد در طول سال حداقل دوبار انجام دهد. وجود کلسترول در خون لازم است اما اگر از حد اعتدال خارج شود، منجر به عوارضی خطرناک خواهد شد. متاسفانه افرادی که به بیماری کلسترول خون مبتلا هستند بسیار مستعد بیماری های قلبی عروقی بوده و لازم است اقدامات لازم را سریع و در اولین فرصت انجام دهند. بهتر است قبل از انجام هر نوع آزمایشی، ابتدا اطلاعات لازم در مورد نحوه و چگونگی انجام آن داشته باشید. برای مثال ممکن است نیاز به رژیم غذایی خاصی بوده و متخصص فراموش کرده به شما گوشزد کند. این مقاله که توسط گروه متخصصین آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تدوین شده است، شرایط لازم برای انجام آزمایش کلسترول خون را شرح می دهد. پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیز این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

آزمایش کلسترول خون آزمایشی است که در آن صرفاً اندازه ی کلسترول های موجود در خون هر شخصی، مشخص می شود. البته کلسترول موجود در خون را می توان در کنار بررسی عناصر دیگر موجود در خون نیز مورد بررسی قرار داد. لازم به ذکر است که سطح کلسترول خون تنها توسط نمونه خون استخراج شده از رگ هر شخص، قابل تشخیص است. بنابراین تنها راه آزمایش کلسترول خون، انجام تست خون به صورت نمونه برداری از خون می باشد.

برای انجام آزمایش کلسترول خون لازم و ضروری است که نمونه مورد نیاز به صورت ناشتا گرفته شود، چرا که اندازه دقیق عنصر های کلسترول تنها در این صورت است که مو به مو مشخص می شوند.

در مورد این عنصر لازم است بگوییم که هر فرد سالمی باید به اندازه کافی دارای انواع کلسترول باشد، چرا که کلسترول ها جزء عناصر ضروری مورد نیاز بدن برای ادامه حیات هستند. اما در صورتی که مقدار کلسترول های خون از حد طبیعی و نرمال خود تجاوز کند، یعنی کمتر و یا بیشتر باشند، نشان دهنده ی وجود اختلالات مختلفی است که ناشی از افزایش و یا کاهش چربی خون هستند.

انواع کلسترول های تشکیل دهنده ی خون

جالب است بدانید خلاف تصور عموم کلسترول های خونی تنها از طریق تغذیه و خوردن چربی های حیوانی وارد خون نمی شوند، بلکه بدن خود نیز دارای اجزایی است که این عنصر را در انواع مختلف تولید می کنند و ممکن است کم و زیاد شدن آن ناشی از تخلخل در عملکرد آن ها باشد.

اجزای تشکیل دهنده کلسترول خون

همانطور که می دانید کلسترول های خون دارای سه نوع مختلف هستند که پس از چسبیدن به سلول های پروتئینی به وجود می آیند. انواع کلسترول های تشکیل دهنده ی خون تمام انسان ها عبارت می باشند از:

1- LDL :

این کلسترول درواقع لیپو پروتئین کم چگالی است که همواره با عنوان کلسترول بد خون شناخته می شود.

2- HDL :

HDL یا کلسترول خوب خون که همان لیپو پروتئین پر چگالی خون می باشد.

3- VLDL :

این کلسترول نیز دارای عنوان های لیپو پروتئین خیلی کم چگالی و یا تری گلیسرید می باشد.

بیماری ها و عارضه های ناشی از کلسترول خون بالا

آزمایش کلسترول خون همواره به علت تشخیص بیماری ها و عارضه های مختلفی انجام می گیرد که پزشکان با مطالعه ی جواب نهایی این آزمایش می توانند اختلالات متعددی را متوجه شوند و بنا بر تشخیص خود تجاویز لازم را ارائه دهند.

آزمایش کلسترول خون جهت درمان بیماریها

در آزمایش کلسترول خون می توان بیماری هایی همچون موارد زیر را تشخیص داد که هر یک از آن ها را به همراه علائم شان آورده ایم:

1- بیماری مربوط به عروق کرونری قلبی :

بیماری های قلبی همواره جزء مهم ترین امراضی هستند که ارتباط مستقیمی با میزان کلسترول های خونی دارند. این بیماری نیز دارای علائمی چون احساس درد در قسمت قفسه سینه، داشتن حالت تهوع، خستگی های شدید، تنگی نفس، بی حسی در دست ها و پا ها، داشتن احساس سرما در دست ها و پا ها و احساس درد در بخش هایی چون فک، شکم و پشت می باشد.

2- سکته ی مغزی :

در صورت بالا بودن سطح کلسترول خون خطر بروز سکته مغزی وجود دارد که دارای علائمی چون نداشتن تعادل، سرگیجه های ناگهانی، عدم تقارن در چهره، نا مفهوم صحبت کردن، تاری دید، دو بینی و … می باشد.

3- حمله قلبی :

حمله قلبی از علائمی نظیر روند سخت تنفس، احساس درد و فشردگی در قفسه ی سینه، داشتن اضطراب، حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش در سر دل، خستگی های پیاپی برخوردار می باشد.

4- بیماری شریانی محیطی :

این بیماری یکی از امراض خطرناکی است که علائم آن مواردی چون گرفتگی عضله ها، درد، خستگی، کاهش وزن ناگهانی، رنگ پریدگی پوست پا ها، براق شدن پوست پا ها، زخامت ناخن انگشت پا ها، انگشت پا هایی که به رنگ آبی تغییر یافته، کاهش پیدا کردن رشد موی پا ها، بروز زخم و غیره می باشد.

و موارد متعدد دیگر…

نحوه ی تفسیر آزمایش کلسترول خون

برای تفسیر آزمایش کلسترول خون لازم است ابتدا مقادیر استاندارد انواع کلسترول های خونی را دانست. زیرا که در برگه ی نتیجه آزمایش کلسترول خون مقدار هر یک از انواع کلسترول ها با استفاده از ارقام و اعداد مشخصی اعلام می شود.

تفسیر آزمایش کلسترول خون

با توجه به ارقام و اعداد آمده در برگه آزمایش کلسترول خون، پزشک تشخیص می دهد که آیا فرد به عارضه ی کمبود کلسترول و یا کلسترول خون بالا مبتلاست یا خیر، که وجود هر یک از این عارضه ها نشان دهنده ی بیماری های متعددی هستند که پزشک بر اساس تخصص خود درمان های مناسبی را برای بیمار مورد نظر تجویز می نماید.

با مشاهده برگه آزمایش کلسترول خون خواهید دید که مقادیر آمده در آن به چهار بخش کلی که شامل آزمایش کلسترول خون مجموع، آزمایش کلسترول خون از نوع LDL، آزمایش کلسترول خون از نوع HDL، آزمایش کلسترول خون از نوع VLDL می شوند.

مقادیر استاندار در آزمایش های مذکور عبارت می باشند از:

1- در آزمایش کلسترول خون مجموع اگر رقم آمده کم تر از ۲۰۰ میلی گرم باشد، فرد در شرایط عادی به سر می برد.

2- کلسترول بد خون باید بین ۱۰۰ تا ۱۲۹ میلی گرم باشد تا وضع سلامت فرد در شرایط مطلوب قرار گیرد.

3- کلسترول خوب نیز اگر رقمی بین ۵۰ تا ۶۰ میلی گرم باشد مناسب است.

4- اندازه ی استاندارد تری گلیسرید هم زیر ۱۵۰ میلی گرم می باشد.

راه های جلوگیری از بروز کلسترول خون بالا

سبک زندگی را می توان مهم ترین عامل در بسیاری از عارضه ها شمرد که کلسترول بالای خون نیز از این قاعده مستثناء نیست. اشخاصی که سبک زندگی استاندارد و سالمی دارند به مراتب خیلی کمتر از بقیه دچار این عارضه می شوند مگر این که دارای سابقه های ژنتیکی باشند.

انواع آزمایش کلسترول خون

در ادامه می توانید با بهترین راهکار های جلوگیری از بروز کلسترول بالای خون آشنا شوید که ارتباط مستقیمی با سبک و نوع زندگی دارند:

1- داشتن خوابی کافی و منظم

2- داشتن وزنی متناسب با سن و قد

3- عدم مصرف انواع نوشیدنی های الکلی

4- نکشیدن سیگار و مخدر های دیگر

5- جایگزین کردن انواع غذا های دریایی به ویژه ماهی های تن و سالمون در وعده ها و رژیم های غذایی

6- خوردن میوه و سبزی به مقدار مطلوب

7- حذف چربی از رژیم های غذایی

8- کاهش مصرف نمک

9- انجام ورزش های روزانه حداقل به مدت ۳۰ دقیقه در طول هر روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.