قبل از اقدام برای درمان اختلالات هورمونی، تست هورمونی انجام دهید

تست هورمونی

هورمون ها مهمترین مواد در بدن هستند که بر روی کلیه فعل و انفعالات بدن تاثیر می گذارند. کوچکترین اختلال در سطح هورمون های بدن، می تواند منجر به بیماری های مختلف و گاها صعب العلاج گردد. این قبیل مشکلات، از طریق علائم ظاهری نیز گاها قابل تشخیص هستند و این علائم زمانی که شدید شوند، به این معنا است که اختلال هورمونی حادتر شده است. در نتیجه همه متخصصین توصیه می کنند تست هورمونی به موقع و قبل از اینکه شرایط سخت شود، انجام گیرد. هر کدام از انواع تست های هورمونی، با هدف مشخص انجام می شود. در این مقاله شما با از انواع تست های هورمونی و ضرورت هر کدام آشنا شده و اطلاعات مفیدی را به دست خواهید آورد. به خاطر داشته باشید که تست هورمونی اگر به موقع انجام شود، درمان اختلال هورمونی بسیار ساده تر و سریع تر صورت خواهد گرفت.

تست هورمونی را می توان به عنوان یکی از کاربردی ترین و مهم ترین تست های تشخیص سلامتی نام برد، هورمون ها را می توان به عنوان جزء بسیار مهمی از بدن معرفی کرد که، انواع تست هورمونی طراحی شده توسط متخصصین این حوزه، نشان دهنده ی وضیعت آن ها هستند. در واقع از آن جا که سلامت بدن هر فردی در گرو داشتن هورمون هایی سالم با فعالیت های استاندارد است، تست هورمونی نیز از اهمیت بسزایی در مقایسه با دیگر تست های مربوط به سلامتی برخوردار می باشد.

هدف از انجام انواع تست های هورمونی به گونه ای است که طی فرایند های مشخص و با انجام یک سری بررسی های مخصوص به این تست وضیعت هورمون های موجود در بدن فرد مشخص می شود. از آن جا که نوع هورمون های تشکیل دهنده خون دارای دامنه ی گسترده ای است، تست های مربوط به آن نیز متعدد و در عین حال متنوع می باشد. با مطالعه این مقاله اطلاعات جامع، مفید و همچنین مختصری، درباره ی انواع تست هورمونی و هدف از انجام هر کدام به دست خواهید آورد.

اختلالات هورمونی چیست و دارای چه نشانه های متداوای می باشد؟

یکی از اختلالات خطر آفرین مربوط به حوزه ی سلامتی، اختلالات هورمونی می باشد که بر اثر وجود نقص های هورمونی به وجود می آید.

معرفی تست هورمونی

اختلالات هورمونی می توانند بر اثر کاهش و یا افزایش یکی از هورمون ها موجود در بدن بروز کنند. انواع این عارضه نشانه های بیرونی مختلفی اعم از موارد زیر دارد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست:

1- خستگی مفرط و غیر طبیعی

2- زیاد شدن وزن به طور ناگهانی

3- افزایش در تعداد دفعات معمول ادرار

4- پف کردن صورت

5- کم شدن بی دلیل و یا بعضاً غیر منتظره ی وزن

6- تشنگی بیش از حد معمول

7- ضعیف شدن قوای عضله ها

8- خشک شدن پوست

9- عارضه یبوست

10- درد و سفتی در مفصل ها و عضلات

11- حساس شدن بیش از حد نسبت به گرمی و سردی هوا

12- کم شدن میزان میل جنسی

13- گرسنگی زیاد

14- افسرده شدن

15- تار شدن میدان دید

16- عرق کردن بیش از اندازه

17- خشمگین شدن غیر طبیعی

18- نا باروری

و …

تست هورمونی با بررسی انواع اختلالات هورمونی در افراد

برای انجام تست هورمونی افراد باید دارای علائم مربوط به اختلالات هورمونی باشند. گفتنی است که علائم مربوط به این عارضه ی خطرناک در افراد مختلف، متفاوت است.

اهمیت تست هورمونی

یعنی زنان، مردان و کودکان هر کدام دارای علائم منحصر به فردی در این زمینه می باشند که نشان دهنده ی اختلال خاصی در مورد نقص های هورمونی می باشند. در ادامه با برخی از اختلالات هورمونی در افراد مختلف و علائم آن ها به طور مختصر و مفید آشنا خواهید شد:

1- اختلال های هورمونی مربوط به زنان با تست هورمونی :

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از اختلال هایی می باشد که به طور ویژه مربوط به جامعه ی بانوان است. از رایج ترین علامت هایی که این اختلال دارد می توان به مورد هایی چون نا منظم شدن دوره های قاعدگی، پیدایش مو در چانه و یا صورت، افزایش و کاهش ناگهانی وزن، خشک شدن واژن، بروز زوائد پوستی، عرق کردن به هنگام خواب، بروز جوش و آکنه روی صورت، ریزش مو و غیره اشاره کرد. به طور معمول پزشکان با مشاهده این علائم انجام تست هورمونی را توصیه می کنند.

2- اختلال های هورمونی مربوط به مردان :

هورمون بسیار مهمی که سلامت هر مردی در گرو سلامت آن است، تستوسترون می باشد. اختلالات و نواقص به وجود آمده در نوع عملکرد و تعداد هورمون تستوسترون موجود در خون مردان، خود را با علائمی چون رشد بافت سینه، کم شدن میل به رابطه جنسی، کم شدن رشد موی بدن و ریش، از دست دادن توده های عضلانی و استخوانی، عدم توانایی در باروری، گر گرفتگی، عدم تمرکز و غیره نشان می دهد.

3- اختلال های هورمونی مربوط به دختران کودک :

اختلالات هورمونی دوران کودکی مربوط به دوره ای تحت عنوان دوره بلوغ افراد می شود که، در دختران و پسران متفاوت از هم می باشد. دختران زمانی دچار این اختلال می شوند که دارای یکی از علامت هایی مثل شروع نشدن دوره ی قاعدگی، رشد نکردن بافت سینه و افزایش نکردن نرخ رشد فرد باشند.

4- اختلالات هورمونی مربوط به پسران کودک :

در کودکان مذکر نیز اختلال های هورمونی دارای علامت های مخصوصی است که بارز ترین آن ها عبارت می باشند از رشد نکردن توده های عضلانی، رشد کردن بافت سینه، کم پشت بودن مو های بدن، کلفت نشدن صدا، رشد ناقص بیضه و آلت تناسلی، رشد زیاد و بیش از اندازه ی ساق پا و بازو ها.

انواع تست هورمونی

وضیعت هورمون های بدن از طریق روش های مختلفی تست می شود که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند که مختص به شرایط به خصوصی هستند، در واقع افراد واجد شرایط باید بنا بر تشخیص پزشک معالج فقط همان تست هورمونی را انجام دهند.

روش تست هورمونی

رایج ترین نوع تست هورمونی، از طریق آزمایش خون می باشد. به گونه ای که برای تست هورمونی بیشتر پزشکان بیمار را به انجام آزمایش خون تجویز می کند. تست هورمونی از طریق آزمایش خون قادر به بررسی وضیعت هورمون های گوناگونی از قبیل هورمون تحریک کننده فولیکولی، هورمون استرادیول و یا همان استروژن اولیه انسان، هورمون تستوسترون، هورمون لوتئینیزه، هورمون پروژسترون، هورمون دی هیدرواپی اندروسترون سولفات و هورمون تیروئید می باشد.

جالب است بدانید تست هورمونی از طریق آزمایش بزاق دهان نیز امکان پذیر است. این نوع از تست هورمونی عمدتاً با هدف اندازه گیری سطح هورمون های آزاد موجود در بدن افراد انجام می گیرد. برخی از پزشکان معتقدند تست هورمونی با آزمایش بر روی نمونه بزاق افراد به مراتب سریع تر، کم هزینه تر و بهتر از تست هورمونی با آزمایش خون است در حالی که تعداد بیشتری از پزشکان با این عقیده مخالفند و هنوز آزمایش خون را اولین گزینه برای تست هورمونی تجویز می کنند. گفتنی است که آزمایش هورمونی با بررسی هورمون های موجود در بزاق دهان تنها قادر به بررسی پنج درصد از هورمون های بدن افراد می باشد.

از دیگر تست هایی که قادر به تشخیص وضیعت هورمون ها می باشد، سنوگرافی است. سنوگرافی یک تست هورمونی رایجی می باشد که مناسب برای تشخیص یائسگی زود هنگام بانوان است. پزشکان با تجویز این نوع آزمایش هورمونی می توانند یائسگی را که اختلال بسیار مهمی در خانم هاست، تشخیص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.