راهنمای شیردهی نوزاد در دوران کرونا

راهنمای شیردهی نوزاد در دوران کرونا

ویروس کووید 19 یکی از بدترین انواع ویروس‌ها است که از طریق جریان هوا می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. مادرانی که باردار هستند برای زایمان خود دچار نگرانی شده‌اند چرا که می‌دانند ورود به بیمارستان به معنای ورود به خطری جدی است زیرا بیمارستان‌ها آلوده به ویروس کرونا بوده و همین موضوع می‌تواند مادر و نوزاد را درگیر کند. در ادامه مقاله راهنمای شیردهی نوزاد در دوران کرونا همراه ما باشید.

معمولاً یکی از سؤالات پرتکرار در بین خانم‌ها، تغذیه نوزاد در دوران کرونا است. در صورتی که مادران بنا به دلایلی دچار کرونا شده‌اند آیا شیردهی به نوزاد در دوران کرونا مشکلی ایجاد می‌کند یا خیر؟ آیا این امکان وجود دارد که نوزادان در اثر تماس با مادر درگیر ویروس شوند؟ در این مقاله سؤالاتی را مطرح کرده و با پاسخ به آن‌ها سعی می‌کنیم اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دهیم.

آزمایش چکاپ زنان

آیا امکان انتقال ویروس کرونا با شیر مادر به بدن نوزاد وجود دارد؟

اولین و بیشترین سؤالات در بین مادران، امکان انتقال ویروس کرونا با شیردهی به بدن نوزاد است. در این دو سال گذشته هیچ گزارشی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق شیردهی ارائه نشده است. بنابراین اگر مادری درگیر ویروس کرونا شد، نباید شیردهی به نوزاد را قطع کند.

شیر مادر غنی از پادتن‌هایی است که سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت کرده و او را از عفونت‌های ناشی از سویه‌های مختلف کرونا در ‌امان نگه می‌دارد. به همین دلیل است که طبق تحقیقات انجام گرفته، نوزادان و کودکان به عنوان گروه‌های مقاوم به کرونا شناخته شده‌اند زیرا سیستم ایمنی بدن آن‌ها از یک سو به دلیل تغذیه با شیر مادر و از سوی دیگر مصرف مکمل‌هایی همانند ویتأمین دی بسیار قوی است.

امکان انتقال ویروس کرونا با شیر مادر به بدن نوزاد

مادران درگیر کرونا برای شیردهی به نوزاد چه کاری انجام دهند؟

همانگونه که گفته شد اگر مادری درگیر کرونا شده است، نباید شیردهی به نوزاد را قطع کنند. با این کار لطمه جدی به سیستم ایمنی بدن نوزاد وارد کرده و قطعاً کودک را درگیر ویروس کرونا خواهد کرد. اما برای اینکه این ویروس به بدن نوزاد وارد نشود، باید یکسری نکات بهداشتی را رعایت نمود:

– مادران در زمان شیردهی حتماً باید از ماسک استفاده کنند. بهتر است ماسک چند لایه باشد و یا اینکه از دو ماسک بر روی هم استفاده نمایید.

– قبل از اینکه کودک را در آغوش بگیرید، دست‌های خود را با آب و صابون و یا با استفاده از ژل‌های الکلی بشویید. البته با توجه به اینکه پوست بدن نوزاد حساس است، اگر می‌خواهید

دست را با الکل ضدعفونی کنید، پس از آن بلافاصله با آب نیز دست‌های خود را بشویید تا باقیمانده‌های الکل با بدن نوزاد تماس نداشته باشد. از سوی دیگر بوی الکل برای کودک مضر است. بنابراین بهترین کار این است که بعد از شوینده‌های الکی، دست خود را با آب سرد بشویید.

– در صورتی که در زمان شیردهی سرفه می‌کنید حتماً سینه‌های خود را با آب ولرم بشویید زیرا ذرات موجود در سرفه‌ها بر روی سینه شما نشسته و به راحتی به بدن نوزاد انتقال پیدا می‌کنند.

– در صورتی که در حین شیردهی سرفه یا عطسه می‌کنید، قطعات ماسک شما آلوده می‌شود. باید این ماسک را کنار گذاشته و از ماسک دیگر در زمان شیر دادن به نوزاد استفاده کنید.

مادران درگیر کرونا برای شیردهی به نوزاد چه کاری انجام دهند؟

برای دوشیدن شیر چکار کنیم؟

توجه داشته باشید برخی از مادران تصمیم می‌گیرند شیر خود را دوشیده و از طریق شیشه شیر به نوزاد خود بدهند. در این صورت نیازی نیست که نوزاد را در آغوش بگیرند چرا که شخص دیگر نیز می‌تواند شیردهی را برای او انجام دهد. برای این منظور نیز باید تمامی نکات بهداشتی ذکر شده را رعایت کنید. یعنی سینه‌های خود را بشویید؛ از ماسک استفاده کنید؛ دست‌های خود را به طور کامل ضدعفونی کرده و اگر الکل زده‌اید اجازه دهید بوی الکل برطرف شود. همچنین شیشه شیر نیز باید به طور کامل ضدعفونی شده باشد و در دسترس شما قرار نگیرد.

اگر کودک به کرونا مبتلا شد باز هم باید شیردهی را ادامه دهیم؟

فراموش نکنید که شیر مادر ضامن تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد است و دریغ کردن‌ شیر مادر از کودک لطمه بزرگی را به سیستم ایمنی او وارد می‌کند. بنابراین حتی اگر نوزاد شما درگیر با کرونا شد باز هم باید شیردهی را ادامه دهید و در این شرایط باز هم لازم است مادر از ماسک استفاده نماید.

تغذیه مادران در دوران شیردهی

مادران در دوران شیردهی باید بیشتر به تغذیه خود اهمیت دهند زیرا بخشی از اندوخته غذایی آن‌ها از طریق شیر وارد بدن نوزاد می‌شود. بنابراین این مسأله کاملاً طبیعی است که خانم‌های شیرده زودتر گرسنه شده و از طرف دیگر بدن آن‌ها ضعیف‌تر گردد. بنابراین لازم می‌دانیم چند نکته بسیار مهم را درمورد تغذیه مادران در دوران شیردهی بیان کنیم به خصوص اینکه در ایام کرونا این رژیم غذایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چرا که مادران باز تغذیه نامناسب، خود را در معرض کرونا قرار می‌دهند.

تغذیه مادران در دوران شیردهی

– مادران شیرده باید در دوران کرونا غذا‌هایی همانند گوشت قرمز، غذا‌های دریایی و همچنین مرغ را بیشتر از قبل مصرف نمایند.

– مصرف آجیل شامل بادام، گردو، تخمه آفتابگردان و سایر مغزیجات که باعث افزایش آنتی‌اکسیدان در بدن می‌شود را فراموش نکنید.

– همچنین لازم است چربی‌های سالم مانند روغن نارگیل روغن زیتون و به طور کلی چربی‌های غیر اشباع را در رژیم غذایی خود لحاظ کنید.

– با توجه به اینکه ویتأمین دی نقش بسیار مؤثری در تقویت بدن برای مقابله با کرونا دارد، بنابراین خوردن مکمل‌های ویتأمین D و مواد غذایی غنی از این ویتأمین همانند تخم مرغ،

قارچ‌ها، ماهی چرب و موارد دیگر را فراموش نکنید. از طرف دیگر ویتأمین A بدن انسان را برای مقابله با کرونا قوی‌تر خواهد کرد. بنابراین سبزیجات رنگی همانند هویج را بیشتر از قبل مصرف نمایید.

– مصرف مکمل‌های غذایی غنی از ویتأمین‌ها و مواد معدنی واقعاً ضروری است اما برای تعیین میزان مصرف مکمل باید از پزشک سؤال بپرسید چرا که اگر شما بیش از میزان نیاز بدن خود مکمل‌های غذایی را مصرف کنید، باعث تجمع ویتأمین‌های محلول در چربی در بدن خود شده و این می‌تواند به شما آسیب وارد کند.

نمونه گیری در منزل

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم براساس آخرین یافته‌های پزشکی در دنیا پیرامون موضوع شیردهی نوزاد در دوران کرونا صحبت کنیم و همانگونه که متوجه شدید اگر مادری به کرونا مبتلا شده باشد نیازی نیست که شیردهی به نوزاد را قطع کند بلکه باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، همچنان شیردهی را انجام دهد.

اما در صورتی که مادران علائم کرونا را نشان دادند باید در اولین قدم قرنطینه را شروع کنند تا سایر اعضای خانواده درگیر ویروس نشوند و سپس برای اطمینان از اینکه آیا این علائم واقع ناشی از کرونا است یا خیر، تست کرونا در منزل با آنی آزما را انجام دهند. آزمایش کرونا در منزل با هدف جلوگیری از شیوع ویروس در جامعه انجام می‌گیرد و کارشناسان آزمایشگاه آنی آزما در اولین فرصت خود را به منزل شما رسانده و تست را انجام می‌دهند.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.