چکاپ کامل بدن برای اطلاع از وضعیت جسمانی زنان و مردان

انجام تست ها و آزمایش های مخصوص زنان

امروزه تنها چیزی که سلامت انسان را در برابر بیماری های مختلف تضمین می کند انجام چکاپ کامل است‌. پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا انسان ها با انجام چکاپ در زمان های تعیین شده از سلامت بدن خود اطمینان حاصل کنند و با خیال راحت به انجام فعالیت روزمره خود بپردازند. لذا اگر انسان ها به فکر سلامتی خود نباشند در کوتاه مدت و یا دراز مدت ممکن است با بروز علائمی بیماری شان که نهفته بوده تشدید شود و روند درمان را کمی سخت کند.

تست های مخصوص چکاپ کامل زنان

برای داشتن زندگی سالم به دور از هرگونه استرس در جهت سلامتی بدن علیرغم تمام مراقبت های بهداشتی و فردی، انجام چکاپ و آزمایش کلی بدن اهمیت بسیار بالایی دارد. بانوان برای بررسی وضعیت سلامت خود باید به صورت سالانه و ماهانه آزمایش های مخصوص زنان را انجام دهند. مراقبت های پیشگیرانه از جمله اقدامات مهمی است که بانوان باید با انجام آزمایش های زنانه مانند آزمایش پاپ اسمیر، معاینه لگن، آزمایش بررسی هورمون های جنسی، سلامت رحم، ماموگرافی، آزمایش کولونوسکوپی این اقدامات را عملی نمایند. در واقع اگر لیست آزمایش های چکاپ کلی زنان را مشاهده نمایید متوجه می‌ شوید که این آزمایش ها برای بررسی وضعیت سلامتی بدن و باروری بانوان انجام می شود. چکاپ بانوان به دو دسته چکاپ عمومی و چکاپ زنانه تقسیم بندی می شود که هر کدام در فواصل زمانی معینی باید انجام بگیرند.

لیست آزمایش های چکاپ مخصوص مردان

یکی از ملزومات داشتن سبک زندگی سالم توجه به سلامت جسمی و فردی است. لذا آقایان هم مانند بانوان باید در فواصل زمانی معینی چکاپ مخصوص مردان را انجام دهند تا از سلامتی بدن خود اطمینان حاصل کنند. بعضی از بیماری های مردانه و زنانه دارای دوران نهفتگی هستند. یعنی علائم خاصی از خود بروز نمی دهند. تنها زمانی که افراد چکاپ کلی انجام دهند متوجه بروز این بیماری می‌ شوند‌. لذا انجام چکاپ کامل برای همه انسان ها در سنین مختلف حائز اهمیت است. آزمایش پروستات، آزمایش سرطان بیضه و سرطان روده به اضافه بررسی تراکم استخوان و سایر آزمایش هایی نظیر آزمایش بررسی عملکرد کلیه و روماتیسم و کشت زخم، همچنین آزمایش های عمومی مانند دیابت، چربی خون و فشار خون از جمله چکاپ های کاملی هستند که باید در زمان معین برای اطلاع از سلامت جسمی بدن توسط آقایان انجام بگیرند.

انجام تست ها و آزمایش های مخصوص زنان
چکاپ شمارش گلبول های قرمز

اهمیت انجام چکاپ زنان و مردان

انجام چکاپ کودکان در سنین مختلف

یکی از روش های موثر در پیشگیری از بیمار شدن کودکان آزمایش کلی است. آزمایش هایی که برای کودکان در سنین مختلف انجام می شود سلامت شان را در برابر بیماری تضمین می کند. کودکان دارای بدن حساس و ضعیفی هستند لذا چکاپ کامل برای کنترل میزان رشد و سلامت بدن به طور منظم اهمیت بسیار بالایی دارد. تمام آزمایش های کودکان توسط پزشک متخصص با توجه به سن کودک تجویز می شوند. لذا کودکان با توجه به سن هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ شاخص توده بدنی آزمایش می‌ شوند تا با شناسایی زودهنگام بیماری ها و تاخیرات رشدی، کودکان را از شر این مشکلات رها کنند. این آزمایش ها شامل شمارش سلول های خونی، آزمایش قند و چربی خون، چکاپ قلب، آزمایش دیابت و چاقی، آزمایش آنمی، آنزیم کبدی، آنزیم کبدی و استخوانی، بررسی عملکرد کلیه و بررسی عملکرد تیروئید و غیره است. ‌

چکاپ های رایج بدن که باید بشناسید

چکاپ کامل بدن جزو آزمایش هایی محسوب می‌ شود که هر فرد برای اطلاع از سلامت جسمی خود حتماً باید چند بار در سال این آزمایش‌ ها را به طور کامل انجام دهد. در این صورت هر گاه بدن با کمبود ویتامین و مواد معدنی دچار شد با انجام آزمایش ها در کمترین زمان شناسایی و رفع می‌ شود. در واقع آزمایش های کلی بدن اقدامات پیشگیرانه‌ هستند که موجب تشخیص به موقع و سریع بیماری ها می شوند. چکاپ کلی شامل آزمایش خون، آزمایش شمارش سلول های خونی، چکاپ کلیه ها، اندازه گیری اوره، آزمایش کراتین و تیروئید، چکاپ ویتامین ها و مواد معدنی مهم، آزمایش کشت ادرار، آزمایش آنالیز ادرار و آزمایش مدفوع و غیره است. چکاپ کلی موجب تشخیص به موقع بیماری ها می شود و روند درمان را با سهولت همراه می‌ کند. لذا هزینه و طول درمان به مراتب کمتر خواهد بود.

انجام آزمایش و اطلاع از سلامت جسمانی
آزمایش خون برای آنمی

انجام آزمایش و اطلاع از سلامت جسمانی

چه افرادی نیازمند چکاپ کامل هستند

همه افراد به خصوص افراد مسن و افراد بالای ۳۵ سال حتماً باید برای داشتن زندگی بهتر و بدن سالم تر هر چند ماه یکبار با انجام آزمایش ‌های کامل از وضعیت جسمانی و سلامتی خود اطلاع حاصل کنند. واقعیت این است که انجام چکاپ کلی فقط مخصوص افراد بیمار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تر و سن بالاتری دارند نیست. حتی افراد سالم هم حتماً باید چکاپ‌کلی داشته باشند.‌ تغییر سبک زندگی و عادت های نامناسب بر روی سلامت جسمی همه افراد تاثیر گذار است. از این رو انجام آزمایش چکاپ کامل ناشتا و آزمایشات دوره ای برای همه افراد حتی افرادی که رژیم غذایی سالم دارند پر اهمیت است. زیرا با انجام چکاپ دوره‌ ای از وجود بیماری های تنفسی، قلبی و عروقی، بیماری های گوارشی و فشار خون و دیابت آگاه می شوند و با شناسایی زود هنگام بیماری خود را درمان می کنند.

آزمایش خون شامل چه آزمایش هایی است

آزمایش خون یکی از رایج ترین آزمایش هایی است که در چکاپ‌کلی قرار دارد. زمانی که افراد جواب آزمایش چکاپ کامل را بگیرند از سلامت جسمی خود و میزان ویتامین ها و مواد معدنی در بدن خود آگاه می‌ شوند. برای انجام این آزمایش افراد باید صبح ها در آزمایشگاه حضور داشته باشند. یکی از انواع آزمایش خون آزمایش CBC است. این آزمایش ساده یکی از مهم ترین تست های چکاپ‌خون محسوب می شود که  در آن تعداد پلاکت،  غلظت هموگلوبین، انواع گلبول سفید، تعداد گلبول قرمز و غیره شناسایی می شود. لذا اگر تعداد گلبول های قرمز و هموگلوبین در آزمایش کم باشد نشانه کم خونی و یا همان آنمی است. آزمایش تیروئید برای تعیین میزان هورمون های تیروئید انجام می شود. در این آزمایش مشخص می شود که فرد دارای تیروئید پرکار و یا کم کار است.

انجام آزمایش یک روش موثر در پیشگیری از بیماری
چکاپ کامل زنان

انجام آزمایش یک روش موثر در پیشگیری از بیماری

جمع بندی

چکاپ کلی یکی از مهمترین روش هایی است که انسان را از وضعیت جسمانی اش آگاه می کند. آزمایش هایی که برای مردان و زنان انجام می‌ شود صرفاً برای آگاهی از سلامت بدن و شناسایی زود هنگام بیماری ها، کمبود ویتامین و مواد معدنی مهم در بدن است. همه افراد حتی افراد ورزشکار و کسانی که به سلامتی بدن خود اهمیت زیادی می‌ دهند باید به طور دوره ‌ای آزمایش های مخصوص به خود را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.