آیا همه‌گیری کرونا باعث انقراض ویروس آنفلوآنزا شده است؟

آیا همه‌گیری کرونا باعث انقراض ویروس آنفلوآنزا شده است؟

برخی از افراد تصور می‌کنند در صورتی که همه‌گیری کرونایی اتفاق بیفتد این مسأله باعث منقرض شدن ویروس آنفلوآنزا خواهد شد. همانگونه که می‌دانید در چند سال اخیر آنفولانزای فصلی شیوع زیادی یافته و متأسفانه این ویروس نیز در ابتدا مرگ و میر به همراه داشت اما شدت مرگ در اثر آنفولانزا به اندازه کرونا نبود. آیا به نظر شما این ادعا که همه گیری کرونا باعث انقراض ویروس آنفولانزا شده است یا خیر؟ در این مقاله پیرامون این موضوع براساس مقالات علمی منتشر شده در دنیا صحبت خواهیم کرد.

انقراض یکی از چهار نوع ویروس آنفلوآنزا

میزان ابتلا به آنفلوآنزا به سطوح پایین تاریخی رسیده و ممکن است یک سویه از این ویروس برای همیشه از بین برود. در حال حاضر، رفت و آمد محدود مردم در سراسر جهان و سیستم‌های قرنطینه‌ای به خاطر کرونا در بیشتر کشورها این چرخه را شکسته و مانع از گسترش آنفلوآنزا در سطح جهان شده است. بر اساس نتایج دو تحقیق موسسه دوهرتری (Doherty) در ملبورن، ممکن است یکی از چهار نوع ویروس آنفلوآنزا که هر ساله در بین انسان‌ها منتشر می‌شود، به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ منقرض شده باشد.

نتایج دو تحقیق این موسسه که یکی از آنها در ماه سپتامبر در نشریه Nature Reviews Microbiology منتشر شد و دیگری تحت بررسی قرار گرفته، نشان می‌دهد که ویروس آنفلوآنزا B/Yamagata از آوریل ۲۰۲۰ در هیچ جای دنیا شناسایی نشده است. دکتر ماریو کوتساکوس، محقق دپارتمان میکروبیولوژی و ایمونولوژی در موسسه دوهرتی و یکی از محققان این تحقیق می‌گوید: بسیار غیرعادی است که B/Yamagata در بیش از ۱۸ ماه در هیچ مکانی شناسایی نشده باشد. البته اینکه با قاطعیت بگوییم که ممکن است از بین رفته باشد، دشوار است. وی تاکید کرد: B/Yamagata هنوز هم می‌تواند در جایی در جهان در سطوح بسیار پایین حضور داشته باشد.

آزمایش چکاپ زنان

همه‌گیری کرونا

همه‌گیری کرونا موارد ابتلا به آنفلوآنزا در سطح جهانی را به پایین‌ترین حد خود رسانده است. قبل از همه‌گیری، استرالیا به‌طور متوسط ‌۱۰۰هزار مورد آنفلوآنزا ثبت می‌کرد و بیانگر این بود که سالانه چند صد فرد به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا جان خود را از دست می‌دادند. استرالیا در سال ۲۰۱۹ شاهد یکی از بدترین فصول آنفلوآنزا در چند وقت اخیر بود که بیش از ۳۰۰هزار مورد و بیش از ۹۰۰ مرگ ثبت کرد اما از ابتداء سال جاری، سامانه ملی پایش بیماری‌های ابلاغی تنها ۵۵۰ مورد اخطار ثبت کرده و هیچ فوتی نداشته است. هر ساله آنفلوآنزای فصلی در شرق و جنوب شرق آسیا ظاهر و از طریق سرفه، عطسه و تنفس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

همان طور که مردم در سراسر جهان سفر می‌کنند، ویروس نیز از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌شود و در طول زمستان به نیمکره شمالی و جنوبی حمله می‌کند. در حال حاضر، رفت و آمد محدود مردم در سراسر جهان و سیستم‌های قرنطینه‌ای در بیشتر کشورها این چرخه را شکسته و مانع از گسترش ویروس آنفلوآنزا در سطح جهان شده است. کوتساکوس می‌گوید: «بسته شدن مرزها احتمالا بیشترین تاثیر را بر گسترش جهانی داشته است». علاوه بر این، طیف وسیعی از اقدامات انجام شده برای کنترل همه‌گیری کرونا، فاصله گذاری اجتماعی، ماسک، تعطیلی مکان‌های غیرضروری سرپوشیده، بهداشت دست از شیوع قابل‌توجه آنفلوآنزا در کشورها جلوگیری کرده است.

دو نوع اصلی آنفلوآنزا

دو نوع اصلی آنفلوآنزا یعنی نوع A و B، هر ساله باعث اپیدمی‌های فصلی می‌شوند. هر کدام شامل دو زیرگروه است A/H۳N۲ و A/H۱N۱ هستند که از انسان به حیوانات منتقل و باعث ایجاد بیماری‌های همه‌گیر مانند آنفلوآنزای خوکی یا پرندگان می‌شوند. تعداد موارد برای همه انواع ویروس آنفلوآنزا کاهش یافته است اما محققان ملبورن فکر می‌کنند که سویه B/Yamagata ممکن است به‌طور کلی ناپدید شده باشد. از آنجایی که B/Yamagata فقط در بین انسان‌ها پخش می‌شد، کوتساکوس می‌گوید که در دهه گذشته تکامل چندانی نداشته است و انسان‌ها سطوح بالایی از مصونیت در برابر آن ایجاد کرده‌اند که این سویه را به‌ویژه آسیب‌پذیر کرده است.

دو نوع اصلی آنفلوآنزا

وی ادامه داد: اجزای ترکیبی واکسن برای سویه B/Yamagata در حدود هفت یا هشت سال تغییر نکرده است و این امکان وجود دارد که بخش بزرگی از جمعیت نسبت به این سویه مصونیت ایجاد کرده باشند و آن را به سمت انقراض سوق دهند. محققان مدت‌ها فکر می‌کردند که پوشش بالای واکسیناسیون در نهایت B/Yamagata را ریشه‌کن می‌کند و همه‌گیری کرونا ممکن است این روند را تسریع کند. اما از آنجایی که کشورها شروع به بازگشایی مرزهای خود کرده‌اند و آنفلوآنزا با مسافران در سراسر جهان گسترش می‌یابد ما نباید درس‌هایی را که از همه‌گیری کووید-۱۹ آموخته‌ایم فراموش کنیم؛ تهویه کافی در ساختمان‌های عمومی باید در اولویت باقی بماند.

جف هانمر، معمار و استادیار معماری در دانشگاه آدلاید گفت: ما نیازی به پذیرش آنفلوآنزا و سرماخوردگی به‌عنوان بخشی طبیعی از زمستان نداریم و با اطمینان از دسترسی افراد به هوای پاک می‌توان ویروس‌های تنفسی را کنترل کرد. کوتساکوس خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت خوب و پوشیدن ماسک در مکان‌های شلوغ عادت‌های خوبی است که باید حفظ کنیم و سطح بالای واکسیناسیون در زمستان آینده می‌تواند B/Yamagata را یک‌بار برای همیشه از بین ببرد.

علائم آنفولانزا نوع B

تشخیص به موقع عفونت آنفولانزا می تواند از بدتر شدن علائم ابتلا به ویروس جلوگیری کرده و به شما در یافتن بهترین دوره درمانی کمک کند. علائم رایج آنفولانزای نوع B شامل موارد زیر است:

 • تب
 • لرز
 • گلو درد
 • سرفه کردن
 • آبریزش بینی و عطسه
 • خستگی
 • درد عضلانی و بدن درد

آبریزش بینی، درد صورت، قطره قطره بعد از عمل آبریزش بینی و خارش چشم از علائم رایج آلرژی یا سرماخوردگی است. اما آنها معمولاً برای COVID-19 نیستند. طبق منبع معتبر سازمان بهداشت جهانی (WHO) “رایج ترین علائم ویروس کرونا تب، خستگی و سرفه خشک است.” “برخی از بیماران ممکن است درد و درد ، گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، گلودرد یا اسهال داشته باشند.”

دکتر کریستین اس آرتور ، متخصص داخلی در گروه پزشکی MemorialCare در لاگونا وودز ، کالیفرنیا ، گفت: “در گزارشی از بیش از 1000 بیمار از چین ، گرفتگی بینی فقط از هر 20 بیمار یک نفر دیده می شود.” علائم ویروس کرونا معمولاً 2 تا 14 روز پس از مواجهه ظاهر می شوند.

علائم اصلی COVID-19

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) منبع 11 مورد اعتماد را از علائم اصلی COVID-19 لیست می کنند. آن ها عبارتند از:

 • تب یا لرز
 • سرفه کردن
 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس
 • خستگی
 • درد عضله یا بدن
 • سردرد
 • گلو درد
 • از بین رفتن چشایی یا بویایی جدید
 • احتقان یا آبریزش بینی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال

با این حال ، طبق گفته WHO “برخی از افراد آلوده می شوند اما هیچ علائمی پیدا نمی کنند و احساس ناراحتی نمی کنند.” این افراد حتی اگر احساس بیماری نکنند هنوز هم می توانند ویروس را به اطرافیان منتقل کنند.

علائم تنفسی آنفولانزای B

آنفولانزای B مانند سرماخوردگی معمولی می تواند علائم تنفسی را ایجاد کند. علائم شروع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرفه کردن
 • گرفتگی سینه
 • گلو درد
 • آبریزش بینی

با این حال، علائم تنفسی آنفولانزا ممکن است شدیدتر باشد و منجر به سایر عوارض سلامتی شود. اگر آسم دارید، عفونت تنفسی می تواند علائم شما را بدتر کند و حتی ممکن است باعث حمله شود. در صورت عدم درمان، یا در موارد شدیدتر، آنفلوانزای B می تواند باعث موارد زیر شود:

 • ذات الریه
 • برونشیت
 • نارسایی تنفسی
 • نارسایی کلیه
 • میوکاردیت، یا التهاب قلب
 • سپسیس

علائم تنفسی آنفولانزا

علائم بدن

سیگنال مشترک آنفولانزا تب است که ممکن است به 106 درجه فارنهایت (41.1 درجه سانتیگراد) برسد. اگر ظرف چند روز تب شما فروکش نکرد، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

علاوه بر این ، ممکن است علائمی از جمله موارد زیر داشته باشید:

 • لرز
 • بدن درد
 • درد شکم
 • خستگی
 • ضعف

علائم گوارشی

در موارد نادر، آنفلوانزا ممکن است باعث اسهال یا دردهای معده شود. این علائم بیشتر در کودکان دیده می شود. از آنجایی که کودکان مبتلا به آنفلوانزای نوع B ممکن است تجربه کنند، می تواند به صورت اشتباه به عنوان بیماری معده و شکم شناسایی شده باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد شکم
 • از دست دادن اشتها

آلرژی علائم مزمن دارد

کووید 19، مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی ، یک بیماری حاد است ، به این معنی که افراد تا زمانی که علائم شروع نشوند ، احساس خوبی دارند. از طرف دیگر ، آلرژی “معمولاً مزمن است و با علائم خاموش و دراز برای هفته ها ، ماهها یا حتی سالها بروز می کند. کارشناسان همچنین اشاره کردند که در بیشتر مناطق کشور هنوز فصل آلرژی نیست. آرتور گفت: “آلرژی نباید باعث تب و بدن درد شود.” “به طور کلی ، هیچ سرفه ای وجود ندارد مگر اینکه تخلیه بینی زیادی داشته باشید.”

وی اضافه کرد ، آلرژی ممکن است باعث خس خس سینه شود ، به خصوص در افراد مبتلا به آسم. کاتلر گفت: “علائم آلرژی در محیط متفاوت است: با قرار گرفتن در معرض گرد و غبار ، گرده گل ، یا شوره حیوانات بدتر می شود ، در حالی که علائم سرماخوردگی بدون توجه به زمان روز ، آب و هوا ، محل سکونت یا سایر عوامل محیطی ادامه می یابد.”

همچنین ، مانند ویروس کرونا، “سرماخوردگی به احتمال زیاد علائم عمومی مانند تب ، سردرد و بدن درد دارد ، در حالی که آلرژی معمولاً فقط دستگاه تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد.” علائم آلرژی با آنتی هیستامین و سایر داروهای خاص آلرژی بهبود می یابد. سرماخوردگی بیشتر به مواد ضد احتقان ، استامینوفن ، مایعات و استراحت پاسخ می دهد. “

آلرژی علائم مزمن دارد

فاوت علائم بین COVID-19 و آلرژی های فصلی

با بازگشایی برخی از مدارس ، CDC در اواسط ماه اوت دستورالعمل های جدیدی را در مورد تفاوت علائم بین COVID-19 و آلرژی های فصلی منتشر کرد. این آژانس خاطرنشان کرد: مواردی مانند تنگی نفس ، سرفه ، خستگی ، سردرد و گلودرد می تواند علائم COVID-19 یا آلرژی باشد. خارش چشم و عطسه به طور کلی فقط علائم آلرژی است. تب ، درد عضلانی ، از بین رفتن چشایی یا بویایی ، حالت تهوع و اسهال با COVID-19 همراه است و نه آلرژی.

CDC منبع معتبر را توصیه می کند که همه افراد در مکان های عمومی که حفظ فاصله 6 فوت از دیگران دشوار است ، از ماسک صورت پارچه ای استفاده کنند. این به شما کمک می کند تا گسترش ویروس در افراد بدون علائم یا افرادی که نمی دانند به ویروس مبتلا شده اند ، کند شود. ماسک های پارچه ای صورت باید در حین ادامه تمرین فاصله فیزیکی استفاده شوند. دستورالعمل ساخت ماسک در خانه را می توان در اینجا یافت.

توجه: تهیه ماسک های جراحی و ماسک های تنفسی مثل N95 برای کارکنان مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است.

علی رغم علائم، ممکن است بیماری شما آنفولانزا نباشد

عامل ویروس کرونا با عامل آنفولانزا یکسان نیست. به عنوان یکی از دسته پاتوژن ها که به ویروس های کرونا معروف است ، در واقع بیشتر با سرماخوردگی ارتباط دارد تا آنفلوانزای فصلی. با این وجود ، علیرغم برخی همپوشانی ها ، علائم معمول COVID-19 بیشتر از سرماخوردگی (آبریزش بینی یا گرفتگی بینی) شبیه آنفولانزا (تب ، سرفه ، گلودرد ، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی ، درد عضلات یا بدن ، سردرد ، خستگی) است. ، گلو درد ، سرفه ، احتقان ، دردهای جزئی بدن ، سردرد خفیف ، عطسه ، تب درجه پایین ، بی حسی).

“از نظر تمایز بین آنفولانزا و ویروس کرونا، تشخیص تقریباً غیرممکن است” ، دکتر جیک دویچ ، بنیانگذار و مدیر کلینیکی مراکز مراقبت های فوری درمان و تزریق تخصص در نیویورک. “به همین دلیل است که به افراد توصیه می شود واکسیناسیون آنفلوانزا انجام دهند تا حداقل بتواند … خطر ابتلا به آنفولانزا را با توجه به موارد دیگر به حداقل برساند. تب ، بدن درد ، سرفه ، عطسه می تواند به طور مساوی به هر دو نسبت داده شود ، بنابراین در واقع به این معنی است که اگر نگرانی برای آنفولانزا وجود دارد ، نگرانی برای COVID-19 وجود دارد. “

درمان در جهت مدیریت علائم

کاتلر گفت ، اگر یک مورد خفیف COVID-19 ، آنفولانزا یا سرماخوردگی دارید ، درمان در جهت مدیریت علائم است. وی گفت: “به طور كلی ، استامینوفن برای تب ها توصیه می شود.” “قطره های سرفه و شربت های سرفه همچنین می توانند به نازک ترشحات مخاط کمک کنند. اگر گرفتگی بینی همراه باشد ، ممکن است آنتی هیستامین ها مفید باشند. ” موارد می تواند تهدید کننده زندگی باشد

کاتلر گفت ، موارد خفیف COVID-19 تقریباً 2 هفته طول می کشد. وی گفت: “خوشبختانه ، اکثر قریب به اتفاق موارد خفیف است.” تقریباً هیچ کس از سرماخوردگی نمی میرد. و بیشتر آلرژی های فصلی بیش از خطرناک بودن آزار دهنده هستند. با این حال ، آنفلوانزا سالانه بین 12000 تا 61000 مرگ باعث می شود.

COVID-19 می تواند حتی منجر به مرگ و میر بیشتری شود زیرا به راحتی منتقل می شود ، جمعیت فاقد هرگونه مصونیت در برابر بیماری هستند و عوارض در موارد جدی ممکن است شامل ذات الریه تهدید کننده حیات باشد. اگر احساس بیماری می کنید یا فکر می کنید در معرض COVID-19 قرار گرفته اید ، باید حداقل 2 هفته خود را قرنطینه کنید. به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری ، از منبع معتبر خودداری کرده اید.

نمونه گیری در منزل

علائم شدید COVID-19 که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند عبارتند از:

دشواری در تنفس ، درد مداوم یا فشار در قفسه سینه ، گیجی یا عدم توانایی در برانگیختن ، یا لب ها یا صورت مایل به آبی ، که طبق گفته CDC علائم کمبود اکسیژن در جریان خون است.

منبع WHOTrusted گفت: “از هر شش نفری که به COVID-19 مبتلا می شوند ، یک نفر به شدت بیمار می شود و در تنفس دچار مشکل می شود.” “افراد مسن و کسانی که دارای مشکلات پزشکی زمینه ای مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت هستند ، به احتمال زیاد به بیماری جدی مبتلا می شوند.”

با شیوع شدیدتر ویروس کووید 19 ، نیاز به قرنطینه خانگی هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار و همچنین انواع آزمایش در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

سخن پایانی

بدترین اتفاق ممکن این است که کرونا در پاییز با آنفولانزا تداخل پیدا کند. در اینجا خطر مرگ و میر افزایش پیدا خواهد کرد.  کسانی که همزمان به آنفولانزا و کرونا درگیر شده‌اند در این صورت سیستم دفاعی بدن آن‌ها بسیار ضعیف شده و خطر بروز عوارضی همانند عفونت شدید، افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که با نزدیک شدن به فصل پاییز، وزارت بهداشت هشدار‌های جدی را به جامعه اعلام می‌کند نسبت به رعایت پروتوکل‌های بهداشتی اهمیت بیشتری قائل شوند.

در صورتی که در زمان شیوع آنفولانزا علائمی شبیه آنفولانزا و کرونا پیدا کرده و مردد بودید که کدامیک از ویروس‌ها در بدن شما وجود دارد، باید از طریق تست کرونا در منزل وضعیت خود را بررسی کنید و در صورت مثبت شدن تست، این علائم نشان می‌دهد که شما دچار کووید ۱۹ هستید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.