هر آنچه که باید در مورد تست آلرژی بدانید

هر آنچه که باید در مورد تست آلرژی بدانید

ثبت آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

تست آلرژی آلرژن هایی مانند کپک، پوست حیوانات خانگی، نیش زنبور و بادام زمینی را شناسایی می کند که می توانند باعث آلرژی شوند. در طول تست پوستی، کارشناس آزمایشگاه مواد آلرژی زا را به پوست شما وارد می کند تا از نظر وجود جوش (برآمدگی)، راش یا سایر واکنش ها بررسی شود. آزمایش خون می تواند آنتی بادی های IgE را بررسی کند. نتایج می تواند به شما کمک کند تا اقداماتی را برای مدیریت آلرژی خود انجام دهید.

نمونه گیری در منزل

تست آلرژی چیست؟

پزشک یا کارشناس آزمایشگاه تست آلرژی را برای تعیین اینکه آیا سیستم ایمنی شما نسبت به برخی مواد (آلرژن ها) بیش از حد واکنش نشان می دهد انجام می دهند. اگر واکنش آلرژیک دارید، به این معنی است که شما آلرژی دارید. افراد ممکن است به چیزهایی در محیط مانند کپک، گرده و شوره حیوانات خانگی حساسیت داشته باشند. برخی افراد نسبت به نیش زنبور عسل یا لاتکس واکنش های آلرژیک دارند. افراد مبتلا به آلرژی غذایی ممکن است نتوانند بادام زمینی، شیر یا سویا را تحمل کنند.

تست آلرژی در چه مواردی استفاده می شود؟

اگر علائم آلرژی شما را آزار می دهد، ممکن است پزشک شما تست آلرژی انجام دهد. تست های آلرژی همچنین روی افرادی که آسم دارند انجام می شود. این آزمایش می‌تواند محرک‌های آلرژی را شناسایی کند که می‌تواند علائم آسم را بدتر کند یا باعث حمله آسم شود. همچنین اگر یک واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی داشته اید، ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشید. این مشکل بالقوه تهدید کننده زندگی می تواند باعث کهیر یا تورم، مشکل تنفسی و/یا افت شدید فشار خون شود که باعث شوک آنافیلاکتیک می شود.

سابقه سلامتی شما همراه با آزمایش آلرژی برای تعیین علت واکنش شدید مورد استفاده قرار می گیرد. اگر یک واکنش آنافیلاکتیک داشته اید یا ممکن است در معرض خطر آن باشید، ممکن است برای درمان علائم نیاز به همراه داشتن یک تزریق خودکار اپی نفرین (آدرنالین) (EpiPen®) داشته باشید.

تست آلرژی در چه مواردی استفاده می شود؟

چگونه بفهمم که نیاز به تست آلرژی دارم؟

اگر به آلرژن های موجود در هوا مانند گرد و غبار، گرده یا شوره حیوانات خانگی حساسیت دارید، ممکن است به رینیت آلرژیک مبتلا شوید. همچنین به عنوان تب یونجه شناخته می شود، این واکنش آلرژیک باعث می شود:

 • سردرد.
 • چشم های خارش دار و آبریزش.
 • احتقان بینی، عطسه یا آبریزش بینی.
 • تنگی نفس، خس خس سینه یا سرفه مزمن.
 • گلو درد.

علائم آلرژی غذایی معمولاً در عرض 30 دقیقه پس از مصرف غذا رخ می دهد، اما ممکن است تا دو ساعت پس از مصرف رخ دهد.

افراد مبتلا به آلرژی غذایی ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • علائم پوستی مانند کهیر، تورم صورت، لب ها یا زبان، خارش عمومی.
 • علائم تنفسی مانند سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس، گرفتگی قفسه سینه یا گلو.
 • علائم گوارشی مانند تهوع و استفراغ، درد و گرفتگی شکم، استفراغ و اسهال.
 • علائم قلبی عروقی مانند رنگ پریدگی پوست، نبض ضعیف، سرگیجه یا سبکی سر.

افرادی که به لاتکس، عطرها یا فلزاتی مانند نیکل حساسیت دارند ممکن است دچار درماتیت تماسی شوند. این واکنش آلرژیک روی پوست شما تأثیر می گذارد.

ممکن است داشته باشید:

 • احساس سوزش روی پوست یا تاول.
 • کهیر و تورم.
 • بثورات پوستی یا خارش پوست.
 • برای تشخیص این نوع واکنش ها از پچ تست که توسط متخصص پوست انجام می شود استفاده می شود.

تست آلرژی چه مواردی را بررسی می کند؟

تست آلرژی پاسخ بدن شما به محرک‌های آلرژی یا آلرژن‌های خاص را اندازه‌گیری می‌کنند. اگر آلرژی دارید، سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد واکنش نشان می دهد. آنتی بادی (پروتئین) به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) تولید می کند. این آنتی بادی ها باعث آزاد شدن مواد شیمیایی می شوند که باعث واکنش آلرژیک می شوند.

تست آلرژی چه مواردی را بررسی می کند؟

انواع تست های آلرژی چیست؟

روش های مختلفی برای تست آلرژی وجود دارد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بهترین روش را بر اساس علائم شما و آلرژن های مشکوک انتخاب می کند. این تست ها عبارتند از:

تست خراش پوستی (خراش)

کارشناس آزمایشگاه شما از یک سوزن نازک برای سوراخ کردن پوست روی ساعد یا پشت شما با 10 تا 50 آلرژن بالقوه مختلف استفاده می کند. یا کارشناس آزمایشگاه ممکن است قطرات آلرژن های بالقوه را روی پوست شما قرار دهد و از دستگاهی برای خراشیدن و سوراخ کردن آرام ناحیه استفاده کند و باعث شود مایع وارد پوست شما شود.

واکنش هایی مانند قرمزی معمولاً در عرض 15 دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض رخ می دهد. واکنش شما ممکن است بثورات پوستی یا لکه های برآمده و گرد به نام چرخک باشد. این تست آلرژی های موجود در هوا، آلرژی های غذایی و آلرژی به پنی سیلین را بررسی می کند.

تست داخل پوستی

اگر نتایج تست پوستی پریک یا خراش منفی یا غیر قطعی باشد، ممکن است یک تست پوستی داخل پوستی انجام دهید. ارائه دهنده شما مقادیر کمی از آلرژن را به لایه بیرونی پوست شما (اپیدرم) تزریق می کند. این آزمایش  آلرژی یا حساسیت به محرک های موجود در هوا، داروها و نیش حشرات را بررسی می کند.

پچ تست

این آزمایش علت درماتیت تماسی را مشخص می کند. ارائه دهنده شما قطرات یک آلرژن را روی پوست بازوی شما قرار می دهد و ناحیه را با بانداژ می پوشاند. یا ارائه دهنده شما ممکن است پچ (بانداژ) را اعمال کند که روی آن ماده حساسیت زا باشد. بانداژ را رها می‌کنید و ظرف 48 تا 96 ساعت به دفتر ارائه‌دهنده بازمی‌گردید. سپس، ارائه دهنده شما بانداژ را برمی دارد تا پوست شما را از نظر بثورات یا واکنش های دیگر بررسی کند.

آزمایش خون (IgE)

ارائه دهنده شما نمونه ای از خون شما را به آزمایشگاه می فرستد. آزمایشگاه مواد حساسیت زا را به نمونه خون اضافه می کند و سطح آنتی بادی های IgE را در آن اندازه گیری می کند. آزمایش خون می تواند نتایج مثبت کاذب بیشتری داشته باشد.

تست های چالشی

این تست فقط تحت نظارت مستقیم و حضوری یک ارائه دهنده انجام می شود. افرادی که مشکوک به آلرژی غذایی یا دارویی هستند، مقدار کمی از یک آلرژن را می بلعند. یک متخصص آلرژی، یک پزشک متخصص در آلرژی، معمولاً این آزمایش را انجام می دهد. نظارت پزشکی ضروری است. اگر دچار آنافیلاکسی شوید، پزشک به سرعت تزریق اپی نفرین را برای متوقف کردن واکنش انجام می دهد.

سوالات رایج تست آلرژی

چگونه باید برای تست آلرژی آماده شوم؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما می خواهد که مصرف داروهای آلرژی مانند آنتی هیستامین ها را سه تا هفت روز قبل از آزمایش آلرژی متوقف کنید. این داروها می توانند با متوقف کردن پاسخ سیستم ایمنی بدن شما به آلرژن ها با نتایج آزمایش تداخل کنند. باید به مصرف داروهای آسم ادامه دهید.

در طول تست آلرژی چه انتظاری باید داشته باشم؟

هدف از تست های پوستی این است که ببینند بدن شما چگونه به آلرژن ها واکنش نشان می دهد. اگر واکنش آلرژیک داشته باشید، در محل آزمایش واکنش نشان خواهید داد. به ندرت بیماران ممکن است علائم آلرژی خفیفی مانند خارش پوست، آبریزش چشم و احتقان داشته باشند. بیشتر علائم در یک تا دو ساعت پس از آزمایش برطرف می‌شوند، قرمزی یا چرخش ممکن است برای چند ساعت دیگر باقی بماند.

آیا انجام تست آلرژی خطراتی دارد؟

پتانسیل واکنش آنافیلاکتیک بزرگترین خطر است. این نوع واکنش نادر است. ارائه دهندگان همیشه با اپی نفرین آماده می شوند. اگر در طول آزمایش آلرژی واکنش شدید نشان دهید، آنها مراقبت های اضطراری را ارائه می دهند.

آیا تست های آلرژی خانگی موثر هستند؟

کیت های تست آلرژی بدون نسخه که از داروخانه محلی یا آنلاین خریداری می کنید، چندان قابل اعتماد نیستند. برخی از آنها برای آنتی بادی مناسب آزمایش نمی کنند. همچنین به احتمال زیاد نتیجه مثبت کاذب دریافت خواهید کرد، که ممکن است باعث شود بیهوده از برخی مواد یا غذاها اجتناب کنید.

ممکن است بیمه‌گران سلامت هزینه آزمایش‌های آلرژی در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی را به طور کامل پوشش ندهند. هزینه ها می تواند بین 200 تا 1000 دلار باشد. می توانید از بیمه گر خود در مورد سیاست های طرح خود سوال کنید. به طور کلی، بهتر است تست های آلرژی را با یک متخصص پزشکی انجام دهید. آنها می توانند نتایج را بخوانند و گزینه های درمانی را با شما در میان بگذارند.

نتایج تست آلرژی چه زمانی آماده می شود؟

نتایج اکثر تست های آلرژی را بلافاصله پس از انجام آزمایش در آزمایشگاه خود دریافت خواهید کرد. آزمایش پچ ممکن است چند روز طول بکشد. نتایج آزمایش‌های خونی که به آزمایشگاه ارسال می‌شوند ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

تفسیر نتایج تست آلرژی

نتایج تست آلرژی به شرح زیر می باشد:

منفی: شما به آن ماده حساسیت ندارید. به ندرت می توان نتیجه آزمایش آلرژی منفی کاذب (نادرست) دریافت کرد (به این معنی که آزمایش نشان می دهد که شما در واقع آلرژی ندارید).

مثبت: شما به آن ماده حساسیت دارید. توجه داشته باشید که حتی وقتی آزمایش‌ها به درستی نشان می‌دهند که شما آلرژی دارید، لزوماً به این معنی نیست که به آن آلرژن واکنش نشان می‌دهید. نتیجه آزمایش مثبت کاذب، به خصوص از آزمایش خون (IgE) امکان پذیر است. مثبت کاذب به این معنی است که نتایج نشان می دهد شما آلرژی دارید در حالی که ندارید.

تفسیر نتایج تست آلرژی

اگر آلرژی داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

بسته به آلرژی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک یا چند مورد از این مراحل را توصیه کند:

قرار گرفتن در معرض آلرژن ها را به حداقل برسانید: از موادی که باعث واکنش های شدید می شوند، مانند لاتکس یا غذاهای خاص اجتناب کنید.

مصرف روزانه داروهای آلرژی: آنتی هیستامین ها می توانند از رینیت آلرژیک و سایر علائم جلوگیری یا کاهش دهند.

واکسن های آلرژی دریافت کنید: این نوع ایمونوتراپی می تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن به برخی آلرژن ها مانند شوره حیوانات خانگی را کاهش دهد.

شما باید برای سه تا پنج سال واکسن های آلرژی دریافت کنید تا حداکثر سود را تجربه کنید: واکسن‌های آلرژی می‌توانند پرهزینه باشند، اما اغلب تسکین طولانی‌مدت را حتی پس از اتمام سری شات‌ها ارائه می‌کنند.

کارت هشدار پزشکی داشته باشید: یک کارت یا جواهرات هشدار پزشکی به دیگران امکان می دهد از حساسیت شدید شما مطلع شوند. به آنها می گوید که ممکن است به بادام زمینی، نیش زنبور یا سایر آلرژن ها پاسخ آنافیلاکسی داشته باشید.

تزریق اپی نفرین (EpiPen) همراه داشته باشید: اگر در معرض خطر واکنش آلرژیک آنافیلاکتیک هستید، این دارو را همیشه همراه خود داشته باشید.

واکنش های آلرژیک

واکنش های آلرژیک می تواند از احتقان آزار دهنده تا شوک آنافیلاکتیک تهدید کننده زندگی متغیر باشد. تست های آلرژی می توانند موادی را که باعث این نوع واکنش های آلرژیک می شوند شناسایی کنند. تست های آلرژی مختلفی وجود دارد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بهترین آزمایش را بر اساس علائم و محرک های احتمالی آلرژی برای شما انتخاب می کند. اگر آلرژی دارید، می توانید اقدامات لازم را برای تسکین علائم انجام دهید.

نمونه گیری در منزل

تست آلرژی با آنی آزما

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم و برای زمان شما ارزش زیادی قائل هستیم . فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید ما با آنالیز کلیه آزمایشگاه های تهران بهترین ها را گرد هم آورده ایم و چنانچه آزمایشگاه منتخب شما دور است ما فاصله ها را کم می کنیم.

اگر نمیدانید آزمایش مورد نظرتان در کدام ازمایشگاه انجام می شود ما به شما کمک خواهیم کرد آزمایش توسط آزمایشگاه های دارای مجوز از وزارت بهداشت صورت می گیرد و آنی آزما نقش هماهنگی و پیگیری در خواست های کاربران گرامی را دارد. همکاران مجرب ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ،خود را با ارائه کارت پرسنلی معرفی کرده نسخه شما را بررسی کرده و پس از اطمینان از شرایط مطلوب بیمار نمونه گیری در منزل می کنند و نمونه ها را در اسرع وقت و مطابق شرایط استاندارد به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند.

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.