ظهور سویه “دلتاکرون” کرونا در قبرس

ظهور سویه "دلتاکرون" کرونا در قبرس

دکتر لئونتیوس کوستریکیس، سرپرست گروه دانشمندان آزمایشگاه بیوفناوری و ویروس‌شناسی مولکولی دانشگاه قبرس، اظهار کرد: سویه جدیدی از ویروس کرونا در قبرس شناسایی شده است. کوستریکیس در صحبت با رسانه‌های محلی توضیح داد که نوع جدید که دلتاکرون نام دارد، پیشینه ژنتیکی سویه دلتا و برخی از جهش‌های اُمیکرون را شامل می‌شود. وی گفت: در این سویه جدید تعداد قابل‌ توجهی از جهش‌ها که قبلا در موارد اُمیکرون یافت شده بود را پیدا کرده‌ایم که با سایر سویه‌ها متفاوت و دارای ۳۰ جهش است. در حال حاضر ۱۰ مورد از این سویه در نمونه‌های گرفته شده از بیماران در قبرس شناسایی شدند.

وی افزود: این سویه در ۲۵ نمونه گرفته شده در قبرس شامل ۱۱ نمونه از بیماران بستری در بیمارستان به دلیل کرونا و ۱۴ نمونه از جمعیت عمومی بود. فراوانی جهش‌ها بین بیماران بستری در بیمارستان بیشتر بود و می‌تواند به این معنا باشد که بین دلتاکرون و بستری شدن در بیمارستان همبستگی وجود دارد. وی افزود: این احتمال وجود دارد که این سویه خاص در هیچ کجای دنیا شناسایی نشده باشد؛ بنابراین این کشف می‌تواند مورد توجه جهانی قرار گیرد.

میکالیس هاجی پانتلاس، وزیر بهداشت قبرس، پس از اعلام کشف سویه جدید توسط دانشمندان قبرسی گفت: ما به دانشمندان خود افتخار می‌کنیم. وی تاکید کرد: نتایج تحقیقات و یافته‌های پیشگامانه گروه دکتر کوستریکیس قبرس را در نقشه بین‌المللی مسائل بهداشتی قرار می‌دهد. کوستریکیس خاطرنشان کرد: توالی ۲۵ نمونه به پایگاه داده GISAID ارسال شده تا این نتایج در اختیار جامعه علمی جهانی قرار گیرد. وی نتیجه گرفت هنوز برای پیش‌بینی اینکه آیا دلتاکرون می‌تواند بر دلتا و اُمیکرون غلبه کند، خیلی زود است. وزیر بهداشت قبرس گفت: جزئیات بیشتر در این خصوص در نشست خبری هفته آینده ارائه خواهد شد.

آزمایش چکاپ زنان

آنتی‌بادی موجود در شیر مادر نقش محافظتی برای نوزادان در برابر کرونا دارد

نتایج نشان می‌دهد سه چهارم زنان مبتلا به کرونا تا دو ماه آنتی‌بادی‌هایی را در شیر خود دارند که می‌تواند عامل محافظتی نوزاد در برابر ویروس باشد. مطالعات جدید نشان می‌دهد شیردهی مادر مبتلا به کرونا نه تنها برای نوزاد مضر نیست؛ بلکه آنتی‌بادی موجود در شیر مادر برای نوزاد در برابر کرونا نقش محافظتی دارد. به گزارش پایگاه خبری ساینس، از اوایل شیوع کرونا، مطالعات مختلفی در زمینه سلامت مادران باردار و شیرده در مواجهه با ویروس منتشر و سوالات مختلفی در این زمینه مطرح شده است که یکی از آنان احتمال انتقال ویروس از طریق شیر مادر آلوده به نوزاد بود.

مطالعات جدید محققان دانشگاه‌های روچستر، واشینگتن، آرکانزاس و بیمارستان بریگام با بررسی نمونه شیر ۶۰ مادر نشان می‌دهد شیر زنان مبتلا به کرونا، حاوی ویروس عامل کرونا نیست. این مطالعه نشان می‌دهد آنتی‌بادی‌های موجود در بدن زنان مبتلا به کرونا تا ۲ ماه باقی‌می‌ماند. این آنتی‌بادی‌ها می‌تواند محافظی در برابر کرونا برای نوزاد باشد. این مطالعه نمونه شیر مادر را برای جستجوی آنتی‌بادی ایمونوگلوبولین A بررسی کرد. نتایج نشان می‌دهد سه چهارم زنان مبتلا به کرونا تا دو ماه آنتی‌بادی‌هایی را در شیر خود دارند که می‌تواند عامل محافظتی نوزاد در برابر ویروس باشد. محققان احتمال می‌دهند آنتی‌بادی‌های موجود در شیر منبع پایداری از ایمنی غیرفعال برای نوزاد فراهم می‌کند. نتایج این مطالعه، مادران مبتلا به کرونا را به شیردهی در زمان ابتلا و پس از آن تشویق می‌کند.

نگرانی مادران شیرده مبتلا به کرونا

سازمان جهانی بهداشت نیز چندی پیش در پی انتشار گزارش های متعدد از نگرانی مادران شیرده مبتلا به کرونا در خصوص انتقال این بیماری به نوزادان خود، اعلام کرد که شیـر مـادر به خودی خود ویروس کرونا را به نـوزادان منتقل نمی کند و کاملا بی خطر است و مادران را تشویق می کند که به نوزاد خود شیر دهد.

این سازمان همچنین در مورد نگرانی هایی که در مورد نزدیک بودن مادر مبتلا به نوزاد وجود دارد، اعلام کرد آنچه ما دریافتیم این است که در واقع، خطر انتقال ویروس به نوزاد بسیار بسیار کم است و اگر قرار باشد نوزاد آلوده شود، معمولاً به موارد بسیار خفیفی از کووید۱۹ مبتلا خواهد شد؛ بنابراین این یک خطر جدی برای سلامتی محسوب نمی شود.

از سوی دیگر، ما باید آن را در برابر از دست دادن مزایای تغذیه با شیر مادر مقایسه کنیم. بسیار مهم است که نوزاد در برابر بسیاری از بیماری های دیگر که ممکن است در صورت عدم تغذیه با شیر مادر مبتلا شوند، محافظت شود. پس اگر تجزیه و تحلیلی انجام دهیم، به این نتیجه می رسیم که مزایای تغذیه با شیر مادر بسیار مهمتر از خطرات احتمالی انتقال کووید۱۹ است.

نگرانی مادران شیرده مبتلا به کرونا

پیشگیری از کرونا با اسپری بینی

پژوهشگران “دانشگاه دوک” در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که شاید با تنظیم ph بدن به واسطه یک اسپری مخصوص بینی و گلو بتوان به پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک کرد. به گزارش ساینمگ، “دیوید نیدهام”(David Needham)، استاد مهندسی مکانیک و علم مواد “دانشگاه دوک”(Duke University) نشان داده است که افزایش جزئی ph محلول ممکن است همان چیزی باشد که برای تبدیل کردن یک داروی مهارکننده متابولیک به یک اسپری پیشگیری‌کننده کرونا مخصوص بینی و گلو لازم است.

داروی موسوم به “نیکلوزاماید”(Niclosamide) از سال ۱۹۵۸ برای درمان عفونت انگلی گلو در انسان، حیوانات خانگی و حیوانات مزرعه به کار رفته است. این دارو که به صورت قرص خوراکی عرضه می‌شود، انگل‌ها را با مهار کردن مسیر متابولیک حیاتی و قطع کردن منبع انرژی آنها از بین می‌برد.

داروی ضد ویروسی قوی

پژوهشگران در سال‌های اخیر، قابلیت نیکلوزاماید را برای درمان طیف وسیع‌تری از بیماری‌ها مانند بسیاری از انواع سرطان، بیماری‌های متابولیک، روماتیسم مفصلی و اسکلروز سیستمیک آزمایش کرده‌اند. همچنین، بررسی‌های آزمایشگاهی جدید روی سلول‌ها نشان داده است که این دارو، یک داروی ضد ویروسی قوی است که با هدف قرار دادن منبع انرژی سلول میزبان که ویروس برای تکثیر خود از آن استفاده می‌کند، توانایی ویروس را در ایجاد بیماری از بین می‌برد. نیکلوزاماید در درجه نخست بر میتوکندری‌های سلول میزبان تاثیر می‌گذارد که مانند باتری‌های تولیدکننده انرژی سلول هستند. این دارو از تولید مولکول اصلی انرژی خود یعنی “آدنوزین تری‌فسفات”(ATP) توسط سلول جلوگیری می کند.

ویروس بدون منبع انرژی سلول آلوده، در تکثیر نسخه‌های زنده خود برای ایجاد عفونت‌های بیشتر دچار مشکل می‌شود. این اثرات، برگشت‌پذیر هستند و به مرگ سلول منجر نمی‌شوند. نیدهام گفت: نیکلوزاماید، کلید انرژی سلول را خاموش می‌کند و اساسا ویروس را در حالت قفل قرار می‌دهد. هنگامی که این دارو همراه با واکسن‌ها، ماسک‌ها و سایر اقدامات توصیه‌شده برای پیشگیری از کرونا استفاده می‌شود، می‌تواند یک راهبرد کمکی باشد. این پیشرفت می‌تواند به ارائه اسپری‌های ایمن و مؤثر بینی و گلو کمک کند که امکان محافظت بیشتر را فراهم می‌سازند.

نیکلوزاماید

پژوهش در زمان همه‌گیری

نیدهام پیش از این، طی همکاری با “ویل اوارد”(Will Eward)، انکولوژیست دانشگاه دوک نشان داده بود که نیکلوزاماید در سرطان استخوان موش‌ها و سگ‌ها، به نانوذره‌ای تبدیل می‌شود که به غذای سرطان شبیه است. او طی همکاری با “کریستینا بارکاوسکاس”(Christina Barkauskas)، دانشیار پزشکی دانشگاه دوک، بررسی‌های ابتدایی را در مورد کاربرد بالقوه نیکلوزاماید برای درمان فیبروز ریه آغاز کرد. نیدهام مانند بسیاری از پژوهشگران سرتاسر جهان، پژوهش‌های خود را به بررسی کرونا تغییر داد.

پس از این که یک پژوهش در کره جنوبی، اثربخشی داروهای موجود را در برابر کرونا مورد بررسی قرار داد و نیکلوزاماید را به عنوان یک هدف بالقوه شناسایی کرد، نیدهام نیز به بررسی طیف وسیعی از فرمول‌ها و نانوذرات پرداخت. پژوهش کره‌ جنوبی روی سلول‌های حیوانی نشان داد که تنها به غلظت کمی از نیکلوزاماید پیش از عفونت نیاز است تا به طور کامل از تکثیر “کرونا سندرم حاد تنفسی ۲”(SARS-COV-2) جلوگیری شود.

سلول‌های حیوانی مورد استفاده در این پژوهش، بسیار مقاوم و بادوام هستند. نیدهام و بارکاوسکاس برای این که بفهمند نیکلوزاماید چقدر ممکن است برای مقابله انسان با کرونا موثر و قابل تحمل باشد، به سلول‌هایی روی آوردند که با عفونت ابتدایی بینی و سلول‌های اپیتلیال تنفسی مرتبط بودند و با سایر پژوهشگران بالینی دانشگاه دوک نیز همکاری کردند.

ویروس زنده برای آزمایش

پژوهشگران بدون در دست داشتن ویروس زنده برای آزمایش، بر اندازه‌گیری میزان نیکلوزاماید تمرکز کردند که سطح آدنوزین تری‌فسفات سلول‌های راه هوایی انسان را کاهش می‌دهد. “پتی لی”(Patty Lee)، استاد پزشکی، زیست‌شناسی سلولی و آسیب‌شناسی دانشگاه دوک و دکتر “سوجین کیم”(Sojin Kim)، با بررسی مهار آدنوزین تری‌فسفات دریافتند که تنها غلظت کمی از نیکلوزاماید می‌تواند سطح آدنوزین تری‌فسفات را به اندازه کافی کاهش دهد و شاید تولید مثل ویروس را به طور کامل و بدون آسیب رساندن به خود سلول‌ها قطع می‌کند.

این بررسی‌ها روی سلول‌های غوطه‌ور در محیط کشت سلولی انجام شد که سرعت جذب نیکلوزاماید را کاهش می‌دهد. پژوهشگران در بررسی بیشتر روی سلول‌ها در آزمایشگاه، بر سلول‌های راه هوایی انسان تمرکز کردند که فقط با محلول نیکلوزاماید درمان شده بودند. این پژوهش که با کمک مالی “انجمن ریه آمریکا”(American Lung Association) انجام شده است، نشان می‌دهد که حتی دوزهای پایین‌تر این دارو نیز برای داشتن تأثیر مثبت بر سلول‌های راه هوایی کافی هستند. در هر حال، هیچ کدام از این سه پژوهش، مخاط را در نظر نمی‌گیرند.

فرمول‌بندی جدید

داروهای سنتی آلرژی مانند “فلوناز” (Flonase) و “ناسونکس”(Nasonex)، مواد فعال را تقریبا بین ۶۰۰۰ تا ۳۰ هزار برابر بیشتر حمل می‌کنند که برای تأثیرگذاری بر سلول‌ها در مطالعات پایه مورد نیاز است. نیکلوزاماید به سادگی در مایعات مبتنی بر آب که می‌توان آنها را در بینی یا دهان اسپری کرد، حل نمی‌شود. تراکم عادی این دارو در ph بینی کمتر از آن چیزی است که مطالعات پایه‌ای برای جلوگیری از تکثیر ویروس در سلول‌های بدون مخاط محافظ نشان می‌دهند.

نیدهام براساس محاسبات نحوه انتشار مولکول‌هایی مانند نیکلوزاماید در لایه نازکی از مخاط، تخمین می‌زند که تراکم محلول برای تولید یک اسپری پیشگیری‌کننده و درمانی کارآمد، حدود ۱۰ برابر بیشتر از حد معمول مورد نیاز است و در عرض چند میلی ثانیه می‌تواند از لایه مخاطی عبور کند. سوال نیدهام این بود که چگونه می‌توان به این تراکم دست یافت.

تنظیم ph

نیدهام در این پژوهش جدید نشان می‌دهد که صرفا افزایش قلیایی بودن محلول ممکن است برای عبور از سد مخاطی و ورود به سلول‌هایی که برای نخستین بار به کرونا مبتلا می‌شوند، کافی باشد. او دریافت که افزایش قلیایی بودن ph محلول و رسیدن به ۸/۰ که میزان قابل قبولی برای اسپری بینی است، می‌تواند نیکلوزاماید کافی را داشته باشد و افزایش ph به ۹/۲ که برای اسپری گلو کافی است، این تاثیر را ۱۰ برابر بیشتر می‌کند و می‌توان از آن برای مقابله با عفونت ابتدایی استفاده کرد.

اسپری بینی

روشی را برای استخراج نیکلوزاماید از قرص‌های تجاری

نیدهام خاطرنشان کرد که این پژوهش اگرچه امیدوارکننده است اما نتایج آن هنوز باید در سلول‌هایی که واقعا به کرونا آلوده شده‌اند و همچنین در سلول‌هایی که توسط یک لایه مخاطی محافظت می‌شوند، آزمایش شوند. نیدهام، روشی را برای استخراج نیکلوزاماید از قرص‌های تجاری موجود و ارائه آن به صورت محلول بدون استفاده از حلال‌های آلی توضیح داد.

وی افزود: از آنجا که نیکلوزاماید به جای ویروس روی سلول‌ها کار می‌کند، می‌تواند یک عامل پیشگیری‌کننده تنفسی باشد که نه تنها در برابر کرونا و همه انواع آن، بلکه در برابر هر ویروس جدیدی نیز موثر است. اگرچه واکسن‌ها به وضوح مؤثر هستند اما یک روش پیشگیری از راه بینی، امکان محافظت بیشتری را فراهم می‌کند. حتی اگر عفونت پیشتر وجود داشته باشد، این فرمول را می‌توان به عنوان یک اسپری گلو به کار برد که بار ویروسی در حال حرکت به سمت ریه‌ها و عامل مخرب‌ترین اثرات بیماری را متوقف می‌کند.

نیدهام در حال حاضر به دنبال شرکای صنعتی، دولتی و موسسات فعال در حوزه بیماری‌های عفونی است تا به پیگیری آزمایشات بالینی و تجاری‌سازی آنها کمک کنند. این پژوهش، در مجله “Pharmaceutical Research” به چاپ رسید.

تست کرونای پروازی در کوتاه ترین زمان

تست کرونای پروازی یکی از خدمات نوینی است که توسط آزمایشگاه آنلاین آنی آزما به همراه خدماتی چون آزمایش کرونا در منزل به همشهریان عزیز تهرانی ارائه می شود. با شیوع و همه گیری ویروس کرونا در بسیاری از کشور‎های دنیا از جمله ایران، برخی از قوانین پرواز‎های داخلی و خارجی برای مسافران تغییر پیدا کرده است. بر این اساس اگر بخواهید از طریق پرواز به سایر کشور‎های دنیا سفر کنید، لازم است نتیجه تست pcr کرونا را داشته باشید. البته تست پی سی آری که نتیجه آن منفی باشد.

در صورت مثبت بودن تست کرونا، اجازه خروج از کشور و ورود به کشور مقصد را نخواهید داشت. مشغله های شغلی و دردسرهایی مثل ترافیک و شلوغی آزمایشگاه ها باعث شده تا استفاده از تست کرونا در منزل به یک راه حل ایده آل برای بسیاری از افراد تبدیل شده باشد. اگر این روزها به فکر سفر هوایی هستید، بدون شک متوجه الزام تست کرونای پروازی شده اید. همیشه شما قبل یک سفر کاری و یا تفریحی نیاز به بستن چمدان، رزور بلیط، هتل و غیره داشتید ولی با آمدن کرونا و سخت شدن شرایط سفر و مسافرت ها انجام تست کرونا به سری کارهای قبل از سفر اضافه شده است‌.

نمونه گیری در منزل

روش های آزمایش کرونا

آزمایش کرونا با روش های مختلفی و با کاربرد های مختلفی انجام می شود ولی تست کرونای پروازی به منظور تشخیص ابتلا به کووید ۱۹ و پیشگیری از انتقال و گسترس بیشتر این بیماری می باشد. اما روش انجام تست کرونا پی سی آر می باشد. در روش تست پی سی آر در منزل ،ماده ژنتیک ویروس را شناسایی می کنیم و از جایی که عامل کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است و مجاری تنفسی را درگیر می کند، نمونه برداری آن از مجاری بینی انجام می شود‌.

اما اگر بخواهیم در مورد کاربرد این تست بگوییم می توان به تشخیص بتلا به کرونا اشاره کرد. اما نکته که باید در تست کرونا با روش پی سی آر اشاره کرد این است چون در مراحل اولیه این بیماری تعداد ویروس کم است و در نمونه گیری ممکن است وارد نشوند ممکن است در چند روز اول جواب تست ما منفی گزارش شود در حالی که به کووید ۱۹ مبتلا باشیم!

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.