نوار قلبی در منزل؛ خدمتی نوین از آنی آزما

نوار قلبی در منزل؛ خدمتی نوین از آنی آزما

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

نوار قلبی (ECG) یکی از ساده ترین و سریع ترین تست هایی است که برای ارزیابی عملکرد قلب استفاده می شود. الکترودها (تکه های پلاستیکی کوچک که به پوست می چسبند) در نقاط خاصی روی سینه، بازوها و پاها قرار می گیرند. الکترودها توسط سیم های سربی به دستگاه نوار قلبی متصل می شوند. سپس فعالیت الکتریکی قلب اندازه گیری، تفسیر و چاپ می شود. هیچ برقی به بدن ارسال نمی شود.

تکانه های الکتریکی طبیعی انقباضات قسمت های مختلف قلب را هماهنگ می کند تا جریان خون را آنطور که باید حفظ کند. نوار قلبی این تکانه‌ها را ثبت می‌کند تا نشان دهد که قلب چقدر سریع می‌تپد، ریتم ضربان قلب (ثابت یا نامنظم)، و قدرت و زمان‌بندی تکانه‌های الکتریکی هنگام حرکت در قسمت‌های مختلف قلب است. تغییرات در نوار قلبی می تواند نشانه بسیاری از بیماری های مرتبط با قلب باشد.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

چرا ممکن است به نوار قلبی نیاز داشته باشم؟

برخی از دلایلی که پزشک شما درخواست نوار قلبی (ECG) می کند عبارتند از:

1- برای جستجوی علت درد قفسه سینه

2- برای ارزیابی مشکلاتی که ممکن است مربوط به قلب باشد، مانند خستگی شدید، تنگی نفس، سرگیجه یا غش

3- برای شناسایی ضربان قلب نامنظم

4- برای کمک به تعیین سلامت کلی قلب قبل از اقداماتی مانند جراحی؛ یا پس از درمان برای شرایطی مانند حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد یا MI)، اندوکاردیت (التهاب یا عفونت یک یا چند دریچه قلب)؛ یا بعد از جراحی قلب یا کاتتریزاسیون قلب

5- برای مشاهده نحوه عملکرد یک ضربان ساز کاشته شده

6- برای تعیین اینکه برخی داروهای قلبی چقدر خوب کار می کنند

7- برای به دست آوردن یک ردیابی پایه از عملکرد قلب در طول معاینه فیزیکی؛ این ممکن است به عنوان مقایسه با ECG های آینده، برای تعیین اینکه آیا تغییراتی وجود داشته است یا خیر، استفاده شود

8- ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که پزشک شما نوار قلب را توصیه کند.

خطرات نوار قلبی چیست؟

نوار قلبی (ECG) روشی سریع و آسان برای ارزیابی عملکرد قلب است. خطرات مرتبط با ECG حداقل و نادر است. در طول ECG چیزی احساس نخواهید کرد، اما ممکن است زمانی که الکترودهای چسبنده جدا شوند، ناراحت کننده باشد. اگر تکه های الکترود بیش از حد طولانی باقی بمانند، ممکن است باعث تجزیه بافت یا تحریک پوست شوند. بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از انجام آزمایش، حتماً هر گونه نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از عوامل یا شرایط ممکن است با نتایج نوار قلبی تداخل داشته باشند یا بر آن تأثیر بگذارند. این موارد شامل، اما محدود به موارد زیر نیست:

 • چاقی
 • بارداری
 • تجمع مایع در شکم (آسیت)
 • ملاحظات تشریحی، مانند اندازه قفسه سینه و محل قلب در قفسه سینه
 • حرکت در طول تست
 • قبل از آزمایش ورزش کنید یا سیگار بکشید
 • داروهای خاص
 • عدم تعادل الکترولیت ها، مانند پتاسیم، منیزیم یا کلسیم زیاد یا کم در خون

خطرات نوار قلبی چیست؟

چگونه برای نوار قلبی آماده شوم؟

پزشک یا تکنسین آزمایش را برای شما توضیح می‌دهد و به شما اجازه می‌دهد سؤال کنید.

به طور کلی، ناشتا (نخوردن) قبل از آزمایش الزامی نیست.

تمام داروهایی (تجویز شده و بدون نسخه)، ویتامین ها، گیاهان دارویی و مکمل هایی که مصرف می کنید را به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر ضربان ساز دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

بر اساس وضعیت پزشکی شما، پزشک ممکن است آماده سازی خاص دیگری را درخواست کند.

نوار قلبی یک روش بدون درد و غیر تهاجمی برای کمک به تشخیص بسیاری از مشکلات رایج قلبی است. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است از نوار قلبی برای تعیین یا تشخیص موارد زیر استفاده کند:

ریتم نامنظم قلب (آریتمی)

اگر انسداد یا باریک شدن عروق در قلب (بیماری عروق کرونر) باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شود.

این که آیا قبلاً حمله قلبی داشته اید

برخی از درمان‌های بیماری قلبی، مانند ضربان‌ساز، چقدر خوب کار می‌کنند

در صورت داشتن هر یک از علائم و نشانه های زیر ممکن است نیاز به نوار قلب داشته باشید:

 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه، سبکی سر یا گیجی
 • تپش قلب
 • نبض سریع
 • تنگی نفس
 • ضعف، خستگی یا کاهش توانایی ورزش کردن

انجمن قلب آمریکا استفاده از نوار قلبی را برای ارزیابی بزرگسالان کم خطر که علائمی ندارند توصیه نمی کند. اما اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید، ممکن است پزشک شما نوار قلبی را به عنوان آزمایش غربالگری پیشنهاد کند، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید. اگر علائم تمایل داشته باشند که بیایند و از بین بروند، ممکن است در طول ضبط استاندارد نوار قلبی شناسایی نشوند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است نظارت از راه دور یا مداوم ECG را توصیه کند. چندین نوع مختلف وجود دارد.

مانیتور هولتر هولتر مانیتور یک دستگاه پوشیدنی کوچک است که ECG مداوم را معمولاً بین 24 تا 48 ساعت ثبت می کند.

مانیتور رویداد. این دستگاه قابل حمل شبیه مانیتور هولتر است، اما تنها در زمان‌های معینی و هر بار چند دقیقه ضبط می‌کند. شما می توانید آن را بیشتر از مانیتور هولتر بپوشید، معمولاً 30 روز. معمولاً وقتی علائم را احساس می کنید دکمه ای را فشار می دهید. هنگامی که ریتم نامنظم تشخیص داده شود، برخی از دستگاه ها به طور خودکار ضبط می کنند.

نوار قلبی چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر قلب به طور پیوسته می تپد، الگوی نوار قلبی معمولی را تولید می کند: اولین پیک (موج P) نشان می دهد که چگونه تکانه الکتریکی (تحریک) در دو دهلیز قلب پخش می شود. دهلیزها منقبض می شوند (فشرده می شوند)، خون را به داخل بطن ها پمپ می کنند و سپس بلافاصله شل می شوند. سپس تکانه الکتریکی به بطن ها می رسد.

این را می توان در امواج Q، R و S ECG مشاهده کرد که به آن کمپلکس QRS می گویند. بطن ها منقبض می شوند. سپس موج T نشان می دهد که تکانه الکتریکی از انتشار بازمانده است و بطن ها یک بار دیگر شل می شوند. بیماری های قلبی و ضربان نامنظم قلب را می توان در ECG تشخیص داد. شکل ظاهری آنها و چگونگی ایجاد آنها می تواند به ما کمک کند تا دریابیم علل زمینه ای چیست.

نوار قلبی چه چیزی را نشان می دهد؟

نوار قلبی شامل چه مواردی می شود؟

فعالیت الکتریکی قلب را می توان بر روی سطح پوست اندازه گیری کرد – حتی به اندازه دور دست ها یا پاها از قلب. “ECG 12 لید” استاندارد در مجموع از 10 الکترود استفاده می کند: شش الکترود روی قفسه سینه و سپس هر کدام روی بازوها و ساق پا. اگر موهای بدن بیش از حد باشد، ابتدا این نواحی تراشیده می شوند. به غیر از آن، هیچ آمادگی لازم نیست. این الکترودها توسط کابل به دستگاه ECG متصل می شوند. دستگاه سیگنال هایی را که دریافت می کند به نمودار نوار قلبی تبدیل می کند و آن را ذخیره می کند. برخی از ماشین ها همچنین می توانند نمودارها را چاپ کنند.

چه نوع آزمایشاتی ECG انجام می شود؟

نوار قلبی در حال استراحت

این شامل دراز کشیدن بدون حرکت به پشت با قفسه سینه برهنه است. مهم است که در طول آزمایش آرام و راحت دراز بکشید زیرا فشار دادن عضلات، حرکت، سرفه یا تکان دادن می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد. اندازه گیری واقعی حدود یک دقیقه یا حداکثر پنج دقیقه طول می کشد.

نوار قلبی ورزش کنید

در اینجا فعالیت الکتریکی قلب شما در حالی که از نظر بدنی فعال هستید اندازه گیری می شود. این معمولاً شامل دوچرخه سواری می شود. با دشوار کردن فزاینده چرخاندن پدال‌ها، میزان تلاش به طور پیوسته به سطح بالایی افزایش می‌یابد. در صورت بروز هر گونه بی نظمی در ECG، آزمایش زودتر متوقف می شود. علاوه بر نمودار ECG، این آزمایش همچنین داده هایی را در مورد توان تولید شده بر حسب وات ارائه می دهد. فشار خون شما نیز به طور مرتب چک می شود.

هولتر مانیتور

فعالیت الکتریکی قلب معمولاً در مدت 24 ساعت ثبت می شود. سه یا چهار الکترود به قفسه سینه شما وصل می شود و یک دستگاه ضبط کوچک روی یک کمربند بسته می شود یا به گردن شما آویزان می شود. سپس داده های نوار قلبی برای تجزیه و تحلیل به کامپیوتری در مطب پزشک منتقل می شود. برای انجام این کار، پزشک همچنین به اطلاعاتی در مورد برنامه روزانه شما (مانند رویدادهای غیرمعمول، فعالیت بدنی و خواب) نیاز دارد. برای مثال، اگر شما فقط گاهی اوقات ضربان قلب نامنظم دارید و در ECG “طبیعی” نشان داده نمی شود، ممکن است هولتر مانیتور استفاده شود.

در طول نوار قلب چه اتفاقی می افتد؟

نوار قلبی (ECG) ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از اقامت شما در بیمارستان انجام شود. مراحل ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک شما متفاوت باشد. به طور کلی، ECG این فرآیند را دنبال می کند:

 • از شما خواسته می شود هر گونه جواهرات یا اشیایی که ممکن است در آزمایش اختلال ایجاد کند را بردارید.
 • از شما خواسته می شود که لباس را از کمر به بالا درآورید. تکنسین با پوشاندن شما با یک ملحفه یا روپوش و در معرض دید قرار دادن تنها پوست ضروری، حریم خصوصی شما را تضمین می کند.
 • برای آزمایش روی میز یا تخت دراز خواهید کشید. برای شما مهم است که در طول ECG ثابت دراز بکشید و صحبت نکنید تا ردیابی را تغییر ندهید.
 • اگر قفسه سینه، بازوها یا پاهای شما بسیار پر مو هستند، تکنسین ممکن است تکه های کوچکی از مو را در صورت نیاز تراشیده یا گیره دهد تا الکترودها به پوست نزدیک شوند.
 • الکترودها به سینه، بازوها و پاهای شما متصل خواهند شد.
 • سیم های سربی به الکترودها متصل خواهند شد.
 • هنگامی که سرنخ ها متصل شدند، تکنسین ممکن است اطلاعات شناسایی شما را در رایانه دستگاه وارد کند.
 • نوار قلبی شروع خواهد شد. تنها زمان کوتاهی طول می کشد تا ردیابی کامل شود.
 • پس از تکمیل ردیابی، تکنسین سرنخ ها را جدا کرده و الکترودهای پوست را خارج می کند.

در طول نوار قلب چه اتفاقی می افتد؟

بعد از نوار قلب چه اتفاقی می افتد؟

شما باید بتوانید به رژیم غذایی و فعالیت های عادی خود بازگردید، مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد.

به طور کلی، پس از نوار قلبی (ECG) مراقبت خاصی وجود ندارد. در صورت بروز علائمی که قبل از ECG داشتید (مثلاً درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا غش) به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است پس از انجام آزمایش، بسته به وضعیت خاص شما، دستورالعمل های دیگری به شما بدهد.

مراحل بعدی

قبل از اینکه با آزمایش یا روش موافقت کنید، مطمئن شوید که:

 • نام تست یا روش
 • دلیل انجام آزمایش یا روش
 • چه نتایجی را باید انتظار داشت و چه معنایی دارند
 • خطرات و مزایای آزمایش یا روش
 • عوارض جانبی یا عوارض احتمالی چیست؟
 • زمان و مکان شما برای انجام آزمایش یا روش
 • چه کسی این آزمایش یا روش را انجام خواهد داد و صلاحیت آن شخص چیست
 • اگر آزمایش یا روش را نداشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟
 • هر گونه آزمایش یا روش جایگزین که باید در مورد آن فکر کنید
 • چه زمانی و چگونه به نتایج خواهید رسید
 • اگر سوال یا مشکلی داشتید بعد از تست یا روش با چه کسی تماس بگیرید
 • چقدر باید برای آزمایش یا روش بپردازید

نمونه گیری در منزل

نتایج ECG 12 لید چه چیزی را نشان می دهد؟

ECG 12 لید از این واقعیت استفاده می کند که سیگنال های ارسال شده توسط قلب به طور یکنواخت روی پوست شما حرکت نمی کند. این دستگاه قدرت سیگنال‌های بین دو الکترود را مقایسه می‌کند – پزشکان این اندازه‌گیری‌ها را “سرنخ” می‌نامند. به عنوان مثال، یکی از سرنخ ها بر اساس دو الکترود روی بازوهای شما اندازه گیری می شود.

ECG 12 لید همانطور که از نامش پیداست برای اندازه گیری دوازده لید استفاده می شود. بسته به اینکه کدام لید بی‌نظمی را نشان می‌دهد، متخصصان می‌توانند مواردی مانند انفارکتوس در کدام قسمت از عضله قلب رخ داده یا اینکه آیا مشکل ریتم قلب از بطن چپ یا راست می‌آید، پیدا کنند.

نوار قلبی سیگنال های الکتریکی قلب را ثبت می کند. این یک آزمایش رایج و بدون درد است که برای تشخیص سریع مشکلات قلبی و نظارت بر سلامت قلب استفاده می شود. نوار قلبی – که ECG یا EKG نیز نامیده می شود – اغلب در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، کلینیک یا اتاق بیمارستان انجام می شود. دستگاه های ECG تجهیزات استاندارد در اتاق های عمل و آمبولانس ها هستند. برخی از دستگاه‌های شخصی مانند ساعت‌های هوشمند، مانیتورینگ ECG را ارائه می‌دهند. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.