ابهام زدایی از “فلورونا”: عفونت دوگانه ویروسی شایع تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید

ابهام زدایی از "فلورونا": عفونت دوگانه ویروسی شایع تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

از اواخر سال پیش، بدون شک بیشتر و بیشتر درباره “فلورونا” شنیده و از خو پرسیده باشید که: «آیا این امکان وجود دارد؟ چرا الان این حالت از کرونا را می بینیم؟ برای محافظت از خودم و عزیزانم چه کار کنم؟» ما برای رفع برخی از این سؤالات وقت صرف می کنیم و امیدواریم شما را با دانشی برای حفظ آرامش و سالم ماندن تجهیز کنیم.

آزمایش چکاپ مردان

بیماری فلورونا

آیا “فلورونا” یک بیماری واقعی است؟ آیا این بیماری یک نوع جدید از کرونا است؟ ” فلورونا ” واقعی است، اما نوع جدیدی از بیماری کرونا نیست. همچنین به خودی خود یک بیماری متمایز نیست. ” فلورونا ” به سادگی اصطلاحی است که برای توصیف هنگامی که یک فرد به طور هم زمان به آنفولانزا و بیماری کرونا مبتلا می شود، استفاده می شود. به خصوص در افرادی که عوامل زمینه‌ای دارند، بروز چنین عفونت همزمانی می‌تواند عوارض ناشی از کووید-19 را تشدید کند.

عفونت هم زمان

هنگامی که فردی به طور هم زمان با دو یا چند ارگانیسم بیماری زا آلوده می شود، به آن عفونت هم زمان می گویند. تصور می شود که این نوع عفونت ها نسبتاً رایج هستند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد آلوده به HIV به سل (TB) نیز مبتلا می شوند، در حالی که در همه گیری های قبلی آنفولانزا، عفونت های باکتریایی عامل اصلی مرگ و میر بوده است (در طول همه گیری آنفلوانزا در سال 2009، یک چهارم موارد شدید یا کشنده آنفلوانزا شامل یک عفونت همزمان باکتریایی است). بنابراین، لزوماً تعجب آور نیست که افراد مبتلا به کرونا گاهی اوقات همزمان یک عفونت اضافی – در این مورد آنفولانزا – دارند.

بنابراین، این وضعیت چقدر شایع است، چه علائمی دارد، و آیا ابتلا به هر دو ویروس به طور همزمان شما را در معرض خطر بیشتری نسبت به ابتلا به هر یک از آنها قرار می دهد؟ از آنجایی که آنفولانزا و SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود، هر دو ویروس تنفسی هستند، عفونت با یکی در واقع حساسیت به دیگری را افزایش می دهد. ویروس‌ها فرصت‌طلب هستند، به این معنی که در حالی که سیستم ایمنی فرد برای مقابله با یک عفونت ویروسی افزایش می‌یابد، نوع دیگری از ویروس می‌تواند وارد آن شده و ساکن شود. این حالت عفونت دوگانه نامیده می شود و همیشه اتفاق می افتد.

بیماری فلورونا

آیا قبلا نیز این نوع عفونت دوگانه اتفاق افتاده است؟

بله، و در مورد ویروس های غیر تنفسی نیز رخ می دهد. در سال 2015، شیوع بدنام HIV در شهر کوچکی در جنوب ایندیانا در میان گروهی از مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی رخ داد. بسیاری از این کاربران با استفاده از سوزن های مشترکی که برای تزریق مواد مخدر استفاده می شود، به هپاتیت C مبتلا می شوند که برخی از آنها نیز به HIV مبتلا شده اند.

عفونت دوگانه حتی می تواند با انواع مختلف یک ویروس رخ دهد. در سال 2007، مردی در شهر نیویورک مبتلا به اچ آی وی “فوق العاده” بود، به این معنی که او به بیش از یک نوع ویروس HIV آلوده بود. این باعث شد که ویروس او به اکثر درمان های موجود در آن زمان مقاوم باشد. پس جای تعجب نیست که گزارش های موردی از بیماران مبتلا به ویروس آنفولانزا و SARS-CoV-2 منتشر شده است. این با گزارش موردی در ابتدای سال از اسرائیل شروع شد، جایی که دو زن باردار به آنفولانزا و COVID-19 مبتلا شدند.

چرا قبلاً این مورد را در مورد ویروس کرونا و آنفولانزا ندیده‌ایم؟

با ورود به سومین سال همه‌گیری، ممکن است تعجب کنید که چرا ما اکنون در مورد “فلورونا” می شنویم. این مورد احتمالاً بیشتر به این واقعیت مربوط می شود که ما شاهد کاهش شدید آنفولانزا در طول پاییز 2020 و اوایل بهار 2021 بودیم. بسیاری عدم وجود نسبی آنفولانزا در آن زمان را به بهبود شستن دست ها و استفاده از ماسک نسبت می دهند، اما این امر احتمالا فقط یک تکه از پازل گم شده ماست.

سفر محدود، به ویژه بین نیمکره شمالی و جنوبی، یکی دیگر از عوامل محتمل است. آنفولانزا یک ویروس فصلی است که در زمان های مختلف نیمکره شمالی و جنوبی را درگیر می کند. بنابراین، با سفر محدود بین دو نیمکره، توانایی آنفلوانزا برای حرکت به جلو و عقب با فصول بسیار محدود شد. ترکیبی از پوشیدن ماسک، افزایش پاکسازی و کاهش قابل توجه سفر احتمالاً از شیوع آنفلوآنزا در اولین پاییز همه‌گیری جلوگیری کرد. با این حال، در اواخر تابستان و پاییز 2021، سفر تقریباً محدود نبود و فرصت فصلی ویروس آنفولانزا را فراهم کرد.

” فلورونا ” چقدر رایج است؟

یک بررسی اخیر به سرپرستی مسعود داداشی در دانشگاه علوم پزشکی البرز در کرج، ایران، 15 گزارش موردی (نشریه علمی که به توصیف افراد یا گروه‌های کوچکی از بیماران می‌پردازد) از عفونت‌های فلورونا و 11 مطالعه دیگر را انجام داد که سعی در تخمین شیوع چنین مواردی داشت. این مطالعات از ایالات متحده آمریکا، چین، ایران، ژاپن، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، سوئیس و برزیل خبر دادند و نشان می‌دهند که چنین عفونت‌های همزمان نسبتاً گسترده هستند. اگرچه داده‌های با کیفیت خوب کافی برای نتیجه‌گیری قطعی وجود ندارد.

بر اساس این مطالعات، داداشی و همکارانش تخمین زدند که در مجموع، حدود 1.2 درصد از بیماران COVID-19 ممکن است به آنفولانزا نیز مبتلا باشند. با این حال، گفتن با اطمینان بسیار دشوار است، زیرا پزشکان لزوماً نمی‌دانند فردی هر دو ویروس را داشته است، مگر اینکه به طور خاص برای آنها آزمایش کنند – و چنین آزمایشی بعید است انجام شود مگر اینکه فردی در بیمارستان بستری شود. حتی در این صورت، آنها همیشه برای عفونت های دیگر آزمایش نمی شوند.

احتمال ابتلا به "فلورونا"

احتمال ابتلا به “فلورونا”

احتمال ابتلا به “فلورونا” در اوایل بیماری همه گیر توسط پزشکان معالج بیماران کووید 19 در ووهان چین شناسایی شد. در اینجا، کمی بیش از نیمی از 307 بیمار مبتلا به کووید-19 بستری شده در بیمارستان به طور همزمان برای ویروس آنفولانزا مثبت شدند – اگرچه این ممکن است به دلیل زمان سال، شیوع آنفولانزای موضعی یا برخی عوامل دیگر باشد – و چنین بیمارانی شناسایی شدند که در خطر بالاتر پیامدهای سلامتی ضعیف قرار دارند.

آنچه واضح است این است که عفونت‌های همزمان کووید-۱۹ آنفولانزا ممکن است رخ دهد و تاکنون در بسیاری از کشورهای مختلف شناسایی شده است. این عفونت‌های همزمان احتمالاً در کشورهای نیمکره شمالی به دلیل افزایش سریع تعداد موارد کرونا امیکرون و شروع فصل آنفولانزا در کشورهای نیمکره شمالی شایع‌تر می‌شوند که به دلیل افزایش اختلاط اجتماعی پس از دو سال پیش‌بینی می‌شود. سالها اقدامات سختگیرانه کنترل عفونت در بسیاری از کشورها.

علائم فلورونا

هر دوی این ویروس ها باعث عفونت های تنفسی می شوند و از طریق قطرات ریزی که تنفس می کنیم، سرفه یا عطسه می کنیم از دهان و بینی خود و از طریق سطوح آلوده به این قطرات منتقل می شوند. آنها همچنین تمایل دارند بسیاری از سلول های مشابه را آلوده کنند – به طور عمده، سلول هایی که مجرای تنفسی فوقانی و تحتانی را پوشانده اند – و می توانند باعث ایجاد طیف گسترده ای از بیماری، از عفونت های نسبتاً خفیف یا بدون علامت، تا بیماری شدید یا مرگ شوند.

بر اساس مطالعات بررسی شده توسط داداشی و همکاران، شایع ترین علائم تجربه شده در بیماران فلورونا تب (89.4٪ موارد)، سرفه (79.3٪)، تنگی نفس (24.1٪)، درد و درد عضلانی (20.7٪) و تنفس دشوار یا سخت (20.7%). چنین علائمی نیز در میان افرادی که به تنهایی به هر یک از این ویروس‌ها آلوده شده‌اند رایج است و شناسایی فردی که همزمان آلوده شده است را دشوار می‌کند.

فلورونا چقدر خطرناک است؟

در تئوری، آسیب موجود به سلول‌های پوشاننده مجرای تنفسی می‌تواند کشش SARS-CoV-2 را در بدن آسان‌تر کند. داداشی و همکارانش نوشتند: «به خصوص در افرادی که عوامل زمینه‌ای دارند، بروز چنین عفونت همزمانی می‌تواند عوارض ناشی از کووید-19 را تشدید کند.» در یک مطالعه، محققان به رهبری لی بای در دانشگاه ووهان چین، عمداً سلول‌ها یا موش‌های زنده را به ویروس آنفولانزای A و SARS-CoV-2 آلوده کردند و دریافتند که انجام این کار باعث افزایش ورود ویروس به سلول‌ها و افزایش بار ویروسی می‌شود. منجر به آسیب شدید ریوی در موش های آلوده می شود.

با این حال، میزان وقوع این امر در شرایط زندگی واقعی نامشخص است. یک بررسی جداگانه توسط لوئیز لنزبری و همکارانش در دانشگاه ناتینگهام، بریتانیا، که انواع مختلف عفونت همزمان در بیماران کووید-19 را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، قادر به تعیین اینکه آیا افراد آلوده به یک ویروس اضافی پیش آگهی بدتری دارند یا خیر. گفته می شود که سه بیمار فلورونا که در گزارش های اخیر رسانه ها شناسایی شده اند، حالشان خوب است.

فلورونا چقدر خطرناک است؟

آیا انواع دیگری از عفونت همزمان ممکن است رخ دهد؟

بر اساس بررسی Lansbury، بیماران مبتلا به کووید-19 بیشتر احتمال دارد که با یک باکتری همزمان آلوده شوند تا ویروس دیگر. با ترکیب داده‌های 30 مطالعه منفرد، از جمله در مجموع 3834 بیمار، آنها تخمین زدند که حدود هفت درصد از بیماران بستری شده در بیمارستان کووید-19 یک عفونت باکتریایی مشترک دارند که شایع‌ترین آنها مایکوپلاسما پنومونیه است که می‌تواند باعث ذات‌الریه شود.

چنین عفونت هایی در بین افرادی که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده بودند، شایع تر بود. سه درصد از بیماران بستری شده در بیمارستان به یک ویروس آلوده بودند که با ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) – یکی از علل شایع عفونت‌های تنفسی در کودکان خردسال – و آنفولانزای A (نوعی ویروس آنفولانزا) شایع‌ترین آنها بود.

در مقابل فلورونا چه می توانم بکنم؟

هم ویروس کرونا و هم آنفولانزا از طریق تماس نزدیک با یک فرد آلوده، و یا تنفس همان هوا، یا تماس با سطوح مشابه منتقل می شوند. این بدان معناست که می‌توان از راهکارهای مشابهی برای اجتناب از آنها استفاده کرد: شستن مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک صورت، فاصله‌گذاری اجتماعی و اطمینان از تهویه مناسب اتاق‌ها. خطر ابتلا به هر دو عفونت نیز از طریق واکسیناسیون بسیار کاهش می یابد، بنابراین بسیار توصیه می شود.

بیش از هر چیز تکان دهنده یا غیرمعمول، ” فلورونا ” صرفاً نشان دهنده یک فصل عادی آنفولانزا در بحبوحه یک پاندمی مداوم کرونا است. برای محافظت از خود و عزیزانتان تا حد امکان، از واکسن‌های موجود آنفلوانزا و کووید-19 استفاده کنید، شیوه‌های بهداشتی مناسب را رعایت کنید و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنید.

نمونه گیری در منزل

آزمایش از طریق آنی آزما

آیا می‌دانستید که می‌توانید با یک آزمایش از طریق آنی آزما هم برای کووید 19 و هم برای آنفولانزا آزمایش دهید؟ آنی آزما، برای اولین بار پنل تشخیص کرونا-آنفولانزا به صورت همزمان را طراحی و برای افراد مشکوک به این بیماری مورد استفاده قرار می‌دهد. از آنجایی که علائم کرونا و آنفولانزا بسیار مشابه هم هستند، در صورتی که پزشک شما نوع آزمایش را تعیین نکرده و به هردو ویروس مشکوک هستید، بهتر است از پنل تشخیصی کرونا-آنفولانزا استفاده کنید. همچنین هزینه این کیت تشخیصی بسیار مقرون به صرفه‌تر از انجام تست کرونا و آنفولانزا به صورت جداگانه نیز هست.

نمونه گیری در منزل

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم . فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید

همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده، نمونه گیری در منزل می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند . لازم به ذکر است تمامی پرسنل نمونه گیر از آزمایشگاه های مرجع ارسال خواهند شد و آنی آزما صرفا نقش معرفی بیماران به آزمایشگاه ها را دارا می باشد.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.