آیا افراد بهبود یافته نیز به واکسن ویروس کرونا نیاز دارند؟

آیا افراد بهبود یافته نیز به واکسن کرونا نیاز دارند؟

واکسن کرونا از جمله مواردی می باشد که از زمان تولید تا توزیع آن سوالات متعددی در این زمینه پرسیده شده است. یکی از این سوالات لزوم دریافت واکسن کرونا در افراد بهبود یافته از این بیماری می باشد. ویروس کووید ۱۹ عامل بیماری ویروسی است که از زمان پیدایش تا به امروز به طور مداوم دنیا را درگیر خود ساخته است. منشا این ویروس هنوز به طور دقیق مشخص نیست ولی برخی معتقدند خفاش ها عامل انتقال این ویروس به انسان شده اند. آن چه که مسلم است ویروس کووید ۱۹ قبل از سال ۲۰۱۹ توانایی بیماری زائی در انسان نداشته است حتی اگر عامل بیماری در برخی حیوانات شده باشد.

واکسن کرونا مانند واکسن بیماری های دیگر با هدف خاص طراحی و تزریق می شود. واکسیناسیون در هنگام اپیدمی و پاندمی ها سراسری می باشد. اما انجام آن به علت کمبود تولید در مراحل اول بر اساس اولویت بندی انجام می شود. آن چه که مسلم است الویت واکسیناسیون و دریافت واکسن کرونا برای افراد در معرض خطر و گروه های پر خطر مانند سالمندان، بیماران زمینه ای قلبی و کلیوی، کادر درمان و غیره می باشد. ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. خانواده کرونا ویروس ها در سال های قبل عامل سارس، مرس، و انواع سرماخوردگی در انسان بوده است.

آزمایش چکاپ زنان

لزوم دریافت واکسن کرونا برای افراد بهبود یافته

واکسن کرونا جهت کسب ایمنی در مقابل این ویروس تزریق می شود ولی آن چه که مشخص است افراد بهبود یافته برای مدتی نسبت به ویروس کووید ۱۹ مقاوم خواهند بود ولی این معنایی مصونیت مداوم العمر نسبت به این بیماری نمی باشد. برخی بیماری های ویروسی مانند سرخچه، اوریون ، سرخک بیماری هایی هستند که فرد پس از مبتلا به این بیماری ها برای همیشه نسبت به آن ها مقاوم خواهد بود ولی ویروس هایی مانند بیماری آنفولانزا، کووید ۱۹ ، ایدز و غیره که دارای ژنوم جهش پذیر هستند مصونیت نسبت به آن ها دائمی نمی باشد.

آزمایش ‌های واکسن کرونا روی افرادی که قبلا در معرض ویروس قرار نگرفته ‌اند، تمرکز داشته است و هنوز مشخص نیست که چگونه یک فرد بهبود یافته نسبت به واکسن واکنش نشان می ‌دهد. به طور منطقی به نظر می‌ رسد بدن افرادی که سابقه ابتلا به کرونا را دارند، باید آنتی‌ بادی‌ های لازم را در خود داشته باشد. این نظر با توجه‌ به تحقیقات موسسه راکفلر در آمریکا تایید شده است. همچنین نکته ای که در مورد واکسن این بیماری باید در نظر داشت این است که هیچ گونه شواهدی مبنی ‌بر عدم ایمنی این واکسن برای افرادی که از کرونا بهبود می‌یابند، وجود ندارد.

ساز و کار واکسن و تاثیر آن بر بدن

برای مشخص شدن لزوم دریافت واکسن کرونا در افراد بهبود یافته بهتر است در مورد ساز و کار واکسن و تاثیر آن بر بدن بپردازیم. واکسن های ویروسی ، دارای عامل ویروس زنده (با کاربرد خیلی کم)، کشته شده و غیر فعال، نوترکیب یا بخشی از آن می باشند. هدف کلی واکسن ها تولید آنتی بادی اختصاصی علیه آن ویروس می باشد. تولید آنتی بادی علیه یک ویروس به معنای درگیری سیستم ایمنی اختصاصی علیه آن بیماری می باشد. به طوری که اگر در سرم فردی آنتی بادی علیه یک بیماری شناسایی شود این به معنای این است که بدن علیه آن اختصاص یافته است.

اولین آنتی بادی تولیدی علیه واکسن کرونا مانند هر واکسن یا عامل عفونی دیگری IgM می باشد. آنتی بادی ها دارای انوع کلاس و زیر کلاس می باشند که اولین کلاس از آنتی بادی IgM می باشد ولی در واکسن ها هدف تولید IgG می باشد که دومین آنتی بادی تولید شده علیه یک عامل عفونی می باشد. IgG دارای اتصال قوی تر و اثر بیشتری و همچنین ماندگاری نسبت به نوع IgM می باشد. سیستم ایمنی بدن ما به گونه ای تخصص یافته است که در اولین برخورد با یک عامل عفونی شروع به شناسایی آن و انتخاب یک کلون لنفوسیتی از گنجینه خود برای مقابله با آن کند. در دومین برخورد که به آن برخورد ثانویه می گویند سیستم ایمنی بدن با شدت و قدرت بیشتری به مقابله به آن عامل عفونی می پردازد. (جهت کسب اطلاع بیشتر به مقاله روش های تقویت سیستم ایمنی مراجعه کنید)

ساز و کار واکسن و تاثیر آن بر بدن

هدف واکسن کرونا

هدف واکسن کرونا نیز این است که بدن بدون آن که بیمار شود با عامل ویروس کووید ۱۹ برای اولین بار ملاقات کند. در این ملاقات بدن فرصت آن را دارد که ویروس را شناسایی کند و علیه آن آنتی بادی تولید کند. برخورد اول باعث ایجاد خاطره در بدن می شود. این خاطره در پلاسموسیت های تولید کننده آنتی بادی می ماند به طوری که در برخورد دوم با همان عامل عفونی بدن با شدت بیشتر و موثرتر علیه آن مقاومت کند. همان طور که در بالا اشاره شد واکسن در واقع دارای عامل کشته شده ، ضعیف شده یا قسمتی از اجزای یک عامل بیگانه می باشد بنابراین با واکسیناسیون فرد دچار بیماری نمی شود.

مدت زمان ماندگاری اثر واکسن کرونا چه مدت می باشد؟

مدت زمان ماندگاری اثر واکسن کرونا را می توان با بررسی حضور IgG علیه ویروس کووید ۱۹ در سرم افراد جستجو کرد. جدید ترین تحقیقات در آمریکا نشان داده است واکسن مدرنا می‌ تواند در بدن بیماران باعث ایجاد پاسخ ایمنی شود. این پاسخ ایمنی می ‌تواند برای ۳ ماه در بدن افراد باقی بماند. این واکسن در دو دوز انجام می شود به طوری که دوز اول آن می‌تواند از ۱۲ روز پس از اولین دوز، محافظتی جزئی را ارائه دهد ولی دوز دوم که با فاصله ۲۱ روز از دوز اول تزریق می ‌شود، پس از یک هفته واکنش ایمنی را بهبود می‌ دهد.

متخصصان معتقدند واکسن کرونا باعث جلوگیری از حمله ویروس به سلول‌ های بدن انسان می شود. اما همان طور که از قبل پیش‌ بینی می‌ شد از سطح آنتی بادی بدن به مرور زمان کاسته می‌ شود. با این حال، مشاهده شده است در تمامی داوطلبان این واکسن حداقل برای ۳ ماه به اندازه کافی اثرگذار است که بتواند باعث ایجاد مصونیت شود. همچنین احتمال دارد که سیستم ایمنی بدن بتواند با به یاد داشتن ویروس کرونا، پس از کاهش سطح آنتی بادی بدن در صورت مواجهه مجدد با کووید ۱۹، پادتن لازم را دوباره تولید کند.

انتقال ریز تراشه ها با واکسن کرونا!

انتقال ریز تراشه ها با واکسن کرونا یکی از شایعاتی که زمان به وجود آمدن ویروس کووید ۱۹ منتشر شده است اما واقعیت خلاف این موضوع می باشد همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که این ادعاها را تایید کند. امکان دست کاری دی ان ای انسان و فرستادن ریز تراشه ها هنوز برای هیچ کشوری وجود ندارد. واکسن ها همیشه برای حفظ سلامت عمومی دنیا تحت نظارت سازمان جهانی بهداشت طراحی و توزیع می شوند و در مراحل ساخت آن چند بار مورد آزمایش قرار می گیرد. بنابراین هر گونه خطر این واکسن برای انسان بسیار بعید به نظر می رسد.

آیا واکسن کرونا ایرانی ایمن می باشد؟

واکسن کرونا ایرانی همانند واکسن های دیگر طی چند مرحله کارآزمایی بالینی مورد تایید و بررسی قرار گرفته است. به طوری که بعد از سال ها که واکسن سازی در ایران انجام نمی شد این اولین باری است که با رعایت تمام قوانین بین ‌المللی و حتی رعایت پارامترهایی بسیار سخت گیرانه‌ تر از قواعد سازمان جهانی بهداشت، ساخت و تست واکسن ایرانی کرونا درحال انجام است. همچنین به صراحت می توانیم بگوییم این واکسن تا این لحظه به طور کامل ایمن بوده و هیچ کدام از ۷ نفری که در دو مرحله قبل واکسن به آن ها تزریق شده، هیچگونه عارضه‌ ای نداشتند و به همین دلیل هم مجوز تست انسانی برروی گروه سوم صادر شده است.

آیا واکسن کرونا ایرانی

الویت دریافت واکسن ویروس کرونا با چه کسانی می باشد؟

تولید واکسن کرونا در مقدار انبوه در دنیا در حال تولید و تزریق می باشد ولی با این وجود به علت لزوم دو دوز برای هر فرد و جمعیت بالای نیازمند به دریافت واکسن تزریق آن با محدودیت می باشد به طوری که واکسیناسیون به صورت الویت بندی انجام می شود. در این الویت بندی افراد سالمند و دارای بیماری های زمینه ای و کسانی که دچار بیماری های صعب العلاج هستند و همچنین کادر بهداشت و درمان که مستقیما با کرونا ارتباط دارند در اولویت دریافت واکسن هستند. البته این الویت بندی دائمی نخواهد بود و با افزایش تولید باقی افراد نیز ملزوم دریافت واکسن خواهد شد.

واکسن ویروس کرونا برای زنان باردار

طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت زنان باردار نباید تا انتهای بارداری واکسن کرونا دریافت کنند. بارداری دوره ای حساس برای جنین و مادر می باشد که هر گونه غفلت در این دوران اثرات جبران ناپذیری می تواند به دنبال داشته باشد. بیشتر دارو ها و واکسن ها در این دوران ممنون می باشد اما با توجه به جدیید بودن این واکسن نمی توان ریسک تزریق آن را قبول کرد. اگرچه داده‌های موجود، هیچ نگرانی درباره ایمنی یا آسیب ‌در بارداری را نشان نمی‌دهد، اما عدم شواهد کافی عاملی برای این است که استفاده از واکسن کووید- ۱۹ در بارداری توصیه نشود.

اگر خانمی بعد از شروع دوره واکسیناسیون متوجه بارداری شود، باید بارداری وی به پایان برسد و سپس واکسن دریافت کند. البته مادرانی که تازه زایمان کرده و به فرزند خود شیر می‌دهند، مجاز به دریافت واکسن هستند، اما زنان باردار به دلیل عدم اطمینان از عوارض واکسن کرونا باید واکسن را بعد از اتمام بارداری دریافت کنند.

واکسن کرونا برای زنان باردار

وجود واکسن ویروس کرونا تقلبی در بازار ایران!

با به تاخیر افتادن واکسن کرونا ایرانی برخی سودجویان به فروش واکسن های تقلبی کرونا می پردارند. این مواد به اصطلاح واکسن هیچ نتیجه مطلوبی نداشته و ترکیبات درون آن مشخص نیست. سازمان درمان و بهداشت ایران توصیه می کند که از خرید و تزریق این دارو ها مردم اجتناب کنند و برای پیشگیری از درمان همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا زمان واکسیناسیون عمومی علیه کرونا در ایران انجام شود.

در ادامه به موارد و اقدامات لازم برای پیشگیری از این بیماری می پردازیم:

– پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن با یکدیگر

– شستن مرتب دستها با آب و صابون یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل

– محدود کردن فعالیتهای خارج از منزل در حد امکان محدود و پرهیز از حضور در مکانهای عمومی و شلوغ

– اجتناب از خوردن غذا در محیط های عمومی، همچنین استفاده از غذای آماده تا حد امکان و استفاده از مواد غذایی به صورت کامل پخته شده

– استراحت و استفاده از ماسک در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی و مراجعه به مراکز درمانی در صورت شدید شدن علائم مربوطه

– عدم تماس دستها با صورت (به عنوان یکی از راه های مهم انتقال ویروس به بدن )

– استفاده از خلال دندان، گوش پاک کن یا دستمال کاغذی برای لمس دکمه های آسانسور

– گندزدایی وسایل محل کار نظیر تلفن ثابت و تلفن همراه

– استفاده از خودکار، قلم، ماوس و کیبورد اختصاصی

– تمیز کردن دستها پس از سرفه یا عطسه یا هنگام مراقبت از فرد بیمار با آب و صابون یا ضدعفونی کننده الکلی

– استفاده از دستمال کاغذی هنگام سرفه یا عطسه؛ در صورتی که دستمال موجود نباشد، استفاده از قسمت داخلی آرنج توصیه می شود.

– گندزدایی مکرر سطوح، کیبورد و ماوس و میز کارکنان، دستگیره و هر بخشی که با آن تماس زیاد دارند.

نمونه گیری در منزل

هدف آنی آزما با نمونه گیری و آزمایش در منزل سهولت امر آزمایش است

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز بوده است به وجود آمده و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم. هدف آنی آزما با نمونه گیری و آزمایش در منزل سهولت امر آزمایش برای همه و تشخیص به موقع بیماری ها می باشد. آزمایشگاه آنلاین آنی آزما این امکان را برای افرادی که شرایط رفتن و حضور فیزیکی در آزمایشگاه ندارند فراهم نموده است تا علاوه بر اینکه طی مراحلی کوتاه نمونه گیری در مکان دلخواه خود انجام دهند، بتوانند تفسیری کامل از نتیجه آزمایش آنلاین آنی آزما نیز داشته باشند.

اگر شما نیز مایل به انجام نمونه گیری در منزل و آزمایش کرونا در منزل می باشید می توانید بدون حضور در آزمایشگاه تنها با ثبت آزمایش خود در سایت و پر کردن صفحه مشخصات پذیرش خود را انجام دهید. توجه داشته باشید که نمونه گیری با کادر مجرب و متخصص آموزش دیده انجام می شود. علاوه بر این ها جواب شما نیز به صورت آنلاین در سایت قرار داده می شود. بنابراین اگر نگران بیماری های مسری مانند کرونا، آنفلونزا و غیره در این روز ها هستید به شما انجام آزمایش در منزل یا محل کار توصیه می کنیم.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.