دلیل مرگ در اثر ابتلا به کرونا کشف شد

دلیل مرگ در اثر ابتلا به کرونا کشف شد

تلخ‌ترین اتفاق در زندگی بشر از دست دادن عزیزان است و متأسفانه ویروس کرونا به راحتی با جان بشر بازی می‌کند. مرگ در اثر ابتلا به کرونا موضوعی است که برای تمام دنیا ثابت شده است. اگر آمار چند ماه گذشته در ایران را به خاطر بیاورید متوجه خواهید شد که برخی از سویه‌ها با چه سرعتی باعث مرگ و میر در جامعه بشری شده‌اند. اما حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که دلیل مرگ در اثر ابتلا به کرونا چیست؟ در این مقاله به این سؤال شما پاسخ خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

دی ان ای که ریسک مرگ در نتیجه ابتلاء به ویروس کرونا را دو برابر می‌کند

محققان دانشگاه آکسفورد در تحقیق خود بخشی از دی ان ای را کشف کرده‌اند که ریسک مرگ در نتیجه ابتلاء به ویروس کرونا را دو برابر می‌کند. به گزارش ایونینگ استاندارد، این ژن LZTFL۱ نام دارد و اجازه نمی‌دهد سلول‌های ریه با ویروس کرونا مقابله کنند. علاوه بر آن ژن مذکور ممکن است به نارسایی تنفسی منجر شود. طی این فرایند اکسیژن به اعضای اصلی بدن انسان نمی‌رسد. به عبارت دیگر تحقیق جدید دلیل مرگ برخی از افراد در اثر ابتلاء به کووید ۱۹ و زنده ماندن عده‌ای دیگر را فاش کرده است.

به نوشته خبرنامه دانشگاه آکسفورد، در تحقیقات پیشین یک دی ان ای روی کروموزوم۳ شناسایی شده بود که ریسک مرگ افراد بالای ۶۵ سال در نتیجه ابتلاء به کووید ۱۹ را ۲ برابر می‌کرد. اما محققان شیوه عملکرد این نشانگر ژنتیک و ارتباط آن با افزایش ریسک را نمی‌دانستند. در تحقیق جدید که در نشریه «نیچر ژنتیکس» منتشر شده، جیمز دیویس و جیم هیوز از دانشگاه آکسفورد با استفاده از فناوری‌های نوین روی ژنی تحقیق کردند که ریسک بالای مرگ و میر در نتیجه ابتلاء به کووید ۱۹ را در بر دارد.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

ژن با ریسک بالاتر مرگ و میر

محققان یک الگوریتم هوش مصنوعی را آموزش دادند تا انبوهی از داده‌های ژنتیک مربوط به صدها نوع سلول از بخش‌های مختلف بدن را بررسی کند. این روند نشان داد سیگنال ژنتیکی مذکور به احتمال زیاد روی سلول‌های ریه تأثیر می‌گذارد. در مرحله بعد محققان با استفاده از یک تکنیک با دقت بالا روی دی ان ای در سیگنال ژنتیک زوم کردند. دامیان داونز (مدیر آزمایشگاه محل انجام تحقیق) در این باره می‌گوید: داده‌ها نشان داد یک ژن بررسی نشده به نام LZTFL۱ روی سلول‌های ریه تأثیرگذار است. محققان متوجه شدند ژن با ریسک بالاتر مرگ و میر اجازه نمی‌دهد سلول‌های دستگاه تنفسی و ریه‌ها نسبت به ویروس واکنش مناسب نشان دهند. اما نکته مهم‌تر آنکه ژن مذکور روی سیستم ایمنی تأثیر نمی‌گذارد. بنابراین محققان معتقدند بدن افراد دارای این ژن نسبت به واکسن ویروس کرونا به طور نرمال واکنش نشان می‌دهد.

علت شدت بیماری برخی از افراد پس از ابتلاء به ویروس کرونا

جیمز دیویس در این باره می‌گوید: عامل ژنتیکی که ما رصد کردیم، نشان می‌دهد چرا برخی از افراد پس از ابتلاء به ویروس کرونا به شدت بیمار می‌شوند. همچنین این یافته نشان می‌دهد در این بیماری شیوه واکنش ریه نسبت به ویروس بسیار حیاتی است. اهمیت این بخش از آنجا است که بیشتر درمان‌ها روی تغییر واکنش سیستم ایمنی به ویروس تمرکز کرده‌اند و توجه کمتری به واکنش ریه شده است. طبق این پژوهش ۶۰ درصد افرادی از تبار جنوب شرقی آسیا ژن با ریسک بالا را دارند.

این در حالی است که ژن مذکور در ۱۵ درصد از افراد از تبار اروپایی وجود دارد. همچنین این تحقیق نشان داد ۲ درصد از افراد با تبار آفریقایی- کارائیب این ژن را دارند. دیویس در این باره می‌گوید: عوامل اجتماعی اقتصادی نیز نقش مهمی در جوامعی دارند که به شدت تحت تأثیر پاندمی ویروس کرونا قرار گرفته‌اند. هرچند نمی‌توان ژنتیک بدن انسان‌ها را تغییر داد، اما نتایج تحقیق ما نشان می‌دهد افراد با ژن ریسک بالاتر از مزایای واکسن بهره می‌برند.

دلیل مرگ در اثر ابتلا به کرونا

تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوآنزا چه عوارضی دارد؟

در بسیاری از کشورها واکسن اسپری بینی آنفلوآنزا به کودکان ۲ تا ۱۷ ساله ارائه و اگر واکسن اسپری بینی برای آنان مناسب نباشد، تزریق واکسن آنفلوآنزا پیشنهاد می‌شود. اسپری بینی برای کودکان زیر ۲ سال مجوز ندارد. زمستان امسال با تهدید مضاعف کووید ۱۹ و آنفلوآنزا مواجه هستیم. برای کمک به مبارزه با شیوع این ۲ بیماری واکسن‌های تقویت‌کننده کووید ۱۹ و آنفلوآنزا به‌ صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفته‌اند. نتایج آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که حفاظت ارائه شده توسط واکسن کووید ۱۹ پس از ۶ ماه به‌ ویژه برای افراد مسن و گروه‌های در معرض خطر کاهش می‌یابد.

واکسینه شدن در برابر ویروس کرونا و ویروس آنفلوآنزا از شما و اطرافیان شما در برابر هر ۲ بیماری جدی محافظت می‌کند. دکتر نیکی کانانی، سرپرست برنامه واکسیناسیون موسسه ملی بهداشت انگلستان(NHS)، اظهار کرد: برنامه واکسن NHS کووید ۱۹ بزرگترین و موفق‌ترین برنامه در تاریخ NHS بوده که از میلیون‌ها نفر محافظت کرده و جان حدود ۱۳۰ هزار نفر را نجات داده است.

آنفلوآنزا و کووید ۱۹ هر ۲ به قیمت جان انسان‌ها تمام می‌شود و افزایش تهدید ناشی از این ۲ ویروس کشنده در زمستان امسال باعث می‌شود مردم همچنان به عادت‌های خوبی مانند شستن مرتب دست‌های خود پایبند باشند. مهم است هر کسی که واجد شرایط است، در اسرع وقت برای دریافت واکسن آنفلوآنزا مراجعه کند. واکسن‌ها بی‌خطرترین، موثرترین و بهترین روشی است که می‌توانید برای محافظت از خود و عزیزانتان در این زمستان انجام دهید.

چه کسانی واکسن آنفلوآنزا و چه کسانی واکسن تقویت‌کننده کرونا بزنند؟

در افراد ۵۰ سال به بالا، افرادی که در گروه‌های خطر بالینی قرار دارند، زنان باردار، افرادی که در مراکز نگهداری طولانی‌مدت زندگی می‌کنند، افرادی که تماس نزدیک با افراد یا مراقبین دارای نقص ایمنی دارند، کارکنان خط مقدم بهداشت یا مراقبت‌های اجتماعی، کودکان ۲ تا ۱۱ سال باید برای دریافت واکسن اقدام کنند. افراد ۵۰ سال به بالا، افرادی که در خانه‌های مراقبت زندگی و کار می‌کنند، کارکنان خط مقدم بهداشت یا مراقبت‌های پزشکی، ۱۶ ساله‌ها و بالاتر که در شرایط خطرناک ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند و همچنین زنان بارداری که در یکی از گروه‌های واجد شرایط قرار دارند، می‌توانند دوز تقویت‌کننده دریافت کنند.

ویروس آنفلوآنزا سالانه به‌ طور متوسط ‌۱۱ هزار نفر را از بین می‌برد و ده‌ها هزار نفر به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا در بیمارستان بستری می‌شوند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد اگر هم زمان به آنفلوآنزا و ویروس کرونا مبتلا شوید، احتمال ابتلای شما به بیماری جدی بیشتر است.

واکسن آنفلوآنزا عوارض جانبی دارد؟

عوارض جانبی واکسن ممکن است شامل آبریزش یا انسداد بینی، سردرد، خستگی و از دست دادن اشتها به میزان اندکی باشد. دریافت‌کنندگان واکسن ممکن است یک یا ۲ روز پس از واکسیناسیون دچار درد دست در محل تزریق، تب خفیف و درد عضلات شوند. عوارض جانبی جدی واکسن آنفلوآنزا با اسپری بینی یا تزریق بسیار نادر است. در بسیاری از کشورها واکسن اسپری بینی آنفلوآنزا به کودکان ۲ تا ۱۷ ساله ارائه و اگر واکسن اسپری بینی برای آنان مناسب نباشد، تزریق واکسن آنفلوآنزا پیشنهاد می‌شود. اسپری بینی برای کودکان زیر ۲ سال مجوز ندارد.

چرا به دوز تقویت‌کننده واکسن کرونا نیاز داریم؟

تقویت‌کننده برای افرادی که به احتمال زیاد در اثر ابتلا به ویروس کرونا به‌ طور جدی بیمار می‌شوند و کسانی که از آن‌ها مراقبت می‌کنند، بهترین محافظت ممکن را در این زمستان فراهم می‌کند. افراد واجد شرایط می‌توانند ۶ ماه پس از تزریق دوز دوم واکسن تقویت‌کننده کووید ۱۹ را دریافت کنند. البته ممکن است زودتر از این تاریخ به افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند، دوز تقویت‌کننده کووید ۱۹ پیشنهاد شود.

دوز تقویت‌کننده واکسن کرونا

آیا دریافت واکسن کرونا و آنفلوآنزا در دوران بارداری بی‌خطر است؟

هر ۲ واکسن برای زنان باردار بی‌خطر است و در صورت واجد شرایط بودن، تزریق هر ۲ واکسن مهم است. اگر واکسن کووید دریافت نکنید و مبتلا به ویروس کرونا شوید، خطرات بیشتری برای شما و بارداری شما وجود دارد و واکسن آنفلوآنزا نیز به محافظت از جنین شما کمک خواهد کرد. شما اگر در دوران بارداری به آنفلوآنزا مبتلا ‌شوید، در معرض خطر عوارضی مانند برونشیت قرار خواهید گرفت و همین موضوع می‌تواند باعث شود نوزادتان زودتر از موعد به دنیا بیاید، وزن کم داشته باشد و حتی ممکن است منجر به مرده‌زایی شود.

اگر باردار هستید می‌توانید واکسن آنفلوآنزا را از پزشک عمومی، داروساز یا از طریق مرکز خدمات زایمان خود دریافت کنید. برنامه تقویت‌کننده کووید ۱۹ برای تقویت محافظت در برابر بیماری‌ جدی برای افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، در ماه‌های زمستان طراحی شده است.

آزمایش آنتی بادی واکسن کرونا چیست؟

این روزها با گسترش تزریق واکسن ، آزمایش آنتی بادی واکسن بسیار سوال می شود و بسیاری از افراد این سوال مطرح می شود که تست آنتی بادی واکسن با چه هدفی انجام می شود؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید در مورد آنتی بادی ، هدف واکسن ، ایمنی بدن و غیره اطلاعات داشته باشیم. پس ما به همین منظور در ادامه این مقاله قصد داریم با مفاهیم ساده توضیح این موارد بپردازیم:

ایمنی بدن

اولین نکته ‌که ما باید در آزمایش آنتی بادی واکسن بدانیم، ایمنی بدن است. در واقع سیستم ایمنی ما به طریقه شکل گرفته است که از ورود و گسترش انواع میکروب ها و عوامل بیگانه جلوگیری کند‌ که این کار را از طروق مختلف انجام می دهد. سلول ها، پروتئین هایی که تولید می شود و غیره از جمله مهم تربن اجزای سیستم ایمنی هستند. آنتی بادی نیز یک پروتئین می باشد که به صورت اختصاصی به عامل بیگانه متصل می شود که در نهایت میکروب منهدم و از بدن خارج می شود.

آنتی بادی همان طور که در بالا شرح داده شد یک پروتئین می باشد که به صورت اختصاصی به عامل بیگانه متصل می شود که در نهایت میکروب منهدم و از بدن خارج می شود. در تست آنتی بادی واکسن هدف ما انداره گیری آنتی بادی است. پس ما می خواهیم بدانیم پس از وارد شدن ویروس کرونا و یا اجزای آن چقدر آنتی بادی تولید شده است؟ البته ذکر این مسئله مهم است که بدانیم آنتی بادی که در اقر تزریق واکسن یا پس از ابتلا شدن به کرونا در بدن تولید می شود به مرور زمان از بین می رود که ایم از بین رفتن باعث می شود که بدن شما دیگر مقاومت بالا به ابتلا نداشته باشید.

دلیل درخواست آزمایش این تست چیست؟

برای بررسی میزان آنتی بادی درخواست می شود. در واقع با اندازه گیری آنتی بادی در بدن متوجه می شویم که چقدر بدن نسبت به کووید ۱۹ مقاومت دارد. این آزمایش همانند تست کرونا آنتی بادی با روش الایزا انجام می شود. در واقع روش کار هر دو دقیقا مشابه هم است ولی آزمایش کرونا آنتی بادی به منظور بررسی وضعیت بهبودی و عدم انتقال بیماری به سایرین ولی این تست به منظور بررسی سیستم ایمنی در برابر کرونا می باشد.

تست کرونا در منزل

یکی از سوالاتی که ممکن است در مورد آزمایش کرونا، تست آنتی بادی واکسن، تست کرونا پرواز و غیره پرسیده شود، این است که علت لزوم انجام نمونه گیری در منزل چیست؟ در پاسخ به این سوال باید می توان به انواع مزایا نمونه گیری اشاره کرد. اما مخم ترین علت آن ، پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ می باشد. برای مثال تصور کنید که شما علائم کرونا از جمله بدن درد ، سردرد، آبریزش، تب، علائم گوارشی، اسهال، استفراغ و غیره دارید ولی از ابتلا یا عدم ابتلا به کووید ۱۹ مطمئن نیستید؛ و یا آن که واکسن تزریق کرده اید و پس از چند روز میزان ایمنی بدن خود را می خواهید اندازه گیری کنید؛ برای اطمینان تصمیم به انجام آزمایش کرونا یا تست این تست دارید، اما از حضور در مراکز درمانی هراس دارید!

در این حالت بهترین راه حل انجام تست آنتی بادی واکسن یا تست کرونا به صورت نمونه گیری در منزل است. در این روش دیگر نگران انتقال به دیگران و یا مبتلا شدن به این بیماری در این مراکز نیستید. همان طور که می دانیم مراکز درمانی‌از جمله آزمایشگاه ها از جمله محل های پرخطر محسوب می شوند بنابراین حضور در مراکز علاوه بر آن که مفید نیست بلکه بسیار نکران کننده می باشد.

تست کرونا در منزل

لازم است تست این تست را انجام دهیم؟

این آزمایش یک آزمایش خون ساده است ، بنابراین انجام آن هم نسبتاً سریع و آسان است ، اما اطلاعات بسیار ویژه ای را ارائه می دهد که می تواند به تعیین پروتکل های ایمنی آینده کمک کند و در مورد مراحل بعدی برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و افراد واکسینه شده شفافیت ایجاد کند. با توانایی اندازه گیری منظم تیتر آنتی بادی نوترولایز در افراد واکسینه شده ، می توان درک کرد که چگونه سطح ریسک با گذشت زمان تغییر می کند. به عنوان مثال ، یک تیتر 500 (جایی که حتی در صورت رقیق شدن خون 500 برابر آنتی بادی هنوز قابل تشخیص است) از محافظت از آنتی بادی کافی برخوردار است ، اما اگر قصد دارید سوار هواپیما شوید ، یک تیتر 100 نمی تواند محافظت کافی برای شما ایجاد کند.

آزمایش آنتی بادی کرونا و آنتی بادی واکسن برای بررسی میزان ایمنی که پس از تزریق واکسن کرونا ایجاد می شود، و همچنین برای بررسی اثربخشی تزریق واکسن کرونا استفاده می شود. هرکسی که واکسن کرونا را دریافت کرده باشد ممکن است از خود بپرسد که چقدر این واکسن در برابر ویروس کرونا از او محافظت می‌کند.

روش انجام تست

برای انجام تست آنتی بادی واکسن تنها کافیست از صفحه اصلی آنی آزما پذیرش خود را به صورت آنلاین انجام دهید. در این روش شما دیگر نیازی به مراجعه حضوری ندارید و تمام مراحل آزمایش ( پذیرش و جوابدهی ) به صورت آنلاین انجام می شود و نمونه گیری در منزل ، محل کار و یا در محل که برای شما آسان است انجام می شود.

برای انجام نمونه گیری در محل آنی آزما برای بیمارانی که قادر به حضور در آزمایشگاه نیستند و یا مراجعینی که تمایل به نمونه گیری در منزل یا محل کار را دارند، سرویس نمونه گیری در منزل توسط افراد مجرب را فراهم نموده ایم. بدین منظور می توانید با مراجعه حضوری و یا تلفنی آدرس بیمار و آزمایش های درخواستی را اعلام نمایید و یا با ثبت مکانیزه درخواست خود در وب سایت ما با پر کردن فرم زیر منتظر تماس همکاران ما باشید تا در اولین فرصت یا زمان مورد درخواست شما جهت نمونه گیری مراجعه شود.

نمونه گیری در منزل

تست آنتی بادی واکسن به منظور بررسی سیستم ایمنی علیه کووید ۱۹ پس از تزریق واکسن انجام می شود. اگر واکسن تزریق کرده اید و پس از چند روز می خواهید ایمنی بدنتان را علیه کرونا بسنجید به راحتی می توانید این آزمایش را به صورت آنلاین با آنی آزما انجام دهید.

سخن پایانی

تفاوتی نمی‌کند که در حال حاضر کدام یک از سویه‌های کرونا در جامعه بشری در حال همه جا‌گیری است، در هر صورت برای حفظ جان خود و عزیزان باید تا زمان ریشه‌کن شدن کرونا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده، از ماسک استفاده کنید و در مجامع و مکان‌های عمومی وارد نشوید. به محض رؤیت علائم کرونا حتماً قرنطینه را آغاز نمایید و از کارشناسان آزمایشگاه آنی آزما بخواهید که تست کرونا در منزل را برای شما عزیزان انجام دهند. فراموش نکنید اگر به کرونا مبتلا باشید و از خانه خارج شوید در حین عبور از کنار افراد ممکن است بقیه را درگیر کرده و این درگیری ممکن است منجر به مرگ شود.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.