واکسن کووید 19 و بیماری های مزمن

واکسن کووید 19 و بیماری های مزمن

واکسن کووید 19 در دنیا به طور گسترده تری در دسترس هستند، با این حال هنوز سردرگمی و اطلاعات غلط زیادی درباره آن وجود دارد. شکستن سر و صدای رسانه های اجتماعی و درک خطرات و مزایای واقعی آن برای شما دشوار است. این امر به ویژه در مورد افرادی که ممکن است به دلیل درمان بیماری مزمن دچار نقص ایمنی شوند و افرادی که با بیماری های خود ایمنی و سرطان زندگی می کنند، ضعیف است.

اگر بعد از واکسن کووید -19 احساس سردرد، خستگی و حتی تب می‌کنید، همگی نشانه عملکرد سیستم ایمنی بدن شماست. این علائم فیزیکی واکنش بدن به واکسیناسیون، واکنش‌زایی نام دارد. اما عناصر میکروبی واکسن را سرزنش نکنید چون عوامل دیگر مانند زاویه تزریق، اندازه سوزن، محل و سرعت واکسیناسیون همه می‌توانند در بروز عوارض بعد از تزریق واکسن کووید 19 نقش داشته باشند. اگر بازوی شما درد می‌کند، به یاد داشته باشید که نه تنها سیستم ایمنی بدن شما واکنش نشان می‌دهد و مواد شیمیایی را آزاد می‌کند تا پاسخ ایمنی بدن را تحریک کند بلکه شما با سوزن در ناحیه بازو نیز ضربه خورده‌اید.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

عملکرد واکسن‌ها در بدن

عملکرد واکسن‌ها در بدن، بر اساس تزریق میزان کمی از یک عامل میکروبی ایجادکننده بیماری مانند ویروس یا باکتری است و سیستم ایمنی آن را تهدیدی در برابر سلامت بدن شناسایی می‌کند. این روش تمرین ایمنی علیه مهاجم است و بدن را قادر می‌سازد خیلی سریع‌تر و بهتر در برابر حمله واقعی واکنش نشان دهد و همین پاسخ ایمنی است که برخی از عوارض جانبی را ایجاد می‌کند. از آنجا که سیستم ایمنی بدن همه به دلیل عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، سن، جنس بیولوژیک، بیماری‌های موجود و حتی میکروبیوم متفاوت است، به واکسن‌ها پاسخ متفاوتی نشان می‌دهد.

به عنوان‌مثال، یک سیستم ایمنی سالخورده از حافظه خوبی برای مقابله با عوامل بیماری‌زا که قبلا تجربه شده برخوردار است، اما در مقابله با بیماری‌های جدید مانند کووید ۱۹ عملکرد خوبی ندارد. آیا اگر بیماری خاصی دارید واکسن کووید 19 برای شما ایمن است؟ آیا باید مصرف داروهای خود را متوقف کنید؟ آیا باید منتظر بمانید تا افراد مبتلا به بیماری شما در آزمایش شرکت داده شوند؟

سوالات و نکات مهم درباره تزریق واکسن کرونا

اگر بیماری من در آزمایشات واکسن مورد مطالعه قرار نگرفته است، چه باید بکنم؟ آیا باید منتظر بمانم تا مطالعه شود؟

شما باید وضعیت خود و خطر ابتلا به این بیماری را قبل از تزریق واکسن کووید -19 با پزشک خود در میان بگذارید. آزمایشات بالینی واکسن به اندازه ای نیست که همه شرایط پزشکی را شامل شود ، اما در مورد بیماری کرونا، خطر عوارض شدید ناشی از این بیماری در افرادی که دارای شرایط پزشکی موجود هستند بیشتر است. داده های ایمنی و اثربخشی انباشته منجر به تأیید FDA، بریتانیا یا اتحادیه اروپا برای استفاده اضطراری شده است. هیچ بیماری و مشکل پزشکی شناخته شده ای وجود ندارد، به جز واکنش آلرژیک قبلی به مواد واکسن، که دریافت واکسن کووید 19 را ممنوع می کند.

کدام واکسن کووید 19 بهتر است؟ آیا برای افرادی که دارای نقص ایمنی هستند واکسنی ایمن تر وجود دارد؟

در این مقطع زمانی، هیچ مورد خاصی برای کووید 19 وجود ندارد که به نظر می رسد بهتر از بقیه باشد. همه انواع واکسن کووید 19 که در حال حاضر برای استفاده اضطراری تأیید شده است، در کاهش علائم و بستری شدن در بیمارستان، کارآیی خوبی را نشان می دهد. هنوز اطلاعات کافی برای اطمینان از ایمن بودن یکی از دیگری وجود ندارد. گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. نقص ایمنی با خطر بسیار بیشتری از علائم شدید و بستری شدن ناشی از بیماری کرونا همراه است تا عوارض جانبی ناشی از واکسن کووید -19.

واکسن کووید 19

چه عوارضی می توان انتظار داشت؟

درد در اطراف محل تزریق شایع است و برای واکسن های دو تزریقی، به نظر می رسد تزریق دوم علائم بیشتری از سردرد، درد عضلات و مفاصل، خستگی، لرز و تب را ایجاد می کند. برخی گزارش ها از بروز تاخیر بثورات پوستی در برخی افراد گزارش شده است، اما هیچ اثر پایداری ندارد. اگرچه نادر است، اما واکنش های آلرژیک شدید ممکن است. اگر در گذشته واکنش های آلرژیک به واکسن ها داشته اید، باید با پزشک خود در مورد گزینه ها مشورت کنید و قبل از تزریق واکسن کووید -19 به واکنش های آلرژیک نشان دهید.

آیا در صورت داشتن بیماری مزمن عوارض جانبی بیشتری وجود دارد؟

نشان داده نشده است که افراد مبتلا به بیماری های مزمن خطرات بیشتری برای عوارض جانبی واکسن کرونا دارند.

چگونه می توانم بفهمم که به چیزی که در واکسن وجود دارد حساسیت دارم یا خیر؟

مگر اینکه در گذشته به مواد واکسن واکنش آلرژیک نشان داده باشید، راهی برای اطلاع دقیق وجود ندارد. به دلیل این ناشناخته بودن، پروتکل استاندارد برای همه این است که پس از تزریق واکسن کووید -19 حداقل 15 دقیقه در محل واکسیناسیون بمانند. کارکنان آموزش دیده می توانند مراقبت های اضطراری را برای واکنش های آلرژیک ارائه دهند.

آیا در صورت داشتن واکنش های بد نسبت به واکسن هایی مانند واکسن آنفولانزا در گذشته، باید از آن اجتناب کنم؟
واکسن کووید -19 ترکیبات متفاوتی با واکسن آنفولانزا دارد، بنابراین ممکن است واکنش های مشابهی ایجاد نکنند. اگر در گذشته واکنش های آلرژیک شدیدی به واکسن آنفولانزا داشته اید ، باید گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر در دوز اول واکسن کووید -19 واکنش نشان دادم، آیا باید از مصرف دومین دارو خودداری کنم؟

اگر واکنش های شما سردرد، درد، لرز یا تب از دوز اول بود، می توانید انتظار واکنش های مشابه را داشته باشید و باید دومین تزریق را انجام دهید. اگر واکنش شما به دوز اول یک واکنش آلرژیک بود، باید تزریق دوم را رد کرده و گزینه های آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

چه مدت بعد از واکسیناسیون در برابر ویروس محافظت می شوم؟

اطلاعات فعلی نشان می دهد که مقاومت در برابر ویروس کرونا در 100 درصد شرکت کنندگان در مطالعه جانسون و جانسون طی 57 روز پس از تزریق به دست آمده است. آنتی بادی های ویروسی که باعث کرونا می شود باید 6 ماه، شاید تا یک سال دوام بیاورد، اما مطالعات در حال انجام است.

چند وقت بعد از واکسیناسیون می توانم دوباره شروع به معاشرت کنم؟

CDC توصیه می کند 2 هفته پس از تزریق واکسن جانسون و جانسون یا 2 هفته پس از تزریق دوم واکسن Pfizer یا Moderna قبل از معاشرت در خانه با سایر افراد واکسینه شده کامل یا برخی افراد واکسینه نشده منتظر بمانید.

داروهای من برای سرکوب سیستم ایمنی بدن من تجویز می شوند – آیا واکسنی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند برعکس آنچه من نیاز دارم انجام نمی دهد؟

با توجه به مطالعات کالج روماتولوژی آمریکا (ACR) ، به نظر می رسد افرادی که دارای شرایط خود ایمنی هستند در معرض خطر بیشتری برای عفونت های جدی کرونا قرار دارند و واکسیناسیون توصیه می شود. با پزشک خود در مورد داروهای خود و زمان احتمالی دوزهای داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی خود همراه با تزریق واکسیناسیون صحبت کنید تا تاثیر آن بر سیستم شما به حداقل برسد.

چگونه می توانم مطمئن شوم که واکسن کووید -19 برای من بی خطر است؟

با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی واکسن کووید 19 و تداخل احتمالی در درمان خود ایمنی خود صحبت کنید. ما در حال یادگیری مزایا و استفاده با شرایط خودایمنی تقریباً روزانه هستیم ، بنابراین ارتباط منظم با پزشک شما مهم است.

عوارض واکسن کووید 19

آیا مصرف داروهای مسکن برای تسکین درد بازو بعد از واکسن کووید -19 ایمن است؟

با پزشک خود در مورد مواردی که باید برای عوارض جانبی که برای شما بی خطرتر است استفاده کنید، صحبت کنید. استامینوفن (تیلنول) ، آسپرین یا ایبوپروفن (Advil) ممکن است برای درد بازو مفید باشد، اما توصیه نمی شود قبل از تزریق یکی از آنها را برای جلوگیری از عوارض جانبی مصرف کنید.

اگر قصد تزریق داروی خود را دارم آیا مصرف دارو را قطع کنم؟

برای اکثر بیماری ها، داروها باید طبق دستور تجویز شوند. برای برخی از داروها برای بیماری های خود ایمنی ، توصیه می شود که برنامه دوز تغییر کند. پزشک شما می تواند شما را در این فرایند راهنمایی کند.

چه نوع داروهایی ممکن است تداخل منفی داشته باشند؟

ACR توصیه می کند که زمان چرخه دوز دارو متوترکسات، مهار کننده های JAK ، abatacept ، cyclophosphamide و rituximab باید تنظیم شود. ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد تنظیمات درمانی توصیه شده در دسترس قرار گیرد ، بنابراین با ما همراه باشید و با تیم مراقبت های بهداشتی خود گفت و گوی باز داشته باشید.

من می ترسم زیرا مدام می شنوم که چگونه تزریق دوم مردم را واقعا بیمار می کند. من نمی توانم شرایط بدتری را تحمل کنم. آیا این خطر وجود دارد که واکسن باعث تشدید وضعیت من شود؟

خطر ایجاد شعله ور شدن بیماری بسیار کمتر از خطر عوارض کرونا است. پزشک شما با شما همکاری می کند تا خطر ابتلا به شعله ور شدن را کاهش دهد.

من در حال حاضر تحت درمان سرطان سینه هستم. آیا واکسن در صورت ارائه باید دریافت کنم؟

بله. به گفته انجمن سرطان آمریکا، متخصصان توصیه می کنند که اکثر بیماران سرطانی واکسن دریافت کنند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض خطر شدیدتری از بیماری کووید 19 قرار دارند ، بنابراین به دست آوردن برخی محافظت در برابر واکسن بهتر از هیچ است.

واکسن کووید 19 و سرطان سینه

من قرار ملاقات واکسن را برنامه ریزی کرده ام، اما در حال شعله ور شدن بیماری مزمن هستم. آیا باید قرار ملاقات را مجدداً تا بعد از اتمام شرایط وخیم خود برنامه ریزی کنم؟

با پزشک خود در مورد گزینه های هماهنگی دوز دارو با برنامه واکسن کووید 19 صحبت کنید. در حال حاضر ، هیچ منع مصرف واکسیناسیون COVID-19 در افرادی که بیماری مزمن دارند ، وجود ندارد.

در حالی که چند موقعیت وجود دارد که ممکن است لازم باشد زمان مصرف دارو را تنظیم کنید، توصیه اصلی برای افرادی که با بیماری های مزمن زندگی می کنند این است: تا جایی که می توانید واکسینه شوید. واکسن های کرونایی که ارائه می شوند بسیار ایمن هستند، بسیار موثر هستند، توانایی ما برای بازگشت به زندگی عادی را فراهم می کنند.

در زمان تزریق واکسن کووید 19 فرد نباید ناشتا باشد، زیرا ممکن است پس از تزریق واکسن دچار سرگیجه یا اُفت فشار شود که برای جلوگیری از بروز این مشکلات در هنگام واکسن زدن، لازم است افراد صبحانه یا میان وعده ساده‌ای مصرف کرده و شب قبل از واکسیناسیون نیز غذای سبکی مانند سوپ حاوی مرغ، سبزی‌های سبز تیره تازه (اسفناج، جعفری و کلم بروکلی) میل کنند که این موضوع به ویژه در مورد افرادی که ترس از آمپول زدن دارند، حتما باید رعایت شود. همچنین مصرف شیر، میوه، تخم‌مرغ و لقمه نان و پنیر، همراه با سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی، خیار و غیره به عنوان صبحانه یا میان وعده قبل از تزریق واکسن کووید 19 توصیه می‌شود.

توصیه:

توصیه دیگر ما این است که فرد شب قبل از واکسیناسیون، خواب خوب و راحتی داشته باشد و بهداشت خواب را رعایت کند، زیرا خواب کافی و آرام یکی از رازهای سلامت و طول عمر انسان، همراه با زندگی بانشاط است و نقش مهمی در آماده‌سازی سیستم ایمنی بدن و تقویت آن ایفا می‌کند. بنابراین باید از کار کردن با هرگونه دستگاه الکترونیکی همچون تلفن همراه و کامپیوتر و تماشای طولانی ‌مدت تلویزیون، حداقل یک ساعت قبل از خواب تا حد امکان پرهیز شود، این کار باعث می‌شود فرد بتواند خواب راحت و عمیقی داشته باشد و بدن وی در آرامش کامل تا صبح استراحت کند.

از سوی دیگر مصرف غذاهای ساده و سبک می‌تواند زمینه ساز یک خواب خوب باشد، که باید سعی کرد بین مصرف شام و زمان خواب حدود ۲ ساعت فاصله بیفتد، ضمن اینکه مصرف یک لیوان شیر گرم به داشتن یک خواب راحت کمک می‌کند.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل و محل کار

تست کرونا در منزل و محل کار با هدف تشخیص آسان طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی ، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد. یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل ، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد.

آزمایش خون در منزل به منظور آسان تر کردن انجام تست ها و درنهایت تشخیص انجام می گیرد. با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.