آیا شما نیز دچار سرفه ناشی از آلرژی شده‌ اید؟

آیا شما نیز دچار سرفه ناشی از آلرژی شده‌ اید؟

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

عمده افراد فکر می‌کنند وقتی کسی در حال سرفه کردن است، به معنای دچار شدن به بیماری‌هایی همانند عفونت ریه و یا سرماخوردگی بوده و به همین دلیل از او دوری می‌کنند. به خصوص در شرایط فعلی که کرونا در سراسر جهان شیوع پیدا کرده است، قطعا وقتی کسی در نزدیکی ما سرفه می‌کند، سریعاً دچار نگرانی شده و به همین دلیل از او دوری می‌کنیم. البته ممکن است ترس از ابتلا به کرونا نیز به سراغمان بیاید. اما اجازه دهید در این مقاله در مورد سرفه ناشی از آلرژی صحبت کنیم. حتماً این موضوع برای شما جالب بوده و حتی شاید برخی از اعضای خانواده شما دچار چنین مشکلاتی شده باشند. بنابراین این مطلب را از دست ندهید.

نمونه گیری در منزل

منظور از سرفه ناشی از آلرژی چیست؟

اجازه دهید در ابتدا تعریفی در مورد سرفه داشته باشیم. وقتی که یک عامل خارجی وارد ریه شده و در واقع بافت ریه‌ها را تحریک کند، سیستم دفاعی بدن برای خارج کردن این عامل محرک، سرفه کردن را شروع می‌کند. برای مثال حتی ممکن است در زمان غذا خوردن به دلیل اینکه صحبت می‌کنیم، غذا به مجرای نای که مجرای اصلی ریه‌ها است وارد شود. در این زمان سریع سرفه می‌کنیم چون نباید این ماده به بافت ریه برسد و باید هر چه زودتر از بدن خارج گردد.

ورود ماده آلرژن به داخل گلو و مسیر‌های هوایی، از طریق تحریک کردن اعصاب که در این قسمت وجود دارد، پیغامی را به مغز ارسال می‌کند و مغز دستور سرفه کردن را برای فرد ارسال خواهد کرد. پس سرفه به خودی خود یک فرآیند بسیار عالی و ایمن است چون به پاکسازی مجاری هوا کمک می‌کند اما چرا ما دچار سرفه ناشی از آلرژی می‌شویم؟

آلرژی زمانی رخ می‌دهد که یک ماده آلرژی یا حساسیت‌زا وارد ریه‌ها شود. مهمترین علائم آلرژی، بروز خارش در ناحیه گلو و آبریزش بینی هستند. اما در این میان برخی از افراد دچار سرفه ناشی از آلرژی می‌شوند. در صورتی که یک ماده آلرژن وارد بدن گردد، از طریق تأثیری که بر روی اعصاب ناحیه تنفسی می‌گذارد، واکنش‌های آلرژیک نیز به دنبال آن رخ داده و در نتیجه فرد دچار سرفه‌های مزمن می‌گردد.

منظور از سرفه ناشی از آلرژی چیست؟

عوامل مؤثر بر سرفه ناشی از آلرژی

اما اکنون به صورت تخصصی‌تر در مورد این موضوع صحبت کنیم که چه عواملی باعث ایجاد سرفه ناشی از آلرژی می‌شود. دو عامل در این زمینه مؤثر هستند که عبارتند از:

– ورود ماده آلرژن به بدن

وقتی در مورد ماده آلرژن صحبت می‌کنیم ذهن عمده مردم به سمت دانه‌های گرده در داخل هوا می‌رود ولی جالب است بدانید بعضی از افراد به بوی شوینده‌ها، بوی عطر و ادکلن، بوی غذای سرخ شده، ادویه موجود در داخل غذا و برخی از سبزیجات و صیفی‌جات مانند بادمجان و گوجه برخی از میوه‌ها همانند انگور حساسیت دارند.

بنابراین نوع آلرژی در افراد متفاوت بوده و این خود شما هستید که می‌توانید تشخیص دهید کدام یک از مواد غذایی و آلاینده‌ها و یا حتی گل‌ها باعث حساسیت در بدن شما شده و به دنبال آن علائمی همانند سرفه ناشی از آلرژی برای شما بروز می‌کند. این اتفاق در فصل بهار بیشتر رخ می‌دهد چون گرده افشانی گل‌ها شروع می‌شود. پس با ورود سبزه‌زار‌ها باغ‌ها و مزارع دچار علائم آلرژی و شاید سرفه ناشی از آلرژی شوید.

ورود ماده آلرژن به بدن

– ترشحات پشت حلق

متأسفانه زمانی که ماده آلرژن وارد بدن می‌شود، به دلیل التهابی که در مخاط بینی ایجاد می‌کند، ترشحات بینی و به دنبال آن ترشحات پشت حلق افزایش پیدا می‌کند. چون ترشحاتی که داخل بینی هستند از پشت بینی به ناحیه حلق راه پیدا کرده و شما صبح‌ها زمانی که از خواب بیدار می‌شوید ترشحاتی پشت حلق خود مشاهده خواهید کرد. همین موضوع نیز به دلیل تحریک اعصاب ناحیه تنفسی، باعث مشکلاتی همانند سرفه خواهد شد. البته متخصص شما می‌خواهد اگر علائم دیگری نیز دارید اطلاع دهید. به عنوان مثال آبریزش بینی خارش گلو و حتی عطسه کردن به دلیل ترشحات پشت حلق اتفاق می‌افتد. تمامی این علائم ثابت می‌کند که شما دچار حساسیت شده‌اید.

برای درمان سرفه ناشی از آلرژی چه کار کنیم؟

قطعاً تنها راه درمان این عارضه مصرف دارو‌های آنتی هیستأمین است چون باید ماده آلرژی‌زا در بدن از بین برود. اما ما می‌توانیم با رعایت برخی از نکات به روند درمان کمک کنیم چون فراموش نکنید اگر مصرف آنتی هیستأمین در بدن افزایش یابد، بدن نسبت به این دارو‌ها مقاومت نشان داده و شما با گذر زمان مجبور هستید دوز داروی مصرفی را بیشتر کنید و حتی به سراغ دارو‌های قوی‌تر بروید. لذا بای اقداماتی را به عنوان مکمل در کنار درمان انجام دهید که تا جایی که امکان دارد مصرف دارو برای شما پایین بیاید.

– روزانه آب و مایعات زیاد مصرف کنید

روزانه آب و مایعات زیاد مصرف کنید تا ترشحات پشت حلق از بین رفته، التهاب بینی و گلوی شما کاهش پیدا کند و همین موضوع به دفع ماده آلرژن از بدن نیز کمک خواهد کرد. بنابراین مصرف آب و مایعات در راستای جلوگیری از خشک شدن بینی و حلق و جلوگیری از سرفه ناشی از آلرژی اهمیت دارد.

– برای التهاب گلو آب ولرم حاوی عسل بخورند

کسانی که در فصل بهار دچار التهاب گلو شده و ترشحات زیادی در انتهای حلق خود احساس می‌کنند، باید حتماً در طول روز آب ولرم حاوی عسل بخورند چون سرفه کردن باعث التهاب بیشتر می‌شود و این معجون این التهاب را کاهش می‌دهد.

برای التهاب گلو آب ولرم حاوی عسل بخورند

– به هیچ عنوان در معرض مواد آلرژن قرار نگیرید

از رفتن به هر محیطی که می‌دانید حساسیت شما تحریک شده و یا از مصرف هر نوع مواد غذایی که اطلاع دارید باعث تشدید حساسیت در بدن شما می‌شود خودداری کنید.

نمونه گیری در منزل

– از طرف دیگر کسانی که آلرژی مزمن دارند نباید در محیط‌های خشک زندگی کنند

برخی از اقلیم‌های ایران آب و هوای خشکی دارند و به همین دلیل افراد ساکن در این اقالیم بیشتر دچار مشکلات آلرژی می‌شوند چون مخاط بینی خشک و ملتهب می‌شود. اگر شما نیز در این محیط‌ها زندگی می‌کنید همیشه در داخل خانه و محل کار خود دستگاه بخور سرد را قرار دهید تا رطوبت هوا افزایش پیدا کرده و میزان التهاب بینی کاهش یابد. در نتیجه سرفه شما نیز به تدریج کمتر می‌شود.

نمونه گیری در منزل روش کم هزینه ، سریع ، آسان و دقیق است که شما این امکان را می دهد که بدون دردسر تمام آزمایش هایتان را انجام دهید. اگر مشغله کاری زیادی دارد یا اینکه نگران ابتلا به کووید ۱۹ هستید و از طی کردن مسیرهای پرترافیک و آلودگی هوا هراس دارید ، آزمایش در منزل بهترین گزینه برای شماست.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.