آیا امکان انتقال کرونا از مادر به جنین وجود دارد؟

آیا امکان انتقال کرونا از مادر به جنین وجود دارد؟

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

با توجه به عواقب و عوارض بسیار خطرناک و جدی بیماری کرونا بر روی کسانی که درگیر این ویروس می‌شوند، این موضوع کاملاً طبیعی است که خانم‌های باردار نگران انتقال کرونا از بدن مادر به جنین بوده و سؤالات زیادی در این زمینه داشته باشند. سؤالاتی که ممکن است بی دلیل باعث بروز استرس و نگرانی در وجود مادران شده و همانگونه که می‌دانید این ناهنجاری‌های روانی تأثیر منفی بر روی جنین خواهند گذاشت.

در صورتی که شما به تازگی باردار شده‌اید و نگران انتقال کرونا از بدن مادر به جنین هستید توصیه می‌کنیم حتماً این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا پاسخ تمام سؤالات خود را به دست بیاورید.

نمونه گیری در منزل

مادران باردار بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند

در ابتدای مقاله لازم است این نکته را بیان کنیم که احتمال ابتلا به کرونا در مادران باردار نسبت به سایر افراد جامعه بسیار بیشتر است. براساس تحقیقات انجام شده: دو عامل در این زمینه نقش دارند:

– اولین عاملی که باعث می‌شود خطر ابتلا به کرونا در مادران باردار افزایش یابد، بحث تضعیف سیستم ایمنی بدن زنان در دوران حاملگی است. مسلماً کسانی که قوای ایمنی ضعیف‌تری دارند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به عفونت‌های کرونایی قرار داشته و به همین دلیل باید نسبت به مراقبت از خود توجه بیشتری داشته باشند.

مادران باردار بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به کرونا

– دومین عامل، افزایش فشار به ناحیه ریه‌ها است. با گذر دوران حاملگی و بزرگ شدن جنین در رحم، فشار زیادی به تمام اندام‌ها وارد شده و در این میان مادران تنگی نفس بیشتری را احساس می‌کنند چرا که شش‌ها به شدت تحت فشار قرار دارند به همین دلیل تنفس کردن برای مادران باردار در دوران حاملگی بسیار سخت می‌شود چون ریه‌ها تحت تأثیر فشار قرار دارند. بنابراین امکان ابتلا به عفونت نیز بالا می‌رود یعنی اگر ویروس کرونا وارد بدن یک زن حامله شود، احتمال درگیر شدن ریه‌ها به عفونت بسیار بالا است.

با توجه به آنچه که گفته شد به طور کلی خانم‌های باردار بالای ۳۵ سال، زنان بارداری که دچار اضافه وزن و چاقی شده‌اند و مادرانی که به مشکلاتی همانند فشارخون بالا و دیابت در دوران حاملگی مبتلا هستند، بیشتر از سایر زنان باردار در معرض حمله ویروس کووید ۱۹ قرار دارند.

عواقب کرونا در دوران حاملگی برای جنین

متأسفانه یکی از اتفاقات بسیار بدی که در دوران حاملگی برای مادران مبتلا به کرونا می‌افتد، بحث تولد زودرس جنین است که باعث می‌شود بعد از به دنیا آمدن با مشکلات زیادی روبرو شود. برای مثال اگر زایمان زودرس دقیقاً زمانی اتفاق بیفتد که هنوز رشد ریه‌های نوزاد به طور کامل انجام نشده است، قطعاً چنین نوزادی با مشکلات تنفسی روبرو می‌گردد.

اما یکی دیگر از مشکلات و عواقب کرونا در دوران بارداری برای جنین، بحث کاهش اکسیژن بدن مادر است که باعث می‌شود جنین آمادگی کافی برای زایمان نداشته باشد. بنابراین در چنین شرایطی زایمان ‌طبیعی برای مادر فراهم نشده و لازم است تا قبل از طی شدن دوران بارداری، سزارین انجام گیرد.

کاهش اکسیژن بدن مادر

همانگونه که در ابتدای مقاله گفته شد یکی از نگرانی‌های مادران، بحث ابتلای نوزاد به کرونا است. از زمانی که ویروس کرونا در تمام دنیا شیوع پیدا کرده است، بخشی از تحقیقات متخصصان به همین موضوع اختصاص یافته تا بررسی کنند آیا امکان انتقال ویروس کرونا از بدن مادر به جنین وجود دارد یا خیر.

در یک تحقیق صورت گرفته، از بین ۲۰ مادر مبتلا به کووید ۱۹ تنها یک نوزاد علائم عفونت را نشان دادند که آن هم متخصصان معتقد هستند علت عفونت، انتقال کرونا در زمان زایمان به نوزاد بوده وگرنه تا زمانی که جنین در داخل شکم حضور داشته است انتقالی صورت نگرفته است.

طبق مطالعات اخیر امکان انتقال ویروس کرونا به جنین وجود ندارد. بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد. مادران نباید بی‌دلیل استرس و نگرانی را به خود راه دهند چون این موضوع هم بر سلامت آن‌ها تأثیر می گذارد همچنین تأثیرات منفی بر روی جنین دارد. شرایط روحی مادران در دوران حاملگی تعیین‌کننده قدرت ایمنی بدن نوزاد و شرایط روحی او در آینده خواهد بود.

عواقب کرونا در دوران حاملگی برای جنین

توصیه‌های بهداشتی برای مادران باردار در دوران کرونا

در صورتی که این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید که مادران با اضافه وزن زیاد و افرادی که بیش از ۳۵ سال سن دارند بیشتر از سایر زنان حامله در معرض ابتلا به بیماری کرونا قرار دارند. بنابراین به طور کلی خانم‌های باردار باید بیشتر از دیگران نسبت به مراقبت از خود توجه داشته باشند چرا که سیستم ایمنی بدن خانم‌های حامله بسیار ضعیف بوده و اگر کرونا وارد بدن آن‌ها شود، عفونت‌های شدید را به همراه خواهد داشت.

این مسأله قطعاً بر روی زمان تولد نوزاد تأثیر می‌گذارد. هر اندازه زمان تولد جنین به زمان طبیعی نزدیک‌تر باشد قطعاً شرایط برای رشد او بهتر بوده و نوزاد زمانی به دنیا می‌آید که از نظر طول دوره رشد مراحل را به طور کامل سپری کرده است. با توجه به اهمیت حفظ سلامت مادر و جنین لازم است توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا را بیشتر از دیگران جدی بگیرید.

نمونه گیری در منزل

چند نکته بسیار مهم

ما در ادامه نیز به چند نکته بسیار مهم اشاره می‌کنیم:

– مادران باید نسبت به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشند اما این بدان معنا نیست که پرخوری کنند چون همانگونه که متوجه شدید زنان حامله با اضافه وزن نسبت به سایر مادران باردار بیشتر در معرض کرونا قرار دارند. مصرف سبزیجات و میوه‌جات تازه، مصرف آجیل و حبوبات و همچنین مصرف مکمل‌های غذایی تحت نظر متخصص از جمله مواردی هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند.

– تا جایی که امکان دارد در دوران حاملگی از دورهمی‌ها پرهیز کرده، به محیط‌های شلوغ نروید و همچنین برای تردد در سطح شهر از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنید چون بدن شما بسیار حساس است نباید با دست خودتان شرایط را برای ابتلا به کرونا فراهم کنید.

– در صورتی که امکان استفاده از الکل برای شما وجود نداشته و دچار مشکلات پوستی و یا کاهش قدرت تنفسی می‌شوید حتماً در زمان خروج از خانه دستکش استفاده نمایید.

– زمانی که از بیرون به خانه برمی‌گردید حتماً به مدت ۲۰ ثانیه دست‌های خود را با آب و مایع دستشویی بشویید و صورت خود را نیز به خوبی بشویید. تماس دست آلوده به چشم‌ها باعث آلوده شدن چشم‌ها به ویروس کرونا خواهد شد.

– در صورتی که علائم کرونا را مشاهده کردید در اولین فرصت باید تست کرونا در منزل را انجام دهید تا اگر نتیجه تست مثبت شد، درمان آغاز شود قبل از اینکه کرونا پیشروی کرده و عفونت افزایش یابد.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.