تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی

تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

تشخیص کرونا یکی از مهم ترین تست های این روز ها می باشد. همچنین تشخیص کرونا اولین اقدام مهم در صورت بروز علائم این بیماری می باشد ولی آن چه که جالب توجه است هنگام نام بردن علائم کرونا متوجه شباهت کرونا به آنفولانزا و سرماخوردگی می شویم. تشخیص افتراقی این بیماری ها از هم یک پروسه مهم در جهت اقدامات دیگر می باشد به طوری که اگر فردی به آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا شده باشد دیگر نیاز به قرنطینه خانگی و دیگر اقدامات مشابه نمی باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در صورت کرونا مثبت چه کار کنیم؟ مراجعه فرمایید) در ادامه راه های تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی ذکر می کنیم.

تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی

علائمی جهت تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرما خورگی

به طور معمول توجه به برخی علائم ما را در تشخیص کرونا از آنفولانزا و یا انواع سرماخوردگی ها کمک می کنند. بنابراین با وجود تشابه این بیماری ها به هم، شناخت علائم افتراقی به ما در یک تشخیص صحیح یاری می کنند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که حتی پزشکان هم در تشخیص درست کرونا از آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی، گاه با دشواری‌هایی روبرو هستند. در یک سرماخوردگی معمولی، بیشتر اوقات ابتدا خارش در گلو آغاز می ‌شود، سپس بینی آبریزش دارد و بعد نوبت سرفه می ‌رسد. در این حالت بیمار، چندین روز گلودرد، آبریزش بینی، سرفه ‌های خلط‌ دار یا سرفه‌ های خشک، کمی تب و سردرد دارد‌ و بی‌ حال است.

همچنین نکته ای که باید در تشخیص کرونا به آن توجه داشته باشیم این است که ویروس جدید کووید ۱۹ در این خانواده کرونا ویروس دچار جهش های متعدد در هر تکثیر خود در سلول میزبان می شود که این تکثیر ها باعث شده است ما هر چنر یک وقت شاهد علائم جدید و باور نکردنی از این ویروس باشیم. به طوری که علائمی مانند ایسکمی در دست و پاها ، احساس بوی لجن در بویایی، سکته های قلبی مغزی و غیره از علائم جدید و همچنین علائم عجیبی هستند که در کمتر ویروسی تا به حال مشاهده شده است.( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا ایسکمی در دست ها مراجعه فرمایید)

علائم کرونا معمولا ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان می‌شوند. مهم‌ترین علائم این بیماری که در صورت ابتلا به هر کدام از آنها باید در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کنید.

به طور کلی در ادامه علائم مهم و بارز این بیماری ذکر می کنیم:

 • تب
 • تنگی نفس
 • سردرد
 • کیپ شدن بینی
 • آبریزش
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • خستگی و بی حالی
 • درد عضلانی
 • خلط
 • سرفه های خونی
 • گلودرد
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • احساس درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
 • ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن
 • صورت یا لب های کبود

تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی

تفاوت تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی

یکی از اطلاعاتی که لازم است شما در مورد تشخیص کرونا، آنفولانزا و سایر بیماری های مشابه بدانید این است که همان طور که می دانید عامل بیماری کرونا ویروس می باشد. ویروس عامل این بیماری دارای پوشش می باشد ولی برخلاف سایر بیماری ها با عامل ویروس پوشش دار می تواند باعث بیماری های گوارشی شدید مانند اسهال و استفراغ شود اگر چه بسیاری افراد این بیماری را با تنگی نفس و درگیری ریه می شناسند. همچنین در آنفولانزا نیز همانند ویروس کووید ۱۹ ،عامل بیماری آنفولانزا ویروس می باشد که عضو خانواده پارامیکسو ویریده ها می باشد.

ویروس های با ژنوم RNA که همانند کرونا دچار جهش های شدید می شوند. این جهش ها باعث شده است که تزریق واکسن هر ساله باید بر اساس نوع جدید از این ویروس صورت بگیرد به طوری که اگر شما واکسن یک نوع ویروس از آنفولانزا را دریافت کرده باشید سال دیگر تنها به آن نوع مقاوم می باشید ولی به ویروس جدیدی که طی چندین جهش ممکن است به وجود آمده باشد مقاوم نشده باشید. همچنین آنفولانزا شما را یک باره گرفتار کرده و علایم اش بروز می کنند. سر و تمام اندام بدن درد می کند، سرفه خشک و خشکی گلو دارید. گلو درد می کند، تب تا ۴۱ درجه سانتی گراد بالا می رود و غالباً با لرز همراه می باشد.

احساس گرسنگی نمی کنید، کاملاً احساس می کنید خورد و خمیر شده اید، می خواهید در رختخواب دراز بکشید و می توانید ساعت ها بخوابید. علائم آنفولانزا معمولا شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علائم ابتلا به این بیماری است. توجه داشته باشید که آب‌ ریزش بینی معمولا از علایم سرماخوردگی است و نه انفولانزا. علائم مشترک این دو هم شامل سرفه، گلودرد و سردرد است.

همچنین در تشخیص کرونا از سایر بیماری های مشابه مانند آنفولانزا و سرماخوردگی ها باید به خاطر داشته باشید که عامل سرماخوردگی ها ممکن است ویروسی و یا باکتریایی باشد اما نکته جالب در تشخیص یک سرماخوردگی با عامل ویروسی با یک سرماخوردگی با عامل باکتریایی این است که در عامل ویروسی به طور معمول بیماری به سختی بهبود می یابد و بیماری با استراحت سریع تر اتفاق می افتد ولی در سرماخوردگی هایی با عامل باکتریایی بیماری به برخی آنتی بیوتیک ها واکنش نشان می دهد ولی ان چه که مشهود است آنتی بیوتیک ها بر سرماخوردگی با عامل ویروسی بی تاثیر هستند.

همچنین به طور کلی در سرماخوردگی ساده، معمولا خارش گلو وجود دارد، بینی آب ریزش دارد و بعدا سرفه شروع می شود. چندین روز طول می کشد تا علایم گلو درد، آب ریزش بینی، سرفه بلغم دار، یا سرفه های خشک، تب و سردرد ظاهر شده و خوب شوند. در این وضع گوش ها وزوز می کنند و فرد احساس ضعف می نماید.

تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی

چگونه بدون مراجعه به آزمایشگاه تشخیص کرونا را آنفولانزا و سرماخوردگی انجام دهیم؟

علاوه بر پیشگیری از ابتلا ، تشخیص کرونا یکی از دغدغه های این روزهای ما شده است. گاه در برخی شرایط نیاز است ما و اطرافیانمان آزمایش کووید ۱۹ را انجام دهید ولی انجام این آزمایش در آزمایشگاه ها ما را ممکن است با خطر ابتلا به این بیماری مواجه کنند زیرا که افراد مراجعه کننده آزمایشگاه ها در بسیاری موارد مبتلایان کرونا می باشند (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در چه صورتی باید آزمایش کووید ۱۹ را انجام دهیم؟ مراجعه فرمایید)

ولی آن چه که به آن توجه داشته باشیم این است که یک تشخیص سریع و به موقع به ما در درمان و دیگر اقدامات لازم این بیماری می تواند کمک کننده باشد. گاهی اوقات ممکن است ترس از ابتلا به کرونا ما را از انجام تست های کرونا باز دارد ولی این اقدام ممکن است ما را از درمان های ویژه کووید ۱۹ باز دارد و باعث انتقال بیماریمان به سایر افراد خانواد و بدتر شدن شدت مشکل شود.

اما سوالی که ممکن است برای شما ایجاد شده باشد این است که تشخیص کرونا با وجود خطر بالا در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها ، چطور می توان بدون آن که به این محل های پر خطر مراجعه کنیم را انجام دهیم؟ در پاسخ می توان گفت که شما می توانید تشخیص کرونا را در منزل و بدون مراجعه به آزمایشگاه ها به صورت حضوری انجام دهید.

آنی آزما در واقع امکاناتی برای شما به وجود آورده است که بدون آن که نیاز باشد به آزمایشگاه مراجعه فرمایید در منزل یا محل کار خود آزمایش کرونا را به آسانی انجام دهید به این صورت که با آنی آزما با نمونه گیری در منزل یا محل کار، انجام پذیرش و در نهایت جواب دهی آنلاین شرایطی فراهم کرده است که بدون آن که نیاز باشد شما به مراکز درمانی مراجعه داشته باشید بدون دردسر آزمایش خود را انجام دهید و در هزینه ها و وقت خود صرفه جویی کنید.

تشخیص کرونا در منزل به صورت انجام می شود؟

این روزها تست های مختلفی جهت تشخیص کرونا وجود دارد که البته کاربرد هر کدام از این تست ها متفاوت از سایر تست های می باشد. اما تستی که برای تشخیص کرونا انجام می شود آزمایش PCR کرونا می باشد. انجام این تست در منزل با نمونه برداری از بینی امکان پذیر است. به طوری که پس از آن که پذیرش خود را در سایت اصلی آنی آزما به صورت آنلاین انجام دادید ، کادر آزمایشگاه در زمان از قبل مشخص شده در اسرع وقت به محل تعیین شده شما با رعایت تمامی اصول بهداشتی مراجعه می کند.

تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی

نمونه برداری از بینی با وسیله سواپ انجام می شود. فرد نمونه بردار سواپ استریل را وارد بینی شما می کند و از سلول های انتهای بینی و راه هوایی شما نمونه برداری می کند و نمونه سریعا به آزمایشگاه مد نظر شما منتقل می شود. در آزمایشگاه ماده ژنتیک ویروس کووید ۱۹ بررسی می شود. آزمایش PCR یک آزمایش پیشرفته و جدیدی می باشد که با دقت بالا وجود ویروس و یا هر ماده ژنتیک دیگر را بررسی می کند. در ادامه آزمایشات دیگر تشخیص کرونا را شرح می دهیم:

تست های غربالگری برای تشخیص کرونا

گاهی برای تشخیص کرونا تست های غربالگری درخواست می شود. شاید برایتان سوال شده باشد که منظور از تست های غربالگری چیست و شامل چه آزمایشاتی می باشد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم تست های غربالگری آزمایشات غیر اختصاصی هستند که به طور کلی عفونت را نشان می دهد.

به این صورت که اگرجواب تست های غربالگری شما مثبت باشد نشانگر این است که شما مبتلا به یک عفونت فعال می باشید که این عفونت ممکن است یک سرماخوردگی ، آنفولانزا، کووید ۱۹ و یا غیره باشد ولی اگر جواب این نوع تست شما منفی باشد نشانه ای از این است که شما به احتمال زیاد به کووید ۱۹ یا هر عفونت دیگری مبتلا نیستید یا این که در دوران کمون (نهفتگی ) بیماری هستید. این تست ها شامل آزمایشات: آزمایش  CBC , ESR ، CRP می شود.

آزمایشات اختصاصی تشخیص کرونا

آزمایش کووید ۱۹ به طور عمده به دو دسته PCR و الایزا تقسیم می شود. بر خلاف تصور عموم این دو آزمایش با هم تفاوت و کاربرد متفاوت دارند. سوالی که بسیار در ارتباط با آزمایش های کرونا بسیار پرسیده می شود این است که کدام یک از آزمایشات کرونا بهتر است و یا کدام یک از آن ها درست نتیجه می دهد؟ در پاسخ باید بگوییم هر کدام از آزمایشات کرونا کاربرد متفاوتی دارد که در ادامه به این مطلب می پردازیم:

آزمایش pcr

آزمایش PCR قابل اعتماد ترین آزمایشی می باشد که در حال حاضر برای تشخیص کرونا مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه مثبت این آزمایش به معنی وجود ویروس است، در واقع این تست ماده ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می دهد همچنین وجود ویروس فعال در بدن را نشان می دهد ولی توجه داشته باشید نتیجه منفی آن ممکن است ۴۰ درصد خطا داشته باشد. این همان آزمایشی است که از طریق یک سواب که مایع مخاطی را از ته گلو یا دماغ نمونه می گیرد و به آزمایشگاه منتقل می کند تا آزمایش انجام شود. اگر چه تست PCR. هزینه بالاتری نسبت به تست های سرولوژی و الایزا دارد ولی توجه داشته باشید که میزان خطای تشخیصی این تست نسبت به الایزا کمتر می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش PCR در منزل مراجعه فرمایید)

آزمایش الایزا

هدف الایزا در تشخیص کرونا آنتی بادی کرونا ویروس در واقع شناسایی آنتی بادی هایی است علیه این ویروس ساخته شده است نه خو ویروس. چون که از زمان ورود ویروس به بدن تا تولید آنتی بادی علیه آن به طول می انجامد بنابراین تشخیص ویروس در این وقفه زمانی توسط آزمایش الایزا امکان پذیر نیست.

تشخیص کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی

مجموعه آنی آزما به علت نیاز به آسان شدن مراحل تشخیص و درمان انجام خونگیری در خانه را انجام می دهد. اگر شما نیز تمایل به انجام آزمایش کرونا در منزل و  آزمایش خون در منزل یا مکان دیگر را دارید می توانید بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم در مورد زمان و مکان که شما مایل به نمونه گیری می باشید را انجام خواهند داد. پس از نمونه گیری نمونه شما سریعا به آزمایشگاه درخواستی شما ارسال می شود و درکمترین زمان جوابدهی انجام می گیرد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.