کرونا و پوکی استخوان

کرونا و پوکی استخوان

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

با افزایش سن، مسئله پوکی استخوان کاملاً طبیعی خواهد بود چون استخوان‌ها ضعیف شده، متخلخل و شکننده می‌شوند. اما متأسفانه در برخی از افراد پوکی استخوان در سنین پایین‌تر و با سرعت بسیار زیادی رخ می‌دهد و اگر سبک زندگی سالم داشته و تغذیه مناسب در پیش بگیریم، قطعاً پوکی استخوان اذیت‌کننده نخواهد شد.

مسأله‌ کرونا و پوکی استخوان موضوعی است که در حدود دو سال اخیر به دلیل شیوع این ویروس منحوس بیشتر مورد توجه محققان قرار گرفته است و اغلب خانم‌ها هستند که نسبت به این موضوع نگران نشان می‌دهند چون با شروع یائسگی سرعت پوکی‌استخوان شدید می‌شود. ما در این مطلب درمورد رابطه بین کرونا و پوکی استخوان صحبت خواهیم کرد. حتماً این مطلب را مطالعه کنید.

آزمایش چکاپ مردان

عوامل تشدید‌کننده پوکی استخوان

قبل از اینکه به بررسی رابطه بین کرونا و پوکی استخوان بپردازیم، اجازه دهید درمورد این موضوع صحبت کنیم که به چه دلیلی اتفاق می‌افتد:

– قطعاً اولین عامل، کمبود کلسیم بدن است که باید از طریق مصرف لبنیات جبران گردد. همچنین کمبود ویتامین دی نیز باعث پوکی استخوان خواهد شد چون وقتی ویتامین دی در بدن زیاد باشد، جذب کلسیم نیز افزایش یافته و به همین دلیل سلامت استخوان‌ها تضمین می‌شود. در نتیجه مصرف مکمل‌های کلسیم و ویتامین دی واقعاً برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان اهمیت بسیار زیادی دارد.

– اما از دیگر عواملی که باعث این بیماری می‌شود می‌توان به تغذیه نادرست، کم تحرکی و دوری از ورزش، مصرف سیگار و دخانیات و همچنین مصرف الکل اشاره کرد.

– البته همانگونه که در ابتدای مقاله گفته شد با افزایش سن به ویژه در خانم‌ها در دوران یائسگی پوکی استخوان با سرعت بیشتری پیش می‌رود و این مسأله باعث می‌شود که سالمندان از درد در ناحیه زانو و در نتیجه از این بیماری رنج ببرند.

عوامل تشدید‌کننده پوکی استخوان

بررسی رابطه کرونا و پوکی استخوان

اما اکنون اجازه دهید به این موضوع بپردازیم که آیا کرونا می‌تواند بر روی پوکی‌استخوان تأثیر بگذارد یا نه؟ این موضوع را از سه جنبه باید بررسی کرد:

– دیدگاه اول

مصرف ویتأمین دی در دوران کرونا یکی از موارد بسیار ضروری برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس است که نه تنها به درمان بیماران آلوده به ویروس کووید ۱۹ کمک می‌کند بلکه متخصصان معتقد هستند که این ویتأمین حتی بهتر از واکسن عمل کرده و بدن انسان را بسیار قوی می‌کند. بنابراین با توجه به اینکه ویتأمین دی برای جلوگیری از پوکی استخوان یک ویتامین ضروری شناخته شده است، می‌توان اینگونه گفت که در دوران کرونا ما به دلیل اینکه مجبور هستیم ویتأمین دی بیشتری مصرف کنیم بنابراین جذب کلسیم در داخل بدن افزایش پیدا کرده و از این نظر به نفع استخوان‌ها تمام خواهد شد.

– دیدگاه دوم

اما متأسفانه بیماری کرونا با عوارض بسیار شدیدی همراه است. اگر فردی دچار این بیماری گردد به خاطر مصرف دارو‌ها و از سوی دیگر به دلیل اختلالات شدید همانند عفونت و مشکلات گوارشی که در بدن اتفاق می‌افتد، لطمه جدی به تمامی قسمت‌های بدن و همچنین استخوان‌ها وارد خواهد شد. بنابراین حتی اگر شما ویتأمین دی مصرف کرده باشید ولی به کرونا مبتلا شوید، به احتمال زیاد استخوان‌های شما نیز درگیر شده و احتمال پوکی استخوان افزایش پیدا می‌کند.

کرونا و پوکی استخوان

– دیدگاه سوم رابطه کرونا و پوکی استخوان

اما دیدگاه سوم در مورد رابطه بین کرونا و پوکی استخوان این است که حتی اگر شما به کرونا مبتلا نشوید به دلیل اینکه در این ایام میزان تحرک کاهش پیدا کرده و از طرف دیگر استرس زیادی را در طول روز متحمل می‌شوید، همین دوعامل سلامت افراد را به شدت تحت تأثیر قرار داده و یکی از عواقبی که اتفاق می‌افتد پوکی استخوان و سست شدن استخوان‌ها است. ورزش نکردن و یا همان کم تحرکی شرایط را برای این بیماری فراهم می‌کند. در دوران کرونا مجبور هستیم ساعات زیادی در خانه بمانیم و از رفتن به باشگاه محروم شده‌ایم. بنابراین تمام این طبیعی است که کرونا تأثیر منفی بر سلامت استخوان‌ها داشته باشد.

جلوگیری از پوکی استخوان در دوران کرونا

اگر چه ویروس کرونا می‌تواند سلامت انسان را از تمامی جوانب تحت تأثیر قرار دهد اما با سبک زندگی سالم و مراقبت از خود نه تنها می‌توانیم از ابتلا به کرونا در ‌امان بمانیم بلکه از برخی مشکلات جدی همانند پوکی استخوان‌ها جلوگیری خواهد شد. برای اینکه خطر این بیماری در ایام کرونا کمتر شود، چند توصیه برای شما داریم:

– در آفتاب دراز بکشید

اگر خانه شما به گونه‌ای ساخته شده است که در طول روز چند ساعت از آفتاب بهره‌مند می‌شوید، حتماً در این ساعت در آفتاب دراز بکشید تا ویتأمین دی بدن شما بالا برود. اما اگر اینگونه نیست حتماً روزانه به پارک نزدیک خانه بروید تا بتوانید از نور خورشید بهره‌مند شوید.

رژیم غذایی غنی از کلسیم داشته باشید

در واقع شما باید لبنیات بیشتری مصرف کنیم. لبنیات کم چرب شانس جذب کلسیم را بالا می‌برند لذا در زمان خرید لبنیات حتماً به این موضوع توجه داشته باشید.

رژیم غذایی غنی از کلسیم داشته باشید

– حتماً در طول روز باید به اندازه کافی ورزش داشته باشید

در طول روز ۳۰ دقیقه از وقت خود را برای ورزش کردن پیاده روی و حتی انجام امور خانه اختصاص دهید. ورزش نکردن باعث می‌شود که به مرور زمان عضلات و استخوان‌های شما ضعیف شده و در نتیجه پوکی استخوان با سرعت بیشتری پیش برود. درست است که در ایام کرونا رفتن به باشگاه‌ها سخت شده است ولی می‌توانید ۳۰ دقیقه در یک پارک خلوت پیاده‌روی داشته باشید و یا اینکه مشغول انجام امور خانه شوید تا از این طریق بتوانید شرایط را برای سلامت عضلات و استخوان‌های خود فراهم کنید.

– دیگر نکات

پرهیز از مصرف الکل و دخانیات، داشتن رژیم غذایی مناسب، مصرف ویتأمین دی در صورت اجازه متخصص و کاهش استرس و اضطراب از جمله دیگر توصیه‌هایی هستند که برای جلوگیری از پوکی استخوان به شما کمک خواهند کرد.

نمونه گیری در منزل

شما می توانید آزمایشات خود را در منزل انجام دهید مانند آزمایش خون در منزل، آزمایش کرونا در منزل و … برای این کار کافیست به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.