5 راهکار مهم برای کنترل وسواس در دوران کرونا

5 راهکار مهم برای کنترل وسواس در دوران کرونا

وسواس در دوران کرونا یکی از عواقب این ویروس منحوس شناخته شده است چرا که از زمان شیوع ویروس کرونا، همه‌گیری و همه جا‌گیری این ویروس متخصصان اعلام کردند همه افراد باید پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک و همچنین شوینده‌های ضدعفونی‌کننده را برنامه روزانه خود قرار داده و به محض ورود به خانه تمامی وسایل و لباس‌های خود را ضد عفونی کنند چرا که کرونا شما را در یک قدمی مرگ قرار خواهد داد.

همین ترس از کرونا باعث شد که عمده مردم دچار وسواس در همه‌گیری ویروس کرونا شوند زیرا بیش از قبل مجبور بودند به ضدعفونی کردن و رعایت بهداشت توجه کنند تا خطری جان آن‌ها و اعضای خانواده را تهدید نکند. اما اکنون باید به دنبال راهکاری برای کنترل وسواس در همه‌ گیری ویروس کرونا بود. در این مقاله ما ۵ نکته مهم برای کنترل وسواس در ایام کرونا را برای شما عزیزان توضیح می‌دهیم. اگر شما نیز به این ناهنجاری روحی دچار شده‌اید حتماً این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

آزمایش چکاپ مردان

راهکار‌های طلایی برای کنترل وسواس در دوران کرونا

قطعاً وسواس یکی از بدترین ناهنجاری‌های روانی است چرا که زمینه را برای ابتلا به سایر مشکلات روحی فراهم خواهد کرد. کسی که وسواس دارد قطعاً دچار استرس و اضطراب نیز خواهد شد. وقتی شما دچار وسواس شوید و مدام بخواهید لباس‌های خود را بشویید، در نتیجه اگر کوچکترین آلودگی بر روی لباس‌ها بنشینند دچار استرس و اضطراب می‌شوید که مبادا این آلودگی با کرونا همراه بوده و شما را درگیر ‌کند؟

کنترل وسواس در دوران کرونا

بنابراین ۵ نکته مهم برای کنترل وسواس در ایام کرونا را جدی بگیرید و به آن‌ها عمل کنید تا هر چه زودتر سلامت خود را به دست بیاورید:

– در دوران کرونا از افکار مزاحم نترسید

اشتباهی که مبتلایان به وسواس مرتکب می‌شوند این است که می‌خواهند از افکار مزاحم خود فرار کنند. آنها سعی می‌کنند با وجود افکار ناخواسته، حواس خود را پر کرده و رشته این افکار را قطع کنند. در صورتی که شما باید در برابر افکار بایستید و به آن‌ها ثابت کنید که چیزی در وجود شما تغییر نخواهد کرد. زمانی که افکار آزاردهنده وسواسی به سراغ شما می‌آید با آرامش خیال در گوشه‌ای بنشینید و این تصور را با خود داشته باشید که من منتظر افکار وسواسی بودم. از آن‌ها نمی‌ترسم بلکه با آن‌ها مبارزه خواهم کرد. بنابراین این افکار رابپذیرید اما به آن‌ها توجهی نداشته باشید. از نظر علم روانشناسی فرار کردن از افکار مزاحم باعث می‌شود که شدت این افکار در وجود شما بیشتر گردد.

– برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی وسواس به خرج ندهید

در ابتدای شیوع کرونا متخصصان معتقد بودند که ویروس کرونا بر روی سطوح نشسته و راحت منتقل می‌شود. به همین دلیل لازم بود از الکل برای ضدعفونی کردن تمامی سطح‌ها و وسایل استفاده کنیم. اما اکنون که این نظریه رد شده است دیگر نیازی نیست شما این کار را انجام دهید. بنابراین یک قدم برای کنترل وسواس در ایام کرونا این استکه ضدعفونی سطوح را کنار بگذارید چون طبق آخرین یافته‌های علمی این ویروس نمی‌تواند بر روی سطح زنده بماند.

برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی وسواس به خرج ندهید

– برای بی‌عیب بودن تلاش نکنیم

حتماً برای شما جالب خواهد بود که این موضوع چه ربطی به وسواس در دوران کرونا دارد. کسانی که کمال‌گرا هستند دوست دارند پروتکل‌های بهداشتی را به بهترین شکل ممکن و به طور کامل رعایت کنند تا به دیگران ثابت نمایند که آن‌ها کامل و بدون عیب بوده و به هیچ عنوان آلودگی با آن‌ها همراه نمی‌شود. این گفته را به خاطر بسپارید که هیچ انسانی کامل و بی‌عیب نیست و شما باید‌ عیب‌های خود را بپذیرد و در جهت رفع آن‌ها قدم بردارید. نیازی نیست برای بی‌عیب بودن خود، خود را ملزم کنید که پروتوکل‌های بهداشتی را با دقت بیشتری رعایت نمایید. این کار اختلال وسواس را در وجود شما افزایش می‌دهد. به صحبت‌های دیگران توجه نکنید و تنها حد اعتدال را در پیش بگیرید.

– عصبانی نباشید

اگر کسی به خانه شما می‌آید که برخی از پروتکل‌های بهداشتی را با دقت رعایت نمی‌کند، نیاز نیست خود را عصبانی کنید. فرض کنیم یکی از اعضای خانواده به خانه شما آمده و لباس‌های خود را دقیقاً بر روی چوب لباسی شما قرار می‌دهد. همانگونه که گفته شد ویروس کرونا از طریق سطوح منتقل نمی‌شود. بنابراین دلیلی برای عصبانی شدن وجود نخواهد داشت. این عصبانیت علاوه بر اینکه باعث می‌شود شما از دیگران دور شوید قطعاً اختلال وسواس را در شما بیشتر خواهد کرد. اتفاقاً شما باید بیشتر با افرادی معاشرت داشته باشید که وسواس نداشته و سخت‌گیری زیادی در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی نمی‌کنند.

عصبانی نباشید

– در دوران کرونا مسائل را آسان بگیرید

همانگونه که گفته شد سخت‌گیری بیش از اندازه باعث می‌شود شرایط روحی شما بدتر ‌گردد. بنابراین از نظر علمی روانشناسی بهترین راهکار برای کنترل وسواس در ایام کرونا این است که امور را بسیار راحت بگیرید. برای مثال اگر حواستان نبود و دست خود را بر روی میز کارفرما گذاشتید نباید سریعا دچار ترس و نگرانی شوید بلکه این موضوع را راحت گرفته و به امور کاری خود ادامه دهید. زمانی که به خانه برگشتید دست‌های خود را بشویید. در واقع این راحت گرفتن باعث می‌شود شما به آرامش خیال رسیده و به تدریج وسواس شما برطرف شود.

نمونه گیری در منزل

سخن پایانی

متأسفانه ویروس کرونا عواقب بسیار زیادی را برای جامعه بشری به دنبال داشته است. علاوه بر آسیب‌های جسمی، مشکلات روحی روانی را نیز از خود به جای گذاشته که باعث شده زندگی انسان‌ها بسیار دچار اختلال گردد. وسواس در دوران کرونا یکی از بدترین عارضه‌های ناشی از این ویروس است که باعث می‌شود شما به مشکلات روحی دیگر شامل استرس و اضطراب نیز دچار شوید.

به خاطر داشته باشید درگیری با یک ناهنجاری روانی زمینه را برای بروز سایر اختلالات روحی نیز فراهم خواهد کرد. بنابراین به طور کلی در صورتی که اولین علائم وسواس در ایام کرونا را مشاهده کردید باید سریعاً به فکر راهکار درمانی باشید چرا که اگر این عارضه‌ها در وجود انسان ریشه دهند قطعاً به این راحتی قابل درمان نخواهند بود. تمام نکات ذکر شده در این مقاله را با جدیت دنبال کنید تا هر چه زودتر بتوانید سلامتی خود را به دست بیاورید. وسواس نه تنها خود فرد بلکه اطرافیان او را نیز به شدت آزار خواهد داد. پس برای سلامتی خود و دیگران تلاش کنید.

برای انجام تست کرونا در منزل به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.