واکسن‌های نسل جدید کرونا، سرماخوردگی را نیز هدف قرار می‌دهند

واکسن‌های نسل جدید کرونا، سرماخوردگی را نیز هدف قرار می‌دهند

علی‌رغم اینکه واکسیناسیون ویروس کرونا انجام گرفته است ولی به دلیل جهش‌هایی که در این ویروس رخ داده و در نتیجه در زمان‌های مختلف سویه‌های جدیدی از این ویروس معرفی می‌شود، هنوز نمی‌توان با قاطعیت در مورد مقاومت بدن با واکسیناسیون نسبت به سویه‌های مختلف این ویروس اظهار نظر کرد اما جالب است بدانید که برخی از متخصصان ادعا می‌کنند واکسن‌های نسلجدید کرونا می‌توانند سرماخوردگی را نیز هدف قرار داده و در نتیجه بدن افراد را نسبت به ابتلا به سرماخوردگی مقاوم‌تر کنند. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

محققان بریتانیایی می‌گویند نسل بعدی واکسن‌های «کووید-۱۹» می‌توانند در برابر ویروس‌های خانواده کرونا که از قبل موجود بودند و عامل سرماخوردگی هستند نیز محافظت ایجاد کنند. به گزارش نیو اطلس، محققان بریتانیایی در حال بررسی گروهی از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، با مقاومت عجیب و غریبی که از قبل در برابر عفونت کووید-۱۹ داشتند، آنتی‌ژنی جدیدی برای نسل بعدی واکسن‌های کرونا کشف کردند.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

نسل بعدی واکسن‌ها

محققان حدس می‌زنند نسل بعدی واکسن‌هایی که از این آنتی‌ژن استفاده می‌کنند می‌توانند به طور بالقوه در برابر همه ویروس‌های خانواده کرونا از جمله آنهایی که عامل سرماخوردگی هستند، محافظت ایجاد کنند واکسن‌ها با ارائه‌ یک مولکول به بدن کار می‌کنند که به سیستم ایمنی کمک می‌کند تا نحوه شناسایی پاتوژن‌های خاص را بیاموزد. این مولکول‌ها به‌عنوان آنتی‌ژن یا تولیدکننده آنتی‌بادی شناخته می‌شوند و آنتی‌ژن بزرگی که اولین نسل از واکسن‌های کووید-۱۹ مورد هدف قرار دادند، پروتئین بد نام سنبله کروناویروس است. با نگاهی به نسل بعدی واکسن‌های کووید-۱۹، محققان فراتر از پروتئین سنبله می‌روند و آنتی ژن‌های جایگزین را بررسی می‌کنند.

این تحقیق جدید با مطالعه گروهی از کارکنان کادر درمان در بریتانیا آغاز شد که به‌ شکل عجیبی با وجود سطوح بالای قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا، مدام نتیجه آزمایش‌شان منفی می‌شود. نتیجه آزمایش‌های رایج آنتی‌بادی و PCR این گروه به طور مداوم منفی می‌شد، با این حال، محققان برخی از نشانگرهای خونی را که حاکی از ابتلا به عفونت کووید-۱۹ درآنها بود را شناسایی کردند. افزایش سلول‌های T ایمنی که به طور خاص برای هدف قرار دادن ویروس “SARS-CoV-۲” طراحی شده بودند، شناسایی شد که نشان می‌دهد این کارکنان کادر درمان به طور بالقوه عفونت سطح پایینی را تجربه کرده‌اند، اما توانسته‌اند به نحوی با آن مقابله کنند.

آیا این افراد واقعاً توانسته‌اند به طور کامل از ابتلا به ویروس جلوگیری کنند؟

“لئو سوادلینگ” نویسنده اصلی این مطالعه جدید توضیح می‌دهد: ما می‌دانیم که برخی از افراد برخلاف قرار گرفتن در معرض ویروس، سالم باقی می‌مانند. چیزی که ما نمی‌دانستیم این است که آیا این افراد واقعاً توانسته‌اند به طور کامل از ابتلا به ویروس جلوگیری کنند یا اینکه به طور طبیعی ویروس را قبل از اینکه با آزمایش‌های معمول قابل تشخیص باشد، شکست داده‌اند و با نظارت شدید روی کارکنان کادر درمان برای تشخیص نشانه‌های عفونت و پاسخ‌های ایمنی، گروهی را با این نوع خاص از پاسخ سلول T شناسایی کردیم. سلول‌های T شناسایی‌شده در این مطالعه برای هدف قرار دادن پروتئین‌های غیرساختاری که در مراحل اولیه چرخه زندگی ویروس نقش دارند، آموزش داده شده‌اند.

نسل بعدی واکسن‌ها

پروتئین‌های تکثیر

این پروتئین‌ها بخشی از مجموعه رونویسی تکثیر ویروس هستند که بیشتر به عنوان پروتئین‌های تکثیر نامیده می‌شوند. جالب‌تر از همه اینکه این پروتئین‌های تکثیر خاص در همه کروناویروس‌ها مشترک هستند. بنابراین محققان فرض را بر این گذاشته‌اند که افرادی که این نوع از پاسخ سلول‌های T قدرتمند را دارند که این پروتئین‌ها را هدف قرار می‌دهند، ممکن است اخیراً در معرض یک ویروس کرونای بی‌ضررتر مانند سرماخوردگی قرار گرفته باشند.

“سوادلینگ” می‌گوید: مناطقی از ویروس که این سلول‌های T شناسایی می‌کنند، در بین سایر اعضای خانواده کروناویروس مانند مناطقی که هر ساله باعث سرماخوردگی می‌شوند، رایج است. بنابراین قرار گرفتن در معرض سرماخوردگی ممکن است به این افراد در برابر ویروس کووید-۱۹ کمک کرده باشد و کفه ترازو را به نفع سیستم ایمنی بدن آنها پایین آورده باشد و ویروس را قبل از شروع تکثیر از بین برده باشند. این یافته‌ها بر اساس یک فرضیه رو به رشد است که می‌گوید یک پاسخ ایمنی مشترک بین ابتلا به کووید-۱۹ و کروناویروس‌های رایج دیگر وجود دارد. مطالعه اخیر دانشگاه “استنفورد” حدس می‌زند قرار گرفتن قبلی در معرض کروناویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند، ممکن است توضیح دهد که چرا برخی از افراد به شکل‌های خفیف یا حتی بدون علامت به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند.

پروتئین‌های تکثیر به عنوان آنتی‌ژن در واکسن‌های آینده کووید-۱۹

اما امیدوارکننده‌ترین مفهوم این مطالعه، این گمان است که این پروتئین‌های تکثیر می‌توانند به عنوان آنتی‌ژن در واکسن‌های آینده کووید-۱۹ گنجانده شوند. “مالی ماینی” نویسنده ارشد این مطالعه جدید می‌گوید: واکسنی که سلول‌های T را برای هدف قرار دادن این پروتئین‌های تکثیر تحریک می‌کند، ممکن است در برابر همه ویروس‌های کرونای فعلی از جمله آنهایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند، محافظت ایجاد کند. وی همچنین اشاره می‌کند که واکسن آینده علاوه بر آنتی ژن‌های پروتئین سنبله شامل این آنتی‌ژن‌های جدید نیز می‌شود. این واکسن‌ها یک سیستم مکمل با آنتی‌بادی‌هایی ایجاد می‌کنند که برای تشخیص سریع پروتئین سنبله و سلول‌های T حافظه که این پروتئین‌های تکثیر را هدف قرار می‌دهند، آموزش دیده‌اند

. “ماینی” می‌گوید: سلول‌های T که ماشین‌های تکثیر ویروس را تشخیص می‌دهند، یک لایه حفاظتی اضافی ایجاد می‌کنند که توسط واکسن‌های فعلیِ بسیار کارآمد ایجاد می‌شود. این واکسن دوگانه، انعطاف‌پذیری بیشتری در برابر جهش‌ها ایجاد می‌کند و از آنجایی که سلول‌های T می‌توانند به طور باورنکردنی عمری طولانی داشته باشند، همچنین می‌توانند ایمنی طولانی‌تری را ایجاد کنند. این مطالعه جدید در مجله Nature منتشر شده است.

نقش ویتامین D در پیشگیری از کووید-۱۹

می‌توان احتمال داد که کسانی که دچار کمبود ویتامین D هستند، مستعد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ باشند. عضو کمیته علمی کشوری کرونا درباره نقش ویتامین D در پیشگیری از ابتلا به کرونا توضیح داد. مطالعات نشان داده است که ویتامین D می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به کرونا نقش موثری داشته باشد؛ چراکه در مطالعات مختلفی سطح ویتامین D سرم خون را اندازه‌گیری کردند که در بیماران کووید کمبود آن محسوس بوده است. به همین دلیل می‌توان احتمال داد که کسانیکه دچار کمبود ویتامین D هستند، مستعد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ باشند.

بر این اساس توصیه‌مان این است که برای پیشگیری افراد سعی کنند که سطح ویتامین D خون کمتر از حد نرمال نباشد. البته نقش ویتامین D در درمان کووید ۱۹ هنوز ثابت‌شده نیست. به طور کلی توصیه ما این است که مردم ابتدا آزمایش خون انجام دهند تا میزان ویتامین D خود را بسنجند و بر اساس آن مصرف ویتامین D را انجام دهند.

نقش ویتامین D در پیشگیری از کووید-۱۹

علت مرگ‌ومیر برخی افراد، با وجود تزریق دو دوز واکسن کرونا

افراد واکسینه شده کمتر از افراد واکسینه نشده در اثر ابتلا به کووید-۱۹در بیمارستان بستری می‌شوند. آنها همچنین به احتمال زیاد علائم کمتری در مراحل اولیه بیماری دارند. پژوهشگران کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی مستندات و شواهد به این پرسش‌ها پاسخ دادند که چرا با وجود تزریق دو دوز واکسن، افراد به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند و گاهی در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهند؟

اکثر واکسن‌های کرونا که اکنون در سطح جهان و ایران استفاده می‌شوند، اثربخشی مثبت و بسیار بالایی را در فاز سوم آزمایش‌های بالینی از خود نشان داده‌اند. با این حال، از آنجا که واکسن‌ها 100 درصد در جلوگیری از عفونت مؤثر نیستند، برخی از افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند نیز به کووید-۱۹مبتلا می شوند. عفونت یک فرد کاملاً واکسینه شده را “عفونت عبور یافته از واکسن” می‌نامند. پژوهشگران کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بررسی شواهد موجود، به این پرسش‌ها پاسخ دادند که چرا با وجود تزریق دو دوز واکسن، افراد به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند و گاهی در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهند؟

اثربخشی اغلب واکسن‌های کرونا در فاز سوم آزمایش‌های بالینی

این محققان می‌گویند: اگرچه اغلب واکسن‌های کرونا اثربخشی بسیار بالایی را در فاز سوم آزمایش‌های بالینی از خود نشان داده‌اند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که تاثیرگذاری یک واکسن در تست های آزمایشگاهی، منعکس‌کننده کارآمدی آن در توزیع گسترده‌ در سطح جامعه نیست. طبق شواهد، پس از دریافت واکسن کووید-۱۹ حدود دو هفته، طول ‌می‌کشد تا ایمنی کامل در بدن فرد حاصل شود که این عدد ممکن است برای بعضی از واکسن‌ها متفاوت باشد. چنانچه شخصی در این فاصله در معرض ویروس کرونا قرار بگیرد، شانس کمتری برای محافظت‌شدن در مقابل آن دارد.

همچنین برخی از موارد ابتلا پس از تزریق واکسن می‌تواند به‌ دلیل واکنش ضعیف سیستم ایمنی بدن‌ افراد باشد. از سوی دیگر علت ابتلای برخی می‌تواند ظهور جهش‌ها و گونه‌های جدیدی از ویروس کرونا بوده باشد. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که صرفا یک جهش جدید از جانب ویروس باعث نمی‌شود واکسن‌ها به‌ طور کامل بی‌اثر شوند؛ بلکه این جهش‌ها و ایجاد گونه‌های جدید، به‌ طور تدریجی رخ می‌دهند و به‌ مرور زمان از کارآمدی واکسن‌های کووید-۱۹ می‌کاهند.

گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC)

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC)، در میان بیش از 187 میلیون آمریکایی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، هفت هزار و 178 مورد مرگ و میر اتفاق افتاده است. 85 درصد از این مرگ‌ومیرها مربوط به افراد 65 سال یا بیشتر بوده است. بنابراین گروه‌های خاصی وجود دارند که در معرض خطر بیشتری قرار دارند. از ابتدای همه‌گیری، مشخص شده است که افراد مسن بیشترین احتمال ابتلا به کووید-۱۹ شدید را دارند و آن‌ها همچنین به طور کلی سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند و پاسخ ایمنی ضعیف‌تری نیز به واکسن‌ها نشان می‌دهند.

از سوی دیگر افرادی که دارای نقص ایمنی هستند ممکن است همیشه سطح حفاظتی مناسبی را پس از تزریق دو دوز واکسن کووید-۱۹ ایجاد نکنند. آن‌ها باید به تمام اقدامات احتیاطی توصیه شده برای افراد واکسینه نشده ادامه دهند. علاوه بر این، CDC توصیه می‌کند که افراد دارای نقص ایمنی متوسط تا شدید یک دوز اضافی واکسن دریافت کنند. به طور کلی افرادی که کاملاً واکسینه شده اند و به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند؛ کمتر از افراد ابتلا یافته‌ای که واکسینه نشده‌اند، ممکن است بیماری جدی و سختی را تجربه کنند. حتی هنگامی که افراد واکسینه شده کاملاً علائم نشان می‌دهند، علائم آن‌ها نسبت به افراد واکسینه نشده کمتر است. در نتیجه آن‌ها بسیار کمتر از افرادی که واکسینه نشده‌اند، در بیمارستان بستری می‌شوند یا می‌میرند. بنابراین خطر عفونت برای افراد واکسینه نشده بسیار بیشتر از افراد واکسینه شده است.

علامت‌های شایع عفونت پس از واکسیناسیون

با توجه به مطالعات، علامت‌های شایع عفونت پس از واکسیناسیون همان نشانه‌هایی است که در افراد واکسینه نشده دیده می شود (عبارتند از سردرد، آبریزش بینی، عطسه، گلودرد و از دست دادن بویایی) با این حال، دو علامت شایع تب و سرفه مداوم در افراد واکسینه نشده رایج‌تر از افراد واکسینه شده است. همچنین افراد واکسینه شده کمتر از افراد واکسینه نشده در اثر ابتلا به کووید-۱۹در بیمارستان بستری می‌شوند. آنها همچنین به احتمال زیاد علائم کمتری در مراحل اولیه بیماری دارند.

علامت‌های شایع عفونت پس از واکسیناسیون

بر همین اساس و مطابق با شواهد به دست‌آمده، این پژوهشگران می‌گویند: پس از دریافت واکسن کووید-۱۹، حدود دو هفته طول ‌می‌کشد تا ایمنی کامل حاصل شود. اگر در این فاصله کسی در معرض ویروس کرونا قرار بگیرد، احتمال ابتلا در او وجود دارد. پس از زمان دو هفته از تزریق واکسن، موارد ابتلا یا مرگ می‌تواند به‌ دلیل واکنش ضعیف سیستم ایمنی بدن‌ افراد یا به دلیل ظهور گونه‌های جدیدی از ویروس کرونا باشد. افراد مسن به طور کلی سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و پاسخ ایمنی ضعیف تری نیز به واکسن ها نشان می دهند. همچنین افرادی که دارای نقص ایمنی هستند ممکن است حفاظت مناسبی را پس از تزریق دو دوز واکسن کووید-۱۹ ایجاد نکنند. اما به طور کلی افراد پس از تزریق دو دوز واکسن، بسیار کمتر از افرادی که واکسینه نشده اند در بیمارستان بستری می شوند یا می میرند.

برای جلوگیری از عفونت حتی در صورت واکسیناسیون کامل، بایستی توجه کرد که اقدامات پیشگیرانه هنوز یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از گسترش ویروس است. علاوه بر این، CDC توصیه می کند که افراد دارای نقص ایمنی متوسط تا شدید یک دوز اضافی واکسن دریافت کنند.

نمونه گیری در منزل

آزمایش آنتی بادی کرونا و آنتی بادی واکسن

آزمایش آنتی بادی کرونا و آنتی بادی واکسن برای بررسی میزان ایمنی که پس از تزریق واکسن کرونا ایجاد می شود، و همچنین برای بررسی اثربخشی تزریق واکسن کرونا استفاده می شود. هرکسی که واکسن کرونا را دریافت کرده باشد ممکن است از خود بپرسد که چقدر این واکسن در برابر ویروس کرونا از او محافظت می‌کند. برای انجام تست آنتی بادی واکسن تنها کافیست از صفحه اصلی آنی آزما پذیرش خود را به صورت آنلاین انجام دهید. در این روش شما دیگر نیازی به مراجعه حضوری ندارید و تمام مراحل آزمایش (پذیرش و جوابدهی) به صورت آنلاین انجام می شود و نمونه گیری در منزل ، محل کار و یا در محل که برای شما آسان است انجام می شود.

برای انجام نمونه گیری در محل آنی آزما برای بیمارانی که قادر به حضور در آزمایشگاه نیستند و یا مراجعینی که تمایل به نمونه گیری در منزل یا محل کار را دارند، سرویس نمونه گیری در منزل توسط افراد مجرب را فراهم نموده ایم. بدین منظور می توانید با مراجعه حضوری و یا تلفنی آدرس بیمار و آزمایش های درخواستی را اعلام نمایید و یا با ثبت مکانیزه درخواست خود در وب سایت ما با پر کردن فرم زیر منتظر تماس همکاران ما باشید تا در اولین فرصت یا زمان مورد درخواست شما جهت نمونه گیری مراجعه شود.

سخن پایانی

تقریبا دو سال است که از شیوع بیماری کرونا می‌گذرد و در این مدت زمان متخصصان در تمام دنیا تحقیقات زیادی برای شناسایی این ویروس و راه‌های مقابله با آن انجام داده‌اند. در این مقاله ما سعی کردیم آخرین یافته‌های علمی مربوط به تأثیرگذاری ویروس کرونا بر مقاومت بدنی نسبت به سرماخوردگی را نیز توضیح دهیم. در هر صورت نکته لازم به ذکر این است که چون علائم کرونا با سرماخوردگی شباهت زیادی دارد اگر این علائم را مشاهده کردید به جای اینکه برای واکسیناسیون اقدام کنید، در اولین قدم تست کرونا در منزل را انجام دهید. در صورتی که مطمئن شدید به ویروس کرونا آلوده نیستید می‌توانید واکسیناسیون را انجام دهید چون اگر واکسیناسیون برای افراد درگیر به کووید ۱۹ انجام گیرد احتمال اوور دوز وجود دارد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.