مهم ترین آزمایش چکاپ دوره ای برای زنان

آزمایش چکاپ زنان

آزمایش چکاپ زنان به اندازه ای اهمیت دارد که می تواند سلامت آنها را از دوران میانسالی، تا سالمندی تضمین کند. بسیاری از زنان هنوز نمی دانند که با آزمایش های دوره ای ساده، تا چقدر می توانند از بروز علائم بیماری های سخت در آینده جلوگیری کنند.

شما فردی هستید که به طور منظم ورزش می کنید، سعی می کنید درست غذا بخورید و حتی زمانی را برای استراحت و کسب انرژی مجدد در طول روز پرمشغله خود اختصاص می دهید. این بسیار عالی است! اما آیا غربالگری های سلامتی را که هر زن باید انجام دهد نیز انجام می دهید؟ آیا به قدر کافی به آزمایش چکاپ زنان اهمیت می دهید؟

غربالگری های بهداشتی می توانند بیماری های زنان را در زمانی که قابل درمان هستند، تشخیص دهند، و در بسیاری از موارد، از مشکلات جدی برای سلامتی که در صورت کنترل نشدن یک وضعیت پزشکی وخیم ممکن است ایجاد شود، جلوگیری می کنند. این شامل می تواند شامل آزمایش خون ساده باشد یا تست غربالگری سرطان رحم و سرطان پستان را در بر بگیرد.

متخصصان سلامت خانواده، می گویند: زنان باید با پزشک خود در مورد برنامه ریزی غربالگری های مناسب صحبت کنند. پزشک شما، درباره سن، سلامت کلی، سابقه خانوادگی و نگرانی های پزشکی فعلی سوالاتی می پرسد و از شما می خواهد در هر سال، آزمایش چکاپ زنان را به صورت دوره ای انجام دهید.

انواع آزمایش چکاپ زنان و غربالگری های بهداشتی که باید انجام شوند

آزمایش چکاپ زنان
آزمایش چکاپ زنان

این 11 آزمایش چکاپ زنان برای همه، به ویژه زنان جوان و میانسال توصیه می شود:

1-آزمایش پاپ اسمیر و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

این آزمایش بین سنین 20 تا 30 سال، انجام می گیرد. زنان باید غربالگری HPV را انجام دهند تا وضعیت سرطان دهانه رحم و ویروس HPV را بررسی کنند. زنان 30 تا 65 ساله که تست پاپ اسمیر طبیعی دارند و HPV برای آنها منفی است، فقط باید هر پنج سال یکبار، غربالگری مجدد را انجام دهند.

2-آزمایش بیماری های مقاربتی (STD)

بیماری‌های مقاربتی ممکن است بدون علامت باشند، به این معنی که ممکن است زنان آن را به شریک جنسی خود انتقال دهند و یا اگر باردار باشند، به جنین خود منتقل سازند. این امر به ویژه برای زنان زیر 25 سال و سایر زنانی که شریک جنسی جدید داشته اند، بسیار مهم است.

3-تست حاملگی

اگر مشکوک به بارداری هستید، آزمایش زودهنگام، شما را در مسیر مراقبت های دوران بارداری قرار می دهد؛ از جمله خوب غذا خوردن و اجتناب از مصرف غذاهای مضر و ناسالم برای جنین.

4-ماموگرافی

یکی از مهم ترین آزمایش چکاپ زنان، دوره ای، ماموگرافی است. توصیه فعلی این است که اولین ماموگرافی فرد از 40 سالگی شروع شود و پس از آن، سالانه غربالگری انجام گیرد.

5-بررسی سلامت پوست

در سن 18 سالگی، بهتر است زنان پوست خود را هر ماه از نظر خال های مشکوک یا تغییرات رنگ بررسی کنند، به خصوص اگر فرد، پوست روشن دارد یا دائماً در معرض نور خورشید است، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. معاینه سالانه پوست کل بدن و مشورت با متخصص پوست باید از سن 40 سالگی شروع شود.

6-کولونوسکوپی

این آزمایش به پیدا کردن و حذف پولیپ های بی علامت که می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند، کمک می کند. انجام غربالگری بین 45 تا 50 سالگی توصیه شده است. نتایج این آزمایش چکاپ زنان تعیین می کند که چه زمانی به کولونوسکوپی بعدی خود نیاز خواهید داشت.

7-تست تراکم استخوان

هرچه استخوان های شما متراکم تر باشد، احتمال شکستگی آن ها کمتر است. اگر اندام لاغری دارید یا سایر عوامل خطر سلامتی در شما دیده می شود، آزمایش تست تراکم استخوان را از 50 سالگی شروع کنید. در غیر این صورت، دستورالعمل کلی این است که از سن 65 سالگی، آزمایش چکاپ زنان را آغاز کنید.

8-تست شنوایی

اختلال شنوایی بر فرآیندهای ذهنی فرد تأثیر می گذارد و می تواند به کیفیت زندگی آسیب برساند. تا سن 50 سالگی ،هر 10 سال یکبار و بعد از 60 سالگی، سالیانه آزمایش شنوایی بدهید.

9-معاینه چشم

دستورالعمل های توصیه شده برای بزرگسالان، معاینه اولیه چشم در سن 18 سالگی و سپس هر دو سال یک بار تا 60 سالگی است، مگر اینکه مشکلی مانند دیابت وجود داشته باشد. از سن 61 سالگی، باید معاینه سالانه چشم را انجام دهید.

10-غربالگری فشار خون

از دیگر انواع آزمایش چکاپ زنان، کنترل فشار خون است. فشار خون بالا با بیماری قلبی، دیابت و افزایش احتمال حمله قلبی و سکته مرتبط است. اکثر پزشکان، این غربالگری را برای کودکان چاق در سن 2 سالگی آغاز می کنند، سپس به بررسی آنها به صورت سالانه ادامه می دهند.

11-تست کلسترول

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که در سن 10 سالگی، فرد یک آزمایش پایه را انجام دهد، سپس آزمایش در هر 4 تا 6 سال یک بار، برای افرادی که در معرض خطر کلسترول بالا قرار دارند، تکرار گردد. این هم یکی دیگر از مهم ترین آزمایش چکاپ زنان است.

آزمایش چکاپ زنان در 40 تا 60 سالگی

  • هر دو سال یک بار معاینه چشم داشته باشید، حتی اگر عینک نمی زنید
  • هر یک تا پنج سال یکبار، معاینه جسمی داشته باشید
  • هر سال، یک معاینه حرفه ای برای بررسی سلامت پستان انجام دهید
  • واکسن زونا را بعد از 60 سالگی در برنامه خود قرار دهید
  • همچنین از 40 سالگی، به چندین تست جدید نیاز خواهید داشت؛ مانند فشار خون و دیابت
  • ماموگرافی: همه زنان باید برای غربالگری سرطان سینه، ماموگرافی انجام دهند. اینکه هر چند وقت یک‌بار باید این کار انجام گیرد، بسته به سن متفاوت است. به طور معمول، یک سال در میان برای زنان بین 50 تا 74 سال توصیه شده است. زنان کمتر از 50 سال باید برای تعیین تعداد دفعات انجام ماموگرافی با پزشک خود همکاری کنند.
  • برای زنان بالای 75 سال، هیچ توصیه ای وجود ندارد، زیرا تحقیقات کافی در مورد تأثیرات ماموگرافی بر روی زنان در این گروه سنی انجام نشده است.

آزمایش چکاپ زنان بعد از 65 سالگی

با افزایش سن، زمان انجام تست های غربالگری همچنان تغییر می کند. به عنوان مثال، فشار خون در این محدوده سنی باید سالانه چک شود.

  • کلسترول زنان بعد از 65 سالگی باید هر سه تا پنج سال یکبار بررسی شود، یا اگر نتایج، غیرطبیعی باشند، در مدت کوتاهتری کنترل و آزمایش چکاپ زنان انجام می شود.
  • تست تراکم استخوان: زنان 65 ساله و بالاتر باید از نظر پوکی استخوان غربالگری شوند. اگر تا به حال دچار شکستگی شده اید، پس از یائسگی باید آزمایش تراکم استخوان را انجام دهید. همچنین اگر زیر 65 سال دارید و خطر شکستگی بالاتری دارید، باید این آزمایش را انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.