نکات مراقبتی برای مبتلایان به پسوریازیس در شرایط کرونا

افراد دارای علائم دارو‌های پسوریازیس را موقتاً قطع کنند

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

متأسفانه حقیقت تلخ این است که ویروس کرونا تمامی ابعاد زندگی بشر را تحت تأثیر قرار داده است. همین که ما مجبور هستیم فاصله‌های اجتماعی را رعایت کنیم، از اطرافیان خود دور بمانیم و پروتکل‌های بهداشتی را با دقت بسیار زیاد دنبال کنیم، به هر حال می‌تواند عواقب جدی را به دنبال داشته باشد. برای مثال آیا می‌دانید مبتلایان به بیماری پسوریازیس در شرایط کرونا دچار چه مشکلاتی می‌شوند؟

فرض کنید که این دسته از افراد هر روز مجبور هستند از الکل برای ضدعفونی کردن دست‌های خود استفاده کنند. قطعاً در چنین شرایطی دچار مشکلات جدی در پوست شده و حتی بیماری آن‌ها پیشروی می‌کند. با توجه به اینکه این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد، ما سعی کرده‌ایم راهنمایی برای افراد مبتلا به پسوریازیس در شرایط ویروس کرونا تنظیم کنیم که برای آن‌ها مفید واقع خواهد شد و از حاد شدن مشکل پوستی جلوگیری می‌کند.

نمونه گیری در منزل

راهنمای مراقبتی مبتلایان به پسوریازیس در شرایط ویروس کرونا

در ابتدا اجازه دهید محدودیت ‌های مبتلایان به پسوریازیس در ایام کرونا را مورد بررسی قرار دهیم. این افراد از یک سو مشکل پوستی دارند که همین مسأله باعث می‌شود در استفاده از مواد شوینده و الکل دچار مشکل شده و به راحتی نتوانند دست‌های خود را ضد عفونی کنند. از سوی دیگر به دلیل دارو‌های تنظیم‌کننده‌ای که مصرف می‌کنند، سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف‌تر شده و در نتیجه این دسته از افراد نسبت به دیگران بیشتر در معرض ابتلا به عفونت کرونایی قرار گرفته‌اند. با در نظر گرفتن این دو مورد، توصیه ‌های مراقبتی برای افراد مبتلا به پسوریازیس در ایام کرونا را ذکر خواهیم کرد:

– در خانه بمانید

تا جایی که امکان دارد در خانه بمانید و تنها برای موارد ضروری از خانه خارج شوید. رفتن به مکان‌های شلوغ و پرتردد و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، برای شما بسیار خطرناک است زیرا اگر یک فرد ناقل ویروس باشد، شما بیشتر از افراد سالم در معرض ابتلا به عفونت تنفسی قرار می‌گیرید.

در خانه بمانید

– استفاده از دستکش‌

در صورتی که بنا به هر دلیلی مجبور هستید از خانه خارج شوید، استفاده از دستکش‌های پارچه‌ای، استفاده از ماسک و رعایت فاصله ۳ متری با افراد را فراموش نکنید.

– دست‌های خود را با آب و صابون بشویید

به محض اینکه به خانه برگشتید، باید به مدت ۴۰ ثانیه دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. اما مشکلی که افراد مبتلا به پسوریازیس دارند، حساسیت پوست آن‌ها به برخی از ترکیبات موجود در صابون است. بنابراین در این زمینه از متخصص خود سؤال بپرسید تا نوع صابون را براساس پوست شما تجویز کند. البته بعد از شستشو از کرم مرطوب‌کننده مخصوص استفاده نمایید.

– عدم قطع دارو‌های مصرفی

از دیگر نکات مراقبتی برای مبتلایان به پسوریازیس در ایام کرونا عدم قطع دارو‌های مصرفی است. برخی از افراد به دلیل اینکه از ابتلا به ویروس کرونا می‌ترسند و می‌دانند که این دارو‌ها تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن هستند، سرخود نسبت به قطع آن اقدام خواهند کرد. این کار بزرگترین اشتباهی است که مرتکب می‌شوید زیرا وضعیت پوست شما را حادتر کرده و شاید مجبور شوید درمان را از اول آغاز کنید. بهتر است تحت نظر متخصص عمل نمایید.

دارو‌های پسوریازیس

– افراد مبتلا به بیماری‌های دیگر تحت نظر پزشک قرار بگیرند

متأسفانه برخی از افرادی که به پسوریازیس مبتلا هستند، با بیماری‌های دیگر نیز مانند بیماری قلبی و ریوی نیز درگیر بوده و یا اینکه در گروه سنی ۶۰ سال به بالا قرار گرفته‌اند. این دسته از افراد باید بیشتر از دیگران تحت نظر پزشک معالج خود قرار داشته باشند و به محض اینکه اولین علائم تنفسی را نشان دادند سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

– افراد دارای علائم دارو‌های پسوریازیس را موقتاً قطع کنند

زمانی که علائمی همانند تب، سرفه و تنگی نفس را مشاهده کردید، این علائم، هشداردهنده عفونت در بدن هستند. در این زمان بهتر است دارو‌های پسوریازیس را موقتاً قطع کنید چرا که این علائم ممکن است ناشی از ابتلا به کرونا بوده و ادامه مصرف دارو‌های ، سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف‌تر می‌کند. بنابراین حتی ممکن است در عرض یک روز، عفونت تمام بدن شما را فراگیرد.

– تداخل دارویی برای مبتلایان به پسوریازیس

برای مبتلایان به پسوریازیس که با ویروس کرونا درگیر شده‌اند، دارو‌های تجویز خواهد شد. لازم است پزشک معالج در جریان دارو‌های مصرفی برای درمان پسوریازیس باشد زیرا ممکن است دارو‌ها با یکدیگر تداخل داشته باشند. از طرف دیگر پزشک باید بداند که شما روزانه چه دوزی از دارو‌های مربوط به پسوریازیس را مصرف کنید و چه اندازه سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می‌شود. بر این اساس می‌تواند دارو‌های کنترل‌کننده عفونت را برای شما تجویز نماید.

– به سراغ استفاده از الکل نروید

همانگونه که گفته شد در زمان خروج از خانه بهتر است از دستکش استفاده کرده و حتی المقدور به سراغ استفاده از الکل نروید زیرا پوست دست شما به اندازه کافی حساس است و الکل این موضوع را تشدید می‌کند. حتی اگر مجبور شدید که با خود مواد ضدعفونی‌کننده داشته باشید از ژل‌هایی استفاده کنید که قبلاً سابقه استفاده از آن‌ها را داشته و مطمئن هستید آسیبی به پوست شما وارد نمی‌کنند.

به سراغ استفاده از الکل نروید

– داشتن تغذیه سالم

یکی از مهمترین نکات مراقبتی برای مبتلایان به پسوریازیس در کرونا، داشتن تغذیه سالم است. این دسته از افراد مجبور هستند دارو‌هایی مصرف کنند که سیستم ایمنی بدن آن‌ها را ضعیف می‌کند. شما می‌توانید با تغذیه مناسب، به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید. مصرف مواد غذایی غنی از ویتأمین‌ها و مواد معدنی که در پیشگیری از ویروس کرونا مؤثر هستند را فراموش نکنید. خوردن سبزیجات، میوه‌ها، آجیل، ماهی، تخم مرغ، گوشت قرمز و مواردی از این قبیل که غنی از ویتأمین‌ها و عناصر معدنی همانند سلنیوم و منیزیم و روی هستند، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند. داشتن رژیم غذایی کامل و مناسب، ضعف ایمنی ناشی از مصرف دارو‌های پسوریازیس را جبران خواهد کرد.

نمونه گیری در منزل

انجام تست کرونا در منزل با آنی آزما

در راستای ارائه نکات مراقبتی برای افراد مبتلا به پسوریازیس در ایام کرونا لازم می‌دانیم به یک نکته بسیار مهم اشاره کنیم که این نکته، انجام تست کرونا در منزل است. همانگونه که گفته شد به محض رؤیت علائم بروز عفونت دستگاه تنفسی، شما باید موضوع را با متخصص در میان گذاشته و پزشک از شما می‌خواهد که تست کرونا را انجام دهید. شاید این علائم مربوط به سرماخوردگی و آنفولانزا باشد و زمانی که شما از خانه خارج می‌شوید تا به آزمایشگاه رفته و تست کرونا را انجام دهید،

ممکن است به افراد ناقل یا بیمار برخورد کرده و با دست خود، خود را درگیر ویروس کرونا کنید. از آنجایی که افراد مبتلا به پسوریازیس سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند بنابراین سریعاً ویروس کرونا وارد بدن آن‌ها خواهد شد و در مدت زمان کوتاهی غالب می‌گردد. عاقلانه‌ترین کار این است که شما آزمایش کرونا در منزل را انجام دهید. خوشبختانه برخی از آزمایشگاه‌ها همانند آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما چنین خدماتی را برای شما انجام می‌دهد. بنابراین در خانه بمانید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

متخصصان ما با تجهیزات کامل به منزل شما آمده و تست کرونا را انجام می‌دهند. در این صورت با خیال آسوده و بدون حضور در جامعه می‌توانید از نتیجه تست خود مطمئن شوید. البته فراموش نشود به محض اینکه علائم را نشان دادید، خود را قرنطینه کنید. همچنین اگر علائم ابتلا به کرونا را در بین اعضای خانواده خود مشاهده کردید سریعاً خود را از آن‌ها دور کنید چون اگر مبتلا به کرونا باشند شما شرایط سخت‌تری را تجربه خواهید کرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.