آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا انتقال یابد؟

آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا انتقال یابد؟

ویروس جدیدی به نام سندرم حاد تنفسی حاد (SARS-CoV-2) یا ویروس کرونا به عنوان علت شیوع بیماری که در سال 2019 از کشور چین به همه جهان گسترش یافته است می باشد. در مارس 2020 ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) COVID-19 را همه گیر اعلام کرد. گروه های بهداشت عمومی ، از جمله مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) و WHO ، این بیماری را رصد می کنند و به روز رسانی ها را در وب سایت های خود منتشر می کنند. این گروه ها همچنین توصیه هایی را برای پیشگیری و درمان بیماری ارائه داده اند.

آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا انتقال یابد؟

علائم ویروس کرونا

داده ها نشان داده است که ویروس کرونا از طریق هوا و از طریق تماس نزدیک افراد با یکدیگر (در حدود 6 پا یا 2 متر) از فردی به فرد دیگر گسترش می یابد. وقتی شخصی که به ویروس آلوده شده باشد سرفه ، عطسه یا صحبت می کند ، ویروس توسط قطرات تنفسی آزاد می شود. علائم COVID-19 می تواند بسیار خفیف تا شدید باشد. برخی از افراد هیچ علامتی ندارند. شایع ترین علائم آن تب ، سرفه و خستگی است.

علائم دیگر ممکن است شامل تنگی نفس ، درد عضلانی ، لرز ، گلو درد ، سردرد ، درد قفسه سینه و از بین رفتن حس طعم و بوی غذا باشد. این لیست همه علائم را شامل نمی شود و به خصوص علائم گوارشی جدیدا در این بیماری بیشتر دیده می شود. سایر علائم کمتر شایع نیز گزارش شده است. علائم ممکن است دو تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شود.

ویروس کرونا همچنین می تواند از شخصی که ویروس دارد به هر سطحی که لمس می کند، سرایت کند و این ممکن است شما را از شرایط روزمره تعجب کند. رفتن به فروشگاه مواد غذایی چقدر خطرناک است؟ آیا این ویروس می تواند در رستوران مورد علاقه شما و از طریق ظروف غذا خوری به شما منتقل یابد؟ در مورد آبی که می نوشید چطور؟

راههای احتمالی شیوع ویروس ناشی از انتشار COVID-19

کارشناسان در مورد راههای احتمالی شیوع ویروس ناشی از انتشار COVID-19 همه پاسخ ها را ندارند ، اما آنچه در حال حاضر شناخته شده است شامل موارد زیر می باشد:

ظروف و مواد غذایی بسته بندی شده. هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس COVID-19 مرتبط با ظروف غذا و بسته بندی مواد غذایی وجود ندارد. در حال حاضر بسیاری از رستوران ها برای کاهش خطر انتقال ، اقدام به تهیه و تحویل بدون تماس غذا می کنند.

با این وجود ، اگر نگران باشید ، منطقی است که دستورالعمل های کلی ایمنی مواد غذایی را رعایت کنید. دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون پس از دست زدن به ظروف آماده مصرف بشویید و سپس مواد غذایی را با استفاده از وسایل تمیز به یک ظرف تمیز منتقل کنید. دوباره دستان خود را قبل از غذا خوردن بشویید. بعد از گذاشتن ظروف ، سطحی را که ظروف غذایی تهیه شده از بیرون بر روی آنها بود ، تمیز و ضد عفونی کنید.

آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا انتقال یابد؟

فروشگاه های مواد غذایی. ویروس کرونا ممکن است از طریق تماس افراد مبتلا یا ناقل بیماری با میوه ها و سبزیجات به افراد سالم منتقل گردد. با تماس افراد آلوده با این مواد غذایی، ویروس کرونا روی آن ها باقی می ماند و وقتی که توسط فرد سالم خورده می شود یا به خانه برده می شود، این ویروس انتقال و گسترش می یابد. بهترین راه جلوگیری از این انتقال پیروی از دستورالعمل های ایمنی مواد غذایی و شستن تمام میوه ها و سبزیجات قبل از خوردن آنها ، با قرار دادن آنها در زیر آب است. صابون لازم نیست می توانید محصولاتی را که دارای پوستی ضخیم است با یک برس تمیز بشورید.

همچنین به محض ورود به خانه از فروشگاه مواد غذایی ، دستان خود را به خوبی با صابون و آب بشویید. هر کیسه قابل استفاده مجدد را که به فروشگاه خود حمل کرده اید و ضد عفونی کنید ، تمیز و ضد عفونی کنید. بیشتر کیف های پارچه ای می توانند از طریق واشر و خشک کن ضد عفونی شوند. سایر کیسه ها را می توان با استفاده از پاک کننده ضد عفونی کننده یا اسپری تمیز کرد.

در هنگام خرید مواد غذایی ، ماسک پوشیدن را در نظر بگیرید ، و فاصله اجتماعی را در مراکز خرید نسبت به دیگران رعایت کرده و در نظر بگیرید. در بعضی از مناطق یا در فروشگاه های خاص ، پوشیدن ماسک ممکن است لازم باشد.

سطوح خانگی. در مطالعه‌ای که توسط موسسه ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) انجام شده است ، محققان دریافتند که ویروسی که باعث COVID-19 می شود می تواند تا چهار ساعت روی مس ، تا 24 ساعت روی مقوا و تا سه روز بر روی فولاد ضد زنگ و پلاستیک زنده مانده و قابل انتقال باشد. به طور منظم سطوح خانگی که معمولاً لمس می شوند را نظافت و ضد عفونی کنید – مانند میزها ، صندلی ، مبل، پریز های برق ، توالت ، دستگیره های شیر آب و سینک و دستگیره های در باید به صورت دوره ای و مرتب ضد عفونی شوند.

آب آشامیدنی. ویروس کرونا در آب آشامیدنی یافت نشده است. تأسیسات تصفیه آب قبل از ورود به خانه شما دارای پروسه هایی برای تصفیه و ضد عفونی آب هستند.

تماس نزدیک با مردم. تماس نزدیک به خصوص با افرادی که در خانه شما زندگی نمی کنند، نباید انجام شود و نباید به آن ها خیلی نزدیک شوید. قانون فاصله اجتماعی را در خاطر داشته باشید: سعی کنید 6 فوت (2 متر) از دیگران دور باشید.

قطرات تنفسی دارای ویروس کرونا می تواند پس از سرفه ، عطسه یا صحبت کردن با افرادی که دارای ویروس هستند ، حدود دو متر یا کمتر گسترش یابد ، در صورت وارد شدن در این حلقه دو متری، شما در معرض خطر قرار می گیرید و احتمال مبتلا شدن به ویروس کرونا برای شما وجود دارد.

سگها و گربه ها. گزارش هایی در مورد برخی از حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه وجود دارد که پس از تماس نزدیک با افرادی که دارای ویروس کرونا بودند، به این بیماری آلوده شده اند. اغلب حیوانات هیچ نشانه ای از بیمار بودن نشان نمی دادند.

ویروس کرونا عمدتا از فردی به فرد دیگر شیوع دارد. کارشناسان حیوانات را راهی مهم برای انتشار کروناویروس نمی دانند. اما این یک موضوع نیز توسط سازمان های تحقیقاتی در حال بررسی است. با حیوانات خانگی خود طوری رفتار کنید که گویی مردم هستند ، حداقل 6 فوت (2 متر) از افراد دیگر و حیوانات در خارج از خانه خود دور باشید و در صورت امکان در خانه بمانید.

آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا انتقال یابد؟

استخرها و وان های داغ. هیچ مدرکی مبنی بر شیوع ویروس کرونا در استخرهای شنا و وان های داغ وجود ندارد. اما به دلیل تماس نزدیکی افراد در مناطقی مثل استخر یا سونا می توانند داشته باشند، بهتر است تا زمان کنترل عمومی ویروس کرونا از مراجعه به این مناطق خودداری نمایید.

مدفوع ، ادرار و مایعات دیگر بدن. قطرات تنفسی منبع اصلی انتشار ویروس کرونا می باشد. این ویروس همچنین در مدفوع برخی از افراد مبتلا به COVID-19 مشاهده شده است. کارشناسان هنوز نمی دانند که خطر انتقال از مدفوع چقدر می تواند باشد ، اما ویروسی که باعث COVID-19 شود ممکن است پتانسیل گسترش از طریق فاضلاب تصفیه نشده را داشته باشد. همچنی این که آیا مایعات دیگر بدن مانند ادرار ، استفراغ ، شیر مادر یا مایع منی می توانند از راه های انتشار ویروس باشند یا خیر، در حال بررسی می باشد.

با رعایت فاصله های اجتماعی و دستورالعمل های بهداشت عمومی محلی خود ، مانند ماندن در خانه در صورت امکان و استفاده از ماسک صورت هنگام بیرون رفتن ، به کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا کمک می کند. شما همچنین به محافظت از اعضای دیگر جامعه کمک می کنید.

ویروس کرونا چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش برای تشخیص ویروس کرونا مشخص می کند که به طور فعال آلوده هستید یا به این بیماری قبلا مبتلا شده اید. متداول ترین آزمایش شامل قرار دادن سواب در داخل بینی برای گرفتن نمونه ای از مایعات برای آزمایش است. در عوض گاهی اوقات سواپ گلو نیز انجام می شود.

آزمایش بزاق برای تشخیص ویروس کرونا، که اخیراً توسط FDA تأیید شده است ، خصوصا برای جمع آوری نمونه از کارکنان و کادر درمان طراحی شده است و از ریسک کمتری برخوردار است. برای انجام این آزمایش فرد چند بار در یک لوله مخصوص بزاق خود را جمع آوری می کند و سپس آن را به آزمایشگاه تحویل می دهد تا از نظر ابتلا به این ویروس مورد بررسی قرار گیرد.

در همه این روش ها پس از نمونه گیری از بینی و گلو بزاق فرد، یک تست PCR روی نمونه ها انجام می شود تا ماده ژنتیکی ویروس که بسیار کم می باشد را تا حدی تکثیر دهند که قابل ردیابی و تشخیص باشد. این روش دارای دقت و صحت قابل قبولی می باشد و در چند روز اولیه ابتلا فرد و هنگام عفونت فعال در فرد قابل انجام و استفاده می باشد.

آزمایش آنتی بادی ، همچنین به عنوان تست سرولوژی نیز شناخته می شود ، پس از بهبودی کامل از ویروس کرونا انجام می شود. در این آزمایش آنتی بادی های موجود در خون افراد مورد بررسی قرار می گیرند که بر علیه ویروس کرونا تولید شده اند. برای انجام این آزمایش، یک نمونه خون وریدی از شما گرفته می شود. سپس نمونه آزمایش می شود تا مشخص شود که آیا آنتی بادی بر علیه این ویروس ایجاد شده است یا خیر. سیستم ایمنی بدن این آنتی بادی ها را تولید می کند – پروتئین هایی که برای مبارزه و پاک کردن ویروس بسیار مهم هستند.

آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا انتقال یابد؟

اگر نتایج آزمایش نشان دهد که شما آنتی بادی دارید ، نشان می دهد که احتمالاً در گذشته به این ویروس آلوده شده اید. همچنین ممکن است به معنای مصونیت شما باشد. اما سازمان بهداشت جهانی هنوز تایید نکرده است که افرادی که یکبار به این ویروس مبتلا شده اند، می توانند در برابر این ویروس مصون شده باشند. میزان مصونیت و مدت زمان ماندگاری مصونیت هنوز مشخص نیست. مطالعات بیشتر در نهایت اطلاعات بیشتری را در این باره نشان خواهد داد.

زمان بندی و نوع آزمایش آنتی بادی روی دقت نتایج تأثیر می گذارد. اگر در طول دوره عفونت خیلی زود آزمایش کرده اید ، هنگامی که پاسخ ایمنی بدن هنوز در بدن شماست ، ممکن است آزمایش آنتی بادی ها را تشخیص ندهد ، بنابراین ممکن است لازم باشد چندین روز صبر کنید تا آزمایش شود. همچنین ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آزمایش های خاصی را برای آنتی بادی مجاز و تأیید کرده است ، اما بسیاری از آزمایشات با دقت قابل تردید اکنون در بازار موجود هستند.

یکی دیگر از مزایای آزمایش دقیق آنتی بادی این است که افرادی که از ویروس کرونا بهبود یافته اند ممکن است واجد شرایط اهدا پلاسما باشند. پلاسما بخشی از خون افراد می باشد. این پلاسما می تواند برای معالجه دیگران با بیماری شدید و تقویت توانایی مبارزه با ویروس مورد استفاده قرار گیرد. پزشکان این پلاسما را در افراد درگیر بیماری تزریق می کنند.

آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا انتقال یابد؟

آزمایش های تشخیصی و آنتی بادی چگونه می تواند به کاهش شیوع ویروس کرونا کمک کند؟

هنگامی که آزمایش های تشخیصی بیشتری برای ویروس کرونا در دسترس باشد، افرادی که دارای نتایج مثبت هستند و علائم بیماری را دارند می توانند زودتر تحت مراقبت قرار گیرند. برای مراقبت از این افراد آنها را در خانه یا بیمارستان قرنطینه می کنند. اما هیچ تست صد در صد دقیقی برای ویروس کرونا وجود ندارد. ممکن است جواب آزمایش منفی باشد اما در واقع فرد با بیماری آلوده باشد (نتیجه نادرست-منفی). بنابراین ضروری است که تا اطلاع ثانوی پیروی از دستورالعمل های COVID-19 از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها مانند حفظ فاصله اجتماعی و رعایت سایر نکات ایمنی را رعایت نمایید.

هنگامی که آزمایش دقیق آنتی بادی به طور گسترده ای در دسترس باشد ، نتایج نشان می دهد که تعداد افراد مبتلا به COVID-19 و بهبود یافتگان از این بیماری، از جمله افرادی که علائمی نداشتند، تا چه میزان بوده است. این کار در تعیین افرادی که مصونیت دارند کمک می کند. همچنین می تواند در ردیابی افراد ناقل کمک می کند تا فرد دیگری را که در معرض عفونت قرار دارد و تا چه اندازه بیماری شیوع دارد ، تشخیص دهد. همه این داده ها به بهبود استراتژی های مهار همه گیری ویروس کرونا کمک می کند.

اگر شما نیز تمایل دارید تا آزمایش ویروس کرونا را انجام دهید تا از وضعیت ابتلای خود و خانواده خود آگاه شوید، می توانید به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه نمایید و با پذیرش آنلاین نسبت به نمونه برداری در منزل و انجام این آزمایش در منزل اقدام نمایید. جواب های شما به صورت کاملا محرمانه و در کوتاه ترین زمان ممکن به شما ارائه می شود.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

یک دیدگاه در آیا ویروس کرونا می تواند از طریق غذا انتقال یابد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.