معرفی انواع مدل های آزمایش خون

آزمایش خون

زمانی که در مورد آزمایش خون صحبت می شود، عموم مردم تصوری واحد از این تست داشته و گمان می کنند در تمامی آزمایشات خون فاکتورهای یکسانی مورد بررسی قرار می گیرد. اما اگر به صورت تخصصی به آزمایش خون نگاه کنید، متوجه خواهید شد که نمونه خون شما رازهای زیادی از سلامتی بدن شما را فاش خواهد کرد در نتیجه اگر قرار باشد در هر بار آزمایش، تمامی عوامل مورد بررسی قرار گیرد، از نظر هزینه و زمان اصلا به صرفه نیست. به همین دلیل است که متخصصین برای بیماران متناسب با نوع بیماری، آزمایش خونی را توصیه می کنند که مرتبط با عارضه ان ها باشد. در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما انواع مدل های آزمایش خون توسط کارشناسان باتجربه ما انجام می گیرد. شما نه تنها می توانید به صورت حضوری به این مرکز مراجعه کنید بلکه امکان آزمایش آنلاین نیز وجود دارد.

این آزمایش در زمره آزمایش هایی قرار دارد که اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد شرایط سلامت بدن افراد در اختیار پزشکان قرار می دهد. از این رو همواره پزشکان متخصص در حوزه های گوناگونی از این آزمایش کاربردی بهره مند می شوند تا نهایتاً بهترین تجویز های ممکن را ارائه دهند.

با مطالعه این متن می توانید اطلاعات جامعی را پیرامون انواع آزمایشات خون و کاربرد های مختلف آن به دست آورید.

معرفی انواع آزمایش خون

آزمایش خون دارای انواع مختلفی است که هر کدام در زمینه های متفاوتی کاربرد دارند که در این قسمت به انواع آزمایشات خون و کاربرد های مهم آن ها اشاره کرده ایم.

انواع آزمایش خون

انواع آزمایش خون عبارتند از :

1- آزمایشات خون از نوع شمارش کامل خون ( CBC )

در تست شمارش کامل خون ( CBC ) قسمت های گوناگونی از خون اعم از سلول های قرمز خون، گلبول های سفید خون، پلاکت ها، هموگلوبین ها، هماتوکریت ها و متوسط حجم گلبول ها مورد بررسی قرار می گیرند. این نوع از آزمایش خونی به جهت تشخیص بیماری ها و مشکلات مختلف خونی انجام می گیرد که برخی از آن ها عبارت می باشند از انواع عفونت های داخلی، اختلالات انعقادی، کم خونی، بیماری سرطان خون، انواع اختلالات به وجود آمده در سیستم های ایمنی بدن و غیره.

تشخیص بیماری ها و اختلالات مهمی چون موارد فوق باعث شده است تا شمارش کامل خون متداول ترین نوع از آزمایشات خون در بین جوامع پزشکی باشد.

2-  آزمایشات خون از نوع آنزیم های قلبی

این آزمایش نیز در انواع مختلفی مثل کراتین کیناز و تروپونین می باشد. هدف از انجام این نوع از آزمایشهای خونی تشخیص اختلالات و مشکلات مربوط به قلب است. برای مثال مطابق با نتایج انواع این آزمایش ها می توان خطراتی مثل حمله قلبی را تشخیص داد و از بروز آن جلوگیری نمود.

3- آزمایشات خون از نوع ترکیبات شیمیایی خونی ( BMP )

این آزمایش بیشترین مانور را در قسمت مایع خون و یا همان پلاسما می دهد. درواقع مواد شیمیایی موجود در این بخش از خون مورد بررسی آزمایشگاه ها قرار می گیرد. با انجام این آزمایش می توان اطلاعاتی پیرامون قند خون، میزان کلسیم، تشخیص طبیعی بودن و یا نبودن مواد الکترولیتی بدن ( الکترولیت ها شامل سدیم، پتاسیم، بی کربنات و کلرید هستند)، فرایند عملکرد کلیه، کبد و موارد بسیار زیاد دیگر به دست آورد.

جواب آزمایش خون

4- آزمایشات خون مخصوص تشخیص خطر بروز بیماری قلبی

این نوع از تست خونی همواره قادر به تشخیص بیماری عروق کرونر قلب ( CHD ) می باشد که از جمله بیماری های خطرناکی است که باید در اولین فرصت تشخیص داده شود.

5- آزمایش‌ خون از نوع تست لختگی:

تست لختگی نوع دیگری از آزمایش خون است که به صورت ویژه لختگی خون را در شریان های خونی بدن مورد بررسی قرار می دهد. لختگی خون در افراد موجب بروز خطرات جبران نا پذیری است که بایستی سریعاً تشخیص داده و درمان شوند.آزمایش پروترومبین ( PT ) ترومبوپلاستین جزئی ( PTT ) و نسبت نرمال سازی بین المللی ( INR )آزمایشی است که زمان لخته شدن خون را اندازه گیری می کند و افرادی که از داروهای ضد انعقادی استفاده می کنند اندازه گیری این آزمایش در طول درمان بسیار اهمیت دارد .یکی از آزمایشات قبل از جراحی آزمایش PT و آزمایش PTT می باشد چرا که بسیار حائز اهمیت است که خون خیلی سریع لخته شود و فرد دچار خونریزی نگردد .

آزمایش خون در چه راستایی به پزشکان کمک می کند؟

یکی از مهم ترین آزمایش هایی که به طور مداوم مورد تجویز انواع دکتر ها قرار می گیرد، آزمایشات خون است. چرا که جواب انواع آزمایشهای خونی در راستای تشخیص درست، مطلوب ترین کمک ها را به پزشکان می کنند.

کاربرد آزمایش خون

از جمله مواردی که پزشکان از جواب انواع آزمایشهای خونی در راستای تشخیصشان کمک می گیرند، عبارت می باشند از:

1- بیماری های مرتبط با کلیه

2- بیماری های مرتبط با کبد

3- انواع بیماری های تیروئیدی

4- بیماری گوناگون مربوط به قلب

5- انواع سرطان ها

6- تشخیص بیماری اچ آی وی (HIV)

7- سطح دیابت

8- بیماری کم خونی

9- بیماری کرونر قلبی

10- بررسی فرایند انعقاد خونی در بدن

11- بررسی نتایج مرتبط با مصرف دارو های مختلف

و موارد بسیار زیاد دیگر…

اطلاعاتی که قبل از انجام انواع آزمایشات خون باید بدانید

قبل از انجام آزمایش خون لازم است که فرد متقاضی حتما اطلاعاتی در راستای اقدام به انواع این آزمایش داشته باشد.

از جمله اقدامات ضروری پیش از اقدام به انجام آزمایش خون می توان به مورد های پایین اشاره نمود که دانستن آن ها ضروری است.

نحوه انجام آزمایش خون

اقدامات قبل از آزمایش خون :

1- پیش از انجام آزمایشات خونی که مرتبط با قند موجود در خون است باید از خوردن موادی اعم از نوشابه های گاز دار، آب میوه های صنعتی و غیره که دارای انواع کربوهیدرات ها هستند، بپرهیزید.

2- آزمایشات خون در انواع مختلف، باید به صورت ناشتا انجام بگیرد. در واقع افراد بایستی حداقل ۸ ساعت پیش از انجام آزمایشات خون چیزی نخورده باشند که بعضاً به ۱۲ ساعت هم تغییر پیدا می کند. لازم به ذکر است که حتی جویدن آدامس در این بازه زمانی ممنوع می باشد.

3- برای انجام فرایند آزمایش پرولاکتین که یکی از انواع آزمایشهای خون است، بایستی دو ساعت قبل از آن فرد خوابی آرام سپری کرده باشد و همچنین در سه روز قبل از آزمایش فعالیت جنسی نداشته باشد.

4- آزمایشات خون را باید قبل از ساعت ۱۰ صبح انجام داد.

5- مصرف دخانیات پیش از آزمایشات خون تاثیر نامطلوبی را در نتیجه نهایی آن خواهد گذاشت به صورتی که جواب به دست آمده قابل استناد نخواهد بود.

6- جالب است بدانید حتی فعالیت های ورزشی بیش از اندازه در بازه های زمانی نزدیک به انجام آزمایشات خون نیز موجب تغییر هورمون ها شده و در پاسخ تهایی تاثیر نا مطلوبی خواهد گذاشت.

7- توجه داشته باشید که قبل آزمایش مورد نظر باید از کمبود آب بدن خود جلوگیری کنید و به اندازه کافی آب مصرف کنید‌.

8- از مصرف دارو هایی مانند آندوژن، کورتیکواستروئید، قرص های ضد بارداری، ادرار آور، ضد افسردگی، نیاسین و برخی دیگر از انواع دارو های آنتی بیوتیکی خودداری نمایید.

نکاتی که باید درباره آزمایش خون دانست

بعضا افراد پس از دریافت نتیجه آزمایش خون خود به دنبال تشخیص خود سرانه هستند و در این راستا اقداماتی نظیر مقایسه برگه پاسخ آزمایش خود با پاسخ آزمایشات خون افراد دیگر می کنند.

اهمیت آزمایش خون

انجام این کار خود سرانه کاملاً نادرست است، چرا که نوع نتیجه آزمابش ها با یک دیگر تفاوت های بسیار زیادی دارند. برای مثال نتیجه آزمایش خون دو فرد کاملا مشابه اما با جنسیت های مختلف تماماً با هم متفاوت هستند.

بنابراین نکته حائز اهمیتی که در مورد انواع آزمایشهای خون وجود دارد و باید بدانید مشورت با پزشکان است. زیرا که پزشکان در زمینه تشخیص جواب آزمایش آنلاین خون ، تخصص دارند.

2 دیدگاه در معرفی انواع مدل های آزمایش خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.