آیا ‘علائم ناخن کرونا’ جزو علائم واقعی این بیماری است؟

علائم ناخن کرونا ویروس' جزو علائم واقعی این بیماری است؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

برخی از افراد بعد از ابتلا به ویروس کرونا، علائم ناخن کرونا و خطوطی را روی ناخن های خود گزارش کرده اند. افراد علائم زیادی را به دنبال عفونت کووید 19 گزارش کرده اند. آخرین موردی که وجود دارد ، ظاهر خطوط و شیارها در ناخن های انگشت است که مردم آنها را “علائم ناخن کرونا” می نامند. این شرایط “خطوط Beau” نیز نامیده می شود و متخصصان می گویند این بیماری منحصراً با کووید ارتباط ندارد. این علائم می تواند پس از هرگونه عفونت ویروسی ، آسیب یا در نتیجه یک بیماری زمینه ای ایجاد شود.

آزمایش چکاپ مردان

افراد طیف وسیعی از علائم را پس از تجربه COVID-19، از ریزش مو و کاهش سطح انرژی تا از دست دادن بویایی گزارش کرده اند. اکنون بسیاری از افراد گزارشگر یک وضعیت جدید پس از عفونت هستند.

پس از اینکه متخصصین هشدار دادند که COVID-19 می تواند بر روی ناخن های شما اثر بگذارد ، اخیراً اظهارات یک متخصص انگلیس درباره COVID-19 خبرساز شد.

“آیا ناخن های شما عجیب به نظر می رسد؟ علائم ناخن کرونا به طور فزاینده ای شناخته می شوند که ناخن ها پس از عفونت بهبود می یابند و رشد دوباره ایجاد می کند و یک خط روشن ایجاد می کند. می تواند بدون بثورات پوستی رخ دهد و بی ضرر به نظر برسد.

”دکتر تیم اسپکتور ، محقق اصلی مطالعات PREDICT و برنامه مطالعه علائم ZOE COVID که اخیراً در رسانه های اجتماعی ارسال شده است اظهار داشت که اما این علامت فقط به مبتلایان به COVID-19 محدود نمی شود. این وضعیت که به عنوان شیار یا خط در ناخن های شما ظاهر می شود، در افرادی که عفونت ویروسی را تجربه کرده اند ممکن است ایجاد شود. شرایط زمانی اتفاق می افتد که رشد ناخن قطع شود.

دکتر میشل اس گرین ، متخصص پوست در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک، گفت: “خطوط Beau هنگامی رخ می دهد که در رشد منظم ناخن ایجاد وقفه شود.”

گرین توضیح داد که دلایل مختلفی برای ظاهر شدن خطوط Beau وجود دارد ، از جمله بیماری، آسیب یا قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی خاص. وی افزود: “ظاهر آنها همیشه نشان دهنده نگرانی بیشتر در مورد سلامتی نیست.” ناهنجاری های ناخن می تواند نشان دهنده بیماری زمینه ای یا سیستمیک باشد

مطالعه منتشر شده منبع معتبر در پزشک خانواده آمریکایی لیستی از موارد پزشکی را ارائه می دهد که می تواند ظاهر ناخن های شما را تغییر دهد. نویسندگان این مطالعه نوشتند: “ظاهر بصری ناخن ها و انگشتان پا ممکن است نشان دهنده یک بیماری سیستمیک اساسی باشد.” به گفته محققان ، تغییراتی در ظاهر ناخن که بیماری های زمینه ای را نشان می دهد شامل موارد زیر است:

ناخن شما ، که ممکن است نشان دهنده یک مشکل ریوی یا بیماری التهابی روده باشد

ناخن های قاشقی شکل (کویلونشیا) ، که می تواند کم خونی یا هموکروماتوز را نشان دهد (آهن بیش از حد در خون)

جدا شدن ناخن از بستر ناخن ، معروف به اونیکولیز ، که می تواند نشانه تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید) باشد

COVID-19 همیشه علائم ناخن کرونا را ایجاد نمی کند

گرین در پاسخ به این سوال که آیا علائم COVID وجود دارد که ممکن است باعث علائم ناخن کرونا شود ، گفت که این بیماری ممکن است با بیماری هایی همراه باشد که باعث ایجاد تب های بالا می شود. وی گفت: “COVID می تواند باعث افزایش دما شود ، كه می تواند به ایجاد این برجستگی های ناخن كمك كند.”

وی افزود که بروز این علامت ممکن است مدتها طول بکشد و گاهی اوقات به هیچ وجه بروز نمی کند. گرین گفت: “ممکن است چندین ماه پس از ابتلا به بیماری طول بکشد تا علائم ناخن کرونا ظاهر شود ، و ممکن است با وجود COVID اصلاً ظاهر نشوند.”

وی تأکید کرد که خطوط Beau منحصر به COVID-19 نیست و هر نوع بیماری سیستمیک می تواند باعث اختلال در رشد طبیعی ناخن و در نتیجه ظاهر شدن علائم ناخن کرونا شود.

وی ادامه داد: “دیابت ، ذات الریه و کمبود روی تنها موارد دیگری است که می تواند منجر به توسعه خطوط Beau شود.”

علائم ناخن کرونا

آیا می توان علائم ناخن کرونا را درست کرد؟

آن خطوط و شیارهای ناخن شما می تواند یادآوری ناخواسته بیماری های قبلی باشد. آیا در مورد آن می توان کاری انجام داد؟ گرین می گوید شما باید صبور باشید و اجازه دهید ناخن ها رشد کنند.

وی گفت: “در زمینه درمان ظاهر علائم ناخن کرونا کار کمی وجود دارد.” “کل ناخن در طی 6 ماه رشد کرده و جایگزین می شود ، به این معنی که اگر علت اصلی خط یا خطوط Beau درمان شود ، آنها با گذشت زمان خود به خود از بین می روند.” با این حال ، وی هشدار داد که اگر خطوط و شیارها بزرگ نشوند یا بیشتر ظاهر شوند ، بهتر است یک قرار ملاقات با یک متخصص پوست تعیین کنید.

علائم بیماری کرونای مزمن در افراد مختلف

اخیرا طی گزارشی که در نشریه وال استریت ژورنال در مورد بیماری کرونای مزمن منتشر شده به شرایط مردی سنگاپوری اشاره شد که در فصل بهار به کووید-19 مبتلا شده و پس از گذشت بیش از شش ماه همچنان با علائم این بیماری مانند خستگی، سینه درد و التهاب قلب مواجه است. علائم وی به اندازه ای شدید هستند که توانایی بازگشت به سر کار یا دیدار با خانواده اش را نداشته است. او یکی از موارد شدید تجربه علائم کووید-19 در بلند مدت پس از پاکسازی ویروس از بدن محسوب می شود.

پزشکان فکر می کنند افرادی مانند این مرد سنگاپوری که پس از اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی زنده باقی مانده اند، برای ریکاوری احتمالا حداقل به یک سال زمان نیاز خواهند داشت. البته این مدت زمان همچنان به طور دقیق مشخص نیست چون هنوز یک سال از زمان آغاز بیماری نگذشته است.

پزشکان مطمئن نیستند که چه زمانی یا چه مدت طول می کشد تا علائم بلند مدت کووید-19 و بیماری کرونای مزمن در بیشتر افراد بهبود یابند. برای برخی، این ممکن است به یک بیماری مزمن تبدیل شود. در ادامه با چند مورد از رایج‌ترین علائم بیماری کرونای مزمن بیشتر آشنا می شویم.

خستگی

اولین مورد در علائم بیماری کرونای مزمن خستگی می باشد. بنابر نتایج نظرسنجی Long Hauler Symptom Survey، صد درصد بیماران مبتلا به کووید-19 شرکت کننده در این نظرسنجی خستگی بلند مدت را گزارش کردند. پزشکان این مورد را برای ماه ها مشاهده کرده و پدیده ای است که دکتر آنتونی فائوچی متخصص بیماری های عفونی، آن را با سندرم خستگی مزمن که به نام انسفالومیلیت مایالژیک شناخته می شود، پیوند داده است. به گفته فائوچی، به طور روزافزون بر تعداد افرادی که ظاهرا ویروس را شکست داده اند اما پس از آن همچنان با احساس ضعف و خستگی و تنگی نفس مواجه هستند، افزوده می شود.

علائم بیماری کرونای مزمن در افراد مختلف

درد سینه

سینه درد پایدار توسط بسیاری از افرادی که با بیماری کرونای مزمن مواجه شده اند، گزارش شده است. یک دلیل این شرایط کوستوکندریت، التهاب غضروفی که دنده ها را به استخوان سینه متصل می کند، است. این درد می تواند با سرفه بلند مدت تشدید شود. بنابر مطالعه ای که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا انجام شد، 43 درصد افراد بهبود یافته از کووید-19 اظهار داشتند که سرفه آنها 14 تا 21 روز پس از تشخیص برطرف نشده بود.

تنگی نفس

کووید-19 موجب التهاب و آسیب ریوی می شود که می تواند تنفس را برای فرد دشوار کند. این شرایط می تواند برای هفته ها یا ماه ها باقی بماند. بنابر نظرسنجی Long Hauler Symptom Survey، تعداد 1,020 نفر از 1,567 افراد مبتلا به بیماری کرونای مزمن حاضر در این نظرسنجی تجربه این علامت را گزارش کردند.

التهاب قلب

به نظر می رسد بیماری کرونای مزمن موجب التهاب در سراسر بدن از جمله ریه ها، مغز و قلب می شود. یک اثر این بیماری روی قلب کاردیومیوپاتی است که در آن عضله قلب سفت، ضخیم یا کشیده می شود. این شرایط بر توانایی قلب در پمپاژ خون تاثیر می گذارد که می تواند موجب مسائلی با شدت کم مانند خستگی تا شدت زیاد مانند نارسایی اندام شود.

مشکلات ذهنی

التهاب در مغز می تواند موجب مسائل روانی و عصبی مختلفی شود. در بیمارانی که علائم بلند مدت ویروس کووید 19 را تجربه می کنند و بیماری کرونای مزمن دچار شده اند، نه تنها توجه به علائم جسمانی مانند خستگی و ناراحتی تنفسی اهمیت دارد بلکه باید مواردی مانند شرایط حافظه، افسردگی، اضطراب و اختلالات خواب نیز مورد توجه قرار بگیرند. بنابر مطالعه ای که اخیرا در نشریه Lancet منتشر شد، 55 درصد افرادی که کروناویروس جدید در آنها تشخیص داده شد بود، علائم نورولوژیک بلند مدت حتی تا سه ماه پس از تشخیص را گزارش کردند.

آزمایش بیماری کرونای مزمن در منزل

با گسترش و شیوع بالای بیماری کرونا، بیماری کرونای مزمن تبدیل به یک راه حل ساده و در عین حال ضروری شده است. ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. پیش از این ویروس های عامل سرما خوردگی، سارس ، مرس و غیره در این خانواده کشف و ثبت شده بودند ولی ویروس کووید ۱۹ تبدیل به پاندمی شده است و بیشتر از هر ویروس دیگری در این خانواده سر و صدا کرده است. ویروسی که به خاطر ماهیت جهش پذیر خود هر از چند گاهی چهره جدید به خود می گیرد و با تغییر علائم و یا شدت بیماری زائی ، جهان را در شوک جدیدی می برد.

آزمایش بیماری کرونای مزمن در منزل

اهمیت بیماری کرونای مزمن در شرایط دشوار امروزی بیش از قبل نمایان می شود جایی که به دلیل وجود بیماری خطرناکی مثل کرونا به افراد توصیه می شود در خانه خود بمانند تا از گزند آسیب این بیماری در امان بمانند. همچنین اغلب پزشکان برای تعیین نوع بیماری مراجعین یا بررسی روند بهبود آنان انجام آزمایش های مختلف مانند آزمایش خون، ادرار، مدفوع و… را تجویز می کنند.

همچنین بسیاری از افراد میانسال یا مسن، برای چکاپ دوره ای وضعیت بدنی خود و پیشگیری از شرایط حاد و خطرناک، به صورت دوره ای به پزشک و آزمایشگاه مراجعه نموده و وضعیت سلامتی خود را بررسی می کنند. اما ممکن است در برخی موارد مراجعه به آزمایشگاه برای افراد امکان پذیر نباشد یا به شرایط ویژه ای که به دلیل وجود ویروس کرونا در جامعه حکم فرما شده، ترجیح بدهند در خانه مانده و قرنطینه خانگی را رعایت نمایند. با توجه به اینکه سلامتی افراد همواره در اولویت قرار دارد، آزمایشگاه آنی آزما با ارائه خدماتی مانند آزمایش در منزل آماده خدمت رسانی بیشتر به شما عزیزان می باشد تا هیچ فردی آزمایشات خود را به هیچ دلیلی به تعویق نیاندازد.

افراد علائم زیادی را به دنبال عفونت COVID-19 گزارش کرده اند. آخرین موردی که وجود دارد ، ظاهر خطوط و شیارها در ناخن ها است که مردم آنها را “علائم ناخن کرونا ” می نامند.

این شرایط “خطوط Beau” نیز نامیده می شود. متخصصان می گویند این بیماری منحصراً با COVID ارتباط ندارد ، اما می تواند پس از هرگونه عفونت ویروسی ، آسیب دیدگی یا در نتیجه یک بیماری زمینه ای ایجاد شود.

به گفته متخصصان ، هیچ درمانی برای علائم ناخن کرونا وجود ندارد ، اما ناخن های آسیب دیده ظرف چند ماه رشد می کنند. با این حال ، اگر شرایط برطرف نشد یا به نظر می رسد بدتر می شود ، باید یک قرار ملاقات با یک متخصص بهداشت و درمان تعیین کنید.

نمونه گیری در منزل

آزمایش بیماری کرونای مزمن یکی از خدماتی است که توسط آزمایشگاه آنلاین آنی آزما ارائه می شود. امروزه با توجه به شرایط خاصی که پیش آمده است و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی، بسیاری از فعالیت هایی که در گذشته به صورت حضوری انجام می گرفت، امروزه به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت قابل انجام است. انجام آزمایش خون مثل تست کرونا در منزل نیز یکی از این فعالیت ها می باشد.

با توجه به آلودگی گسترده ای که در فضای بیرون و به خصوص بیمارستان ها و مراکز درمانی مثل آزمایشگاه وجود دارد، خود این مراکز می توانند به عنوان کانون انتقال کرونا به افراد محسوب شوند. اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش بیماری کرونای مزمن را انجام دهید همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.