نمونه برداری از پرزهای جفتی یا تست CVS در چه مواردی کاربرد دارد؟

نمونه برداری از پرزهای جفتی یا تست CVS در چه مواردی دارد؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) یک آزمایش قبل از تولد است که در آن نمونه ای از پرزهای کوریونی برای آزمایش از جفت خارج می شود. نمونه را می توان از طریق دهانه رحم (ترانس سرویکال) یا دیواره شکم (ترانس شکمی) برداشت.

در دوران بارداری، جفت اکسیژن و مواد مغذی را برای نوزاد در حال رشد فراهم می کند و مواد زائد را از خون نوزاد دفع می کند. پرزهای کوریونی برجستگی های نازک بافت جفتی هستند که ساختار ژنتیکی نوزاد را به اشتراک می گذارند. آزمایش را می توان در اوایل هفته 10 بارداری انجام داد.

تست CVS می تواند نشان دهد که آیا یک کودک دارای یک بیماری کروموزومی مانند سندرم داون و همچنین سایر بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک است یا خیر. اگرچه نمونه برداری از پرزهای کوریونی می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت کودک شما ارائه دهد، مهم است که خطرات آن را درک کنید – و برای نتایج آماده باشید.

آزمایش چکاپ زنان

تست CVS در چه مواردی استفاده می شود؟

نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا تست CVS می تواند اطلاعاتی در مورد ساختار ژنتیکی کودک شما ارائه دهد. به طور کلی، نمونه برداری از پرزهای کوریونی زمانی ارائه می شود که نتایج آزمایش ممکن است تأثیر قابل توجهی بر مدیریت بارداری یا تمایل شما به ادامه بارداری داشته باشد. نمونه برداری از پرزهای کوریونی معمولاً بین هفته های 11 تا 14 بارداری انجام می شود – زودتر از سایر آزمایش های تشخیصی قبل از تولد، مانند آمنیوسنتز. اگر:

شما نتایج مثبتی از آزمایش غربالگری قبل از تولد داشتید

اگر نتایج یک آزمایش غربالگری – مانند غربالگری سه ماهه اول یا غربالگری DNA بدون سلول قبل از تولد – مثبت یا نگران کننده باشد، ممکن است برای تایید یا رد تشخیص، نمونه برداری از پرزهای کوریونی را انتخاب کنید.

شما در بارداری قبلی یک بیماری کروموزومی داشتید

اگر حاملگی قبلی تحت تأثیر سندرم داون یا بیماری کروموزومی دیگری قرار داشته باشد، این بارداری نیز ممکن است کمی در معرض خطر باشد.

شما 35 سال یا بیشتر دارید

نوزادانی که از زنان 35 سال و بالاتر متولد می شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های کروموزومی مانند سندرم داون هستند.

شما سابقه خانوادگی یک بیماری ژنتیکی دارید

شما سابقه خانوادگی یک بیماری ژنتیکی خاص دارید یا شما یا همسرتان ناقل یک بیماری ژنتیکی شناخته شده هستید. علاوه بر شناسایی سندرم داون، نمونه برداری از پرزهای کوریونی می تواند برای تشخیص بسیاری از بیماری های ژنتیکی دیگر – از جمله اختلالات تک ژنی مانند تای ساکس و فیبروز کیستیک – استفاده شود.

نقایص مادرزادی را تشخیص دهد

نمونه برداری از پرزهای کوریونی، تست CVS نمی تواند برخی از نقایص مادرزادی مانند نقص لوله عصبی را تشخیص دهد. اگر نقص لوله عصبی نگران کننده باشد، ممکن است به جای آن سونوگرافی یا آمنیوسنتز ژنتیکی توصیه شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است در مورد نمونه‌برداری از پرزهای جفتی ترانس سرویکال – که از طریق واژن انجام می‌شود احتیاط کند اگر موارد زیر را دارید:

عفونت فعال دهانه رحم یا واژن، مانند تبخال

خونریزی واژینال یا لکه بینی در دو هفته قبل

جفت غیرقابل دسترس، به دلیل کج بودن رحم یا رشد غیرسرطانی در دهانه رحم یا قسمت پایینی رحم

به ندرت، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است نسبت به نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی ترانس شکمی – که از طریق دیواره شکم انجام می‌شود – احتیاط کند اگر:

رحم شما به سمت عقب و جفت شما در پشت رحم شما قرار دارد.

تست CVS در چه مواردی استفاده می شود؟

خطرات تست CVS

تست CVS خطرات مختلفی را به همراه دارد، از جمله:

سقط جنین. خطر سقط جنین پس از نمونه برداری از پرزهای کوریونی 0.22 درصد برآورد شده است.

حساسیت Rh نمونه برداری از پرزهای کوریونی ممکن است باعث شود برخی از سلول های خونی نوزاد وارد جریان خون شما شود. اگر خون Rh منفی دارید و آنتی بادی برای خون Rh مثبت ایجاد نکرده اید، پس از نمونه برداری از پرزهای کوریونی، یک محصول خونی به نام گلوبولین ایمنی Rh به شما تزریق می شود. این کار از تولید آنتی بادی های Rh که می تواند از جفت عبور کرده و به گلبول های قرمز نوزاد آسیب برساند، جلوگیری می کند. آزمایش خون می تواند تشخیص دهد که آیا شما شروع به تولید آنتی بادی کرده اید یا خیر.

عفونت. به ندرت، نمونه برداری از پرزهای کوریونی ممکن است باعث عفونت رحم شود.

برخی از مطالعات قدیمی نشان می‌دهند که نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی ممکن است باعث نقص در انگشتان دست یا پاهای کودک شود. با این حال، به نظر می رسد این خطر تنها در صورتی نگران کننده باشد که این روش قبل از هفته 10 بارداری انجام شود.

ضرورت و دلایل انجام تست CVS

تست CVS به تشخیص قطعی و زودهنگام مشکلات کروموزومی مثل سندرم داون یا تریزومی ۱۸ کمک می‌کند. این آزمایش در تشخیص نقص‌های کروموزومی دقت بالایی دارد. تست CVS، جنسیت جنین را نیز مشخص می‌کند که این امر می‌تواند اختلالات مرتبط با جنسیت را تعیین کند مثل انواع خاصی از تحلیل یا دیستروفی عضلانی که بیشتر در جنین‌های پسر اتفاق می‌افتد.

این آزمایش برای زنانی با ویژگی‌های زیر ممکن است توسط پزشک توصیه شود:

 • مادرانی که ۳۵ سال یا بیشتر سن داشته باشند، زیرا خطر تولد نوزادی با مشکلات کروموزومی مثل سندرم داون با بیشتر شدن سن افزایش می‌یابد.
 • مادرانی که قبلاً نوزادی با نقص مادرزادی به دنیا آورده‌اند یا سابقۀ خانوادگی آن را دارند.
 • مادرانی که نتیجۀ آزمایش غربالگری سه ماهۀ اول آنها پرخطر است.

پزشک دربارۀ خطرها و نتایج این آزمایش با شما صحبت خواهد کرد، البته تصمیم نهایی برای انجام این آزمایش با شما و همسرتان است.

چگونه برای تست CVS آماده شویم؟

ممکن است برای نمونه برداری از پرزهای کوریونی نیاز به مثانه پر داشته باشید. با ارائه دهنده خود در مورد مقدار مایعی که ممکن است نیاز به نوشیدن داشته باشید، و همچنین سایر آمادگی های قبل از آزمایش که ممکن است قبل از قرار ملاقات شما لازم باشد، مشورت کنید.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما این روش را توضیح می‌دهد و از شما می‌خواهد قبل از شروع عمل، یک فرم رضایت نامه را امضا کنید. از کسی بخواهید که برای حمایت عاطفی شما را در قرار ملاقات همراهی کند یا بعد از آن شما را به خانه برساند.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

تست CVS معمولاً در یک مرکز سرپایی یا مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام می شود.

در طول عمل

ابتدا، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از سونوگرافی برای بررسی سن حاملگی و موقعیت جفت کودک شما استفاده می کند. روی میز معاینه به پشت دراز می کشید و شکمتان باز است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ژل مخصوصی را روی شکم شما اعمال می کند و سپس از یک دستگاه کوچک به نام مبدل اولتراسوند برای نشان دادن وضعیت کودک شما بر روی مانیتور استفاده می کند.

سپس، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما از تصویر اولتراسوند به عنوان راهنما استفاده می‌کند و در حالی که ساکن دراز کشیده‌اید، نمونه بافت را از جفت می‌گیرد. این کار را می توان از طریق دهانه رحم (ترانس سرویکال) یا دیواره شکم (ترانس شکمی) انجام داد.

چگونه برای تست CVS آماده شویم؟

مرحله بعد نمونه برداری از پرزهای کوریونیک ترانس شکمی

پس از تمیز کردن شکم با یک ماده ضد عفونی کننده، پزشک یک سوزن بلند و نازک را از دیواره شکم و داخل رحم شما وارد می کند. ممکن است وقتی سوزن وارد پوستتان می شود احساس سوزش کنید و وقتی سوزن وارد رحم می شود احساس گرفتگی کنید. نمونه بافت جفت داخل یک سرنگ خارج می شود و سوزن خارج می شود.

نمونه برداری از پرزهای کوریونیک ترانس سرویکال. پس از تمیز کردن واژن و دهانه رحم با یک ماده ضد عفونی کننده، پزشک واژن شما را با اسپکولوم باز می کند و یک لوله نازک و توخالی را از طریق دهانه رحم شما وارد می کند. هنگامی که کاتتر به جفت می رسد، از مکش ملایم برای برداشتن یک نمونه بافت کوچک استفاده می شود.

بعد از عمل

ممکن است بلافاصله بعد از عمل مقدار کمی خونریزی واژینال را تجربه کنید. بعد از انجام این عمل می توانید سطح فعالیت عادی خود را از سر بگیرید. با این حال، ممکن است به مدت یک روز از ورزش شدید و فعالیت جنسی اجتناب کنید.

در همین حال، نمونه بافت در یک آزمایشگاه تجزیه و تحلیل خواهد شد. بسته به پیچیدگی تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی، نتایج ممکن است از چند روز تا یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

اگر موارد زیر را دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • مایعات از واژن شما نشت می کند
 • خونریزی شدید
 • تب
 • انقباضات رحمی

نتایج تست CVS

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا یک مشاور ژنتیک به شما کمک می کند تا نتایج نمونه برداری از پرزهای کوریونی خود را درک کنید. گاهی اوقات، نتایج آزمایش نامشخص است و آمنیوسنتز – یک آزمایش تشخیصی قبل از تولد دیگر – برای روشن شدن تشخیص مورد نیاز است. در تست CVS، احتمال نادری برای مثبت کاذب آزمایش وجود دارد – زمانی که تست مثبت باشد، اما هیچ بیماری وجود نداشته باشد.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که نمونه برداری از پرزهای کوریونی نمی تواند تمام نقایص مادرزادی، از جمله اسپینا بیفیدا و سایر نقایص لوله عصبی را شناسایی کند.

اگر نمونه برداری از پرزهای کوریونی نشان می دهد که کودک شما دارای یک بیماری کروموزومی یا ژنتیکی است که قابل درمان نیست، ممکن است با تصمیمات سختی مانند ادامه بارداری مواجه شوید. در این دوران سخت از تیم مراقبت های بهداشتی خود و عزیزان خود حمایت کنید.

آیا CVS یک عمل دردناک است؟

تست CVS معمولاً به جای دردناک بودن، ناراحت کننده توصیف می شود. در بیشتر موارد، قبل از CVS ترانس شکمی، تزریق بی حسی موضعی انجام می شود تا ناحیه ای که سوزن وارد می شود بی حس شود، اما ممکن است بعد از آن دچار درد شکم شوید. CVS ترانس سرویکال شبیه آزمایش غربالگری دهانه رحم است.

تست CVS معمولاً حدود 10 دقیقه طول می کشد، اگرچه کل مشاوره ممکن است حدود 30 دقیقه طول بکشد. پس از آن، در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی، مانند خونریزی شدید، تا یک ساعت تحت نظر خواهید بود. سپس می توانید برای استراحت به خانه بروید. این ایده خوبی است که ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند، زیرا ممکن است خودتان از این کار لذت نبرید.

آیا CVS یک عمل دردناک است؟

بهبودی بعد از CVS

پس از انجام تست CVS، داشتن گرفتگی هایی مشابه درد پریود و خونریزی خفیف واژینال به نام لکه بینی برای چند ساعت طبیعی است. اگر احساس ناراحتی کردید، می‌توانید مسکن‌هایی مانند پاراستامول (اما نه ایبوپروفن یا آسپرین) را که می‌توانید از داروخانه یا مغازه بخرید، مصرف کنید.

ممکن است بخواهید در بقیه روز از فعالیت های شدید خودداری کنید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر در اسرع وقت با ماما یا بیمارستانی که در آن عمل انجام شده است تماس بگیرید:

 • درد مداوم یا شدید
 • درجه حرارت بالا یا احساس گرما یا لرز
 • خونریزی شدید واژن
 • ترشح مایع شفاف از واژن شما
 • انقباضات

نمونه گیری در منزل

چگونگی انجام تست CVS

هنگام مشاورۀ اولیه برای انجام تست CVS، یک سونوگرافی انجام خواهید داد تا سن و میزان رشد جنین و محل قرار گرفتن جفت مشخص شود. این کار برای تشخیص فرا رسیدن زودترین زمان مجاز برای انجام آزمایش است. تست CVS معمولاً بین هفته‌های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می‌شود. اگر Rh مادر منفی باشد، پزشک پیش از شروع نمونه‌برداری در صورت نیاز و برای جلوگیری از اختلالات خونی مادر و جنین، پادتن Rh یا روگام (Rhogam) تزریق خواهد کرد.

نمونه‌برداری از پرزهای جفتی به دو روش، یکی از طریق واژن و دیگری از طریق شکم به شکل زیر انجام می‌شود:

نمونه‌برداری از واژن

برای جمع‌آوری پرزها از طریق واژن، ابزاری را از طریق واژن و دهانۀ رحم وارد رحم می‌کنند و بعد از طریق سونوگرافی همزمان، ابزار را به سمت جفت هدایت و از آن نمونه‌برداری می‌کنند.

نمونه‌برداری از شکم

برای جمع‌آوری پرزها از طریق شکم، یک سوزن بلند و باریک را از طریق شکم با کنترل مداوم توسط سونوگرافی وارد رحم می‌کنند و نمونۀ جفت را از طریق آن خارج می‌کنند.

نمونه پس از نمونه‌گیری با هر یک از دو روش بالا، جهت بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. نتیجۀ کشت، طی دو هفته آماده می‌شود و پس از آن پزشک نتیجه را برای شما شرح خواهد داد. ممکن است انجام این آزمایش کمی دردناک باشد اما خیلی سریع تمام خواهد شد. انجام تست CVS بیش از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد و خود نمونه‌برداری نیز از چند دقیقه بیشتر نمی‌شود.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.