داروی ضد آسم ‘بهبود بیماران مبتلا به ویروس کرونا را سرعت می‌بخشد’

داروی ضد آسم بهبود بیماران مبتلا به کرونا

آزمایش‌های انجام شده در بریتانیا نشان داده است که یک داروی ارزان قیمت که معمولاً برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند به بهبود سریع‌تر مبتلایان به ویروس کرونا که در خانه بستری هستند کمک کند. گروه تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد گفته است که در افراد بالای ۵۰ سال با نشانه‌های اولیه ابتلای به کرونا، استفاده از دو دوز داروی اسپری تنفسی بودزوناید budesonide می‌تواند در تسریع بهبودی موثر باشد.

همچنین شواهد اولیه حاکی از آن است که این شکل تجویز این دارو می‌تواند باعث کاهش لزوم بستری شدن مبتلایان در بیمارستان‌ها شود. سازمان ملی خدمات بهداشتی بریتانیا – مسئول ارائه خدمات درمانی – به پزشکان اجازه داده است این دارو را به طور مورد به مورد تجویز کنند.

در حال حاضر برای کمک به مبتلایان به ویروس کرونا که در بیمارستان بستری نیستند، به جز پاراستامول گزینه‌های تجویزی چندانی در دسترس نیست. از بودزوناید به طور گسترده برای کاهش عوارض بیماری آسم استفاده می‌شود. این دارو بر ریه‌ها تاثیر می‌گذارد، یعنی عضوی که ویروس کرونا می‌تواند بیشترین آسیب را به آن وارد کرده و عواقب جدی برای بیمارانی که بستری نیستند در پی آورد.

آسم و راه های تشخیص آن

درمان ویروس کرونا؛ پادتن تک‌مولد چیست و چکار می‌کند؟

پروفسور استیون پوییس، مدیر سازمان ملی خدمات بهداشتی بریتانیا گفته است که از نتایج آزمایش این دارو تاکنون “راضی” است و پزشکان عمومی می‌توانند پس از “گفتگو با بیماران و رسیدن به تصمیم مشترک با آنان” این دارو را تجویز کنند بودزوناید به صورت اسپری تنفسی مورد استفاده مبتلایان به بیماری آسم قرار می‌گیرد.

پروفسور مونا بفادل، متخصص دستگاه تنفسی که در آزمایش اولیه این دارو زیر نظر گروه تحقیقاتی آکسفورد شرکت داشت گفته است که نتیجه به دست آمده “تحولی است که باید ما را به هیجان بیاورد”. او گفته است که به این ترتیب “ما هرچه بیشتر و هرچه سریع‌تر به شفای بیماران و در نتیجه حفاظت از جامعه کمک می‌کنیم”.

در اوایل شیوع کرونا مشخص شد که در مقایسه با سایر گروه‌های جمعیت، تعداد مبتلایان به آسم که در اثر ابتلای به ویروس کرونا نیاز به بستری در بیمارستان دارند کمتر است. بنابراین این نظر پدید آمد که ممکن است داروهای مورد استفاده برای آسم در کاهش شدت بیماری کرونا موثر باشد. در آزمایش گروه آکسفورد بیش از ۱۷۰۰ نفر از مبتلایان به کرونا زیر نظر قرار گرفتند. همه آنان بیش از ۵۰ سال سن داشتند.

گروهی از آنان بیش از ۵۰ سال و دارای بیماری‌های زمینه‌ای بودند و بعضی دیگر بالای ۶۵ سال و بدون هیچ بیماری دیگری. طی دو هفته اول پس از ابتلای به بیماری، ۷۵۱ نفر از این افراد که در خانه بستری بودند هر روز در دو نوبت اسپری بودزوناید استنشاق کردند. نتیجه آزمایش نشان داد که این گروه به طور متوسط سه روز زودتر از گروه دیگر از ویروس کرونا بهبود یافتند. یک سوم از کسانی که بودزوناید استنشاقی مصرف کردند در ۱۴ روز اول استفاده از آن بهبود یافتند در حالی که در مورد گروه دیگر، بهبودی در این مدت کمتر از یک چهارم بود.

شواهد اولیه حاکی از آن است که کسانی که این دارو را به کار بردند در مقایسه با دیگران نیاز کمتری به بستری شدن در بیمارستان داشتند (۸.۵ درصد در مقایسه با ۱۰.۳ درصد) اما گروه پژوهشی گفته است که قبل از تایید این نتیجه یا اینکه آیا استفاده از بودزوناید باعث کاهش تلفات مبتلایان می‌شود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

آماری که تا کنون اعلام شده نتیجه اولیه آزمایش‌هایی است که تا اواخر ماه مارس انجام شده و هنوز برای انتشار در نشریه‌های علمی مورد بررسی قرار نگرفته است. انتظار می‌رود نتایج نهایی این تحقیقات که احتمالاً شامل اطلاعات بیشتری خواهد بود در اواخر ماه آوریل منتشر شود.

درمان ویروس کرونا

پروفسور بفادل گفته است که بودزوناید مانند سایر داروهای گروه کورتیکواستروئید که از طریق اسپری وارد ریه‌ها می‌شود ، “در محلی کار می‌کند که حمله ویروس به آن احتمالاً بیشترین آسیب را دارد و آثار این دارو در کاهش التهاب مشخص شده است”. تحقیقات آزمایشگاهی همچنین نشان داده است که کاربرد این دارو باعث کاهش قدرت تکثیری ویروس هم می‌شود.

دکتر گیل هیوارد، پزشک عمومی و از همکاران این آزمایش، گفته است که پزشکان سازمان ملی خدمات بهداشتی می‌توانند به عنوان بخشی از روند درمانی بیمارانی که در معرض خطر بیشتری هستند این دارو را تجویز کنند. بهای این دارو در بریتانیا حدود ۱۴ پوند است. وی افزوده است که “ما اکنون شواهدی از تاثیرگذاری این دارو در درمان بیمارانی که در خانه بستری هستند به دست آورده‌ایم”. آزمایش محدودتری که در مراحل اولیه استفاده از این دارو در ماه فوریه صورت گرفت نیز نتایج امیدبخشی داشت.

نتیجه به دست آمده توسط گروه پژوهشی آکسفورد جدیدترین مورد از نتایج تحقیقات در بریتانیاست که نتایج مثبتی در مقابله با ویروس کرونا داشته است. سال گذشته گزارش شد که یک داروی استروئید دیگر به نام دگزامتازون dexamethasone در نجات جان مبتلایان بستری در بیمارستان مفید و تا کنون چند داروی دیگر نیز برای مقابله با این بیماری شناسایی شده است.

ماسک برای مهار شیوع ویروس کرونا ضروری است

فقط با ماسک نمی‌شود از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرد ولی چندین مطالعه نشان داده‌اند که ماسک به کاهش سرایت ویروس کمک زیادی می‌کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا بتازگی استفاده از دو ماسک مناسب (یک ماسک پارچه ای روی یک ماسک جراحی) را توصیه کرده و گفته این کار می‌تواند پراکنده شدن ویروس را بیش از ۹۰ درصد کاهش دهد.

سازمان بهداشت جهانی از تابستان گذشته زدن ماسک را به همه کسانی که می‌خواهند از خانه بیرون بروند توصیه کرد. شش ماه بعد این نهاد دستورالعمل‌های خود برای ماسک را سختگیرانه‌تر کرد بخصوص برای مراکز بهداشتی-درمانی. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا چند ماه زودتر چنین رویکردی را در پیش گرفته بود.

به گفته کارشناسان زدن ماسک دو مزیت دارد: هم فردی را که ماسک زده از ویروس محافظت می‌کند هم دیگران را از فرد آلوده. اخیرا برخی کشورهای اروپایی توصیه کردند از ماسک پارچه‌ای خانگی استفاده نشود، در بعضی موارد حتی آن را ممنوع کردند و برای جلوگیری مناسب از سرایت، ماسک ان۹۵ (استاندارد آمریکا) و اف‌اف‌پی‌۲ (استاندارد اروپا) را توصیه کردند.

ماسک برای مهار شیوع ویروس کرونا

ویروس کرونا فقط برای سالمندان خطر ندارد

با افزایش سن احتمال کرونای شدید بالا می‌رود. دلیش بسیار ساده است و هیچ ربطی هم به ویروس کرونا ندارد. با افزایش سن، عمر سیستم ایمنی هم زیاد می‌شود و توانایی‌اش برای مقابله با عفونت کمتر. اما این به معنی مصونیت جوان‌ترها به کرونا نیست، حتی کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، فشار خون بالا و چاقی ندارند.

جوانان هم مثل بقیه ممکن است بیماری‌شان شدید شود و نیاز به بستری در بیمارستان پبدا کنند و حتی جان خود را از دست بدهند. با این حال خطر مرگ در اثر کرونا در افراد زیر ۵۰ سال (و خصوصا زیر ۳۰ سال) بسیار کم است. پرستارانی در اسپانیا به بی‌بی‌سی گفته‌اند که عفونت ریوی ناشی از ویروس کرونا تبدیل به یک عارضه پیچیده و رایج در جوانان شده است.

تدروس آدانوم گبره‌‌یسوس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تقریبا یک سال پیش گفت: “این ویروس می‌تواند افراد جوان را هفته‌ها در بیمارستان بستری کند و حتی جانشان را بگیرد”. او هشدار داد که حتی اگر جوانان به بیماری شدید دچار نشوند، رفتار آنها می‌تواند “تفاوت میان مرگ و زندگی برای یک نفر دیگر” باشد.

ویروس کرونا ‘آنفلوآنزای خفیف’ نیست

علائم ویروس کرونا و آنفلوآنزا شباهت دارند اما کرونا برای برخی بیماری بسیار خطرناکتری است. علائم کرونا ممکن است شبیه علائم آنفلوآنزا باشند:تب، سرفه و خستگی. بعضی نیز ممکن است دچار درد عضلانی، سردرد و اسهال یا استفراغ شوند. ویروس کرونا هم مثل آنفلوآنزا می‌تواند قبل از بروز علائم بیماری، منتقل شود و فرد آلوده هیچ علامتی هم نداشته باشدهرچند که برای بسیاری این بیماری اینقدر سبک نیست.

سیاستمدارانی مثل جائیر بولسونارو رئیس جمهور برزیل و دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا شاید می‌خواستند کرونا را کم‌اهمیت نشان بدهند و بگویند این بیماری مثل “آنفلوآنزای خفیف” است ولی آمار در هر دو کشور حکایت دیگری دارد. در آمریکا در ماه‌های گذشته کرونا عامل اصلی مرگ بوده و جان بیش از ۵۴۵ هزار نفر را گرفته است. در برزیل هم این آمار به بیش از سیصد هزار نفر رسیده است که طبق آمار رسمی از مرگ بر اثر بیماری‌های مهلک دیگر مانند سکته مغزی، بیماری قلبی و عفونت ریوی بیشتر بوده است.

ویروس کرونا منشا حیوانی دارد و در آزمایشگاه ساخته نشده است

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت که در پی منشا سارس-کرونای-۲ در شهر ووهان چین تحقیق کردند می‌گویند تمام شواهد حاکی از این هستند که این ویروس منشا “حیوانی” دارد. پیتر بن امبارک مدیر گروه کارشناسان سازمان بهداشت جهانی گفت: “تمام یافته‌هایی که تاکنون جمع آوری کرده‌ایم ما را به این نتیجه می‌رسانند که منشا ویروس کرونا، حیوانی است”.

به گفته آقای امبارک شواهد نشان می‌دهند که کرونا اولین بار در خفاش ظاهر شده است “ولی در ووهان بعید است خفاش پیدا کنید.هنوز امکان شناسایی حیوان واسطه این انتقال میسر نشده است”. آقای امبارک گفت تحقیق درباره منشا ویروس کرونا ادامه دارد ولی این فرضیه که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه به بیرون راه یافته “بی‌اندازه بعید” است.

منشا ویروس کرونا

کلروکین و هیدروکسی کلروکین درمان ویروس کرونا نیستند

اوایل همه‌گیری ویروس کرونا تصور شد داروهای ضدمالاریای رایج به نام کلروکین و مشتق آن هیدروکسی کلروکین، می‌توانند در درمان کرونا موثر باشند. هم محققان چینی و هم یک گروه محقق فرانسوی این موضوع را مطرح کردند ولی از آن به بعد مطالعات بسیاری نشان دادند که این داروها فایده‌ای ندارند و حتی ممکن است مضر هم باشند. تابستان پارسال، بعد از اینکه روشن شد کلروکین باعث کاهش موارد مرگ در مبتلایان به کرونا نشده است، سازمان جهانی بهداشت تمام کارآزمایی‌ها با هیدوکلروکین را متوقف کرد. در واقع تا به امروز هیچ گونه اثربخشی در درمان کرونا با این دارو ثابت نشده است.

می‌توان بیش از یک بار به ویروس کرونا مبتلا شد

بر اساس تحقیق اداره سلامت همگانی بریتانیا ۸۳ درصد مبتلایان به کرونا حداقل پنج ماه به آن مصونیت دارند ولی ابتلای دوباره با اینکه نادر است، در چند کشور شناسایی شده است. بیشتر نگرانی متخصصان بهداشت ابتلای دوباره به انواع جدیدتر این ویروس است.

اگر تعداد قابل توجهی از بهبودیافتگان، آزماییشان دوباره مثبت شود، ممکن است به علت ابتلا به نوع جدید ویروس باشد. در این صورت، این نوع جدید توانایی پرهیز از پادتن‌هایی را دارد که در ابتلای قبلی در بدن مبتلا تولید شده‌اند. هزاران نوع کرونا در گردش هستند ولی نگران‌کننده‌ترین آنها در حال حاضر عبارتند از:

نوعی که ابتدا در برزیل شناسایی شد و با نام پی.یک شناخته می شود و حداقل در ۱۵ کشور دیده شده است.

نوعی که ابتدا در بریتانیا شناسایی شد و با نام بی.یک.یک.هفت شناخته می‌شود و در بیش از ۵۰ کشور شیوع پیدا کرده و به نظر می‌رسد می‌تواند دوباره جهش کند

نوعی که ابتدا در آفریقای جنوبی شناسایی شد و با نام بی.یک‌سه‌پنج‌یک شناخته می‌شود و حداقل در ۲۰ کشور دیگر هم دیده شده است.

نوعی که بتازگی در هند شناسایی شده و دو جهش همزمان کرده اما هنوز روشن نیست که این باعث افزایش قابلیت سرایت یا بیماری‌زایی آن شده باشد و در این باره به تحقیقات بیشتری نیاز است. این نوع هنوز در کشورهای دیگر شناسایی نشده است.

پیدا شدن سویه‌های جدید ویروس غیرمنتظره نیست. همه ویروس‌ها جهش پیدا می‌‌کنند و در حالیکه برای رشد و تکثیر نسخه‌های بیشتری از خود می‌سازند تغییر هم می‌کنند. بیشتر این تغییرها کم‌اهمیتند و حتی چندتایی از آنها ممکن است به ضرر خود ویروس باشند اما بعضی تغییرات می‌توانند ویروس را مسری‌تر یا خطرناک‌تر کنند.

همه نکاتی که باید در مورد پنومونی بدانید

واکسن‌های فعلی برای انواع جدید کرونا هم موثرند

با اینکه واکسن‌های موجود بر اساس اولین نمونه‌های ویروس کرونا طراحی شده‌اند، دانشمندان معتقدند این واکسن‌ها هنوز موثرند هر چند که شاید تاثیرشان به همان خوبی نباشد. نکته مهم این است که واکسن کرونا در نهایت پاسخ ایمنی را برمی‌انگیزد و به سیستم ایمنی فرصت می‌دهد تاحدی با ویروس کرونا آشناتر شود و راه مقابله با آن را یاد بگیرد. بنابراین همین که واکسن از بیماری شدید جلوگیری کند کار خود را انجام داده است.

مطالعات اولیه نشان می‌دهند با وجود جهش ویروس، واکسن‌های موجود همگی موارد شدید بیماری را کاهش می‌دهند. سویه‌های جدید و متفاوت کرونا باز هم پدیدار می‌شوند ولی متخصصان می‌گویند حتی در بدترین حالت، واکسن‌ها را می‌توان در عرض چند هفته یا ماه از نو طراحی کرد تا بیشتر مطابق انواع جدید ویروس باشند. ممکن است در نهایت کرونا را هم مثل آنفلوآنزا درمان کنیم و هر سال واکسن جدیدی برایش ساخته شود مطابق تغییرات ویروس در انتشار.

اگر مایل هستید آزمایش در منزل و آزمایش کرونا در منزل انجام دهید به سایت آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.