ناباروری، معضلی که امروزه در حال افزایش است

متاسفانه یکی از مشکلاتی که امروزه به ویژه در میان خانم ها زیاد شده است، ناباروری است. البته مردان نیز به این مشکل مبتلا می شوند ولی طبق آمار، خانم ها بیشتر دچار چنین مشکلی خواهند شد. اغلب زوجین به بچه علاقه دارند و بعد از مدتی که از زندگی مشترکشان می گذرد، تصمیم می گیرند بچه دار شوند. در این زمان است که هر کدام از آن ها که به ناباروری مبتلا باشد، مشخص خواهد شد. در این زمان متخصصین در ابتدا آزمایشاتی را مبنی بر آزمایش ناباروی از فرد به عمل آورده تا مطمئن شوند کدام یک از طرفین دچار این نقص است و در چه مرحله ای به سر می برد. غالب ناباروی ها قابل درمان است و با توجه به پیشرفت علم، جایی برای نگرانی در این زمینه نخواهد بود. کافی است کمی اطلاعات در این زمینه داشته باشید. پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

همه آنچه در مورد ناباروری و آزمایش ناباروری باید بدانیم ناباروری همیشه به معنای ناتوانی افراد در بچه دار شدن و فرزند دار شدن به حساب نمی آید و در واقع نمی‌توان نابارور بودن را معنای دیگری از عقیم شدن در نظر گرفت. به عنوان مثال در کشور عزیزمان ایران چیزی در حدود ۲۰ درصد از زوجین نابارور هستند اما فقط تعداد بسیار کمی از این تعداد به صورت کامل عقیم هستند و به هیچ وجه نمی توانند بچه دار شوند.

بسیاری از افراد و زوج هایی که دچار ناباروری هستند و برای بچه دار شدن اقدام می کنند، از طریق روش‌های درمانی مختلاف و یا بدون در نظر گرفتن روش درمانی بعد از گذشت مدتی صاحب فرزند می شوند. در حالت کلی مشکل ناباروری می تواند هم از طرف مرد و هم از طرف زن و هم از طرف هر دو آنها باشد.

در حالت کلی می توان با انجام آزمایشات ناباروری علت اصلی ناباروری را به صورت کامل تشخیص داد و در عین حال در برخی موارد پیش می آید که با انجام تمامی آزمایشات علت این مشکل مشخص نمی گردد. مشکل ناباروری برای بسیاری از افراد یک بحران بسیار جدی به حساب آمده و در چنین فردی که دچار این مشکل شده احساس گناه و کاستی بوجود می آيد.

همه آنچه در مورد ناباروری و آزمایش ناباروری باید بدانیم

یکسری اقدامات پزشکی تحت عنوان اقدامات پیش از بارداری وجود دارد که زوج های جوان می توانند برای مشخص شدن وضعیت بارداری آنها نسبت به انجام آنها اقدام کرده و به صورت کامل از وضعیت بارداری خود مطلع شوند و در صورتی که هرگونه مشکل وجود داشته باشد بسیار سریعتر از موعد مقرر از آن باخبر شده و روشهای درمانی مناسب را جهت باروری و همچنین داشتن فرزندی سالم در نظر بگیرند.

در صورتی که شما عزیزان می خواهید در مورد علائم ناباروری و همچنین انجام ازمایشات ناباروری اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه مقاله همراه بوده و مطالب ارائه شده در این مقاله (همه آنچه در مورد ناباروری و آزمایش ناباروری باید بدانیم )را تا انتها با دقت مطالعه کنید:

مهمترین دلایل ناباروری در خانم ها

همه آنچه در مورد ناباروری و آزمایش ناباروری باید بدانیم :از جمله مهم ترین علائمی که سبب ناباروری در خانمها می شود اختلالات موجود در زمینه تخمک گذاری در زنان به حساب می آید. در حالت کلی تغییراتی که در دوره پریودی و عادت ماهیانه در خانم ها به وجود آمده و مشکلات مربوطه تا حدود زیادی به ناباروری افراد ارتباط دارد. در صورتی که یک فرد عادت های ماهیانه غیر طبیعی مانند خونریزی کمتر از حد معمول بسیار بیشتر از حد معمول داشته باشد و یا عادت های پریودی و ماهانه فرد حالت نامنظم داشته باشد باعث می گردد تا فاصله میان دو زمان فرا رسیدن عادت ماهانه تغییر کند.

از جمله مهمترین مواردی که افرادی که قصد بارداری دارند باید به آن توجه ویژه داشته باشند و در صورت وجود آمدن چنین موارد و علائمی برای اینکه افراد شانس بیشتری برای باردار شدن داشته باشند باید برای بررسی دقیق تر مشکلات هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کرده و موارد را با پزشک در میان بگذارید که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وجود عادت های ماهانه بسیار دردناک همراه با کمردرد
 • وجود درد بسیار زیاد در ناحیه تناسلی و گرفتن ماهیچه ها در پی عادت های ماهیانه
 • به وجود نیامدن عادت ماهانه و یا توقف ناگهانی آن
 • و موارد دیگر این چنینی

همه آنچه در مورد ناباروری و آزمایش ناباروری باید بدانیم

همچنین یک سری علائم در بدن خانم‌ها وجود دارد که نشان‌دهنده تغییرات هورمونی در بدن یک فرد می باشد که در نتیجه می‌تواند باعث ایجاد مشکل در دوران بارداری در خانمها شود.

از جمله مهمترین تغییرات نشان دهنده تغییرات هورمونی در بدن یک فرد می‌توان به کاهش و یا افزایش میل جنسی و همچنین افزایش وزن و یا ریزش و نازک شدن موها و یا تغییرات پوستی که شامل افزایش میزان آکنه و جوش در بدن یک فرد می‌شود اشاره نمود.

همچنین درصورتی که یک خانم در هنگام برقراری رابطه جنسی احساس درد نماید و یا از نوک سینه ترشحات شیری رنگ ترشح شود که هیچ ارتباطی به دوران شیردهی فرد ندارد و یا یکسری موهای زائد در قسمت پشت لب و یا روی قفسه سینه و شانه فرد رشد کند می توان این طور عنوان کرد که تغییرات هورمونی در بدن فرد ایجاد شده است.

مهمترین دلایل ناباروری در آقایان

در حالت کلی مشکلاتی که مربوط به ناباروری آقایان می باشد مانند خانم ها مشخصه بارز نبوده و تا زمانی که نسبت به برقراری رابطه جنسی و بچه دار شدن اقدام نمی شود نمی‌توان متوجه این موارد شد. یک سری علائم وجود دارد که در صورت بروز این علائم در یک آقا می‌توان تا حدودی به مشکلات موجود در زمینه ناباروری در یک مرد مشکوک شویم که از جمله مهمترین آنها مواردی هستند که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:

 • کاهش میل در برقراری ارتباط و رابطه جنسی در آقایان
 • ایجاد درد شدید و یا تورم و برآمدگی در قسمت بیضه ها در بدن آقایان
 • وجود مشکلات در بحث انزال و نعوظ آقایان
 • کوچک شدن ابعاد و بین سفت شدن بیضه ها
 • به وجود آمدن تغییرات در روند رشد موها در بدن آقایان

در حالت کلی علائم نام برده شده ممکن است به دلایل مختلفی در بدن یک فرد ایجاد گردد و در  عین حال می توان اینطور عنوان کرد که معمولاً مشکلات ناباروری آقایان توجه به مشکلات اسپرم در بدن این افراد بستگی دارد. اگر بخواهیم در این زمینه مثال بزنیم می‌توان به پایین بودن تعداد اسپرم، کم تحرک بودن و کم جنب و جوش بودن اسپرم ها و یا وجود داشتن شکلی غیر طبیعی برای اسپرم ها اشاره نمود.

در نتیجه باعث ایجاد مشکلات در زمینه بارداری در آقایان می شود. معمولا در بدن آقایان کاهش تولید اسپرم ممکن است در اثر وارد شدن صدمه به ناحیه بیضه ها به وجود بیاید که از جمله موارد به وجود آمدن صدمه می توان به گرم شدن بیش از حد این ناحیه برای مدت طولانی و یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و مواد مخدر اشاره نمود و می‌توانند این موارد تا حدود زیادی در تولید اسپرم و باروری آقایان تاثیرات مخرب ایجاد نمایند.

همچنین مصرف دخانیات و الکل نیز تا حدود زیادی کیفیت اسپرم ها را کاهش داده و همچنین تعداد آن را کاهش می‌دهد. همچنین باید اضافه کنیم که مردانی که سن ۴۰ سالگی را رد می‌کنند تا حدود زیادی با کاهش قدرت باربری مواجه می‌شوند.(همه آنچه در مورد ناباروری و آزمایش ناباروری باید بدانیم)

انجام آزمایشات ناباروری در خانمها

پزشک متخصص در صورتی که به وجود مشکلات ناباروری در خانمها مشکوک باشد برای تشخیص دلیل به وجود آمدن این مشکلات و انتخاب یک روش درمانی مناسب و صحیح به انجام آزمایشات ناباروری اقدام می نماید. در نتیجه پزشک مورد نظر با بررسی نتیجه این آزمایش ها بهترین روش درمان و اصولی ترین روش را مد نظر قرار داده و با سرعت از آنها کمک می گیرد تا مشکلات ناباروری در خانم ها برطرف شود.(همه آنچه در مورد ناباروری و آزمایش ناباروری باید بدانیم)

همه آنچه در مورد ناباروری و آزمایش ناباروری باید بدانیم

اولین اقدام و حرکتی که پزشک متخصص در زمینه تشخیص مشکلات مربوط به فرزند دار شدن انجام می دهد بررسی کامل سابقه پزشکی و همچنین معاینات خانم ها  که در این زمینه سابقه تمامی عادت های ماهانه افراد و همچنین سابقه بیماری‌ها و عمل‌های جراحی و بررسی پرونده‌ها به زمان های برقراری رابطه جنسی به صورت کامل تجزیه و تحلیل و آنالیز می گردد.

همچنین در صورتی که فرد نسبت به کشیدن سیگار و مصرف مواد مخدر و یا مواردی که دارای کافئین هستند اقدام نماید و یا داروی خاصی مصرف نماید به صورت کامل تجزیه و تحلیل می گردد. از جمله مهمترین آزمایشات ناباروری در خانم ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آزمایش مربوطه بررسی سطح و میزان هورمون ها در بدن خانم ها
 • آزمایشات مربوط به تصویربرداری در زمینه ناباروری خانمها
 • آزمایشات مربوط به چالش تحمل کلومیفن سیترات
 • انجام آزمایش سونوهیستروگرافی و سونوگرافی
 • انجام آزمایش ناباروری هیستروسکوپی
 • انجام آزمایش هیستروسالپنگوگرافی
 • انجام آزمایش ناباروری مربوط به دوران بعد از نزدیکی
 • انجام آزمایش بررسی ذخیره تخمدان یا AMH
 • و موارد دیگر

انجام آزمایشات ناباروری مربوط به آقایان

برخی از مشکلاتی که در زمینه ناباروری برای زوجین به وجود می آید مربوط به آقایان می باشد. پزشک متخصص برای آنکه تشخیص دهد ناباروری مربوط به آقایان است و یا خیر یکسری معاینات و آزمایش هایی را در تحت عنوان آزمایشات ناباروری انجام می دهد. پزشک مورد نظر با استفاده از این آزمایش‌ها می‌تواند علت ناباروری را تشخیص داده و در صورت لزوم درمان موثر را برای بهبود شرایط در نظر بگیرد. در حالت کلی پزشک اورولوژیست وظیفه دارد تا معاینات مربوط به ناباروری را در مردان شروع کند.

پزشک مورد نظر با پرسیدن سوال های سابقه پزشکی مردم را به صورت کامل در آورده و در مورد مسائلی مانند سوابق جراحی، مصرف داروهای مختلف، مشکلات جنسی، بیماری های آمیزشی، مصرف مواد مخدر و سیگار و یا بیماری های مزمن از فرد یک سوال می پرسد. همچنین پزشک اورولوژیست بیضه های مرد را به صورت کامل معاینه می کند و در صورت وجود هر گونه مشکل متوجه آن می گردد.

با موضوع معاینه بیضه های مرد به وجود مشکل واریکوسل مشکل تشخیص داده می‌شود و همچنین اندازه بیضه‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود مشکلات هورمونی که تمامی آنها مشخص خواهند شد. در صورتی که وضعیت اسپرم در بدن یک فرد مورد بررسی قرار گیرد آزمایش اسپرم از سمت پزشک مورد نظر برای فرد تجویز خواهد شد. در حال انجام این آزمایشات علت و روش های درمانی برای ناباروری با سرعت بیشتری روند خود را طی خواهند کرد.

هزینه آزمایشات ناباروری

در مورد قیمت و هزینه آزمایشات ناباروری باید بگویم با توجه به انواع مختلفی که این آزمایشات دارند و همچنین مراکز مختلفی که نسبت به انجام آنها در این مکانها اقدام می‌کنیم هزینه متفاوتی ایجاد می گردد که برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.