سونوگرافی شکم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

سونوگرافی شکم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

سونوگرافی شکم یک روش غیر تهاجمی است که برای ارزیابی اندام ها و ساختارهای داخل شکم استفاده می شود. این اندام ها شامل کبد، کیسه صفرا، پانکراس، مجاری صفراوی، طحال و آئورت شکمی است. فناوری اولتراسوند امکان تجسم سریع اندام ها و ساختارهای شکمی را از خارج از بدن فراهم می کند. همچنین ممکن است از سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون به اندام های شکمی استفاده شود.

==آزمایش هورمونی زنانه

سونوگرافی شکم

در سونوگرافی شکم از یک مبدل استفاده می کند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شود، ارسال می کند. مبدل اولتراسوند روی پوست قرار می گیرد و امواج اولتراسوند از طریق بدن به اندام ها و ساختارهای درونی حرکت می کنند. امواج صوتی مانند پژواک از اندام‌ها منعکس می‌شوند و به مبدل بازمی‌گردند.

مبدل امواج منعکس شده را پردازش می کند و سپس توسط کامپیوتر به تصویری از اندام ها یا بافت های مورد بررسی تبدیل می شود. امواج صوتی بسته به نوع بافتی که با آن مواجه می‌شوند با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند – سریع‌ترین از طریق بافت استخوانی و آهسته‌ترین از طریق هوا. سرعت بازگشت امواج صوتی به مبدل و همچنین میزان بازگشت موج صوتی توسط مبدل به عنوان انواع مختلف بافت ترجمه می شود.

یک ژل اولتراسوند روی مبدل و پوست قرار داده می شود تا امکان حرکت نرم مبدل روی پوست را فراهم کند و هوای بین پوست و مبدل را برای بهترین رسانایی صدا از بین ببرد. نوع دیگری از سونوگرافی، سونوگرافی داپلر است که گاهی اوقات مطالعه دوبلکس نامیده می شود و برای نشان دادن سرعت و جهت جریان خون در داخل شکم استفاده می شود. برخلاف سونوگرافی استاندارد، برخی از امواج صوتی در طول معاینه داپلر قابل شنیدن هستند.

سونوگرافی ممکن است به طور ایمن در دوران بارداری یا در صورت وجود حساسیت به رنگ کنتراست مورد استفاده قرار گیرد، زیرا از اشعه یا رنگ کنتراست استفاده نمی شود. سایر روش های مرتبطی که ممکن است برای ارزیابی شکم انجام شود شامل عکس برداری با اشعه ایکس شکم، سی تی اسکن شکم و آنژیوگرافی شکم است.

مزایا و خطرات احتمالی سونوگرافی شکم

مزایا و خطرات احتمالی سونوگرافی شکم

مزایا

اکثر اسکن‌های اولتراسوند غیرتهاجمی هستند (بدون سوزن یا تزریق).

گاهی اوقات، معاینه سونوگرافی ممکن است به طور موقت ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.

سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس است، استفاده از آن آسان است و نسبت به سایر روش های تصویربرداری ارزان تر است.

سونوگرافی شکم بسیار ایمن است و از اشعه استفاده نمی کند.

اسکن اولتراسوند تصویر واضحی از بافت های نرم ارائه می دهد که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی شوند.

سونوگرافی تصویربرداری در زمان واقعی را ارائه می دهد. این باعث می شود که ابزار خوبی برای هدایت روش های کم تهاجمی مانند بیوپسی سوزنی و

آسپیراسیون مایع باشد.

خطرات

سونوگرافی شکم استاندارد هیچ اثر مضر شناخته شده ای برای انسان ندارد.

چرا ممکن است به سونوگرافی شکم نیاز داشته باشم؟

سونوگرافی شکم ممکن است برای ارزیابی اندازه و محل اندام ها و ساختارهای شکمی استفاده شود. همچنین می توان از آن برای بررسی شکم برای شرایطی مانند موارد زیر استفاده کرد:

 • کیست ها
 • تومورها
 • جمع آوری چرک (آبسه)
 • انسدادها
 • جمع آوری مایعات
 • انسداد (لخته) در رگ های خونی
 • عفونت

اندازه آئورت شکمی را می توان با سونوگرافی اندازه گیری کرد تا بتوان آنوریسم آئورت را تشخیص داد. سنگ در کیسه صفرا، کلیه ها و حالب ممکن است با سونوگرافی تشخیص داده شود. سونوگرافی شکم ممکن است برای کمک به قرار دادن سوزن هایی که برای بیوپسی بافت شکم یا تخلیه مایع از کیست یا آبسه استفاده می شود، انجام شود. سونوگرافی شکم همچنین ممکن است برای ارزیابی جریان خون ساختارهای مختلف در داخل شکم استفاده شود. ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که پزشک شما سونوگرافی شکم را توصیه کند.

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

تصویربرداری سونوگرافی شکم برای ارزیابی موارد زیر انجام می شود:

 • کلیه ها
 • کبد
 • کیسه صفرا
 • مجاری صفراوی
 • پانکراس
 • طحال
 • آئورت شکمی و سایر رگ های خونی شکم

سونوگرافی برای کمک به تشخیص بیماری های مختلف مانند:

 • درد یا اتساع شکم (بزرگ شدن)
 • عملکرد غیر طبیعی کبد
 • بزرگ شدن اندام شکمی
 • سنگ کلیه
 • سنگ کیسه صفرا
 • آنوریسم آئورت شکمی (AAA)
 • علاوه بر این، سونوگرافی ممکن است برای ارائه راهنمایی برای بیوپسی استفاده شود.

سونوگرافی برای کمک به تشخیص بیماری ها

سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می کند تا موارد زیر را ببیند و ارزیابی کند:

 • انسداد جریان خون (مانند لخته)
 • باریک شدن عروق
 • تومورها و ناهنجاری های مادرزادی عروقی
 • کاهش یا عدم وجود جریان خون به اندام های مختلف مانند بیضه یا تخمدان
 • افزایش جریان خون، که ممکن است نشانه عفونت باشد

ظاهر تجهیزات چگونه است؟

دستگاه های اولتراسوند از یک کنسول کامپیوتر، مانیتور ویدیویی و یک مبدل متصل تشکیل شده است. مبدل یک دستگاه کوچک دستی است که شبیه میکروفون است. برخی از امتحانات ممکن است از مبدل های مختلف (با قابلیت های مختلف) در طول یک امتحان استفاده کنند. مبدل امواج صوتی غیرقابل شنیدن و با فرکانس بالا را به داخل بدن می فرستد و به پژواک های برگشتی گوش می دهد. همین اصول در مورد سونارهای مورد استفاده توسط قایق ها و زیردریایی ها نیز صدق می کند.

تکنسین مقدار کمی ژل را روی ناحیه مورد بررسی قرار می دهد و مبدل را در آنجا قرار می دهد. این ژل به امواج صوتی اجازه می دهد تا بین مبدل و ناحیه تحت بررسی به عقب و جلو حرکت کنند. تصویر اولتراسوند بلافاصله بر روی مانیتور ویدیویی قابل مشاهده است.

کامپیوتر تصویر را بر اساس بلندی صدا (دامنه)، گام (فرکانس) و زمانی که طول می کشد تا سیگنال اولتراسوند به مبدل بازگردد، ایجاد می کند. همچنین در نظر می گیرد که صدا از چه نوع ساختار بدن و/یا بافتی عبور می کند.

خطرات سونوگرافی شکم چیست؟

هیچ اشعه ای استفاده نمی شود و به طور کلی هیچ ناراحتی در اثر استفاده از مبدل اولتراسوند روی پوست وجود ندارد. بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطراتی وجود داشته باشد. قبل از انجام عمل حتماً هر گونه نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی عوامل یا شرایط ممکن است با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند. این موارد شامل:

 • چاقی شدید
 • باریم در روده از روش اخیر باریم
 • گاز روده

تصویربرداری اولتراسوند از همان اصول سونار استفاده می کند که خفاش ها، کشتی ها و ماهیگیران از آن استفاده می کنند. هنگامی که یک موج صوتی به یک جسم برخورد می کند، به عقب باز می گردد یا پژواک می دهد. با اندازه گیری این امواج پژواک، می توان میزان فاصله جسم و همچنین اندازه، شکل و قوام آن را تعیین کرد. این شامل اینکه آیا جسم جامد است یا پر از مایع است.

پزشکان از اولتراسوند برای چی استفاده می کنند؟

پزشکان از اولتراسوند برای تشخیص تغییرات ظاهری اندام‌ها، بافت‌ها و عروق و تشخیص توده‌های غیرطبیعی مانند تومورها استفاده می‌کنند. در معاینه اولتراسوند، یک مبدل هم امواج صوتی را ارسال می کند و هم امواج پژواک (بازگشت) را ضبط می کند. هنگامی که مبدل بر روی پوست فشار داده می شود، پالس های کوچکی از امواج صوتی غیرقابل شنیدن و فرکانس بالا را به بدن می فرستد.

همانطور که امواج صوتی از اندام ها، مایعات و بافت های داخلی منعکس می شود، گیرنده حساس در مبدل تغییرات کوچکی را در زیر و بم و جهت صدا ثبت می کند. یک کامپیوتر فوراً این امواج امضا را اندازه گیری می کند و آنها را به صورت تصاویر بلادرنگ بر روی مانیتور نمایش می دهد. تکنسین معمولاً یک یا چند فریم از تصاویر متحرک را به عنوان تصاویر ثابت می گیرد. آنها همچنین ممکن است حلقه های ویدئویی کوتاهی از تصاویر را ذخیره کنند.

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر، یک تکنیک ویژه سونوگرافی، جهت و سرعت سلول‌های خونی را هنگام حرکت در عروق اندازه‌گیری می‌کند. حرکت سلول های خونی باعث تغییر در گام امواج صوتی منعکس شده (به نام اثر داپلر) می شود. یک کامپیوتر صداها را جمع آوری و پردازش می کند و نمودارها یا تصاویر رنگی ایجاد می کند که نشان دهنده جریان خون در رگ های خونی است.

چگونه برای سونوگرافی شکم آماده شوم؟

لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است لازم باشد تمام لباس ها و جواهرات را در ناحیه مورد بررسی بردارید. آماده سازی بستگی به نوع سونوگرافی شما دارد.

برای مطالعه کبد، کیسه صفرا، طحال و لوزالمعده، ممکن است از شما خواسته شود که عصر قبل از آزمایش یک وعده غذایی بدون چربی بخورید و سپس از خوردن غذا به مدت 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش خودداری کنید.

برای سونوگرافی کلیه، ممکن است از شما خواسته شود که حدود یک ساعت قبل از آزمایش، چهار تا شش لیوان مایع بنوشید تا مثانه پر شود. ممکن است از شما خواسته شود که هشت تا 12 ساعت قبل از آزمایش از خوردن غذا خودداری کنید تا از تجمع گاز در روده جلوگیری کنید.

برای سونوگرافی آئورت، ممکن است لازم باشد 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش از خوردن غذا خودداری کنید.

خوردن/نوشیدن: برای یک تستکه هنگام صبح انجام می شود، شام بدون چربی در روز قبل لازم است. از نیمه شب تا بعد از معاینه چیزی نباید خورده یا نوشیده شود. برای جلسات عصرگاهی، صبحانه مایع شفاف (بدون شیر) قبل از ساعت 9 صبح. بعد از صبحانه چیزی برای خوردن یا نوشیدن وجود ندارد.

داروها: ممکن است داروهای خود را با مقدار کمی آب مصرف کنید.

بر اساس وضعیت پزشکی شما، پزشک ممکن است آماده سازی خاص دیگری را درخواست کند.

چگونه برای سونوگرافی شکم آماده شوم؟

در سونوگرافی شکم چه اتفاقی می افتد؟

سونوگرافی شکم ممکن است به صورت سرپایی یا ر منزل شما توسط آنی آزما انجام شود. اگرچه هر مرکز ممکن است پروتکل های متفاوتی داشته باشد، به طور کلی یک روش اولتراسوند از این فرآیند پیروی می کند:

از شما خواسته می شود هر گونه لباس، جواهرات یا سایر اشیایی را که ممکن است در اسکن تداخل داشته باشد را بردارید.

اگر از شما خواسته شود لباس را دربیاورید، لباسی به شما داده می شود تا بپوشید.

بسته به ناحیه خاصی از شکم که باید معاینه شود، روی یک میز معاینه به پشت یا پهلو دراز خواهید کشید.

ژل اولتراسوند در ناحیه ای از بدن که تحت معاینه اولتراسوند قرار می گیرد قرار می گیرد.

با استفاده از یک مبدل، دستگاهی که امواج اولتراسوند را ارسال می کند، امواج اولتراسوند از طریق بدن بیمار ارسال می شود.

صدا از ساختارهای داخل بدن منعکس می شود و دستگاه اولتراسوند اطلاعات امواج صوتی را تجزیه و تحلیل می کند.

دستگاه اولتراسوند تصویری از این ساختارها بر روی مانیتور ایجاد می کند. این تصاویر به صورت دیجیتالی ذخیره خواهند شد.

هیچ اثر منفی بیولوژیکی تایید شده ای بر روی بیماران یا اپراتورهای ابزار ناشی از قرار گرفتن در معرض سونوگرافی در سطوح شدت مورد استفاده در سونوگرافی تشخیصی وجود ندارد.

در حالی که روش سونوگرافی شکم به خودی خود هیچ دردی ایجاد نمی کند، نیاز به دراز کشیدن در طول مدت عمل ممکن است باعث ناراحتی جزئی شود و ژل شفاف احساس خنک و مرطوب می کند. تکنسین از تمام اقدامات راحتی ممکن استفاده می کند و این روش را در سریع ترین زمان ممکن تکمیل می کند تا هر گونه ناراحتی را به حداقل برساند.

بعد از سونوگرافی شکم چه اتفاقی می افتد؟

بعد از سونوگرافی شکم نیازی به مراقبت خاصی نیست. شما می توانید رژیم غذایی و فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید مگر اینکه پزشک به شما توصیه دیگری کند. پزشک ممکن است بسته به وضعیت خاص شما، دستورالعمل های اضافی یا جایگزین را پس از عمل به شما بدهد.

تصویربرداری اولتراسوند از شکم از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای بالای شکم استفاده می کند. برای کمک به تشخیص درد یا اتساع (بزرگ شدن) و ارزیابی کلیه ها، کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، پانکراس، طحال و آئورت شکمی استفاده می شود. سونوگرافی ایمن، غیرتهاجمی است و از اشعه یونیزان استفاده نمی کند.

این روش نیاز به آمادگی کمی یا بدون نیاز دارد. پزشک به شما در مورد نحوه آماده سازی، از جمله اینکه آیا قبل از آن باید از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید، راهنمایی می کند. جواهرات را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس خاصی بپوشید.

نمونه گیری در منزل

محدودیت های سونوگرافی شکم چیست؟

امواج اولتراسوند توسط هوا یا گاز مختل می شوند. بنابراین، سونوگرافی یک تکنیک تصویربرداری ایده آل برای روده پر از هوا یا اندام هایی که توسط روده پوشیده شده اند، نیست. اولتراسوند برای تصویربرداری از ریه های پر از هوا مفید نیست، اما ممکن است برای تشخیص مایع اطراف یا درون ریه ها استفاده شود.

به طور مشابه، اولتراسوند نمی تواند به استخوان نفوذ کند، اما ممکن است برای تصویربرداری از شکستگی استخوان یا عفونت اطراف استخوان استفاده شود. تصویربرداری از بیماران بزرگ با سونوگرافی دشوارتر است زیرا مقادیر بیشتری از بافت امواج صوتی را با عبور بیشتر از بدن ضعیف می کند و باید برای تجزیه و تحلیل به مبدل بازگردند.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.