آزمایش چکاپ کامل کودکان

همانطور که مطلع هستید، معاینه اطفال در سن های پایین تر برای سلامتی آن ها از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. علاوه بر این، چکاپ کامل کودکان یک روش قابل اعتماد برای تعیین سلامت جسمانی کودک به حساب می آید. با توجه به سن کودک، کودکان باید به طور مرتب تحت نظر پزشک متخصص معاینه شوند.

در اینصورت، متخصصین آزمایش های مختلفی را بسته به سن آن ها، تجویز می کنند تا از سلامتی کودکان مطلع شوند. بنابراین، اگر کودکی از بیماری رنج می برد درمان آن در دوران کودکی بسیار ساده تر از بزرگسالی است. در این مقاله سعی داریم، والدین گرامی را با آزمایشات چکاپ کامل و اطلاعات مرتبط با آن آشنا کنیم.

 

آزمایش چکاپ کامل کودکان تهران
آزمایش چکاپ کامل کودکان تهران

آزمایش چکاپ کامل کودکان چیست؟

چکاپ کامل کودکان از ضروری ترین المان ها برای ارزیابی و بررسی وضعیت جسمانی کودکان می باشد که باید در فواصل مختلف زمانی، به وسیله پزشک متخصص تعیین می گردد، انجام شود. همین این امر از مبتلا شدن به بیماری های احتمالی در بزرگسالی مانند: دیابت، بیماری قلبی و عروقی، پیشرفت بیماری و سایر بیماری ها جلوگیری می کند.

علاوه بر این، با انجام این آزمایشات، والدین و پزشکان می توانند با بیماری های بدون علامت در کودکان خود آشنا شوند تا درمان به موقع آغاز شود. شایان ذکر است، معاینه کامل در سنین پایین می تواند به کودکان در یادگیری موارد پیشگیری کمک کند تا بیشتر مراقب سلامتی خودشان باشند.

لیست آزمایش های چکاپ کامل کودکان

مراقبت از سلامتی کودکان امری حیاتی تلقی می شود که اگر جدی گرفته نشود، می تواند در بزرگسالی از طریق بیماری های مختلف نمایان شود. بنابراین پیشنهاد می شود که به طور منظم چکاپ کامل کودکان را انجام دهید تا از صحت سلامتی بدن آن ها اطمینان حاصل کنید و از اختلالات و بیماری های جبران ناپذیر نیز جلوگیری کنید.

علاوه بر این، تشخیص و پیشگیری به موقع بیماری، راه حل منطقی برای بهبود سلامت و کیفیت زندگی کودکان می باشد. حائز اهمیت است، اگر متخصص ارزیابی سطح قند و چربی را در آزمایشات خون کودک شما گنجانده باشد، ناشتا بودن امری ضروری است.

بنابراین، تقریبا 7 الی 8 ساعت کودک باید از خوردن و آشامیدن پرهیز کند. در غیر اینصورت، در آزمایشات دیگر ناشتا بودن ضرورتی ندارد.

 

به برخی از لیست آزمایش های چکاپ کامل کودک در بخش زیر اشاره کرده ایم عبارتند از:

 • آزمایش تعداد سلول‌های خونی، پلاکت‌ها، سلول‌های قرمز خون، هماتوکریت، گروه خونی

 • قند خون ناشتا

 • آلرژی

 • چربی خون

 • تعیین زردی بدن

 • تست سلامت استخوان ها

 • آنزیم کبدی

 • هپاتیت

 • فشار خون

 • بررسی عملکرد کلیه

 • آزمایش کامل ادرار و مدفوع

 • ارزیابی سلامت پوست و مو

 • بررسی ذخیره آهن بدن

 • کلسترول و سل

 • میزان اکسیژن

علاوه بر آزمایش های خونی، معاینات دیگری مانند: اندازه‌گیری قد و وزن، ارزیابی ضربان قلب و ریه‌ ها، معاینه چشم، وضعیت دندان ها، نوار قلب، تست شنوایی، رشد کودک، بررسی تراکم استخوان و غیره باید ارزیابی شوند. علاوه بر این متخصص، تست هایی از جمله: گفتاری و فیزیکی کودک را نیز مورد بررسی قرار می دهد.

چکاپ کامل در منزل
چکاپ کامل در منزل

هزینه چکاپ کامل کودکان به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه چکاپ کامل کودک در این آزمایشگاه مناسب می باشد زیرا زیر نظر تاییدیه وزارت بهداشت تعیین شده است. این بدان معناست که شما عزیزان هیچگونه نگرانی و دغدغه در مورد هزینه های معاینه و آزمایش نخواهید داشت. با این حال، هزینه این آزمایشات تحت تاثیر فاکتور های متعددی از جمله: آزمایشگاه مورد نظر، سن و جنسیت فرد، وضعیت سلامتی، نوع آزمایش و غیره بستگی دارد. علاوه بر این، هزینه آزمایش های نوزادان و کودکان بر اساس جنسیت به دلیل ساختار فیزیولوژی و نوع هورمون متفاوت هستند. بنابراین هزینه و قیمت نهایی را از آزمایشگاه مربوطه بپرسید.

علاوه بر این، اشخاصی که زیر نظر بیمه ایی هستند مبلغ آزمایش از آن ها کسر می شود.

جمع بندی

در این مقاله به معاینه کودکان و اطلاعات مرتبط به آن اشاره کردیم که چکاپ بدن کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا اگر یه بیماری پنهان در کودکان سریع تشخیص داده شود درمان آن راحت تر و در بزرگسالی دچار مشکلات جبران ناپذیر نخواهند شد.

بنابراین، آزمایشات و معاینه باید طی فواصل زمانی تعیین شده به صورت منظم در آزمایشگاه های تخصصی با مجهزترین و مدرن ترین تجهیزات انجام شود. شایان ذکر است، خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل کودکان بر عهده متخصص می باشد تا تکنیک های درمانی، دارو های مخصوص مناسب، مطابق با بیماری تشخیص داده شده را برای کودک در نظر بگیرد.

 

خدمات مرتبط:

چکاپ ویژه کلیه

چکاپ ویژه کبد

مقالات مرتبط:

چکاپ در منزل

قیمت آزمایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.