در چکاپ بانوان چه مواردی بررسی می شود؟

چکاپ بانوان

انجام مداوم معاینات و آزمایش های کنترل سلامت بانوان، کلید پیشگیری و درمان سریع ناهنجاری های احتمالی است. چکاپ بانوان مصداق بارز عمل به جمله (پیشگیری بهتر از درمان) است. با انجام غربالگری و اطلاع زود هنگام از بروز بیماری های مربوط به زنان، روند درمان با درصد موفقیت بالاتری  پیگیری خواهد شد.

برای حفظ سلامت خود از ورزش منظم، کنترل استرس، رژیم غذایی مناسب و برنامه ریزی برای انجام چکاپ های بانوان غافل نشوید.

انجام چکاپ را به تعویق نیندازید

‌انجام چکاپ های بانوان به طور سالانه از سن 18 سالگی ضروری است. اگر تا به حال این تست را انجام نداده اید هر چه سریع تر به پزشک عمومی مراجعه و با درخواست انجام آزمایش های چکاپ بانوان روند بررسی  سلامت جسمی خود را آغاز کنید. دکتر کری پترسون؛ پزشک متخصص داخلی از آمریکا، در مورد اهمیت انجام آزمایش های چکاپ کامل بانوان می گوید: (با تشخیص زود هنگام یک بیماری از عوارض بی شمار بیماری ها جلوگیری می کنید. سرطان سینه بسیاری از مراجعین من در مراحل اولیه شناسایی و درمان شد. در واقع انجام چکاپ زنان مسیر زندگی این بیماران را تغییر داد)

لیست آزمایش های چکاپ

وقتی صحبت از چکاپ های لازم برای بانوان به میان می آید؛ اولین چیزی که به ذهن همه خطور می کند انجام آزمایش پاپ اسمیر است. اگرچه این آزمایش نیز یکی از تست های بررسی شده چکاپ بانوان به شمار می آید، ولی موارد دیگری نیز در این لیست قرار دارند.

آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر

انجام آزمایش پاپ اسمیر

انجام آزمایش پاپ اسمیر از 21 سالگی تا 65 سالگی به صورت دوره های 3 ساله ضروری است. پزشک از اسپکولوم برای گشاد کردن کانال واژن استفاده می کند. بعد به وسیله یک برس کوچک مقداری از سلول های دهانه رحم برای انجام آزمایش برداشته می شوند. در تست پاپ اسمیر نمونه را از نظر تغییراتی که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود بررسی می کنند. اگر بالای 30 سال سن هستید برای چکاپ بانوان می توانید تست پاپ اسمیر را همراه با آزمایش HPV هر 5 سال یکبار انجام دهید.

ماموگرافی و چکاپ بانوان

ماموگرافی به منظور تشخیص سرطان سینه صورت می گیرد. این تست با فشرده کردن سینه و ثبت تصاویر به وسیله اشعه ایکس انجام می شود. در مورد زمان و تعداد دفعات انجام ماموگرافی  نظرات متفاوتی وجود دارد. با توجه به این که با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد پزشکان توصیه می کنند زنان از سن 50 سالگی هر دو سال یکبار تست ماموگرافی انجام دهند.

با این حال طبق نظر انجمن سرطان آمریکا، زنان باید تست ماموگرافی به عنوان چکاپ بانوان را از سن 45 سالگی شروع کنند و از سن 55 سالگی به بعد در بازه های  2 ساله این تست را انجام دهند. اگر در زمینه بیماری های زنان  سابقه خانوادگی دارید با پزشک خود در مورد بازه های زمانی تست ماموگرافی صحبت کنید.

ماموگرافی
ماموگرافی

غربالگری سرطان روده بزرگ در زنان

تست غربالگری سرطان روده بزرگ که در مطب پزشک یا بیمارستان قابل انجام است باید از سن 50 سالگی  شروع شود. برای انجام غربالگری سرطان روده دو روش وجود دارد.

با انجام  روش سیگموئیدوسکوپی یک لوله و دوربین میکروسکوپی وارد مقعد می شود و کولون تحتانی را مورد بررسی قرار می دهد. در روش کولونوسکوپی یک لوله طولانی تر کل روده را بررسی می کند. در چکاپ بانوان استفاده از روش سیگموئیدوسکوپی هر 5 سال یکبار  و کولونوسکوپی هر 10 سال یکبار توصیه می شود.

بررسی هورمون های زنانه

آزمایش هورمون از طریق بررسی نمونه خون انجام می شود. در این تست میزان گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی مورد بررسی قرار می گیرد. در چکاپ سطح تستوسترون، دی هیدرو تستوسترون و استرادیول بررسی می شود. اگر میزان تستوسترون در خون بالا باشد با تجویز دارو سطح هورمون ها به حالت طبیعی باز گردانده می شود. خواندن آزمایش چکاپ کامل بر عهده پزشک معالج است.

بررسی سطح هورمون با آزمایش خون
بررسی سطح هورمون با آزمایش خون

جمع بندی

فشار خون، میزان ویتامین های موجود در بدن، بررسی روند عادت ماهانه و تمامی مسائلی که به سلامت بانوان مربوط است، در چکاپ بانوان بررسی می شود. با مراجعه به پزشک و اقدام برای انجام تست، سلامت فردای خود را تضمین کنید.

 

خدمات مرتبط:

چکاپ ویژه بارداری

چکاپ ویژه مو

مقالات مرتبط:

چکاپ کامل بدن برای اطلاع از وضعیت جسمانی زنان و مردان

استعلام قیمت آزمایش چکاپ و مزایای انجام این آزمایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.