همه چیز در مورد آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید

توجه به سلامت بدن از اهمیت زیادی برخوردار است و همه افراد بایستی نسبت به انجام چکاپ ‌های دوره ‌ای اقدام نمایند تا بتوانند از سالم بودن اعضای بدن خود اطمینان حاصل کنند. آزمایش تیروئید یکی از راهکارهای پیش رو برای تشخیص نحوه کارکرد این غده به شمار می ‌رود که باعث می‌ شود، بتوانید ضعف ‌ها و نقص عملکرد احتمالی را در این عضو حیاتی، شناسایی کنید. مجموعه آنی آزما با انجام آزمایشات گوناگون از جمله آزمایش تیروئید و ارائه سطح کیفی مطلوب در عملکرد خود، توانسته است، رضایت مشتریان را جلب نموده و در تشخیص بیماری‌ ها، دقیق‌ ترین نتایج را ارائه دهد. 

قبل آزمایش تیروئید چی نخوریم؟

همانطور که می ‌دانید، برای انجام برخی از آزمایش ‌ها نیاز است در شرایط مشخصی قرار داشته باشید تا از ایجاد خلل در نتیجه آزمایش، جلوگیری گردد. آزمایش تیروئید با توجه به تشخیص پزشک تجویز می ‌شود و افرادی که ملزم به انجام آن هستند، بایستی بر اساس دستورات پزشک عمل نمایند. در صورتی که پزشک شما برای انجام آزمایش تیروئید شرط ناشتا بودن را قرار داده باشد، نبایستی قبل از انجام این آزمایش نسبت به خوردن یا نوشیدن اقدام کنید. اما گاهی با مشورت پزشک می ‌توانید آب و داروهای روزانه خود را قبل از آزمایش، مصرف کنید.

 پیشنهاد می شود حدود ۸ ساعت قبل از آزمایش نیز از انجام فعالیت ‌های ورزشی خودداری نمایید تا بدن شما در  مناسب‌ ترین حالت ممکن، جهت انجام آزمایش تیروئید قرار داشته باشد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم آزمایش تیروئید برای تفسیر درست آن

بهترین زمان آزمایش تیروئید چه موقعی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، نظر پزشک در اولویت قرار دارد و در صورتی که پزشک شما تشخیص مناسب ‌ترین زمان را برای انجام این آزمایش داده باشد، لازم است در تایم معین شده نسبت به حضور در آزمایشگاه اقدام کنید. اما به طور کلی می ‌توان گفت، معمولاً بهترین زمان برای انجام ‌‌آزمایش تیروئید در ابتدای صبح است و اغلب پزشکان همین زمان را جهت تست تیروئید مشخص می‌ کنند.

 نکته قابل ذکر برای زمان آزمایش این است که افراد گوناگون که دارای شرایط خاصی هستند، لازم است بازه‌ های زمانی مشخصی را جهت انجام این تست در نظر بگیرند. به عنوان مثال فردی که در دوره بارداری قرار دارد با مراجعه به پزشک متخصص می ‌تواند، تست تیروئید را در مناسب‌ ترین ماه بارداری انجام دهد و به این ترتیب دقیق‌ ترین نتیجه را به دست بیاورد.

انجام تست تی اس اچ
انجام تست تی اس اچ

نحوه تفسیر آنلاین آزمایش تیروئید چگونه است؟

افرادی که آزمایش تیروئید را انجام می ‌دهند و جواب آن را به صورت اینترنتی یا حضوری دریافت می ‌کنند، لازم است برای تفسیر آن به پزشک مراجعه نمایند. اما گاهی این مراجعه حضوری، مشکلاتی را برای شخص به همراه خواهد داشت. در چنین شرایطی استفاده از تفسیر آنلاین آزمایش تیروئید اهمیت خود را نشان می ‌دهد و بیماران می ‌توانند، تنها با مراجعه به وب سایت ‌های معتبر، تفسیر آزمایش خود را به صورت آنلاین ببینند و در صورت وجود نقص در عملکرد غده تیروئید، به درمان آن بپردازند.

بیشتر بخوانید: آزمایش تیروئید مختص چه کسانی است؟

مشخصات جواب آزمایش‌ تیروئید نرمال

اگر در تفسیر آزمایش تیروئید با اعداد و ارقامی مواجه شدید که آشنایی کافی با آن ها  ندارید، می ‌توانید با استفاده از مطلبی که در ادامه بیان خواهد شد به نتیجه دقیق، دست پیدا کنید:

 افراد بزرگسال بایستی به طور معمول بین ۴ تا ۴۰ میلی ‌گرم از هورمون تیروئید در 1 لیتر خون را در جواب آزمایش خود داشته باشند تا از سالم بودن غده تیروئید خود مطمئن شوند. اگر با عددی بین ۵ تا 3.3 در میلی ‌گرم مواجه شدید، بایستی سریع تر به پزشک مراجعه کنید و برای کم کاری تیروئید خود راه حلی دریافت نمایید. افراد خردسال که در محدوده سنی ۵ سال قرار دارند، نیز بایستی پاسخی بین ۴ تا ۶ میلی ‌گرم در لیتر داشته باشند که همین عدد برای افراد محدوده ۱۴ سال ۴ تا ۵ میلی ‌گرم برآورد شده است.

تشخیص نقص در عملکرد غده تیروئید
تشخیص نقص در عملکرد غده تیروئید

تایید جواب آزمایش‌ تیروئید‌ کم کار

افرادی که سطح TSH بالایی دارند، در واقع با کم کاری تیروئید روبرو هستند. اما این مسئله تشخیصی است که در مراحل ابتدایی کار صورت گرفته است و در اکثر موارد شخص مراجعه کننده ملزم به انجام آزمایش ‌های دیگری نیز خواهد شد. در صورتی که نتیجه آزمایش TSH در محدوده طبیعی وجود نداشته باشد، فرد مشکوک به کم کاری تیروئید لازم است، تست T4 را نیز انجام دهد. اگر فرد در وضعیت کم کاری تیروئید قرار داشته باشد با سطح پایین تست T4 نیز روبرو خواهد شد.

در چنین وضعیتی پزشک با اطمینان کامل از کم کاری تیروئید شخص، اقدامات بعدی را جهت درمان بیماری شروع می ‌نماید.

بیشتر بخوانید: آزمایش های تشخیص کم کاری و پرکاری غده تیروئید

قبل از آزمایش تیروئید قرص لووتیروکسین بخوریم یا نه؟

همان طور که می‌دانید، قرص لووتروکسین برای تنظیم عملکرد غده تیروئید تجویز می ‌شود. استفاده از این قرص در قبل از انجام آزمایش‌ تیروئید‌ باعث می ‌شود، نتایج رضایت بخش و دقیقی نداشته باشید. معمولا پزشکانی که برای تشخیص روند تاثیرگذاری داروهای تجویز شده بر روی بیماران خود، انجام مجدد آزمایش تیروئید را به آن ها توصیه می‌ کنند، مصرف قرص لووتروکسین را به مدت ۲۴ ساعت قبل از تست، ممنوع اعلام می‌ نمایند. اما گاهی پزشکان بنا به شرایط بیمار قطع مصرف قرص لووتروکسین را ضروری ندانسته و شخص بیمار می‌ تواند، تا قبل از انجام آزمایش نیز این قرص را مصرف کرده و روند درمان خود را متوقف نکند.

قرص لووتروکسین
قرص لووتروکسین

یافتن بهترین آزمایشگاه برای آزمایش تیروئید

امروزه مراکز آزمایشگاهی مختلف، نسبت به انجام آزمایش تیروئید اقدام می ‌کنند. خدمات ارائه شده توسط آزمایشگاه ‌های گوناگون، دارای سطوح کیفی متفاوتی هستند. همانطور که می‌ دانید، آزمایش ‌های مربوط به غده تیروئید، حساسیت بالایی دارند و بایستی حداکثر دقت را در مورد یافتن بهترین و معتبرترین آزمایشگاه به خرج دهید تا بتوانید به نتایج دقیقی دست پیدا کنید و روند درمان خود را تا رسیدن به سلامت کامل پیگیری نمایید.

مجموعه آنی آزما با داشتن سابقه حرفه‌ ای و درخشان در زمینه انجام آزمایش‌ های دقیق و بدون خطا، توانسته است جایگاه مناسبی در میان افراد به دست بیاورد و بیمارانی که به این مجموعه مراجعه می ‌کنند، رضایت کامل را از انجام آزمایشات کامل و بدون نقص این مجموعه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.