همه چیز درباره هزینه آزمایش خون در منزل

آزمایش چکاپ در منزل

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می دهید به جای رفتن به آزمایشگاه و صرف زمان زیاد به آزمایش خون در منزل روی بیاورید، این مطلب برای شما نوشته شده است. حتما سوالات زیادی در ذهن دارید. مثلا اینکه نحوه نمونه گیری چگونه است؟ یا هزینه آزمایش خون در منزل چقدر می‌ باشد؟ برای پاسخ به همه‌ این سوالات ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

هزینه آزمایش خون در منزل به چه عواملی بستگی دارد؟

اگر به دنبال یک عدد برای هزینه‌ آزمایش‌ خون‌ هستید، قبل از هرچیزی باید بدانید که این هزینه به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از مهم ‌ترین عامل‌ها بیمه است. اگر شما تحت پوشش بیمه باشید، هزینه آزمایش خون در منزل خیلی کم ‌تر از آن چیزی که بدون بیمه باید بپردازید، خواهد بود. در ادامه به چند عامل مهم درباره هزینه آزمایش خون می ‌پردازیم.

  • نوع بیمه پایه و پوشش آن
  • تعداد و نوع فاکتورهای درخواستی
  • فاکتور‌ها و روش نمونه‌ گیری
  • نوع بیمه تکمیلی

پس از بررسی همه این موارد، هزینه آزمایش خون شما اعلام خواهد شد.

بیشتر بدانید: هزینه های آزمایش خون

هزینه آزمایش خون با بیمه تامین اجتماعی

 اگر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستید، نگران هزینه ‌های آزمایش نباشید. چرا که این بیمه معمولا درصد زیادی از هزینه‌های درمانی شما را کاهش خواهد داد. البته اگر خواستارِ نمونه‌ گیری در منزل هستید، در نهایت باید مبلغی اضافه‌تر برای انجام خدمات در منزل بپردازید. البته فراموش نکنید که موضوع قیمت به مجموعه‌ای که از آن درخواست کمک می‌ کنید نیز بستگی دارد و گاهی ممکن است قیمت آزمایشگاه ‌ها با یکدیگر متفاوت باشد. اما به طور کلی برای نمونه ‌گیری در منزل چیزی حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به مبلغ آزمایش اضافه می شود.

کاهش هزینه آزمایش خون با بیمه
کاهش هزینه آزمایش خون با بیمه

 ۳ روش مهم نمونه‌گیری خون در منزل

در قسمت‌ های قبل درباره هزینه آزمایش خون در منزل صحبت کردیم اما اکنون قصد داریم که شما را با روش ‌های نمونه گیری در منزل نیز آشنا کنیم.

  • روش وریدی

روش وریدی یکی از رایج‌ ترین روش ‌های نمونه ‌گیری است که هم در آزمایشگاه و هم در منزلِ شما انجام می ‌شود. این روش با نیدل صورت می ‌گیرد و در حقیقت خون را از سیاهرگ ‌ها جدا میکند. توجه داشته باشید که اگر این کار را در منزل انجام می ‌دهید؛ نکات بهداشتی به طور کامل رعایت شوند.

  •  روش وریدی با سرنگ

در این روش پس از باز و بسته کردنِ بازو، خون به سمتِ رگ حرکت کرده و واردِ آن می ‌شود. اما بستنِ گارو خون را در رگ حبس می‌کند و آن را دچار افزایش فشار کرده که با وارد کردن سرنگ، خون با فشار واردِ آن خواهد شد.

بیشتر بدانید: آزمایش خون شامل چه مواردی است؟

  • روش شریانی

از آنجایی که شریان ‌ها عمق زیادی داشته و نسبت به رگ‌ ها آناتومی پیچیده‌ تری نیز دارند، پیشنهاد می‌ کنیم از روش شریانی برای نمونه گیری در منزل صرف نظر کنید.

روش وریدی آزمایش خون
روش وریدی آزمایش خون

نمونه گیری در منزل چه مزایایی دارد؟

از آنجایی که برای اجرای این کار، هزینه آزمایش خون در منزل بیشتر خواهد شد، حتما باید متوجهِ مزایایی که این روش برای شما دارد باشید. یکی از مهم ‌ترین مزیت ‌های آن، صرفه‌جویی در زمان است. مخصوصا اگر آزمایشگاه به خانه شما دور باشد، می ‌توان از رفت و آمد و گرما دوری کرده و آزمایش را در خانه انجام داد. بعضی افراد دچار ناتوانی ‌های خاص هستند و یا حرکت و جابه‌جایی برای آنها خوب نیست. در این شرایط بهترین انتخاب استفاده از خدمات نمونه گیری در منزل است.

بیشتر بدانید: مناسب بودن هزینه آزمایش خون در منزل باعث سرمایه گذاری بزرگ در سلامتی و سرمایه شما می شود

انواع آزمایش خون

به طور کلی آزمایش خون چه در منزل انجام شود و چه در آزمایشگاه، اهداف متفاوتی دارد و این موضوع باعث شده که آزمایش ‌های متفاوتی نیز وجود داشته باشند. در ادامه به چند نوع از رایج ‌ترین انواع آزمایش‌ خون‌ اشاره خواهیم کرد.

  •  آزمایش خون بارداری

این آزمایش به دو نوع کمی و کیفی تقسیم می‌شود که بیشتر مردم از نوع کیفی آن استفاده می ‌کنند. در این آزمایش پاسخ مثبت بودن یا منفی بودن بارداری با بلی و خیر مشخص خواهد شد.  لازم به ذکر است که هزینه آزمایش خون در منزل شامل آزمایش خون برای بارداری نیز می ‌شود.

  •  آزمایش تیروئید

این آزمایش، تعداد هورمون‌های تیروئیدی و کم یا زیاد بودنِ آن‌ها را مشخص کرده و تعیین می‌ کند که آیا فرد به بیماری‌هایی از قبیل پرکاری و کم‌ کاری تیروئید دچار است یا خیر؟

  • آزمایش سرطان

یکی دیگر از بیماری‌ هایی که باید به وسیله آزمایش خون آن را تشخیص دهیم، سرطان است. هرچند که امیدواریم هیچ‌گاه سر و کارتان به این آزمایش نیفتد اما باید گفت که آزمایش خون تجویز شده توسط پزشک به نوعِ سرطان نیز بستگی دارد.

آزمایش خون برای تشخیص بارداری
آزمایش خون برای تشخیص بارداری

جمع‌بندی

تا اینجا به خوبی با هزینه آزمایش خون در منزل و نحوه انجام آن آشنا شدید. اگر پول برایتان از زمانی که صرف می‌ کنید اهمیت بیشتری دارد، بهتر است حضوری به آزمایشگاه بروید. اما فراموش نکنید که در انتخاب آزمایشگاه برای ارائه خدمات در منزل باید خوب دقت کرد تا آزمایشگاه انتخاب شده، هم از لحاظ قیمت مناسب بوده و هم با استاندارد های بهداشتی سازگار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.