همه چیز درباره جواب تست hpv

جواب تست hpv

تست hpv یکی از انواع تست های آزمایشگاهی است که برای تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی در مردان و زنان گرفته می شود. hpv  یکی از ویروس های عفونتی است که در اثر تماس جنسی به بدن فرد منتقل می شود. نحوه انجام آزمایش در مردان و زنان متفاوت است. اغلب برای انجام این تست در بانوان از رحم نمونه برداری می شود؛ اما برای آقایان اغلب بروز نشانه های زگیل در ناحیه تناسلی نشان دهنده این بیماری است. اگر می خواهید با جواب تست hpv و عکس جواب آزمایش‌ hpv‌ مثبت آشنا شوید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

تست hpv چیست؟

Hpv یا همان ویروس پاپیلومای انسانی یکی از پر خطرترین انواع عفونت مقاربتی محسوب می شود. این ویروس به علت عدم رعایت مسائل بهداشتی و داشتن روابط جنسی پر خطر و متعدد به سایر افراد منتقل می شود. این ویروس دارای سویه های مختلفی است که سویه 6 و 12 آن کم خطر ترین نوع این ویروس هستند و سویه های 16 و 18 پر خطر ترین آن ها و عامل بسیاری از سرطان های مقعد و رحم محسوب می شوند.

البته تعداد زیادی از سویه های این ویروس با گذشت زمان خود به خود از بدن خارج می شود. در جواب تست hpv این سویه ها مشخص می شوند و شما می توانید پر خطر یا کم خطر بودن آن ها را مشاهده کنید و بر اساس آن به درمان خود بپردازید. در ادامه نمونه برگه آزمایش hpv منفی و مثبت و سویه های مختلف آن را با هم بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: آزمایش HPV چیست و به چه منظوری انجام می‌شود؟

نحوه انجام آزمایشhpv در مردان و زنان

برای انجام این آزمایش تنها یک روش تایید شده وجود دارد که به طور اختصاصی برای بانوان انجام می شود. برای انجام این تست برای بانوان از تست پاپ اسمیر استفاده می شود. با استفاده از این تست از دهانه رحم نمونه برداری می شود و سپس نمونه ها  به آزمایشگاه فرستاده می شود تا مورد آزمایش قرار بگیرد. برای تشخیص این ویروس در مردان تاکنون هیچ آزمایشی تایید نشده است.

برای این که بیشتر با جواب تست hpv آشنا شوید بهتر است بدانید  آقایان تنها با استفاده از علائم و ضایعه های موجود در اطراف دستگاه تناسلی یا مقعد، نمونه گیری از مجرای ادرار یا نمونه گیری از مایع منی می توانند این بیماری را تشخیص دهند و از یک اورولوژ برای درمان آن کمک بگیرند. ‌برای تفسیر جواب آزمایش hpv مردان باید دقت داشته باشید که فرد تا 48 ساعت قبل از انجام این آزمایش رابطه جنسی نداشته باشد تا بهتر بتوان از نتایج آن اطمینان حاصل کرد. پس از نمونه برداری از رحم یا ناحیه تناسلی مردان این نمونه ها در قسمت پاتولوژی مورد بررسی قرار می گیرند.

بهترین روش برای تشخیص بیماری زگیل تناسلی
بهترین روش برای تشخیص بیماری زگیل تناسلی

تفسیر آزمایش hpv چگونه انجام می شود؟

حال ممکن است با خود بپرسید که چگونه می توانید جواب تست hpv را بخوانید. در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که جواب این تست تنها دو حالت دارد؛ یا مثبت است یا منفی. معنی negative در آزمایش hpv یا عبارت  detected not به معنای عدم ابتلای شما به ویروس hpv است. اما اگر عبارت نوشته شده در آزمایش شما positive باشد، به این معنا است که شما به این ویروس مبتلا شده اید. در صورتی که آزمایش شما منفی باشد، بهتر است هر 5 سال یک بار این تست را انجام دهید تا از سلامت خود اطلاع پیدا کنید. اما زمانی که جواب تست hpv شما مثبت باشد باید هر سال این تست را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: از تفسیر جواب آزمایش hpv چه می دانید؟

 در جواب آزمایش افرادی که به این ویروس مبتلا هستند سویه هایی که فرد به آن ها مبتلا است نیز آورده شده است و فرد می تواند ببیند که به سویه های پر خطر مبتلا است یا تنها سویه های کم خطر را دارد.  دقت داشته باشید که ابتلا به این ویروس به معنای داشتن سرطان نیست. جواب آزمایش مثبت به شما هشدار می دهد که ممکن است در آینده به سرطان مبتلا شوید و شما را به درمان تشویق می کند. در صورتی که ضایعه ای در ناحیه تناسلی دارید می توانید با مراجعه به پزشکان متخصص آن ها را از طریق لیزر درمانی یا دارو درمانی از بین ببرید.

مزایای انجام تست hpv در آقایان
مزایای انجام تست hpv در آقایان

ارتباط اچ پی وی با سرطان دهانه رحم

در صورتی که خانم هستید و جواب تست hpv شما مثبت است باید بدانید ممکن است در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید. این سرطان در اثر جهش و تغییر شکل سلول های دهانه رحم رخ می دهد. البته باید دقت داشته باشید که تمام سویه های این ویروس باعث سرطان نمی شوند و تنها ابتلا به دو سویه پر خطر این ویروس یعنی سویه های 16 و 18 ممکن است باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه انجام آزمایش hpv زنان

در صورتی که شما به این ویروس مبتلا شده باشید و برای درمان آن هیچ اقدامی نکنید، ممکن است به سرطان مبتلا شوید. بهتر است پس از ابتلا به این ویروس سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و از طریق کولپوسکوپی وضعیت رحم خود را بررسی کنید. در صورتی که ضایعه ای در رحمتان مشاهده نکردید می توانید تنها با استفاده از داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن، خود را تقویت کنید. با استفاده از این داروها می توانید از ابتلا به سرطان جلوگیری کرده و بدنی سالم تر داشته باشید.

بهترین واکسن برای جلوگیری از ابتلا به ویروس hpv
بهترین واکسن برای جلوگیری از ابتلا به ویروس hpv

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با جواب تست hpv آشنا کنیم. Hpv یا ویروس پاپیلومای انسانی یکی از مهم ترین دلایل بروز سرطان های مقعد و رحم در زنان و مردان است. برای انجام این تست اغلب از آزمایش پاپ اسمیر در بانوان و تست های نمونه برداری مجاری ادرار، مایع منی و … در آقایان استفاده می شود. در صورتی که جواب تست شما مثبت بود بهتر است با استفاده از داروهای تقویت سیستم ایمنی، بدنتان را تقویت کنید تا از بروز سرطان جلوگیری کنید. شما می توانید تست های مربوط به hpv را از طریق وب سایت آنی آزما در منزلتان انجام دهید و در سریع ترین زمان ممکن جواب آن را به صورت آنلاین بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.