هر آنچه درباره زدن سرم در منزل باید بدانید

زدن سرم در منزل

یکی از بهترین و سریع ترین راه های رساندن مواد مغذی به بدن، سرم زدن است؛ چرا که در این روش، مواد از دستگاه گوارش و روده ها عبور نکرده و یک راست به سمت اندام ها می رود؛ در نتیجه، جذب به 90 الی 100 درصد می رسد. یاد گرفتن زدن سرم در منزل، می تواند شما را از انتظار کشیدن برای رسیدن نوبتتان یا ماندن در محیط بیمارستان رها کند.

 به طور کلی، تامین انرژی بدن، جایگزین کردن مایعات یا الکترولیت های از دست رفته و بالا بردن سطح ایمنی بدن، با زدن سرم امکان پذیر است. در زمان های گذشته، به دلیل محدودیت در منابع آموزشی، تنها افراد متخصص می توانستند این عمل را به سرانجام برسانند؛ اما امروزه، با رعایت کردن یک سری نکات، به راحتی می توان به یادگیری زدن سرم در منزل پرداخت و از ماندن در شرایط بیمارستان آسوده شد.

گاهی اوقات، بعضی از مواد مغذی را نمی توانیم از طریق خوراکی به بدن برسانیم. ممکن است بیمار توانایی خوردن را از دست داده باشد یا در شرایطی، اسید معده، آن ماده خوراکی به خصوص را نابود کند. در چنین مواقعی، بهترین روش برای رساندن مواد به بدن، استفاده از سرم ها و آمپول ها یا به اصطلاح تزریقات وریدی  خواهد بود (به تزریقات داخل رگ ها، تزریقات وریدی می گویند.)

نکاتی که پیش از زدن سرم در منزل لازم است بدانید

قبل از شروع هر کاری، به خصوص کارهایی که به سلامت بدن ربط دارند، بهتر است از تمام جزئیات آن با خبر باشید؛ نکات زیر درباره انواع سرسوزن ها است؛ آن ها را به خاطر بسپارید تا امنیت کارتان تضمین شود:

 • سر سوزن های ساده و اسکالپ وین (سر سوزن بال پروانه ای)

این سر سوزن ها، هنگامی مورد استفاده قرار می گیرند که نمی خواهیم مدت زمان طولانی آن را در دست قرار دهیم. به اصطلاح، موقتی و لحظه ای هستند. اسکالپ وین نیز مشابه سر سوزن ساده بوده و برای رگ گیری، نمونه گیری یا تزریق سرم کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: چگونگی اتصال سرم در منزل و نکاتی که باید به آن توجه کرد

 • آنژیوکت ها

معمولا از این سر سوزن ها بعد از جراحی استفاده می کنند؛ چرا که مخصوص تزریقات طولانی مدت طراحی شده است. در نظر داشته باشید؛ بهترین رگ برای وارد کردن آنژیوکت، ساعد و دست به شمار می آید. رگ پا، به دلیل دست و پا گیر بودن، احتمال ایجاد ترومبوفلبيت را افزایش می دهد. توجه کنید؛ زدن سرم در منزل هم به همین شیوه بوده و رگ مناسب برای این سرسوزن، رگ ساعد دست خواهد بود.

نکات قابل توجه، قبل از رگ گیری با آنژیوکت

نحوه زدن سرم در منزل، به آموزش درست و رعایت نکات آن بستگی دارد. بهتر است تمام این موارد را در خاطر داشته باشید تا نتیجه کار، مطلوب باشد:

 • با دقت و به خوبی دست های خود را بشویید (اکتفا کردن به مواد ضدعفونی کننده، می تواند خطر آفرین باشد.)
 • تمام وسایل مورد نیاز را قبل از شروع کار آماده کنید تا مشکلی در حین کار پیش نیاید. برای مثال، چسب ها را بریده و آماده بگذارید.
 • سرم را در تمام جهات رنگ، ته نشینی، تاریخ انقضا، یخ زدگی و موارد این چنینی بررسی کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. بعد از خرید هر سرم، دستورالعمل های روی بسته را بخوانید تا از بهترین مکان برای نگه داری آن آگاه شوید.
 • ویال های تزریقی را پیش از تماس پیدا کردن با بدن ضدعفونی کنید.
 • با وصل کردن سرم و جاری کردن مواد محلول، سرم را هوا گیری کنید.
نحوه زدن سرم در منزل
نحوه زدن سرم در منزل

آموزش مرحله به مرحله زدن سرم در منزل توسط آنژیوکت

مراحل زدن سرم در منزل به شرح زیر است:

 1. سایز مناسب آنژیوکت با عدد 16 الی 20 را انتخاب می کنیم.
 2. دست بیمار را به سمت پایین قرار می دهیم تا باعث کندی برگشت خون به رگ ها شود.
 3. برای تزریق سرم به سائد، نیاز است گاور را بالاتر از آرنج ببندید تا به برجسته شدن رگ های بیمار کمک کند.
 4. رگ بیمار را با استفاده از انگشتتان لمس کنید.

بیشتر بخوانید: سرم تراپی در منزل چیست و چگونه انجام می شود؟

 1. به رگ هایی مانند رگ های آرنج دست که بعد از زدن سرم امکان خم و راست شدن آن ها زیاد است، رگ های پوزیشنال می گوییم. ترجیح ما برای انتخاب رگ، نمونه های غیرپوزیشنال آن است.
 2. کمی پایین تر از منطقه ای که برای زدن سوزن انتخاب کرده اید را بکشید. کشیدن پوست دست، هم به ورود راحت تر سوزن کمک می کند و هم بیمار، درد کمتری را متحمل می شود.
 3. اگر با وجود بستن گاور یا کشی محکم همچنان رگ ها مشخص نبودند، می توانید چند ضربه بر رگ وارد کنید تا با استفاده از ترشح هیستامین، خون بیشتری در رگ جریان پیدا کند.
نحوه تزریق سرم وریدی
نحوه تزریق سرم وریدی
 1. طول کانتر و قسمت صاف رگ را با یکدیگر مقایسه کنید. اگر با هم یکی بودند، به راحتی می توانید کانتر را وارد کنید؛ اما اگر قسمت صاف رگ کوتاه بود، از زیر پوست کانتر را وارد کرده و از کنار رگ وارد شوید.
 2. در ابتدا، نیمی از آنژیوکت و ماندرن را داخل رگ وارد می کنیم. اگر در چمبر خون دیده شد، یعنی سر سوزن به درستی وارد رگ شده است؛ سپس، ماندرن را عقب می کشیم؛ اما بیرون نمی آوریم. شیت آنژیوکت را به اندازه یک سانتی متر به جلو هل می دهیم تا به طور کامل درون رگ ها قرار گیرد.
 3. اکنون با استفاده از چسب، آنژیوکت را در رگ ثابت نگه دارید.

بیشتر بخوانید: سرم تراپی و تزریقات توسط آنی آزما

علت قطع شدن سرم، هنگام زدن سرم در منزل

از دلایل قطع شدن سرم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پیچ خوردگی سیم سرم
 • بسته بودن گیره سرم
 • پاره شدن رگ ها، در شرایطی می تواند به نشت مایع منجر شود. در چنین شرایطی، هر چه سریع تر سوزن را خارج کرده و از رگ دیگری استفاده کنید.
طریقه زدن سرم
طریقه زدن سرم

اگر شما هم می خواهید از خدمات پزشکی با کیفیت بالا و بدون رفتن به درمانگاه بهره مند شوید، مجموعه آنی آزما، با داشتن مجرب ترین افراد، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.