نحوه تفسیر آزمایش rdw

تشخیص دقیق کم خونی با آزمایش RDW

دانستن نحوه تفسیر آزمایش rdw اهمیت بسیار زیادی در فرایند تشخیص دارد. در بسیاری از آزمایش­ ها، فاکتورهای مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرند. در این آزمایش هم نکات مهمی در رابطه با گلبول­ های قرمز خون وجود دارند. این اطلاعات می‌تواند در فرایند تشخیص یک سری از بیماری­ ها تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.

اگر قصد دارید تا آزمایش rdw خود را تفسیر کنید، در این مطلب همراه ما باشید تا کلیه نکات لازم در تفسیر و بررسی این آزمایش را به شما بیاموزیم. همچنین، توصیه می کنیم برای تفسیر دقیق‌تر این آزمایش، از کارشناسان ما در آنی آزما کمک بگیرید.

آزمایش rdw چیست؟

اگر برای انجام تست شمارش سلول‌های کامل خون مراجعه کرده باشید، قطعاً این آزمایش بخشی از روند تشخیص شما خواهد بود. نمی‌توان گفت که آزمایش rdw فقط برای همین مورد است، ولی بخشی از این آزمایش محسوب می‌شود.

بعضی افراد، لازم است برای سنجش و شمارش خون که به اختصار (cbc) گفته می شود، باید این آزمایش را نیز در کنار دیگر تست­ های مربوط  به CBC بگذرانند. این تست­ ها بیشتر برای شمارش گلبول­ های سفید، قرمز و پلاکت های خون به کار می رود. نقش این تست در تشخیص بیماری­ های مختلف، از بیماری های خونی تا سرطان، مهم است. از این جهت هم می توان این تست را به‌عنوان یک تست برای تشخیص دقیق­تر مشکلات مرتبط با خون در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: درباره RDW در آزمایش خون بیشتر بدانیم

 آزمایش RDW به بررسی دقیق گلبول­ های قرمز خون می پردازد. با کمک این آزمایش جنبه­ های ظاهری گلبول­ های قرمز خون مانند اندازه آن­ها ارزیابی می شود. همچنین، می توان به مشکلات و عارضه های احتمالی مرتبط با این سلول­ ها پی برد که نقش مهمی در تشخیص بیماری­ های خونی دارد.

ظاهراً گلبول­ های قرمز خون، در صورت سالم بودن از نظر سایز و اندازه، از 6 تا 8 میکرومتر متغیر هستند. با این وجود اگر تنوع در اندازه این گلبول­ ها زیاد باشد، امکان بروز نشانه­ هایی مانند کم خون محتمل است. البته این آزمایش اطلاعات مفید بیشتری در خصوص گلبول­ های قرمز خون می‌دهد که در ادامه از اهمیت این تست صحبت می‌کنیم.

اهمیت تست RDW در پیشگیری از تالاسمی
اهمیت تست RDW در پیشگیری از تالاسمی

چرا تست rdw مهم است؟

گفتیم که این تست نقش مؤثری در تشخیص بیماری ­ها و عارضه­ های مختلف خونی در بدن دارد. اما این بیماری­ ها تنها محدود به خون نمی‌شوند. در واقع با کمک آزمایش RDW می‌توان بیماری ­ها و عارضه­ های بیشتری را ارزیابی کرد. در ادامه به بخشی از این بیماری­ ها که تست RDW در آن­ها کاربرد دارد اشاره می‌کنیم:

 • بیماری ­های خونی
 • کم خونی
 • بیماری کبد
 • دیابت
 • سرطان
 • قلب و عروق

با بررسی موارد اشاره شده در بالا، می دانیم بیماری ­های زیادی که عموما جنبه زمینه ای دارند، با این تست قابل تشخیص هستند. البته متخصص به دلایل مختلفی ممکن است، درخواست سنجش و ارزیابی گلبول­ های قرمز خون شما را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: از mchc در آزمایش خون چه می دانید؟

برخی از مشکلات خونی مانند کم خونی، می توانند از بدو تولد فعال باشند. ممکن است بیماری بسیار کند پیش برود و عوارض آن بصورت ناگهانی در سنین بالاتر نمایان شود. به همین دلیل برای تشخیص زود هنگام و پیش گیری از آن، بهتر است که از آزمایش rdw استفاده شود. در نهایت پزشک تعیین کننده میزان ضرورت انجام این تست برای شما خواهد بود.

ما به شما توصیه می کنیم که اگر برای چکاپ کامل بدن و یا تست کامل خون اقدام می کنید، بررسی این فاکتور را فراموش نکنید. به هر حال اهمیت شمارش سلول­ های خونی، با توجه به نقش مهمی که در تشخیص و پیشگیری از برخی بیماری­ ها دارد، بسیار زیاد است.

تقسیر دقیق آزمایش RDW
تقسیر دقیق آزمایش RDW

آزمایش rdw خودتان را تفسیر کنید

به طور کلی در آزمایش شمارش سلول خون، فاکتورهای زیر مورد ارزیابی قرار می گیرند:

 • عرض توزیع گلبول های قرمز یا RDW
 • میانگین حجم گلبول های قرمز یا MCV
 • هموگلوبین گلبولی یا MCH
 • غلظت هموگلوبین گلبولی یا MCHC

این فاکتورها در کنار هم می توانند نقش تعیین کننده ای، در نتیجه آزمایش داشته باشد. حتی متخصص بعد از بررسی RDW، به نتایج دیگر فاکتورها نیز توجه می کند تا درصد خطای این آزمایش به حداقل برسد.

RDW بصورت درصدی در آزمایش مشخص می شود. این درصد به شما کمک می کند که تفسیر راحت‌تری از آزمایش خود داشته باشید. این درصدها در نهایت به سه دسته بالا، معمولی و کم تقسیم می شوند. این دسته بندی با درصد های زیر مشخص می شود:

 • بیش از 15 درصد، بالا
 • بین 12 تا 15 درصد، نرمال
 • کمتر از 12 درصد، پایین

بیشتر بخوانید: درباره RDW در آزمایش خون بیشتر بدانیم

RDW بالا می تواند نشان دهنده توزیع نامناسب گلبول­ های قرمز خون باشد. این مورد در نهایت می تواند به کم خونی اشاره داشته باشد. البته با همه این ها نیاز به آزمایشات بیشتری توسط پزشک وجود دارد تا تشخیص کامل‌تری انجام دهد. فرآیند درمان بالا بودن rdw معمولا، بعد از تشخیص و ارزیابی دقیق شروع خواهد شد.

پایین بودن rdw در آزمایش خون نشان از روند توزیع نرمال گلبول ­های خونی دارد. شاید کوچک بودن این گلبول­ ها از میزان نرمال خارج باشد، اما جای نگرانی ندارد.

باید در نظر بگیریم که اگر سطح RDW در خون شما بالاتر از حد نرمال باشد، این افزایش نشان دهنده یک عارضه مهم خواهد بود. افزایش این سطح، نشان از کم بود آهن و بعضی ویتامین­ ها مانند ویتامین B12 و یک دست نبودن گلبول ­های قرمز خون است. به همین دلیل برای اطمینان از یک دست بودن گلبول­ های قرمز خون، انجام این آزمایش اهمیت زیادی دارد.

انجام آزمایش RDW در منزل
انجام آزمایش RDW در منزل

و در آخر

هرکدام از فاکتورهایی که در یک آزمایش خون در بدن مورد بررسی قرار می گیرند، می توانند تاثیر در تشخیص دقیق بیماری ­های مختلف داشته باشند. آزمایش rdw هم اهمیت بسیار زیادی در تشخیص بیماری ­های خونی مانند کم خونی، تالاسمی، مشکلات قلبی و… دارد. به همین دلیل تفسیر درست آن بسیار مهم و حیاتی است.

البته نمونه گیری دقیق آزمایش هم اندازه تفسیر صحیح اهمیت زیادی دارد. شما می توانید، برای انجام نمونه گیری در منزل توسط کارشناسان خبره آنی آزما همین حالا برای ثبت سفارش آزمایش خود، اقدام کنید. تیم آنی آزما آماده است تا در اولین زمان ممکن برای انجام نمونه گیری در منزل، به یاری شما بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.