میزان هزینه طب کار به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه طب کار

طب کار یکی از شاخه های علم پزشکی است که ارتباط سلامت افراد را با میزان توانایی های آن ها برای کار کردن مورد بررسی قرار می دهد. همچنین در این شاخه عوامل مختلفی مانند شرایط فیزیکی و شیمیایی کار نیز مورد بررسی قرار می گیرد و تاثیرات شرایط کار و محیط بر روی کارگر بررسی می شود. طب کار سلامت روانی و بالینی افراد را با توجه به محیط شغلی آن ها و شرایط کاری افراد مورد بررسی قرار می دهد. هزینه طب کار یکی از مواردی است که ذهن افراد را به خود مشغول کرده است.

این شاخه از علم پزشکی شامل شناسایی و پیشگیری از بیماری هایی است که در اثر فعالیت طولانی مدت در یک محیط شغلی خاص ایجاد می شود. در این رشته صدمات ناشی از شغل افراد و تاثیرات آن بر روی عملکرد ارگان های بدن کارگر بررسی می شود. متخصصان این رشته تلاش می کنند که تا حد زیادی از بروز انواع بیماری های ناشی از شغل های خاص جلوگیری کنند و عملکرد افراد را بهبود بخشند. این یک شاخه تحقیقاتی است و با دیگر زیر شاخه های رشته پزشکی تفاوت های زیادی دارد.

پزشکان این رشته یاد می گیرند که شرایط کاری می توانند تاثیرات بسیار زیادی بر روی سلامت افراد داشته باشد. همچنین تلاش می کنند که محیط کار را طوری بهینه کنند که کارگر کمترین صدمات ناشی از کار را داشته باشد. برای بررسی این عوامل ابتدا سلامت کلی کارگر مورد ارزیابی قرار می گیرد و مشکلات جسمی و روانی فرد به طور کامل در پرونده او ثبت می گردد. سپس میزان اثرات فعالیت شغلی بر روی افراد مختلف با توجه به شرایط اولیه آن ها مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: با اهداف و کاربرد طب کار آشنا شوید

انواع معاینات طب‌ کار‌

انواع بسیار زیادی از معاینات وجود دارد که فرد باید قبل از شروع کار و پیش از بازنشستگی انجام دهد. هدف از انجام این آزمایش بالابردن دقت نتایج آزمایش است. انجام این آزمایش ها پیش از شروع کار ضروری است و در ماده 90 لیست قوانین استخدام کارمندان وجود دارد. این آزمایش ها به صورت دوره ای انجام می شود و فرد باید مطابق با تاریخ های تعیین شده اقدام به انجام آزمایش های مربوطه نماید و نتایج به دست آمده را به مراکز تحقیقات طب کار ارائه دهد.

انجام این آزمایش ها سبب می شود که مشکلات ناشی از کار شناسایی شوند و اگر فردی به این بیماری ها و آسیب های شغلی مبتلا گردد، کارفرما باید در سریع ترین زمان ممکن به از بین بردن این موارد اقدام نماید. همچنین کارفرما باید بخشی از هزینه درمان کارگران را نیز پرداخت نماید و از بازگشت سلامتی آن ها مطمئن گردد. آزمایش های طب کار شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار، معاینات اندام ها، تست بینایی سنجی، تست شنوایی، تست سلامت تنفس، تست فشار خون و تست سلامت روانی است.

آزمایش پیش از استخدام طب کار
آزمایش پیش از استخدام طب کار

معاینات پیش از استخدام طب کار

معاینه های پیش از استخدام طب کار به منظور بررسی توانایی ها و سلامت جسمی فرد متناسب با شرایط بدنی و توانایی های بدنی او انجام می گیرد. در این آزمایش ها سلامت روانی افراد نیز متناسب با ضریب هوشی و توانایی مغزی آن ها مورد بررسی قرار می گیرد و نتایج بر روی پرونده افراد درج می گردد. هدف از انجام این آزمایش ها، شناسایی بیماری های زمینه ای فرد است تا تاثیرات کار بر روی این بیماری ها مشخص گردد و میزان تحلیل بدنی یا تقویت شرایط جسمی فرد بررسی شود.

انجام این آزمایش ها برای بررسی نتایج حاصل از سلامت جسمی و کارکرد اندام ها، قدرت توانایی انجام کار و بررسی قدرت بدنی افراد و همچنین تشکیل پرونده سلامت جسمی و روانی کارگران برای ارجاع به مراجع قانونی و سازمان های تحقیقاتی انجام می شود. آزمایش طب کار در مواردی که کارگر ادعا کند تحت تاثیر شرایط کاری یا فشار های محیطی به بیماری های خاصی مبتلا شده است، مورد بررسی قرار می گیرد. پرسنل بررسی می کنند که آیا افراد قبل از انجام استخدام، مبتلا به این بیماری بوده اند یا خیر.

بیشتر بخوانید: آزمایش طب کار؛ چه مواردی بررسی می شود؟

از دیگر دلایلی که این آزمایش ها انجام می شود می توان به مناسب بودن افراد برای شغل مورد نظر اشاره کرد. یعنی نتایج آزمایش طب کار نشان می دهد که آیا این افراد برای انجام شغل مورد نظر مناسب هستند یا خیر. در صورتی که افراد دارای سلامت جسمی پایینی باشند یا بیماری های زمینه ای افراد بازدهی آن ها را کاهش دهد، این موضوع به کارفرما اطلاع داده می شود. همچنین زمانی که اثبات شود شغل مورد نظر می تواند سلامت فرد را در خطر قرار دهد نیز از استخدام جلوگیری به عمل می آید.

پرونده طب کار
پرونده طب کار

معاینات پیش از بازنشستگی طب‌ کار‌

معاینات طب کار پیش از بازنشستگی یا معاینه های خروج از کار نیز یکی دیگر از انواع این معاینات هستند که در آن ها بررسی تاثیرات کار بر روی افراد پس از گذشت مدت زمان طولانی بررسی می شود.

معاینات پیش از بازنشستگی
معاینات پیش از بازنشستگی

در این آزمایش ها تاثیرات عواملی که در طولانی مدت می توانند بر روی سلامت انسان ها تاثیر گذار باشند مانند آزبست، سیلیس و پرتو های مضر بررسی می شود و سلامت کلی افراد مورد بررسی قرار می گیرد. انجام این آزمایش ها ضروری است و باید پرونده نتایج آزمایش های بازنشستگی به مراجع قانونی داده شود.

بیشتر بخوانید: مزیت های انجام آزمایش طب کار برای افراد و سازمانها

دلایل رد شدن طب کار

جالب است بدانید که امکان رد شدن طب کار نیز وجود دارد. رد شدن در آزمایش های طب کار به این معنی است که افراد صلاحیت لازم را برای انجام کار مورد نظر ندارند و این شغل می تواند به سلامت آن ها آسیب های جدی وارد کند. همچنین از دیگر دلایلی که می تواند رد شدن آزمایش های طب کار را به دنبال داشته باشد خطا در آزمایش است. خطا در آزمایش یعنی به دلیل شرایط پیش آمده و ایجاد مشکل در حین انجام آزمایش، نتایج به دست آمده دقیق نیست و این فرآیند باید مجددا تکرار شود.

رد شدن طب کار
رد شدن طب کار

هزینه آزمایش طب کار

هزینه آزمایش طب کار نسبت به دیگر انواع آزمایش های پزشکی کمتر است و همه افرادی که می خواهند وارد بازار کار شوند باید آزمایش طب کار را به طور کامل انجام دهند. همچنین افراد موظف هستند که در زمان تعیین شده آزمایش ها را تکرار کنند. آنی آزما ارائه دهنده انواع آزمایش های طب کار در منزل است و افراد می توانند درخواست خود را برای انجام آزمایش با کمترین هزینه در سایت ثبت نمایند و مشاوره های لازم را دریافت نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.