میزان هزینه آزمایش چکاپ و اهمیت آن

هزینه آزمایش چکاپ

به طور کلی می توان گفت آزمایش چکاپ کامل به منظور تشخیص بیماری ها و کمبود های بدن مانند کمبود ویتامین انجام می گیرد. معمولا از افراد خواسته می شود که به صورت روتین و سالانه این آزمایش را انجام دهند. چرا که هرچه بیماری ها زودتر تشخیص داده شوند، روند درمان آسان تر خواهد بود.  امروزه با توجه به مصرف زیاد مواد شیمیایی، مصرف مواد غذایی غیر سالم و آلوده شدن هوا احتمال ابتلا به بیماری های مختلف افزایش یافته است و توجه به انجام آزمایش چکاپ اهمیت بیشتری یافته است. هزینه آزمایش چکاپ نیز به عوامل متعددی بستگی دارد.

اهمیت انجام آزمایش چکاپ برای مردان و زنان متفاوت می باشد. این تفاوت به دلیل تفاوت میان نوع هورمون ها در مردان و زنان  است که منجر می شود زنان سیستم ایمنی قوی تر داشته باشد؛ بنابراین انجام آزمایش های عفونی برای مردان ضروری تر به نظر می رسد. در زنان اغلب کمبود ویتامین هایی از قبیل کلسیم، آهن و ویتامین B12  وجود دارد.

به طور کلی آزمایش چکاپ به منظور سنجش موارد زیر انجام می گیرد:

  • بررسی و سنجش وضعیت سلامت افراد
  • بررسی مسائل مربوط به هورمون ها مانند تیروئید
  • بررسی احتمال ابتلا به بیماری های عفونی
  • بررسی عملکرد بخش های مختلف بدن مانند کلیه و کبد
  • بررسی بیماری های ژنتیکی

عوامل تاثیر گذار بر هزینه آزمایش چکاپ

برای تشخیص درست و به موقع بیماری ها بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید و درخواست کنید که برای شما آزمایش چکاپ تجویز نماید. نکته مهم دیگر این است که انجام چکاپ مخصوص زمانی نیست که افراد مبتلا به بیماری باشند؛ بلکه این آزمایش برای اطمینان از سلامت افراد و تشخیص بیماری ها و پیشگیری از آن ها انجام می گیرد. هزینه آزمایش چکاپ کامل با توجه به میزان سخت و پیچیده بودن آزمایش و تجهیزات آزمایشگاه متفاوت می باشد.

امروزه برخی مراکز خدماتی ارائه می دهند که افراد می توانند آزمایش های چکاپ را در خانه انجام بدهند. یکی از مزیت های انجام آزمایش در خانه این است که افراد استرس و نگرانی بابت قرار گرفتن در محیط بیمارستان را نخواهند داشت و این مسئله می تواند بر انجام بهتر آزمایش و همچنین نتیجه بهتر آن تاثیر گذار باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه چکاپ کامل چه مقدار است؟ این چکاپ شامل چه تست هایی می شود؟

میزان هزینه آزمایش چکاپ با بیمه سلامت و بیمه های مختلف دیگر مانند تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و … متفاوت می باشد. اما به طور کلی می توان گفت معمولا حدود 30 درصد از هزینه آزمایش توسط خود فرد پرداخت می شود. اما برای انجام آزمایش های خاص افراد ملزم به پرداخت 70 درصد از هزینه ها می باشند.

عوامل تاثیر گذار بر هزینه آزمایش چکاپ
عوامل تاثیر گذار بر هزینه آزمایش چکاپ

انواع آزمایش هایی که به منظور چکاپ بدن انجام می شود

از عواملی که بر هزینه این آزمایش تاثیر گذار است می توان به سن و سال افراد و نوع آزمایش هایی که قصد انجام آن را دارند اشاره نمود. همچنین وضعیت سلامتی افراد نیز در میزان هزینه های آزمایش تاثیرگذار می باشد.  از جمله آزمایش هایی که به منظور چکاپ کامل بدن انجام می گیرد می توان به آزمایش تیروئید، آزمایش خون، آزمایش ادرار، آزمایش مدفوع، آزمایش عفونت های ویروسی، آزمایش  CBC و آزمایش های مربوط به مواد معدنی و ویتامین ها اشاره نمود.

بیشتر بخوانید: با انجام انواع چکاپ ها از بروز بیماری های خطرناک در بدن خود جلوگیری کنید

نکته مهم دیگر این است که هزینه آزمایش چکاپ کلی نسبت به آزمایش چکاپ موضوعی مقرون به صرفه تر می باشد. چراکه در چکاپ موضوعی فرد ناگزیر می باشد برای هر آزمایش هزینه ای جداگانه پرداخت نماید.

آزمایش های مربوط به چکاپ بهتر است در زمانی انجام بگیرد که فرد 8 ساعت قبل از آن استراحت کافی داشته باشد. چراکه میزان هورمون ها در بدن در روز و شب برابر نیست.

انواع آزمایش هایی که به منظور چکاپ بدن انجام می شود
انواع آزمایش هایی که به منظور چکاپ بدن انجام می شود

به طور کلی سیستم بدن انسان بسیار پیچیده می باشد و گاهی بیماری هایی در بدن افراد وجود دارد که هیچگونه علائم بیرونی ندارند و ممکن است در بدن افراد رشد کنند و حتی به مرحله خطرناکی برسند. به همین دلیل انجام چکاپ های دوره ای ضروری به نظر می رسد. برای مثال کمبود برخی ویتامین ها در بدن موجب می گردد سیستم دفاعی بدن تضعیف شود و احتمال ابتلا به بیماری ها افزایش یابد. همچنین هزینه آزمایش چکاپ ویتامین های بدن نیز متفاوت می باشد.

برخی بیماری ها نیز به دلیل فشار و بیماری های روانی اتفاق می افتد. فشار های عصبی، اضطراب و نگرانی ها منجر به بیماری های جسمانی می گردد. آزمایش چکاپ در واقع یک آزمایش کنترلی می باشد که برای سنجش فاکتور های خون و ادرار انجام می شود.

مزیت های انجام آزمایش چکاپ
مزیت های انجام آزمایش چکاپ

زمان مناسب برای انجام آزمایش چکاپ

زمان انجام آزمایش چکاپ به طور حدودی برای هر فرد هر 12 ماه یک بار می باشد.  البته برای برخی افراد ضروری است که زودتر از 12 ماه اقدام به انجام آزمایش نمایند. برای مثال افرادی که دارای علائم به خصوصی می باشند. این علائم می تواند مربوط به احساس درد و ناراحتی نیز باشد.

بیشتر بخوانید: خدمات آزمایش چکاپ در منزل و مزایا و کاربرد آن

هزینه آزمایش چکاپ با توجه به آزمایش های مختلف مانند خون، تیروئید و… نیز متفاوت می باشد. آزمایش چکاپ برای پیشگیری از بیماری های خاص نیز انجام می شود. چرا که موجب آگاهی بیشتر افراد از تغییرات به وجود آمده در بخش های مختلف بدن آن ها می شود.

زمان مناسب برای انجام آزمایش چکاپ
زمان مناسب برای انجام آزمایش چکاپ

به طور کلی برای انجام این آزمایش بهتر است افراد ناشتا باشند و از 12 ساعت قبل چیزی نخورده باشند. البته نوشیدن آب مانعی ندارد. همچنین پیش از آزمایش از خوردن برخی داروها نیز باید خودداری نمود. برای مثال دارو های هورمونی و آنتی بیوتیک قبل از آزمایش نباید مصرف شود.

 نکته مهم دیگری که در مورد هزینه آزمایش چکاپ کامل بدن می توان به آن اشاره کرد این است که نوع آزمایشگاه نیز اعم از دولتی و خصوصی بودن در تعیین هزینه ها تاثیرگذار می باشد.

نتیجه گیری

اهمیت آزمایش چکاپ کامل در مورد برخی بیماری ها بیشتر می باشد. برای مثال افرادی که مبتلا به ایدز می باشند پیش از آنکه از بیماری خود مطلع شوند چندین نفر را به دلیل عدم آگاهی به این بیماری مبتلا می کنند. طبق آمارها حدود 40 درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند بیماری را از فردی گرفته اند که نسبت به بیماری خود بی اطلاع بوده است. بنابراین انجام آزمایش چکاپ برای همه افراد به ویژه کسانی که احتمال ابتلای آن ها به بیماری های مختلف بیشتر می باشد، ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.