لیست آزمایش های چکاپ کامل زنان که باید انجام دهند

لیست آزمایش های چکاپ کامل زنان

در هر مرحله از زندگی، پیشگیری بهترین دارو است. یکی از این راه های پیشگیری، آزمایش ها و چکاپ سالانه هستند. هر شخصی برای بررسی وضعیت سلامتی خود باید آزمایش‌ هایی را ماهانه، سالانه یا هرچند سال یک بار انجام دهد. خانم ها علاوه بر چکاپ عمومی تعدادی چکاپ زنانه دارند که باید این موارد را جدی بگیرند. در این مقاله به لیست آزمایش های چکاپ کامل زنان خواهیم پرداخت و بهترین زمان برای هر آزمایش را بیان خواهیم کرد.

لیست آزمایش های چکاپ کامل زنان

آزمایش های چکاپ زنان شامل موارد زیادی می شوند که در این بخش به مهم ترین آنها و بازه زمانی مناسب هر آزمایش پرداخته خواهد شد.

 • تست پاپ اسیمر و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

زنان باید از سن 21 سالگی آزمایش پاپ اسمیر را شروع کنند و این آزمایش باید حداقل هر سه سال یکبار تکرار شود. آزمایش همزمان HPV با پاپ اسمیر باید از سن 30 سالگی شروع شده و شما باید حداقل هر پنج سال یکبار غربالگری مجدد انجام دهید.

بیشتر بخوانید: لیست کامل چکاپ زنان، تمام چیزی که هر زنی برای چکاپ باید بداند

 • تست بیماری های مقاربتی (STD)

بیماری های مقاربتی اغلب بدون علامت هستند. به این معنی که می توانید آن را به شریک زندگی خود یا در صورت بارداری، به یک کودک متولد نشده منتقل کنید. غربالگری های سلامت جنسی باید به محض شروع فعالیت جنسی یا در صورت امکان، زودتر شروع شوند. زنانی که فعالیت جنسی دارند، از زمان شروع فعالیت باید سالیانه غربالگری شوند.

 • قند خون

غربالگری دیابت از سن 35 سالگی شروع می شود و اگر هیچ فاکتور خطری برای دیابت ندارید، باید هر سه سال یکبار آن را تکرار کنید. اگر عوامل خطرناک مانند سابقه خانوادگی، اضافه وزن یا چاقی، فشار خون بالا یا سابقه بیماری قلبی داشته باشید، غربالگری باید زودتر یا بیشتر انجام شود.

ماموگرافی، یک تصویربرداری تخصصی
ماموگرافی، یک تصویربرداری تخصصی
 • ماموگرافی

ماموگرافی یک تصویربرداری تخصصی پزشکی است و از آن برای تشخیص بیماری سرطان سینه استفاده می شود. انجمن سرطان آمریکا (ACS) می گوید که زنان باید غربالگری سالانه را در سن 45 سالگی شروع کنند. سپس می توانند از سن 55 سالگی به ماموگرافی دو سالانه روی آورند.

 • معاینه پوست

در سن 18 سالگی، پوست خود را هر ماه از نظر خال های مشکوک یا تغییرات رنگ بررسی کنید. به خصوص اگر پوست روشنی دارید یا دائما در معرض آفتاب هستید. معاینه سالانه پوست کل بدن با متخصص پوست، باید از سن 40 سالگی شروع شود.

بیشتر بخوانید: چکاپ زنان ضرورتی غیر قابل انکار

 • کولونوسکوپی

این آزمایش به پیدا کردن و حذف پولیپ های بدون علامت که می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند، کمک می کند. این غربالگری باید از سن 45 سالگی شروع شود، اما اگر سابقه خانوادگی دارید، ممکن است نیاز به غربالگری زودتر داشته باشید.

آزمایش کولونوسکوپی، برای پیدا کردن پلیپ های بی علامت
آزمایش کولونوسکوپی، برای پیدا کردن پلیپ های بی علامت
 • تست کلسترول

ارزیابی کلسترول خون باید در سن 45 سالگی برای زنان بدون عوامل خطر و در 20 سالگی برای کسانی که عوامل خطر را دارند، آغاز شود. عوامل خطر عبارتند از: دیابت، بیماری قلبی یا کلیوی و برخی مشکلات پزشکی دیگر.

 • غربالگری سرطان ریه

اگر در حال حاضر سیگار می کشید یا سابقه سیگار کشیدن دارید، باید از سن 50 سالگی برای سرطان ریه غربالگری شوید. افراد سیگاری بالای 50 سال باید هر سال یک بار از نظر سرطان ریه بررسی شوند.

بیشتر بخوانید: برای تشخیص سرطان چه آزمایشاتی باید انجام داد؟

 • تست تراکم استخوان

هرچه استخوان های شما متراکم تر باشند، احتمال شکستگی آن ها کمتر است. اگر کمبود وزن شدید، سابقه شکستگی استخوان، بیماری های مربوط به پوکی استخوان و عوامل خطرناک دیگر را دارید، آزمایش را از 50 سالگی شروع کنید. در غیر این صورت، دستورالعمل کلی این است که تست تراکم استخوان از سن 65 سالگی شروع و حداقل هر سه سال یک بار تکرار شود.

سنجش سلامت بدن با چکاپ کامل
سنجش سلامت بدن با چکاپ کامل
 • تست شنوایی

اختلال شنوایی بر فرآیندهای ذهنی شما تاثیر می گذارد و می تواند به کیفیت زندگی شما آسیب برساند. تا سن 50 سالگی، هر 10 سال یکبار و بعد از 60 سالگی هر سال آزمایش شنوایی خود را انجام دهید.

 • معاینه چشم

طبق دستورالعمل های توصیه شده برای بزرگسالان، معاینه اولیه چشم در سن 18 سالگی و سپس هر دو سال یک بار تا 60 سالگی است؛ مگر اینکه مشکلی مانند دیابت وجود داشته باشد. از سن 61 سالگی، باید یک معاینه سالانه چشم انجام دهید.

علاوه بر این موارد، ویزیت سالیانه از سن 21 سالگی بسیار مهم است. در طول این ویزیت، پزشک فشار خون شما را بررسی می کند و در مورد تغذیه، تناسب اندام، سلامت روان و سلامت عمومی صحبت می کند.

بیشتر بخوانید: لیست آزمایش چکاپ کامل زنان بهترین راه برای پیشگیری از بیماری‌ ها

هزنیه چکاپ کامل زنان

یکی از مهم ترین مسائل برای افرادی که به آزمایشگاه ها مراجعه می نمایند و قصد انجام چکاپ کامل بدن را دارند، هزینه این آزمایش است. اگر آزماش توسط بیمه شما پوشش داده شود، 70 درصد مبلغ را بیمار و 30 درصد را بیمه پرداخت می کند. هزینه چکاپ کامل زنان به عوامل مختلفی بستگی دارد. به صورت کلی این هزینه ها بستگی به آن دارد که شما از لیست آزمایش های چکاپ کامل چه آزمایشاتی و چه تعدادی از آن ها را درخواست کنید.

البته باید توجه داشته باشید که وضعیت سلامتی و سن فرد نیز می تواند در این موضوع دخیل باشد. قیمت آزمایش چکاپ کامل 1402 تقریبا بین پانصد تا یک میلیون و پانصد هزار تومان است.

جمع بندی

خانم ها در سنین مختلف مستعد ابتلا به برخی از بیماری ها هستند. این در حالی است که با انجام برخی آزمون ها و چکاپ های دوره ای می توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد یا با تشخیص زود هنگام آن ها، نسبت به درمان به موقع اقدام کرد. در این مقاله لیست آزمایش های چکاپ کامل زنان بررسی و بهترین زمان برای چکاپ زنانه نیز برای هر آزمایش بیان شد. باید به این نکته توجه داشت که تعداد دفعات توصیه شده و سن شروع برای هر آزمایش لیست شده می تواند بسته به عوامل سلامت فردی و سابقه خانوادگی متفاوت باشد.

آنی آزما با همکاری آزمایشگاه های برتر کشور، امکان انجام این آزمایش ها را در منزل فراهم کرده است. بدین ترتیب حریم خصوصی شما نیز حفظ شده و به راحتی می توانید به انجام آنها بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش آزمایش در منزل، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.