سفید شدن زگیل تناسلی نشانه چیست؟

شناخت علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی قطعا به شما کمک می‌کند تا این عارضه را بهتر بشناسید و نسبت به درمان زگیل تناسلی به موقع اقدام کنید. زگیل تناسلی یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است که هر ساله زنان و مردان بسیاری به آن مبتلا می‌شوند. این عارضه به صورت زائده‌های گوشتی قرمز یا کرم‌رنگی روی سطح پوست ظاهر می‌شوند و معمولا به صورت تکی یا خوشه‌ای شکل هستند.

زگیل تناسلی از 60 ویروس جداگانه تشکیل شده اما همه‌ی آن‌ها خطرناک نیستند و تنها برخی از این ویروس‌ها از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند.

پزشکان برآورد کرده‌اند که 26 میلیون نفر از آمریکایی‌ها به این ویروس مبتلا هستند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.
در رابطه با تغییر رنگ زگیل تناسلی چند سوال مطرح شده است. اولا آیا زگیل تناسلی تغییر رنگ می‌دهد؟ دوما رنگ زگیل تناسلی تیره یا روشن می‌شود؟
برای رسیدن به پاسخ این دو سوال تا انتهای بلاگ با ما همراه باشید.

سفید شدن زگیل تناسلی نشانه چیست؟

زگیل‌ تناسلی روی سطح پوست به رنگ کرم تیره یا روشن دیده می‌شود، زمانی که پزشک نتواند زگیل را به درستی شناسایی کند با محلول استیک اسید رنگ زگیل را سفید می‌کند. این کار باعث می‌شود تا زگیل راحت‌تر شناسایی شود، سفید شدن زگیل تناسلی در طول درمان نشان دهنده موفقیت‌آمیز بودن درمان این عارضه است.

سیاه شدن زگیل تناسلی نشانه چیست؟

در برخی افراد با توجه به شرایط و سیستم بدنی که دارند رنگ زگیل تناسلی تیره و سیاه می‌شود، این تیرگی و سیاهی مربوط به قبل از درمان زگیل تناسلی است.
سیاه شدن زگیل تناسلی در زنان بسیار بیشتر از مردان است، برخی پزشکان بر این باورند که زگیل‌های سیاه بیشتر به شکل خوشه‌ای ظاهر می‌شوند و بسیار خطرناک هستند.

آیا تغییر رنگ زگیل تناسلی خطرناک است؟

تغییر رنگ زگیل تناسلی خطرناک نیست در واقع آنچه زگیل را به یک عارضه خطرناک تبدیل می‌کند نوع زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی انواع و اقسام مختلفی دارد که از بین آن‌ها تنها چند مورد آن خطرناک هستند و باید برای درمان آن سریعا اقدام کنید.

انواع و شکل زگیل‌های تناسلی

تا به این لحظه نزدیک به 111 ویروس شناسایی شده که از این تعداد 40 نوع آن بیماری‌زا و 15 نوع آن اثرات بسیار بدخیمی به همراه دارند. بهتر است برای درمان زگیل تناسلی سریعا اقدام کنید اگر زگیل تناسلی در بدن بدون درمان رها شود، زمینه را برای سایر بیماری‌ها چون سرطان رحم و سرطان‌های دستگاه تناسلی مهیا می‌کند. شماری از این ویروس‌ها از نوع خطرناک و سرطان‌زا هستند:

  • HPV16 و HPV 18: زگیل‌های پر خطر(High Risk) و سرطان دهانه رحم (سرویکس)
  • HPV6 وHPV11: کوندیلوما اکومیناتا، زگیل‌های کم خطر (Low Risk) و زگیل‌های ایجاد شده در سیستم تنفسی
  • HPV1 وHPV2 وHPV4: زگیل ساده

چند وقت بعد از ابتلا علائم آشکار می‌شوند؟

زگیل تناسلی شاید در همان لحظه ابتلا خود را نشان ندهد بلکه ممکن است چند روز، چند ماه یا حتی چند سال بعد از ابتلا به این عارضه زائده‌های گوشتی روی سطح پوست ظاهر شوند. به همین دلیل تعیین زمان دقیق ابتلا به این ویروس و اینکه از چه طریقی به آن مبتلا شده‌اید کار بسیار سختی است. به طور کلی بعد از 6 ماه تا یک ‌سال علائم زگیل تناسلی آشکار می‌شوند.

روش‌های تشخیص و درمان زگیل تناسلی

برای اینکه با روش‌های تشخیص این عارضه آشنا شوید ابتدا لازم است که علائم زگیل تناسلی را بشناسید. زگیل تناسلی در سه ناحیه بدن که در زمان برقراری رابطه جنسی درگیر هستند، خود را نشان می‌دهند: ناحیه واژن، مقعد و دهان.

زگیل تناسلی گاهی اوقات به قدری ریز و کوچک است که با چشم به راحتی دیده نمی‌شود و تنها راه تشخیص آن معاینه پزشک است. شکل ظاهری این زگیل‌ها کمی برجسته و شبیه به گل کلم است. زگیل تناسلی بافت نرمی دارد و در برخی مواقع رنگ پوست یا تیره رنگ است.

شدت عارضه، نواحی ابتلا به زگیل تناسلی و علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان کمی متفاوت است.

  • زگیل تناسلی در زنان: زگیل تناسلی در زنان روی دهانه رحم، داخل مقعد یا اطراف دهانه مقعد، قسمت بیرونی و داخلی واژن و دهان بوجود می‌آید. زگیل تناسلی معمولا با علائمی چون خارش، خونریزی، سوزش همراه است.
  • زگیل تناسلی در مردان: زگیل تناسلی در مردان در قسمت کشاله ران، روی ران، داخل مقعد یا اطراف دهانه مقعد، بیضه‌ها، دهان و آلت تناسلی بوجود می‌آید.

خوشبختانه علم پزشکی در زمینه تشخیص و درمان زگیل تناسلی پیشرفت خوب و چشمگیری داشته، راه و روش‌های درمانی بسیاری برای این عارضه بوجود آمده که از میان آن‌ها لیزر درمانی، دارودرمانی و کرایوتراپی بسیار موفق بوده‌اند و نتایج مطلوبی به همراه داشته‌اند.

کرایوتراپی یا فریز کردن

 در این روش پزشک به کمک نیتروژن مایع، زگیل تناسلی را خشک می‌کند، این روش در مقایسه با سایر روش‌های درمانی رایج‌تر است اما شاید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. در زمان کرایوتراپی کمی درد و سوزش حس می‌کنید که طبیعی است و بعد از مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابد.

دارودرمانی

 این روش به عنوان یک روش مکمل شناخته شده و در کنار سایر روش‌های درمانی برای تسریع در روند درمان می‌توان از داروهای موضعی و خوراکی استفاده کرد. ترکیبات موجود در این دارو طوری است که مصرف آن در دوران بارداری ممنوع بوده و تنها سه بار در هفته طبق دستور پزشک باید مصرف شوند.

جراحی

 برای زگیل‌های بزرگ از روش جراحی استفاده می‌کنند که با بیهوشی موضعی همراه است، در این روش پزشک بعد از برداشتن زگیل ناحیه مورد نظر را بخیه می‌زند.

لیزر درمانی

 یکی از رایج‌ترین راه‌های درمان زائده‌های گوشتی کوچک استفاده از لیزر است که در بازه زمانی کوتاه مدت این ضایعات را بدون هیچ درد و خونریزی از بین می‌برد.

جمع بندی

بهترین راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی، واکسن گارداسیل است. زمانی باید این واکسن را استفاده کنید که ویروس زگیل تناسلی در بدن شما وجود نداشته باشد. این واکسن باید در سه دوز و در یک بازه زمانی 6 ماهه تزریق شود و برای تاثیرگذاری بیشتر باید تا قبل از 26 سالگی واکسن را کامل تزریق کنید تا در برابر این ویروس مقاوم شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.