روش های خواندن برگه آزمایش خون و ادرار

خواندن برگه آزمایش

انجام آزمایش های دوره ای خون و ادرار یکی از راه های تشخیص سلامتی بدن است. بعد از انجام آزمایش خون در بیمارستان ها یا درمانگاه های معتبر، نتیجه آزمایش به صورت برگه در اختیار بیمار قرار می گیرد و در صورتی که از خدمات آزمایش در محل استفاده کنید، جواب آزمایش خون و ادرار روی سایت شرکت خدمات دهنده قابل رؤیت خواهد بود. سؤالی که برای تمامی متقاضیان آزمایش خون و ادرار مطرح می شود، این است که چگونه می توانیم برای خواندن برگه آزمایش خون اقدام کنیم؟

اگر به برگه های جواب آزمایش نگاه کرده باشید، کلمات مختصر انگلیسی را مشاهده می کنید که اعدادی مقابل آن ها نوشته می شود. برای افرادی که در رشته پزشکی یا علوم آزمایشگاهی تحصیل کرده باشند، بررسی نتایج آزمایش و خواندن جواب آزمایش خون و ادرار آسان است؛ ولی برای افرادی که تحصیلات مرتبط نداشته باشند، نیاز به راهنمایی وجود دارد. در ادامه این مقاله از سایت آنی آزما می توانید به راهنمای جامعی برای خواندن و تفسیر آزمایش خون و ادرار دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بررسی نتایج آزمایش خون به صورت آنلاین

راهنمای کامل خواندن و تفسیر برگه آزمایش

برگه های آزمایش از چهار ستون تشکیل می شود که ستون اول Test نام دارد. در این ستون می توانید مواردی را که مورد آزمایش قرار گرفته اند، مشاهده کنید. برای یافتن معنای هر کلمه اختصاری از جدول زیر کمک بگیرید. در ستون دوم یا Result مقادیر هر شاخص در خون شما نوشته شده است. ستون سوم یا Unit واحد اندازه گیری هر شاخص را نشان می دهد و آخرین ستون به مقادیر استاندار هر شاخص اختصاص دارد و با نام Normal Range شناخته می شود. شما باید دو ستون Result و Normal Range را با یکدیگر مقایسه کنید.

معنای حروف اختصاری حروف اختصاری
گلبول  های سفید WBC
گلبول  های قرمز RBC
مقدار متوسط هموگلوبین در گلبول  های قرمز HCH
حجم متوسط گلبول  های قرمز HCV
شمارش کامل خون CBC
قند خون ناشتا FBS
کلسترول Chol
کلسترول خوب HDL
کلسترول بد LDL
تری گلیسیرید TGs
تست انعقادی خون PTT
کراتینین Cr
نوعی کراتین کیناز CKMB
کراتینین فسفوکیناز Cpk
گاما گلوتامین ترانسفراز Ggt
زمان پروترومبین Pt
پروتئین واکنش پذیر C CRP
هموگلوبین HGB
وزن متوسط هموگلوبین MCH
غلظت متوسط هموگلوبین MCHC
حجم متوسط هموگلوبین MCV
هماتوکریت HCT
هورمون محرک تیروئید TSH
تری یدوتیرونین T3
تیروکسین T4
شمارش پلاکت های خون PLT
درصد پلاکت ها PTE
حجم پلاکت ها MPV
تجزیه کامل ادرار UA
اسید اوریک Uric Acid
پروتئین Pro
بیلی روبین (آزمایش زردی) Bill
تست بارداری HCG
دیابت بارداری GCT
نوعی آنزیم کبدی Ast
نوعی آنزیم کبدی Alt
قند ۱۲۰ روزه A1c
تست تحمل گلوکز Gtt
قند ۲ ساعته 2hpp
ویتامین D VitD
سدیم Na
منیزیم Mg
پتاسیم +K
کلسیم Calcium
بررسی نتایج آزمایش خون و ادرار
بررسی نتایج آزمایش خون و ادرار

علائم اختصاری آزمایش خون

در کنار حروف اختصاری که در جواب برگه آزمایش می بینید، برخی علائم اختصاری نیز به چشم می خورند که هر کدام معنای خاص خود را دارند. حرف انگلیسی F در جواب آزمایش به معنای محدوده خطر است. اگر حرف L را در کنار یک شاخص ببینید به این معنای است که آن شاخص در محدوده ای پایین از میزان نرمال یا طبیعی قرار دارد. در حالی که دیدن حرف H نشان دهنده بالا بودن مقدار یک شاخص در خون شما نسبت به مقدار نرمال و طبیعی است.

بیشتر بخوانید: نحوه خواندن آزمایش خون و نکات مهم آن

برخی شاخص ها مقدار نرمال یا طبیعی ندارند و به جای آن نباید در آزمایش خون مشاهده شوند. این نوع شاخص ها با وجود داشتن یا وجود نداشتن علامت گذاری می شوند. اگر هنگام بررسی و خواندن برگه آزمایش کلمه Positive را مشاهده کنید، به معنای مثبت بودن و وجود شاخص مورد نظر در آزمایش خون شما است که می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری باشد. دیدن کلمه Negative در جواب آزمایش نشان دهنده وجود نداشتن شاخص مورد بررسی در خون شما خواهد بود.

علائم اختصاری جواب برگه آزمایش
علائم اختصاری جواب برگه آزمایش

روش های خواندن برگه آزمایش

برای خواندن برگه آزمایش ادرار یا خون سه روش پیش روی شما قرار دارد. در روش اول شما باید به پزشک متخصص یا عمومی مراجعه کنید و برگه آزمایش را به او نشان دهید. اگر تمامی نتایج آزمایش شما نرمال باشند، پزشک به شما اطمینان می دهد که نگرانی وجود ندارد و بدن شما در سلامتی کامل قرار دارد. اگر نتیجه آزمایش شما مشکل یا احتمال ابتلا به بیماری خاصی را نشان دهد، پزشک شما را به متخصص ارجاع می دهد تا با انجام آزمایش مجدد و بررسی های بیشتر، بیماری شما بررسی شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای تفسیر جواب آزمایش و اهمیت تحلیل درست آن

در روش دوم شما می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله آورده شده اند، نتایج آزمایش خون و ادرار را بررسی کنید. این روش خطای بالایی دارد؛ زیرا شما تخصص لازم برای بررسی نتیجه آزمایش را ندارید و نمی دانید که برای اطمینان از جواب آزمایش خون یا ادرار باید به چه متغیر هایی توجه داشته باشید.

سومین روش که آسان ترین و کم هزینه ترین راه برای تفسیر برگه آزمایش محسوب می شود، استفاده از خدمات خواندن جواب آزمایش آنلاین است. شما با یافتن سایتی معتبر مانند آنی آزما که راه ارتباطی میان متخصصان آزمایشگاه های مرجع کشور و بیماران است، در کوتاه ترین زمان ممکن به بررسی نتایج آزمایش خون یا ادرار دسترسی پیدا می کنید.

راهنمای خواندن برگه آزمایش
راهنمای خواندن برگه آزمایش

کلام پایانی

قابل اطمینان ترین روشی که برای بررسی سلامتی وجود دارد، انجام آزمایش خون و ادرار است. این دو آزمایش حقایق بسیاری را درباره سلامتی بدن شما بازگو می کنند و در صورتی که به بیماری مبتلا شده باشید، با کمک این دو آزمایش می توانید در مراحل اولیه بیماری آن را شناسایی و برای درمان اقدام کنید. خواندن برگه آزمایش کار آسانی نیست؛ زیرا علائم اختصاری بسیاری درون آن وجود دارد. برای بررسی دقیق نتیجه آزمایش می توانید از پزشک یا خدمات آنلاین استفاده کنید.

آنی آزما سایتی است که خدمات آزمایش در محل را ممکن می کند. آنی آزما پلی میان بیماران و متقاضیان انجام آزمایش خون و ادرار با متخصصان آزمایشگاهی است. یکی از خدمات ارائه شده در سایت آنی آزما بررسی نتایج آزمایش به صورت آنلاین است که این کار توسط افراد متخصص و با تجربه انجام می شود. برای استفاده از این خدمات کافی است سفارش خود را در سایت ثبت کنید و نتیجه نهایی را تحویل بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با استفاده از راه های تماس موجود روی سایت با کارشناسان ما در آنی آزما ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.