دلایل رد شدن در طب کار چیست؟

طب کار چیست و چه مزایایی دارد؟

اگر به تازگی، خود یا نزدیکانتان، متقاضی استخدام در سازمانی شده باشید، احتمالاً کلمه طب کار یا پزشکی حرفه ای به گوشتان خورده است. شاید از خود پرسیده باشید که پزشکی حرفه ای چیست و چه اهدافی دارد؟ در این مطلب از آنی آزما، بیشتر به این موضوع می پردازیم.

پزشکی حرفه ای، یکی از شاخه های جدید پزشکی است. از آزمایشات پزشکی حرفه ای بدو استخدام، برای بررسی وضعیت جسمانی متقاضیان استفاده می شود. یکی دیگر از اهداف این آزمایشات، بررسی و پایش سلامت کارمندان در محیط کار و تشخیص و رصد بیماری احتمالی آن ها است. انجام آزمایش های بدو استخدام، بر اساس ماده 90 قانون تامین اجتماعی الزامی است. همچنین باید شاغلین، جهت اطلاع از وضعیت جسمانی و روانی خود چکاپ های طب کار را به صورت ادواری انجام دهند.

پس از انجام تست، در صورتیکه مشخص شود که اشتغال در آن شغل، برای سلامتی شما خطر دارد یا مشکلی در سلامت جسمی وروانی شما وجود دارد؛ احتمالاً در تست رد می شوید. به عنوان مهم ترین دلایل رد شدن در این تست می توان به مواردی نظیر وجود بیماری های مزمن، مشکلات فیزیکی، مشکلات بینایی یا شنوایی، استعمال مواد مخدر، وجود مشکلات روانی و غیره اشاره کرد.

معاینات، هزینه ها و آزمایشات پزشکی حرفه ای طب کار
معاینات، هزینه ها و آزمایشات پزشکی حرفه ای

یک نمونه جواب آزمایش طب کار و تفسیر آن

این آزمایش ها در مراکز از پیش تعیین شده، انجام می شوند. نمونه جواب این آزمایش به نوع آزمون و بررسی ‌های انجام شده در طب کار بستگی دارد. باید در این آزمایش ها، متقاضیان یک سری تست روتین مشتمل بر تست خون، ادرار، معاینات چشم و شنوایی و غیره را انجام دهند. علاوه براین ممکن است، بنا به درخواست کارفرمایان، انجام تست های تکمیلی نظیر سونوگرافی، رادیوگرافی، بررسی سوابق واکسیناسیون و غیره ضرورت پیدا کند.

بیشتر بخوانید: با اهداف و کاربرد طب کار آشنا شوید

در مرحله نهایی، نظر متخصص پزشکی حرفه ای در مورد وضعیت سلامت جسمی و روانی فرد مورد معاینه، اعلام می شود. در این بخش، تناسب یا عدم تناسب متقاضی با شغل مد نظر، تایید یا رد می شود.

اهمیت تست های بدو استخدام
اهمیت تست های بدو استخدام

هزینه طب کار 1402

هزینه طب کار بدو استخدام و تعرفه های آن، توسط انجمن صنفی مراکز طب کار تعیین می شود. این تعرفه ها از اردیبهشت 1402 لازم الاجرا است. به عنوان مثال، هزینه تست اعتیاد 1402 برای آزمایشات سه گانه اعتیاد ۹۴۰,۰۰۰ ریال می باشد. در صورت نیاز به مشاوره می توانید با کارشناسان آنی آزما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: آزمایش طب کار ، چه مواردی بررسی می شود ؟

تست اعتیاد در معاینات طب کار شامل چه مواردی است؟

آزمایش اعتیاد، یکی از مواردی است که برای تعیین اعتیاد یا عدم اعتیاد متقاضیان به مواد مخدر، الکل یا مواد روان گردان انجام می شود. برای انجام تست اعتیاد، از روش های مختلفی استفاده می شود. تست اعتیاد درخواستی اکثر نهادها، تست اعتیاد سه گانه مشتمل بر ارزیابی آمفتامین، متادون و مورفین (تریاک، هرویین) است. در برخی موارد، تست ده گانه درخواست می شود. تست 10 گانه علاوه بر موارد فوق، شامل ارزیابی اعتیاد به شیشه، ترامادول، ماریجوانا، گل و حشیش و غیره نیز می باشد. تست اعتیاد طب کار شامل موارد زیر می باشد:

 • تست ادرار: از این تست برای ردیابی متابولیت های مواد مخدر موجود در ادرار استفاده می شود. این متابولیت ها، تا مدتی پس از مصرف مواد مخدر در بدن باقی می مانند.
 • تست هوای تنفسی: از این تست برای بررسی اعتیاد فرد، به الکل استفاده می شود.
 • تست خون: در این تست، اعتیاد به الکل و سایر مواد مخدر به صورت دقیق مشخص می شود.
اهمیت چکاپ دوره ای حین خدمت
اهمیت چکاپ دوره ای حین خدمت

آزمایش های طب کار شامل چه مواردی است؟

این آزمایشات شامل موارد زیر می باشد:

 • معاینات ارزیابی اندام ها،
 • تست خون و ادرار،
 • تست بینایی سنجی،
 • تست شنوایی سنجی،
 • تست سلامت تنفس،
 • اندازه گیری فشار خون،
 • تست ارزیابی سلامت روان.

بیشتر بخوانید: جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد

آزمایش ادرار طب کار شامل چه مواردی است؟

آزمایش ادرار پزشکی حرفه ای، برای ارزیابی وضعیت سلامت متقاضیان یا شاغلین انجام می شود. از این تست برای تشخیص بیماری های کبد، کلیه و دیابت استفاده می شود. در این تست علاوه بر ارزیابی رنگ و شفافیت ادرار، آزمایش های میکروسکوپی نیز بر روی ادرار انجام می شود. در این آزمایش ها نباید سلول های قرمز خونی، باکتری، کریستال یا سلول های سفید در ادرار مشاهده شود. بررسی های دقیق تر، از طریق تست دیپ استیک انجام می شود. در این مرحله، فاکتورهای زیر در ادرار فرد چک می شوند:

 • سطح آنزیم های کبدی، برای ارزیابی آسیب احتمالی به کبد مورد ارزیابی قرار می گیرند.
 • ارزیابی قند خون جهت تشخیص دیابت،
 • ارزیابی پروتئین، جهت بررسی وجود عفونت یا بیماری‌ های کلیوی، دیابت و سرطان،
 • تست مواد مخدر جهت اطمینان از عدم اعتیاد متقاضی،
 • چک کردن سطح بیلی روبین، جهت بررسی عملکرد کبد،
 • بررسی اسیدیته یا PH ادرار، برای ارزیابی مشکلات کلیوی نظیر سنگ کلیه، عفونت ادراری و غیره.

ممکن است این تست ‌ها، بسته به نوع صنعت و شرایط کاری متفاوت باشند.

هزینه و مدارک لازم برای تشکیل پرونده
هزینه و مدارک لازم برای تشکیل پرونده

مدارک لازم مورد نیاز برای انجام این آزمایش ها چیست؟

مدارک لازم برای آزمایش طب کار شامل موارد زیر است:

 • کارت ملی و شناسنامه
 • کارت پایان خدمت
 • معرفی نامه معتبر با ذکر عنوان شغلی
 • یک قطعه عکس 3*4

بیشتر بخوانید: تفسیر آزمایش ادرار تنها در چند دقیقه

سخن پایانی

خدمات طب حرفه ای، به منظور ارزیابی سلامت جسمانی و روانی متقاضیان در بدو استخدام و در فواصل مشخص پس از اشتغال به کار انجام می شوند. هدف این آزمایش ها، اطمینان از سلامت جسمانی و روانی متقاضیان در زمان استخدام و پیگیری وضعیت سلامت آن ها در سال های بعد می باشد.

بر اساس قوانین کار، باید کارفرما در فواصل مشخص کارمندان خود را برای انجام چکاپ و معاینات دوره ای به مراکز معتبر ارجاع دهد. هدف این چکاپ، شناسایی به موقع بیماری های ناشی از کار و انجام اقدامات درمانی به هنگام و بررسی شرایط محیط کار و بهبود محیط کار متناسب با شرایط جسمانی کارمندان است.

در این راستا، آنی آزما یکی از مراکزی است که بهترین شرایط انجام این آزمایشات را در محل مد نظر شما فراهم کرده است. مجموعه ما، مجوزهای لازم برای اینکار کسب کرده و با بهترین مراکز طب کار مجاز، همکاری می کند. در صورت نیاز به انجام این تست ها و پیگیری روند کار، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.