عوامل مختلف بر جواب آزمایش پزشکی چه تاثیری می گذارند؟

جواب آزمایش

جواب آزمایش منعکس کننده خواص فیزیکی و شیمیایی نمونه آزمایشی بوده و اطلاعات تشخیصی عینی را به صورت دیجیتال ارائه می دهد. تصمیمات مهم در مورد استراتژی مدیریت بیمار، اغلب براساس داده های آزمایشگاهی می باشند. به همین دلیل نقش جدول جواب آزمایش، دامنه و تعداد آزمایش ها در فرآیند تشخیص و درمان بیماری ها، مدام در حال افزایش است. با این حال، نتایج به دست آمده توسط هر آزمایشگاهی همیشه صحیح نیستند.

این امر به دلیل وجود تعداد زیادی از عوامل غیر پاتولوژیک بوده که می توانند بر نتایج نهایی داده های آزمایشگاهی تاثیر بگذارند. معمولا جواب آزمایش نامطلوب، به دلیل خطاهای انجام شده در طول تجزیه و تحلیل است. بروز خطاهای تصادفی و سیستماتیک در هر مرحله از تجزیه و تحلیل، قابلیت اطمینان نتایج آزمایشگاهی را کاهش می دهد. در نتیجه تشخیص صحیح و انجام درمان کافی را دشوار می کند.

چه خطاهایی می توانند در مرحله پیش تحلیلی رخ دهند؟

مرحله پیش آزمایشگاهی شامل تمام مراحل، از تعیین نوع آزمایش توسط پزشک تا دریافت نمونه است. این مرحله شامل موارد زیر می باشد:

  • تعیین آنالیز
  • گرفتن مواد بیولوژیکی
  • پردازش آن

خطاهایی که در مرحله تجزیه و تحلیل رخ می دهند از 70٪ تا 95٪ متغیر هستند. این خطاها می توانند جبران ناپذیر باشند و کل دوره درمان را کاملا بی ارزش کنند. به همین دلیل سازماندهی صحیح مرحله پیش از آزمایش باید به بخش جدایی ناپذیری از تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی تبدیل شود.

هنگام دریافت، پردازش و تحویل نمونه ها به آزمایشگاه و خواندن جواب آزمایش عوامل زیر باید در نظر گرفته شوند. جواب آزمایش در معرض تغییرات بیولوژیکی و تحلیلی می باشد. تغییرات و اشتباهات تحلیلی به شرایط آزمایش بستگی دارند. تنوع در تفسیر جواب آزمایش بیولوژیکی، وابسته به مجموعه کاملی از عوامل است. این عوامل می توانند بر نتایج آزمایشگاهی تاثیر بگذارند.

جدول آزمایش، دارای پارامترهای مختلف
جدول آزمایش، دارای پارامترهای مختلف

عوامل موثر بر نتیجه

  • الگوهای فیزیولوژیکی شامل تاثیر نژاد، جنسیت، سن، نوع بدن، ماهیت و حجم فعالیت معمول، تغذیه.
  • عوامل محیطی شامل اقلیم، عوامل ژئومغناطیسی، زمان سال و روز، ترکیب آب و خاک در زیستگاه، محیط اجتماعی.
  • قرار گرفتن در معرض عوامل سمی مانند الکل، نیکوتین، داروها و تاثیرات ناخوشایند روش های تشخیصی و درمانی، داروها.
  • شرایط نمونه گیری شامل مصرف غذا، فعالیت بدنی، وضعیت بدن، استرس در حین نمونه گیری و غیره.
  • روش خون گیری شامل روش گرفتن، وسایل و ظروف، مواد نگهدارنده و غیره.
  • نمونه برداری نادرست شامل شرایط (دما، لرزش، تاثیر نور) و زمان انتقال بیومتریال برای تحقیق به آزمایشگاه.

شما باید حتما هنگام دریافت جواب آزمایش، تاثیر مهم ترین عوامل را بر نتایج آزمایشات در نظر بگیرید.

عوامل محیطی، موثر بر آزمایش
عوامل محیطی، موثر بر آزمایش

برای کسب جواب درست پیش از آزمایش خون چه کارهایی باید انجام دهید؟

آزمایش باید در صبح با معده خالی انجام شود. حداقل 8-12 ساعت باید بین آخرین وعده غذایی و نمونه گیری خون فاصله باشد. در عصر روز قبل، یک شام سبک توصیه می شود. شما باید 1-2 روز قبل از معاینه، چربی، غذاهای سرخ شده و الکل را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اگر روز قبل آزمایش، جشنی برگزار شده یا به حمام یا سونا رفته باشید، باید آزمایش را 1-2 روز به تعویق بیندازید.

در آستانه آزمایش، در زمان معمول به رختخواب بروید و حداکثر 1 ساعت قبل از خونگیری از خواب بیدار شوید. تمامی این کارها برای دریافت یک جواب آزمایش کاملا قابل اعتماد لازم هستند.

قبل از عمل، باید 10-15 دقیقه استراحت کنید و آرام شوید. برای از بین بردن تاثیر انواع تغییر در وضعیت بدن، شما باید حداقل 5 دقیقه در حالت استراحت باشید و دراز بکشید. در طول آزمایش گرفتن از بیمار، پزشکان باید نمونه را در یک موقعیت یکسان از بدن بگیرند تا جواب خون دقیق باشد. جواب آزمایش ممکن است با اثر داروهای مصرف شده، دچار تحریف شود. به همین دلیل قبل از انجام آزمایش، باید با پزشک خود در مورد امکان محدود کردن مصرف داروها مشورت کنید.

توصیه می شود قبل از خون گیری از مصرف دارو خودداری نمایید و قبل از مصرف دارو، خون توسط متخصصان گرفته شود. آزمایشگاه های مختلف ممکن است از روش های آزمایش و واحدهای اندازه گیری متفاوتی استفاده کنند. برای اینکه ارزیابی نتایج معاینه صحیح و جواب آزمایش قابل قبول باشد، انجام آزمایش های همزمان در یک آزمایشگاه خاص مطلوب می باشد.

دریافت بهترین نتیجه آزمایش با آنی آزما
دریافت بهترین نتیجه آزمایش با آنی آزما

چرا برای داشتن یک آزمایش موفق باید آنی آزما را انتخاب کنید؟

آنی آزما صلاحیت کلیه متخصصان همکار را با مدرک و گواهینامه جهت ارائه یک جواب آزمایش مطلوب، بررسی می کند. تمام همکاران ما دارای تجربه عملی گسترده و دانش زیادی در تخصص خود هستند. شما می توانید با سفارش انواع آزمایش ها، آنها را در منزل خود انجام داده و نتیجه را به صورت آنلاین دریافت کنید. دقت نتایج بسیار بالا بوده و تمامی شرایط تاثیرگذار حین آزمایش حذف می شوند.

 

خدمات مرتبط:

درخواست نمونه گیری

تفسیر آزمایش

مقالات مرتبط:

راهنمایی کامل و قدم به قدم درباره جواب آزمایش خون

چگونه جواب آزمایش خون دقیق تری داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.