جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد

جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد

ار ظب طب کار که پیش از این طب صنعتی نامیده می شد، شاخه ای از علم پزشکی است. این علم به حفظ سلامت، پیشگیری و درمان بیماری ها و آسیب های ناگهانی در افراد شاغل در محیط کار می پردازد. در کشور عزیزمان ایران نیز پیشرفت هایی در این زمینه صورت گرفته اند و امکانات آزمایش طب کار فراهم گردیده است. در این مقاله به بررسی اینکه جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد و موضاعاتی از قبیل مدت اعتبار معاینات بدو استخدام، هزینه و مراحل انجام معاینات طب کار و سوالات رایج در این حوضه، خواهیم پرداخت.

همه چیز درباره طب کار

طب کار که با عنوان بهداشت شغلی نیز شناخته می شود، بر درمان آسیب ها و بیماری های ناشی از کار تمرکز دارد. پزشکانی که تحصیلات خود را در زمینه طب کار تکمیل کرده اند، آسیب های حین انجام کار را بسیار موثرتر از اکثر پزشکان عمومی تشخیص داده و آن ها را درمان می کنند. این پزشکان در مورد مقررات مربوط به سلامت و ایمنی نیروی کار بسیار به روز هستند؛ بنابراین می توانند درمان را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

از فواید طب کار می توان به مشارکت با کارفرما، ارتباط با بیمار، تعاملات صریح و شفاف، نتایج پزشکی با کیفیت و سلامت نیروی کار اشاره کرد.

می توان گفت که آغاز طب کار مدرن با شروع تحقیقات برناردینو رامازینی، یک پزشک ایتالیایی قرن هفدهم بود که به پزشکان نزدیک خود توصیه می کرد، در مورد شغل بیمار اطلاعات کامل کسب کنند. هم زمان با شروع انقلاب صنعتی، تعداد افرادی که در محل کار در معرض خطرات قرار داشتند به سرعت افزایش یافت.

بیشتر بخوانید:مزیت های انجام آزمایش طب کار برای افراد و سازمانها

در این زمان بیماری های ناشی از استنشاق گرد و غبار، گازها و بخارهای مضر، اغلب توسط افرادی تشخیص داده می شد که هیچ زمینه ای در علم پزشکی نداشتند؛ بنابراین آزمایش اصولی طب کار و سوالاتی همچون جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد، معنایی نداشتند.

در طی سالیان گذشته، با پیشرفت های چشمگیر حوضه پزشکی و استفاده از امکانات به روز دنیا، پزشکان دریافتند که پیشگیری، اقتصادی تر از درمان یک بیمار است؛ بنابراین، مهندسان به کمک پزشکان شتافتند و با استفاده از ابزارهای توسعه یافته و ماشین آلات پیشرفته، مسیر را برای پزشکان آسان کردند. آن ها با استفاده از دستگاه های تهویه هوا، گرد و غبار و گاز های سمی را از محیط های کاری حذف کردند. در مکان هایی که شرایط استفاده از دستگاه های تهویه هوا نبود، استفاده از ماسک و دستکش الزامی بود.

نمونه جواب آزمایش طب کار
نمونه جواب آزمایش طب کار

هزینه و مراحل انجام معاینات طب کار

مراحل انجام معاینات طب کار، شامل موارد زیر می شوند:

 • کارشناسی بهداشت حرفه ای
 • اپتومتری در معاینات ادواری
 • اسپیرومتری در معاینات ادواری
 • ادیتومتری در معاینات ادواری
 • نوار قلب
 • معاینات بالینی
 • نظریه پزشک طب کار

بیشتر بخوانید: با اهداف و کاربرد طب کار آشنا شوید

هر ساله بر اساس ابلاغیه های رسمی کشور، هزینه آزمایشات طب کار با توجه به مشاغل مختلف اعلام می شود. افراد نیز با توجه به شغل درخواستی، می بایست این آزمایشات را در بدو ورود به کار خود انجام دهند.

با توجه به آخرین ابلاغیه رسمی، هزینه طب کار ۱۴۰۲ به صورت زیر است:

ردیف شرح خدمات تعرفه رسمی کشور (ریال) کد خدمت
1 معاینه جامع بدو استخدام شاغلین 980,000 902100
2 ارزیابی و تعیین کیفی مواجهات شغلی فرد 294,000 902155
3 ادیومتری پایه از راه هوا 448,600 900470
4 غربالگری کمی حدت بینایی 117,600 900410
5 تکمیل فرم های سلامت شغلی 235,200 902120
6 تجمیع داده ها و تعیین تناسب شغلی و اظهار نظر نهایی 1,568,000 902130
جمع طب کار 6,713,900

البته این هزینه ها به نسبت مرکز آزمایشگاهی و پزشکی انتخابی می تواند متفاوت باشند.

جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد
جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد

مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

شاید بپرسید که مدت زمان اعتبار معاینات بدو استخدام، برای مراجعان تا چه زمانی است؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت تا زمانی که فرد در محل کار خود مشغول باشد، آزمایشات طب کار اعتبار دارند. روند انجام آزمایشات طب کار در یک روز کامل انجام می شود و نمونه جواب آزمایش طب کار نیز در آخر وقت همان روز تحویل فرد متقاضی خواهد شد.

برخی از مشاغل مانند آتش نشانی، خلبانی و پلیس نیز هستند که آزمایشات بیشتری نسبت به دیگر شغل ها دارند. نتیجه آزمایشات اینگونه مشاغل در همان روز معاینات داده نمی شود و مراجعه کنندگان باید چند روز منتظر بمانند.

افرادی که تقاضای تغییر شغل خود را دارند، باید بدانند که نتیجه آزمایشات طب کار برای هر شغل تنها یکبار قابل استفاده است و این افراد باید مجددا آزمایشات را انجام دهند. دسته دیگری از افراد جامعه که باید این آزمایشات را انجام دهند، بازنشستگان صنایعی همچون کارخانه های شیمیایی و معادن هستند. این افراد به دلیل قرار گیری در معرض هوای آلوده در زمان کار، ممکن است بیماری هایی که به راحتی به دیگران انتقال پیدا کنند را داشته باشند؛ بنابراین، انجام معاینات طب کار برای این قشر بازنشسته به صورت مداوم و دوره ای برگزار می شود.

بیشتر بخوانید: آزمایشات طب کار و مزایای آن

سوالات رایج در طب کار

چندین نمونه از سوالات رایجی که درباره طب کار ایجاد می شوند، عبارتند از:

 1. آیا سیگار در آزمایش طب کار تاثیر دارد؟

خیر، سیگار تاثیری در نتیجه آزمایش و مثبت شدن آن ندارد.

 1. جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد؟

مدت زمان دریافت نتیجه آزمایش طب کار بستگی به مجموعه ای دارد که انجام آزمایش را بر عهده دارند. این نتیجه به طور معمول بیش از یک روز به طول نمی انجامد و جواب آن تا پایان روز داده می شود.

 1. دلیل انجام آزمایش طب کار چیست؟

با این آزمایش می توان تناسب فرد با شغل انتخاب شده را تشخیص داد. همچنین از سلامت کارکنان مطمئن شد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد عوامل تاثیرگذار بر هزینه طب کار

 1. داروهایی که تست اعتیاد را مثبت می کنند کدامند؟

دارو هایی از قبیل انواع دارو های کودئین دار، دارو های اعصاب و قرص های گیاهی پاسخ تست اعتیاد را مثبت خواهند کرد.

 1. مدت زمان ناشتایی برای انجام آزمایش طب کار چند ساعت است؟

باید 8 الی 10 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید.

تحویل نتیجه آزمایش طب کار، بسته به نوع کار و تست
تحویل نتیجه آزمایش طب کار، بسته به نوع کار و تست

جمع بندی

در این مقاله به آزمایش طب کار و تاریخچه کوتاهی از آن اشاره شد. علاوه بر آن، به سوالات متداول در این حوزه پاسخ دادیم. اکنون می توانید با اطلاعات بیشتری به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و آزمایشات طب کار را انجام دهید. آنی آزما با همکاری معتبرترین مراکز بهداشتی و آزمایشگاهی، امکان انجام این تست ها در محل کار را فراهم کرده است.

برای استفاده از خدمات ما، با کارشناسان مربوطه تماس گرفته و اطلاعات لازم را ارائه دهید. متخصصین طب کار در سریع ترین زمان ممکن خود را به محل خواهند رساند. جواب آزمایش نیز به صورت آنلاین در سایت آنی آزما قابل ارائه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.