تفسیر تست hpv و نحوه انجام آن در مردان و زنان

تفسیر تست hpv

تست HPV یک آزمایش جنسی است که برای تشخیص ویروس HPV (Human Papillomavirus) در بدن انجام می ‌شود. چندین روش برای انجام این تست وجود دارند که عبارتند از: تست PCR،  آزمایش سیتولوژی رحم (آزمایش پاپ اسمیر) و آزمایش سیتولوژی مایعات (آزمایش سیتولوژی سیستمیک). با تفسیر تست hpv می توان از سرطان های رحمی و زگیل های تناسلی جلوگیری و آنها را درمان کرد.

در ادامه به بررسی انواع این تست و روش های تفسیر آن می پردازیم. با ما همراه باشید.  

انواع روش های تفسیر تست hpv

انواع روش‌ های تفسیر تست  hpvعبارتند از:

 • تفسیر سیتولوژیکال (Cytological Interpretation)

 در این روش، سلول ‌های گرفته شده در تست HPV توسط متخصص پاتولوژی مورد بررسی قرار می ‌گیرند. او بر اساس وجود یا عدم وجود تغییرات سلولی غیر طبیعی و نوع تغییرات، نتیجه تست را تفسیر می‌ کند.

 • تفسیر مولکولی (Molecular Interpretation)

 این روش، بر اساس تشخیص DNA ویروس HPV انجام می ‌شود. با استفاده از تست ‌های مولکولی مانند آزمایش PCR، DNA ویروس HPV تشخیص داده می‌ شود و نتیجه تفسیر مولکولی بر اساس نوع ویروس HPV و وجود عفونت، مورد بررسی قرار می گیرد.

 • تفسیر کلینیکی (Clinical Interpretation)

در این روش، پزشک بر اساس نتایج تست HPV و سایر اطلاعات بالینی مانند علائم بیماری، سابقه پزشکی و سایر آزمایش ‌های تشخیصی، نتیجه تست را تفسیر کرده و برنامه درمانی مناسب را تعیین می‌ کند.

بیشتر بخوانید: از تفسیر جواب آزمایش hpv چه می دانید؟

نتیجه تست پاپ اسمیر چگونه است؟

نتیجه تست پاپ اسمیر، بر اساس گزارشی است که توسط متخصص پاتولوژی درباره سلول ‌های گرفته شده از رحم و گردن رحم تهیه می ‌شود. این گزارش، شامل ارزیابی سلول ‌های موجود در نمونه بوده و می ‌تواند به صورت زیر باشد:

 • نتیجه نرمال (Normal)

 این نتیجه نشان می ‌دهد که سلول ‌ها، طبیعی هستند و هیچ تغییری در آن ها وجود ندارد. این نتیجه معمولا به عنوان سیتولوژی نرمال یا سیتولوژی سالم شناخته می ‌شود.

 • تغییرات غیر طبیعی (Abnormalities)

اگر سلول ‌ها، تغییرات غیر طبیعی نشان دهند، ممکن است به معنای وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطان باشد. در این صورت، نتیجه، به عنوان سیتولوژی غیر طبیعی، سیتولوژی نا معمول یا تغییرات پری سرطانی گزارش می شود.

قابلیت انجام تست hpv در مردان و زنان
قابلیت انجام تست hpv در مردان و زنان

چگونه می ‌توان از ابتلا به HPV پیشگیری کرد؟

برای پیشگیری از ابتلا به HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، می ‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. واکسیناسیون

برای جلوگیری از ابتلا به برخی از انواع ویروس HPV، واکسیناسیون می ‌تواند راه حل مفیدی باشد. واکسن ‌های HPV  برای پیشگیری از عفونت ‌های HPV و لیزیون‌ های پیش سرطانی و سرطان جنینی، در جنسیت ‌های مختلف، در دسترس است.

 1. استفاده از روش ‌های محافظتی در روابط جنسی

استفاده از کاندوم یا دیگر روش ‌های محافظتی، می ‌تواند خطر انتقال HPV را کاهش دهد. هر چند که استفاده از کاندوم به تنهایی نمی ‌تواند به طور کامل از انتقال HPV جلوگیری کند؛ اما خطر ابتلا را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: آزمایش اچ پی وی را جدی بگیرید

 1. کنترل روابط جنسی خارج از چارچوب

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و انجام روابط جنسی با افرادی که قبلا عفونت HPV نداشته ‌اند، می‌ تواند خطر ابتلا به ویروس را کاهش دهد.

 1. آزمایش‌ های منظم

انجام آزمایش‌ های منظم پاپ اسمیر و آزمایش HPV، می ‌تواند در تشخیص زودهنگام عفونت HPV و تغییرات سلولی مرتبط به عفونت HPV، موثر باشد.

 1. آگاهی از علائم HPV

آگاهی از علائم عفونت HPV و سرطان مرتبط با آن، به شما در پیشگیری کمک می کند. در این مورد، داشتن آگاهی، می‌ تواند باعث شود، در صورت نیاز به مراقبت و درمان، اقدامات سریع تری را در نظر بگیرید.

روش های مختلف برای نمونه گیری و تفسیر تست hpv
روش های مختلف برای نمونه گیری و تفسیر تست hpv

نحوه انجام تست HPV در مردان و زنان

تست ‌های HPV در زنان، عمدتا به منظور تشخیص عفونت ‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و تغییرات سلولی مرتبط با آن صورت می‌ گیرند. روش‌ های مختلفی برای انجام تست HPV در دسترس هستند که عبارتند از:

 • تست پاپ اسمیر (Pap Smear)

 تست پاپ اسمیر یا تست آزمایش سیتولوژی مایعات، نمونه ‌برداری از سطح داخلی گردن رحم و رحم است. این آزمایش، به منظور تشخیص تغییرات سلولی مرتبط با عفونت HPV و سرطان رحم انجام می شود. در این تست، سلول ‌های گرفته شده از رحم و گردن رحم، به وسیله میکروسکوپ، بررسی می ‌شوند.

بیشتر بخوانید: چرا لازم است آزمایش HPV را انجام دهیم؟

 • آزمایش تشخیصی HPV DNA test

در این آزمایش، نمونه ‌ای از سلول ‌ها یا مایعات گرفته شده از گردن رحم و رحم، برای تشخیص حضور DNA ویروس HPV، مورد آزمایش قرار می گیرند. این آزمایش، می‌ تواند به عنوان روش تکمیلی برای تست پاپ اسمیر استفاده شود و برای تشخیص دقیق‌تر عفونت HPV مفید است.

تست پاپ اسمیر مردان، شامل نمونه ‌برداری از سلول‌ های داخلی اندام تناسلی آنها است. سلول ‌های گرفته شده، در آزمایشگاه بررسی می ‌شوند تا تغییرات سلولی یا نشانگرهای HPV مشخص شوند.

آزمایش hpv برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان
آزمایش hpv برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

در صورت مثبت یا منفی بودن تست hpv چکار باید کرد؟

در صورتی که جواب آزمایش hpv positive بود، می ‌توانید اقدامات زیر را برای مدیریت و پیگیری این وضعیت انجام دهید:

 • مشورت با پزشک

اولین قدم در صورت مشاهده جواب آزمایش hpv مثبت، مشورت با پزشک است. او می ‌تواند بر اساس نتایج آزمایش و سابقه سلامتی شما، راهنمایی‌ های لازم را ارائه دهد و برنامه درمانی یا پیگیری مناسب را تعیین کند.

 • بررسی تست ‌های تکمیلی HPV

برای اطمینان از نتایج تست، ممکن است، نیاز به تست ‌های تشخیصی تکمیلی باشد تا بتوان شرایط بیماری را ارزیابی کرد. این آزمایش ها، شامل تست‌ های مولکولی HPV، آزمایش‌های سیتولوژیکال (سیتولوژوژی) یا آزمایش‌ های دیگر می شوند.

بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره تست ‏hpv‏ زنان بدانید

 • بهداشت جنسی

رعایت بهداشت جنسی، می‌ تواند در کاهش خطر انتقال ویروس HPV به دیگران کمک کند. استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی و محدود کردن تعداد شرکای جنسی می‌ تواند مفید باشد.

در صورتی که جواب آزمایش hpv منفی است، اما از صحت آن اطمینان ندارید، می توانید تست های مورد نیاز را با فاصله زمانی، مجددا تکرار کنید. همچنین، می توانید با به همراه داشتن نمونه برگه آزمایش hpv منفی، به پزشک مراجعه نمایید.

جمع بندی

روش های مختلفی برای تفسیر تست hpv وجود دارند که در موقعیت های مختلف، می توان از آن ها استفاده کرد. مهمترین نکته در مورد استفاده از این روش ها، در نظر گرفتن اقدامات پیشگیرانه و روش های درمانی اصولی می باشد. آنی آزما امکان انجام این تست ها در منزل و تفسیر نتایج آنها به صورت آنلاین را فراهم کرده است.

مجموعه ما با کمک معتبرترین آزمایشگاه های سراسر کشور، خدمات پزشکی و آزمایشگاهی را در هر موقعیتی ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.