تفسیر آزمایش چربی خون و دلیل اهمیت آن

آزمایش چربی خون

انجام آزمایش چربی خون و تفسیر نتیجه آن می تواند به افراد کمک کند که خود را از بیماری های مختلف مصون نگه دارند. این گروه از آزمایش ها برای اندازه گیری میزان کلسترول و سایر چربی ها در خون استفاده می شود. از این طریق پزشکان با کشیدن و بررسی نمونه کوچکی از خون یک فرد، می توانند بیماری های بسیاری شناسایی کنند. سپس با بررسی جواب آن متخصصان پیشنهاد می کنند که چه رویه درمانی را بهتر است پیش بگیرید.

آزمایش چربی خون را دقیق تر بشناسید

با استفاده از این آزمایش، می توان پارامترهای خاصی را برای آگاهی از سطح لیپید در خون آنالیز کرد. تغییرات برخی از لیپیدها، مانند کلسترول، معمولاً علائمی را نشان نمی دهد. بر همین اساس نیاز است که حتما تست های خاصی را برای بررسی این چربی ها انجام داد. به طور کلی آزمایش لیپید میزان چربی خون که با نام تری گلیسیرید شناخته می شود را اندازه گیری می کند. سطوح بالای این چربی می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

آزمایش لیپید چه پارامترهایی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش چربی خون غلظت انواع مختلفی از چربی ها را اندازه گیری می کند که به مهم ترین آن ها می پردازیم.

 • کلسترول HDL

این مورد کلسترول خوب بوده، بنابراین ایده آل این است که مقادیر آن برای محافظت بیشتر از قلب بالا باشد. یک رژیم غذایی متعادل، غنی از چربی های خوب بهترین راهکار برای افزایش میزان HDL در تست چربی خون است.

 • کلسترول LDL

این همان چیزی است که به عنوان کلسترول بد شناخته می شود، بنابراین، باید در سطوح پایین باشد. مقادیر بالا به معنای خطر بیشتر قلبی عروقی است، توصیه می شود که کمتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر باشد. در برخی موارد بسته به سابقه هر بیمار این مقادیر ممکن است که کمی متفاوت باشند.

بیشتر بخوانید: آزمایش چربی خون چیست؟

 • کلسترول VLDL

این نوع دیگری از کلسترول بد در آزمایش چربی خون است که می تواند در رگ ها رسوب کند و جریان خون را کاهش دهد. بنابراین، آن را نیز باید در سطوح پایین نگه داشت، در حالت ایده آل، باید در سطوح زیر 30 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

 • کلسترول غیر HDL

در برگه آزمایش چربی هنگامی که کلسترول کل را منهای کلسترول خوب می کنند این عدد به دست می آید. به عبارتی کلسترول غیر HDL شما شامل کلسترول بد (LDL) و انواع دیگری از کلسترول مانند لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLD) است.

 • کلسترول کل

این مجموع کلسترول HDL، LDL و VLDL بوده که مقدار مطلوب برای این پارامتر کمتر از 190 میلی گرم در دسی لیتر است. مقدار بالاتر خطر ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی یا بیماری مانند پانکراتیت را افزایش می دهد. در نظر گرفتن این نکته مهم است که اگر مقادیر کلسترول خوب (HDL) بسیار بالا باشد، می تواند میزان کلسترول کل را افزایش دهد. بر همین اساس این پارامتری است که همیشه باید توسط متخصص با بقیه مقایسه شود.

نحوه انجام تست چربی خون
نحوه انجام تست چربی خون

اهمیت تری گلیسیرید در آزمایش چربی

تری گلیسیرید دقیقا چه چیزی است و چرا در آزمایش چربی خون باید مورد بررسی قرار گیرد؟ در واقع بدن از این چربی برای انرژی استفاده می کند. به طور کلی سطح بالای این ماده در خون افراد هیچ علامتی ایجاد نمی کند. اما به مرور زمان می تواند عروق را تحت تاثیر قرار دهد و خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. همچنین سطح بالای آن نیز خطر پانکراتیت حاد را در بزرگسالان و کودکان افزایش می دهد. از این نظر مقدار مطلوب برای این پارامتر کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر است.

بیشتر بخوانید: با اهمیت تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا آشنا شوید

چرا به تست چربی خون نیاز داریم؟

پزشک شما ممکن است آزمایش چربی خون را به عنوان بخشی از یک معاینه معمول تجویز کند. همچنین اگر سابقه بیماری قلبی در خانواده دارید یا خطر ابتلا به مشکلات قلبی در شما بالا است این تست توصیه می شود.

اکنون دیگر مواردی که انجام این آزمایش را ضروری می کنند معرفی می کنیم.

 • فشار خون بالا (فشار خون شریانی)
 • دیابت نوع 2
 • استعمال دخانیات
 • اضافه وزن یا چاقی
 • عدم فعالیت بدنی
 • رژیم غذایی که از چربی های اشباع شده سرشار باشد.
 • سن شما نیز می تواند عاملی باشد زیرا خطر بیماری قلبی با افزایش سن بیشتر می شود.
تفسیر دقیق آزمایش چربی خون
تفسیر دقیق آزمایش چربی خون

آزمایش چربی از خون چگونه انجام می شود؟

یک متخصص با کمک یک سوزن کوچک از رگ بازوی فرد نمونه خون خواهد گرفت. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون گرفته می شود و در لوله آزمایش یا سیلندر قرار می گیرد. هنگامی که سوزن وارد یا خارج می شود، ممکن است احساس ناراحتی خفیفی داشته باشید به طور کلی، این فرآیند کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

در صورت تمایل می توانید با استفاده از یک کیت خانگی سطح کلسترول خون خود را بررسی کنید. کیت شامل دستگاهی برای نمونه گیری از انگشت شما و جمع آوری یک قطره خون برای آزمایش است. اگر تست لیپید خانگی سطح کلسترول کل بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر را نشان داد، حتماً به متخصص خود اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید: نکاتی که لازم است درمورد آزمایشات چربی خون بدانید

بازه زمانی انجام آزمایش چربی

معمولاً تفسیر برگه آزمایش‌ چربی توسط یک پزشک معتمد و آموزش دیده صورت می گیرد. اگر که نتایج به دست آمده نرمال بود، بیمار باید هر پنج سال یک بار آزمایش شود. در مورد افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی یا مشکلات جریان خون در پاها، معاینه آن ها باید بیشتر باشد. نتیجه این تست به کیفیت خون بستگی دارد، بنابراین قبل از گرفتن خون ناشتا باشید.

پیشگیری از بیماری قلبی با تست لیپید
پیشگیری از بیماری قلبی با تست لیپید

در آخر

با قاطعیت می توان گفت که آزمایش چربی خون یکی از ضروری ترین و مهم ترین تست های آزمایشگاهی است. به طور کلی، برای بررسی اولیه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در نتیجه دیس لیپیدمی، یعنی اختلال متابولیسم چربی، درخواست می شود. اگر نتایج نشان داد که میزان کلسترول بدن شما بالا است، ناامید نشوید. می توانید چربی مضر خود را با تغییراتی در سبک زندگی مانند ترک سیگار، ورزش و رژیم غذایی سالم کاهش دهید. اگر تغییرات سبک زندگی کافی نباشد، داروهای کاهش دهنده کلسترول نیز ممکن است کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.